Въздушни отводи

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.
Венета 2
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Въздушни отводи

Непрочетено мнение от Венета 2 » 30 дек 2013, 13:06

Моят цитурс Citrus medica "Buddha's hand", цъфна с два цвята , но капнаха! В момента се кипри на 24 градуса , и си е добре !Снимки на по-късен етап, че компютъра още ми е в .......ремонт!

Swetoslawa
Любител на южните растения
Регистриран: 17 ное 2013, 11:57
Местоположение: ❤●•٠·˙˙·٠•●❤ВарнА❤●•٠·˙˙·٠•●❤ ако имаш две ризи... купи си ютия !

Непрочетено мнение от Swetoslawa » 26 яну 2014, 10:34

Чичо Любо много интересни неща си показал <that's it>

Ей сега попаднах на тази снимка:
Изображение
Размножаване на лимон с въздушни отводи:
става като се е вкорени клонче без то да се отрязва от културното дърво. Кората на клончето се обелва пръстенче, с ширина най-малко 1 см. Около обеленото място се вкарва и завързва пластмасова кофичка обвивайки клончето на лимона. Кофичката се пълни с торо-почвена смес и се подържа влажна докато клончето се вкорени. След около месец клончето на лимона пуска корени. Отделя се и се засажда.Най-добре е размножаване на лимон с въздушни отводи да се прави през юли-август.
Получените с въздушни отводи лимони се развиват по-бързо и плододават на 2-4-ата година.

Така като гледам техниката на Чичо Любо и тази която прочетохте сега, излиза, че и при двата начина е необходим месец търпение, докато се покажат коренчета.ОБАЧЕ: според мен този втори начин едвали само за месец ще покаже корени с този открит отвод, т.е. като се замисля, май не случайно Чичо Любо го завива за да се поддържа висока температура, да се спари и да омекне по-бързо, което според мен като техника е по-добрия начин за размножаване. ( а и слага "прахче" за вкореняване )

Онтопик:Иначе с открития отвод, по-добре да взема балтията <chasing with axe> и да го, завържа на фльонга, понеже е толкова диВ, лимона, че въобще няма да се замисля !

Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Place: Варна
Altitude (m): 6

Непрочетено мнение от Kolibar » 26 яну 2014, 10:41

Светле на снимката не е лимон, а фикус бенджамин вариегатна форма.

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

Swetoslawa
Регистриран: 17 ное 2013, 11:57
Местоположение: ❤●•٠·˙˙·٠•●❤ВарнА❤●•٠·˙˙·٠•●❤ ако имаш две ризи... купи си ютия !

Непрочетено мнение от Swetoslawa » 26 яну 2014, 10:43

Верно, оффф, ами пишеше лимон, нищо ...
ИЗВИНЯВАМ СЕ !

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Place: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Altitude (m): 395
USDA zone: 7b
Absolute minimum (°C): -15.2 since 1995
Last winter's low (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Favorite plant: Кокосова палма, Cocos nucifera
Favorite fruit: Durian - King of the fruits
Favorite climate: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 12 times
Been thanked: 13 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 26 яну 2014, 10:56

Важна е илюстрацията и принципа, същото е и с лимон. Но иначе за Бенджамина такива гимнастики не са нужни - той се вкоренява много лесно.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Венета
Регистриран: 14 дек 2011, 23:03

Непрочетено мнение от Венета » 26 яну 2014, 10:57

тук се вижда Будата /подарена ми от Любака/ .......всред другите зелентии <love>

Изображение

Вярвам ,че мога ! Искам да вярвам! Искам да вярвам , че мога!

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Place: София\Горни Лозен
Altitude (m): 680
USDA zone: 7a
Absolute minimum (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Last winter's low (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Favorite plant: Кокосова палма
Favorite fruit: Цитруси
Favorite climate: Субтропичен
Pers.Weather St.: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от chicholyubo » 26 яну 2014, 11:37

Браво <bravo>
Това показва че добре съм се справил с отводите <cheers>

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

Потребителски аватар
Венета

Непрочетено мнение от Венета » 26 яну 2014, 11:41

Все още е в саксията , с която ми я изпрати , не посмях нито да пресаждам , нито да добавям пръст.......Само добавих железен сулфат ! но тази пролет ще го пресадя иииииии........се надявам този път като цъфне да ме зарадва и с плодче .......... <Flirt>

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Непрочетено мнение от chicholyubo » 26 яну 2014, 11:47

Според мен недей да бързаш с пресаждането . Нека си направи добра коренова система и тогава. А дали ще цъфне е божа работа. Нали в момента е на "почивка" ?

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

Потребителски аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите
Регистриран: 14 май 2011, 08:21

Непрочетено мнение от benisat » 26 яну 2014, 12:42

Видрано,мой да та кефи Будата,ама за нищо не става <head in the wall> Само дунапрен без никакъв сок.Ако прайш сладки,мой да стържеш ,колкото си искаш <thumbsup> Има страхотен аромат.Става и за каната с виното <cheers2>

„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба

ХаПе
Регистриран: 19 мар 2014, 18:12

Непрочетено мнение от ХаПе » 19 мар 2014, 21:46

Оф Топик: Здравейте, След като ще си говорим поне да се познаваме :) Аз съм нов потребител. Не че Ви интересува но, казвам се Радослав и съм от Варна. По настоящем безработен (Безхаберник) Иначе специалист по информационна сигурност и напоследък се запалвам по овощарство. Напоследък Ви чета усилено и получавам много добра информация по теми, които ме интересуват от Вас. <cheers2> (Райски ябълки, Въздушни отводки и т.н.) <bravo2> Все информация, която ми е много полезна. Радвам се че го има този форум, за да обсъждаме идеи и обменяме опит!

