Как се прави червено вино

Re: Как се прави червено вино

UNREAD_POSTот traiko » 09 Окт 2014, 22:48

Сподели тогава ти как би го направил,ако няма достатъчно захарност. Защото в книгите не знам как са го написали,понеже не съм чел книги за направа на вино.
Правя го по мий тертип,и винаги си го изпиваме.Дано още много години да е така.Иначе не е казано,че като сме по големи на възраст,трябва да знаем повече от по младите.
Нали знаеш че, човек цял живот се учи,и си остава все не научен.
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Mясто: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

UNREAD_POSTот zack » 09 Окт 2014, 23:03

Пак казвам, че ако няма достъчно захарност бих направил следното: <he-he>
- бих изчакал, за да узрее гроздето;
- бих се отказвал от производството на вино за пиене, а само за рИкия <wine>

Иначе, за да се направи вино от мъст с ниска захарност, няма как да не се добави захар <wine>

"Най-важните съставни части, от които до голяма степен зависи качестово на бъдещото вино, са захарите и киселините.
Затова при неблагоприятни години коригирането на мъстта обикновено става по отношение на тези два показателя...

Захарта се прибавя в мъстта, като предварително се разтваря в малко мъст чрез загряване. Под действието на ензима
инвертаза тя се хидролизира до глюкоза и фруктоза, които ферментират от винените дрожди."
Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!
Аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини

Местоположение: Обект 1 - Ивайловград 168м н.в. Обект 2 - с. Свирачи 262м н.в.
Mясто: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
Абсолютна минимална темп.(°C): -19 since 1926
Минимум в посл. зима (°C): -8.5
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/

UNREAD_POSTот gos » 09 Окт 2014, 23:06

Няма абсолютно никакъв проблем да се добавя захар разбира се,че е по-добре самото грозде да е с висока захарност,но в лоши години като тази се налага да се добавя.Това с главоболието заради захарите е някакъв мит разбира се,ако не сложиш захарта когато трябва(веднага след смилане на гроздето)може да се случи подобно нещо.Отделно във винпромите където за нашия пазар се пускат вина 3-4 цедка (патиоти)там нещата се получават само със захар и вода плюс джибри.Трайко е прав са муската няма как да стане без захар между другото това ми е любимото бяло вино.Вината ,които съдържат под 13 обемни процента алкохол са много податливи на болести и трудно ще се опазят от тях.За това като минимум трябва да бъдат с 22% захарност ,22x0,59=12,98об.пр.алк. по тази формула може да се смята колко ще е алкохолното съдържание на виното и колко захар е нужно да се добави,като се знае,че 1700г.захар вдигат на 100л.мъст с 1 градус алкохола.Значи 22% захарност няма да е фатално,но е прието да се постига 24 ,така че всеки да си поема риска.Аз тази година още не съм го сложил <he-he> <wine> .
"Четете и знайте, за да не бивате подигравани и укорявани от други племена и народи..." П. Хилендарски
Аватар
gos
Градинар (Gardener)

Mясто: Варна
Надморска височина (m): 78
Минимум в посл. зима (°C): -10°C
Любимо растение: Цитруси , Маслини...

UNREAD_POSTот zack » 09 Окт 2014, 23:29

gos написа:Това с главоболието заради захарите е някакъв мит

Това защо го намесваме <he-he> Просто, за мен захарта, която се продава е с неясно съдържание,
затова подхождам така <wine> Иначе, ако ще говорим за болести по виното, сулфатирането не е ли важно <wine>
То също така е важно и за качеството на виното, нали <wine>
Аватар
zack

UNREAD_POSTот chicholyubo » 10 Окт 2014, 08:18

Предполагам че към мен се обръщаш ?
traiko написа:Предполагам,че още се прави по същата технология.

Съмнявам се с тази химия да се прави още по тази технология.

traiko написа:Но аз да попитам? Имам приятели които не пият червено,и за това си купуват грозде Мускат.Този сорт е от най ранните които се събира,и по някога е със 17% захарност.
Питам аз по какъв начин може да стане вино? Ти как би го направил?

Обожавам хубавото домашно мускатовото вино.
Но за жалост е много рядко срещано точно поради тази причина която казваш : "по някога е със 17% захарност "

Затова пък става чудна ракия. <thumbsup>

traiko написа:Казвам го с добрият тон,не искам да си помислиш,че се засягам нещо,или обратно.
Уважавам всяко мнение,и се радвам да споделим опит.В края на краищата нали за това отваряме и тези теми. <cheers2> на всички винари,и на тези които обичат този еликсир.

Ааа, ни най малко съм си помислил такова нещо. Имам те за достатъчно близък ( нищо че не сме се виждали) <hat off>
Не си мислете че аз пък съм голям експерт. Просто споделям от личен опит <cheers>
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Mясто: София\Горни Лозен
Надморска височина (m): 680
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална темп.(°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум в посл. зима (°C): -7.5 на 22 Дек 2017
Любимо растение: Cocos nucifera
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/

UNREAD_POSTот gos » 10 Окт 2014, 10:04

Зак разбира се, че сулфитирането е важно особено в случай , че виното ще старее, но за бърза консумация не е толкова проблемно.Аз винаги вкарвам серен диоксид (SO2)под формата на серниста киселина. Само че сулфитирянето е само един от факторите за здраво вино, основният пак се връщаме на захарноста, също киселинността , добре ли е узряло гроздето има ли загнило изобщо важно е качеството на гроздето. Не на последно място от съществено значение е хигиената, която много хора пренебрегват <wine> .
"Четете и знайте, за да не бивате подигравани и укорявани от други племена и народи..." П. Хилендарски
Аватар
gos
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот gos » 13 Окт 2014, 09:58

Хайде и аз да се отчета за тази година, вчера вземах 110кг.мерло и 110кг.каберне фран .Струваше си чакането защото гроздето беше с перфектно качество и обща захарност 22,5%.Изкарах 210 литра мъст сложих 3кг.захар и захарноста достигна 24%, сулфитирах добавих ензими и дрожди.Тази сутрин ферментацията вече беше тръгнала и засега е това смятам в неделя да отделя виното от твърдите частици, ако всичко е наред и да го слагам за тиха ферментация.
Аватар
gos
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот zack » 25 Сеп 2016, 22:21

Тия теми за виното замряха, та да ги побутна малко.

Ето част от процеса на правене на тазгодишното червено винце <he-he>

Заложихме в два съда от по 500 литра около 430 литра джибри, които включват по около 310-320 Мерло,
по 75 Памид и останалото Хамбургски мискет за аромат <wine>

Захарното съдържание на Мерлото беше 24.8, а след като добавихме другите два сорта падна на 24.5.
pH - 3.53

Сложихме в двата еднакви съда по еднакво количество от гроздето. Сулфатирахме веднага - добро разбъркване и източване
през канелката на мъст и сипване отгоре. Да може хубаво да се разбърка. Оставихме го така около 4 часа.
При сулфатирането, ако количеството е по-голямо, освен бъркане, се източва мъст и изсипва отгоре, докато потече кафеникава такава.
Това е знак, че всичката мъст се е сулфатирала добре.

Температурата му беше около 26 градуса, като го брахме. Вечерта, когато трябваше да слагам дрождите беше около 24 градуса.
Температурата в избата е около 19-20 градуса последните дни. Доста стабилна, което е много важно. В момента е 19.7°C - сложил съм един датчик от метеостанцията там.

Та за дрождите. Аз лично съм на мнение, че е добре да се слагат. Особено при мъст с висока захарност.
Дивите дрожди умират при по-високо алкохолно съдържание, та тия дето не слагат култивирани дрожди рискуват.
Дрождите ги слагам по 10 грама на 100 литра мъст(не джибри). Взимам малко мъст, разреждам я с малко вода. Загрявам точно до 37 градуса и слагам дрождите.
Много им харесва. След това взимам още мъст, която също загрявам до 36-37 градуса и след 10 мин. слагам разтворените дрожди в нея.
Количеството е малко по-голямо, за да може да изстива по-бавно и дрождите да се чувстват добре. Изчаквам около час, докато температурата
на мъстта с дрождите падне до 25-26 градуса и я изсипвам във съдовете по равно. Идеята е да няма голяма температурна разлика!!!