Он топик: Бих се радвал да почерпя малко опит от по-старшите и опитни. Наумил съм си да правя малко "въздухарки" тази пролет. За първи път ще пробвам този метод. (Нар, Райска ябълка, Магнолия Грандифлора и Магнолиа х соланджиана, както и люляка на братята индийци, ще са опитните зайци за овладяване на технологията от моя страна.
Има една Костата в Чайка, която ще я пробвам на място, като се разлисти.
На Дружба има Грандифлора. Колко съм я чеснал горката, никак не се хваща... 5 години опити (Резници под буркан, растителни хормони, Ин Витро, семеначе ...15 години мин ... не е опция). Та последно ще я пробвам на Air-Layering. Надеждата и меракът последни умирали, казват старите хора.
Соланджата е на вилата ми. 3-4 годишна е. Цъфнала в момента и има само два главни клина. Искам да ги направя 2 растения под формата на дръвчета, а не на храст. Въздушният отвод е добра опция за постигане на набелязаната цел.
Люляка (не че не мога да си взема за левче семена, ама ще е по-голяма тръпка да го подкарам (пак на Дружба го има). Не ми се сее по саксийки през февруари. Та за това въздухо полагам.

Прочетох Ви и Ви поздравявам за успешните опити. Разгледах и доста клипове в Тубата. Концепцията е ясна, но малко технически въпроси изскачат:
1. Chicholyubo: гледам, че използваш "обикновен мъх". Става ли с него ако нямам Сфагнум? (Не ми се дават 20 лева на един колега от друг форум <chasing with axe> ) (Мисля да пробвам комбинация от рохка почвена смес и перлит вместо Сфагнум). Как мислите с обикновен мъх дали ще стане?
2. Все пак някой знае ли във Варна от къде мога да се сдобия със Сфагнум? Всякаква инфо ще е полезна тук.
3. В Тубата има един, който препоръчва намазване с мед вместо с растителен хормон. Как мислите дали ще свърши работа? Аз имам някакъв стар гел вкоренител от преди 3 години, никой не знае дали е в срок на годност, а и дали ще сработи, защото производителя го рекламираше за вкореняване на растения, които са изрично забранени в "Наредба номер 2", а аз го бях пробвал за Грандифлората, обаче ефекта беше <dying> (изгниване на клоните) Та как мислите: а) с мед б) с растителен хормон, в) мед и растителен хормон 1:1.
4. Смятам да стартирам около 15 Април, ако дава продължително топло време и дърветата се поразлистят. Може и да е рано, но 1. нямам търпение и 2. Грандифлората искам да я отрежа педи следващата зима. А тя е упорита заради фенолите, които се движат по нея преди цъфтеж. Каква според Вас би била една добра стартова дата и защо?

Иначе ще докладвам лятото по някое време как вървят емпиричните опити и полевите ми изследвания с "въздухарките" :D

Благодаря Ви за мненията и препоръките, ако нещо се хване в излишък ще раздаваме. <cheers>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Place: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Altitude (m): 395
USDA zone: 7b
Absolute minimum (°C): -15.2 since 1995
Last winter's low (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Favorite plant: Кокосова палма, Cocos nucifera
Favorite fruit: Durian - King of the fruits
Favorite climate: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 12 times
Been thanked: 13 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 20 мар 2014, 08:47

С овошките нямам опит, но Индийският люляк се вкоренява от резници, затова въздушният отвод също би трябвало да сработи. С Грандифлората е по-различно, тя се вкоренява, но е доста по-сложно и с нараняване на камбия и дъвесината. При въздушен отвод, това не змам как ще се извърши. В общи линии при нея не очаквам да постигнеш успех.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Непрочетено мнение от chicholyubo » 20 мар 2014, 09:24

Аз пробвах и с двата вида мъх. Трябва да се знае че и при двата получих еднакви резултати. За това не виждам смисъл от по скъпият вариант <cheers>
Предполагам за по трудно вкореними и по ценни растения трябва да не се рискува с обикновеният мъх а направо да се тества с сфагнум.

ПС : И двете отводи от Hosui са с листа и цветове. Съжалявам че не са при мен да ги снимам.

LZ1LPK

ХаПе
Регистриран: 19 мар 2014, 18:12

Непрочетено мнение от ХаПе » 20 мар 2014, 10:43

За Грандифлората и аз съм реалист в очакванията. Смятам освен обелване на кората и камбия. да направя надлъжен разрез над горната обелка на кората. 1/3 в дълбочина на дървесината. Ще поставя клечка (за зъби или кибритена в разреза (за да държи двата края на разстояние един от друг). <bow> <smoking> <wine>

Потребителски аватар
Венета

Непрочетено мнение от Венета » 20 мар 2014, 11:37

за сфагнум , попитай в насекомоядния сайт........там го имат в количества , а също и може някой да размени срещу нещо, което го интересува! <explain>

Отговори

Върни се в “Цитрусови (Citrus)”