Смачкахме гроздето към 16:20 часа, снощи към 21:00 часа ги сложих, днес сутринта вече вряха и двата съда!

Днес вече заврели, източихме по 25-30 литра от всеки съд и сложихме перфорираните капаци, или както там се наричат.
След това мъстта обратно в съдовете, за да покрие капаците. Дано да издържат :D

Та така. Надявам се за 7-8 да мине бурната ферментация.

Дрождите в голямата тенджера:
Изображение
Дрождите в голямата тенджера:
Изображение
Червено вино с потопена шапка:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Последна промяна zack на 03 Окт 2016, 21:15, променена общо 1 път
Аватар
zack

UNREAD_POSTот chicholyubo » 26 Сеп 2016, 05:11

Добре сте се справили <bravo2>
Чепките махнах те ли ?
Само да знаеш, че аерирането или разбъркването на мъста спомага за размножаването на култивираните джибри <can't hear you>
Точно заради това аз не ги обичам тези капаци за потапяне на шапката. Да по мързеливо е но пък качественото разграждане на захарта за мен е по важна.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

UNREAD_POSTот zack » 26 Сеп 2016, 08:14

Чепките ги махнахме. Аерирането ще стане, като точим през канелката и сипваме отгоре.
Забелязал съм, че големите количества се разбъркват доста трудно. Особено долните слоеве.
Поради тази причина решихме да пробваме така тая година <wine>
Аватар
zack

UNREAD_POSTот gos » 26 Сеп 2016, 22:38

Идеално си се справил Zack <bravo2> , само не оставай съдовете открити , ще се развъдят виненки ,които са сериозна предпоставка за кисело вино. Освен това кислорода е наистина важен за развитието на дрождите ,но само първите 2-3 дни после се превръща в проблем и за това вече много хора практикуват бурна ферментация със воден клапан и потопена шапка определено е по-добрия вариант. Не преточвай повече от два дена това е напълно достатъчно за развитие на дрождите особено ,ако си сложил и активатор ,но се постарай да изолираш достъпа на въздух ,колкото можеш . При плаваща шапка не нужно да се бърка чак до дъното на съда ,там идеята е , че в шапката става много висока температура ,а като знем по- висока температура от 27-28 градуса не трябва да се допуска .Освен това сухата маса е предпоставка за вкисване и затова аз последните години само я потапям и разбърквам на ръка изхвърлил съм всякакви бъркалки,но варианта ,който си избрал е по-добър само вземи мерки с въздуха. Успех !!! <wine>
п.п.
"In vino veritas"
Аватар
gos
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот chicholyubo » 27 Сеп 2016, 21:25

Митак, припомни си началото на темата. Няма да споря с никого, всеки си има разработена технология. Знаеш ми номера на телефона.

ПС: Не се сдържах ИЗВИНЯВАМ СЕ НЕ Е ЗАЯЖДАНЕ !!! <head in the wall>
За втората и третата ферментация ( някой даже и четвърта правят ) тъй наречената "ТИХА " ЗАДЪЛЖИТЕЛНО под воден клапан.
Писал съм и за откаляването.
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

UNREAD_POSTот zack » 27 Сеп 2016, 22:50

И моите планове са за воден клапан, но няма да съм в Ивайловград и не знам, на татко дали ще му остане време.
Иначе за дрождите, занимавах се с тях около 1-2 часа, да може да се събудят и т.н. като хората <wine>
Колкото до кислорода, още не мога да преценя за себе си, как е по-добре да се направи. За бялото е ясно.
Ама според мен бяло вино се прави по-лесно. Червеното е по-голямата магия. Макар всички да казват, че бяло се правило трудно! <wine>
Последна промяна zack на 03 Окт 2016, 23:15, променена общо 1 път
Аватар
zack

UNREAD_POSTот zack » 28 Сеп 2016, 20:25

Туй го намерих в един форум <wine> Струва ми се адски полезно!

Най-общо какво представляват алкохолните дрожди това са микроорганизми които разграждат захарите до алкохол СО2 и се отделя топлина.
Има много видове алкохолни дрожди всеки вид има свои особености, основните характеристики това са:
1. КПД - от колко захар колко алкохол ще изкарат
2. Работна температура - по важна е минималната работна температура при която функционират добре
3. Устойчивост на SO2 - количеството серендиоксид при което остават живи.
4. Процентното съдържание на алкохол в джибрата при което продължават да преработват захарите в алкохол.

Условно разделение на видовете дрожди:

1. Диви дрожди - имат нисък КПД при преобразуване на захарите в алкохол, освен етанол от захарта произвеждат странични вещества от които и неприятни аромати, живеят в джибрата до образъване на 4-5%ал., при ниски концентрациина SO2 умират.
2. Културни дрожди - имат висок КПД на преобразуване на захарите в алкохол /от 0,54 до 0,62/ Те провеждата ферментацията до край, издържат на концентрация на алкохол в джибрата 12-16%. Оцеляват при висока концентрация на SO2.
3. Култивирани дрожди - това са селектирани щамове изкуствено отглеждани дрожди, които имат висок КПД на преобразуване на захарите в алкохол /0,6-0,62/. В зависимост от щама създават характерни сортови аромати. Работят в голям температурен диапазон. Поносимоста им към алкохол 15-16%, като има и такива предназначени за трудна ферментация работещи до 18%ал. Оцеляват при висока концентрация на SO2.

ВЛИЯНИЕ НА НЯКОИ ФИЗИЧНИ И ХИМИЧНИ ФАКТОРИ ВЪРХУ ДЕЙНОСТТА НА ВИНЕНИТЕ ДРОЖДИ извадки от учебника "Тенология на виното" 1992 Проф. Атанас Янков
За развитието на винените дрожди в мъстта влияят физични и химични фактори. Едни затормозват жизнената им дейност, други пречаг за тяхното развитие, а трети ги убиват.
Най-важните фактори на външната среда са:
1. Температура. Температурните условия са едни от най-важните за размножаването, развитието и дейността на винените дрожди. Оптималната температура за развитието на винените дрожди е 25 - 28°С. Алкохолната ферментация може да започне и под 15°С, но дрождите се развиват много бавно и тя продължава дълго време. Когато ферментацията започне при благоприятна температура (25°С) поради застудяване на времето до 15 - 12°С тя не се отразява върху дейността на дрождите така рязко както в началото и завършва нормално.
При повишаване на температурата над 35°С развитието на дрождите се затормозва, при температура над 38°С те спират своето развитие, а при 40 - 45°С умират за 1 - 1,5 h и ферментацията спира.
При понижаване на температурата до 10 - 12°С дрождите загубват активността си, но остават живи. При създаване на благоприятни условия те отново започват своята жизнена дейност.
Някои раси винени дрожди предизвикват ферментация и при температура под 6 - 7°С, но те не намират приложение.
Общо взето винените дрожди са много устойчиви на ниска температура.
2. Кислород. Винените дрожди са факултативно анаеробни, т.е. развиват се както при наличие, така и при липса на кислород.
При наличие на кислород дрождите усилено се размножават и ферментацията започва и протича много бързо. При такива условия обаче около 1/5 част от захарите се изразходва за дишане и размножаване на дрождите, а останалата част се превръща в алкохол.
При липса на кислород, т.е. в анаеробна среда, дрождите се размножават по-бавно, но имат много по-голяма ферментативна способност и образуват значително повече алкохол.
Обикновено при смачкване на гроздето и при оцеждане на мъстта гроздовата каша и мъстта се обогатяват с достатъчно кислород за развитие на винените дрожди и проветряване веднага след това не е необходимо Установено е, че при тези практики 1 dm мъст поглъща около 70 cm3 въздух.
Аерацията на ферментиращата маса, проведена при подходящ температурен режим, активира размножаването на дрождите и ускорява ферментацията.
3. Киселинност. Винените дрожди могат да се развиват добре както в неутрална, така и в кисела среда, каквато е гроздовата мъст. Смята се, че най-благоприятни условия за растежа и развитието им се създават при pH4 При повишаване на киселинноста на средата размножаването на дрождите се затормозва и при рН 2,6 напълно спира. При по-ниска киселинност рН 5,0 дрождите се развиват добре, но едновременно с тях се развиват и вредни за виното микроорганизми. Гроздовата мъст има нормална киселинност (рН 3,2 - 3,8) и този фактор практически не се нуждае от регулиране.
4. Захарност. Захарното съдържание на гроздовата мъст е средно 17 - 22 %. Високата захарна концентрация оказва подтискащо влияние върху жизнената дейност на дрождите. Алкохолната ферментация протича най-добре при захарно съдържание 15 - 20 %. По-високото захарно съдържание затруднява дейността на дрождите и забавя ферментацията, а когато е над 35 %, тя спира след образуване на известно количество алкохол.
Приема се, че 1 % захар има една консервираща единица (к.е.), а винените дрожди спират напълно своята дейност едва към 70 - 80 к.е.
5. Алкохол. Етиловият алкохол е основният продукт, който се образува през време на ферментацията. Установено е, че той действува затормозващо върху всички видове микроорганизми, вкл. и върху винените дрожди. При наличие на алкохол в средата дрождите намаляват, а над определена граница спират своето развитие и ферментацията постепенно се прекратява.
Всеки вид дрожди се характеризира с различна алкохологенна способност. Лимоновидните диви дрожди спират своето развитие при алкохолно съдържание в средата 4-6 об.%, а някои раси от културните елипсовидни дрожди образуват 16 - 18 об.% алкохол. Прието е, че 1 об % алкохол има 4,5 к.е.
Висшите алкохоли (бутилов, пропилов и др.) също оказват потискащо влияние върху дрождите, но тяхното количество във виното е незначително.
6. Въглероден диоксид. Налпчието на СО2 в средата като продукт на алкохолната ферментация намалява дейността на винените дрожди. Този факт се използува за провеждане на ферментацията под налягане. Размножаването на дрождите спира при 1,5 тегловни % СО2 в средата, което отговаря на налягане 0,77 МРа. При тези условия дрождите прекратяват жизнената си дейност и при отстраняване на СО2 отново започват да се размножават. За да се отстрани част от образувалия се СО2 през време на ферментацията и за да се създадат добри условия за развитие на дрождите, в практиката се провежда проветряване на ферментиращата мъст.

Е всеки след като прочете горното може да избира дали да си купи спокойствието, за изхода на ферментацията като даде 2-3лв. за дрожди.
Аватар
zack

UNREAD_POSTот zack » 04 Окт 2016, 20:40

Днес отделихме виното и дадох да ми го премерят и т.н. в местната винарна. Казаха ми, че имало съдържанието на алкохол 14% об.
и остатъчна захарност 8%, от 24.5 преди 10 дни, когато го заложихме? Това възможно ли е?

В момента виното е във съд от неръждавейка, без да му е сложен плаващия капак, защото още прави лека пяна отгоре, а четох в един учебник, че тя го пази от кислорода?

Чудех се, дали да не му сложа бактерии за ябълчено-млечнокисела ферментация? PH в момента е 3.51, а температурата на виното е около 21-22 градуса <wine>
Ако е удачно да се слагат бактерии за ябълчено-млечнокисела ферментация, предполагам че това трябва да стане след 3-4 дни, или?
Аватар
zack

ПредишнаСледваща

Назад към Другите наши хобита (Our other hobbies)