Пчели на самоиздръжка?

Един ценен раздел, който заслужава специално внимание, заради връзката на пчелите с нашите приятели - растенията. А и заради вкусния домашен мед!
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 198 times
Been thanked: 624 times

Пчели на самоиздръжка?

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 13 авг 2014, 18:38

Ако може някой да ми каже, възможно ли е да заселя един-два кошера с пчели накрая на имота ми и да ги оставя да си живеят там? Не ми трябва нищо от тях, дори и мед. Ако могат да се отглеждат сами, бих искал да ги завъдя, за да опрашват по-добре дръвчетата и палмите наоколо.

Потребителски аватар
Tsonny Naydenov
Ценен специалист по бананите ... и още нещо ...
Регистриран: 15 юли 2012, 00:02
Район: Североизточна България
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): -
Has thanked: 20 times
Been thanked: 34 times

Re: Пчели на самоиздръжка?

Непрочетено мнение от Tsonny Naydenov » 13 авг 2014, 20:50

И аз бих искал да знам отговора на този въпрос. Това лято доста премеждия имах заради липсата на пчелички.
Така и не разбрах каква е причината, но почти ги нямаше...

Христо Христов
Engineer-agronomist, Master in Agriculture | Инженер-агроном, Магистър по Земеделие
Регистриран: 22 фев 2012, 20:36
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Христо Христов » 13 авг 2014, 22:50

Може да живеят на самоиздръжка, само с едно третиране срещу вароатоза годишно.Вароатозата е паразитно заболяване причинено от акар с произход Азия и европейските раси пчели нямат защитен механизъм срещу него.Те пчелите всъщност милиони години са живели на самоиздръжка, а в днешни времена често оцеляват въпреки "грижите" на пчеларите.

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 13 авг 2014, 23:57

Христо, сигурен съм, че не съм единственият, който би се радвал, ако се включваш по-често, тъй като без съмнение си от хората, от които винаги има какво да се научи/прочете. <that's it>

Христо Христов
Engineer-agronomist, Master in Agriculture | Инженер-агроном, Магистър по Земеделие
Регистриран: 22 фев 2012, 20:36
Район:

Непрочетено мнение от Христо Христов » 14 авг 2014, 00:57

И аз бих се радвал да имам време да се включвам по-често, но както мисля съм споменавал, се занимавам със земеделие на собствен риск и за собствена сметка.Годината в климатично отношение, знаеш по-добре от мен, е трудна за земеделците и от работа не остава време за писане.За сметка на това редовно ти чета прогнозите и ми помагат в работата.Тука се сетих за една латинска сентенция, че нашата работа от страни на това заприлича - Asinus asinum fricat <he-he> .
Сетих се да напиша още нещо по темата.Пчелите ще се самоиздържат, но не си мислете, че няма да се занимавате с тях.Любопитството ще ви накара да надникнете в кошерите и погледите ви на откриватели ще видят вътре един свят съвършен, различен и безумно интересен.Ще имате безброй въпроси и всеки отговор ще ражда нови.В крайна сметка ще разберете, че имате още едно прекрасно хоби - пчеларството! <that's it>

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 14 авг 2014, 09:18

С последното ти твърдение съм наясно и вярвам, че е така. <he-he>
Прав си и за времето. Това лято е много влажно, вече без аналог от това хилядолетие(2005 остана много назад), оставайки в норма като температура, а юли на много места дори норма плюс. Това даде много "газ" на гъбичните заболявания. Аз, виждайки накъде отиват нещата, отписах лозята(като качествена реколта) още втората половина на юни след 4 пръскания. Но мога да си позволя този "лукс", тъй като не завися от тази реколта, в смисъл - колкото - толкова. Иначе разходите щяха да са в пъти повече от евентуален приход - едно, второ - аз приключвам със системните препарати до 20 юни, после - само контактни(все пак това вино го пият хора), Това би означавало да пръскам всяка седмица по два пъти - абсурд от икономическа гледна точка.
Затова много добре те разбирам и ти стискам палци стопанската година да е, ако не много успешна, поне задоволителна като резултати за теб. Доколкото погледът ми на непрофи, но изкушен любител вижда покрай пътищата на Севера, слънчогледът например се очертава да бъде доста добър като реколта. Царевицата също не изглеждаше зле, но не знам как е с фунгите там...
Стискам палци краят на влажния период да бъде окончателен, а не само пауза до третата декада на емсеца, че тогава хептен...

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от chicholyubo » 14 авг 2014, 11:06

Поддържам мнението на Христо че това е много прекрасно хоби. Да при предоставени минимални условия и поне есен и пролет се третират за акар и други заболявания ще се справят семействата без да имате други грижи за тях. И пак Христо е много прав. Рано или късно всеки ще го загложда от вътре любопитството да види как се развиват нещата. И при положение че не ви е страх и не сте алергични ще си имате едно прекрасно ново хоби <thumbsup> <cheers>

ПС: Бих се радвал да помогна на всеки в едно такова начинание <cheers>

Потребителски аватар
лаик
Любител на южните растения
Регистриран: 17 фев 2015, 19:02
Район: между ловеч и плевен

Непрочетено мнение от лаик » 28 фев 2015, 00:41

От години имам мечта да имам поне три кошера пчели.....според мен е страхотно хоби
на всички пчелари свалям шапка
чичо Любо <bravo2>

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Has thanked: 138 times
Been thanked: 15 times

Непрочетено мнение от achovd » 28 фев 2015, 11:40

Имам приятел добър пчелар и при положение че Христо не може да пише често, ако има нещо питайте, аз ще се свържа с него и ще предам думите му :) <icecream>

elimn
Регистриран: 01 апр 2015, 21:01
Район: Варна
Надморска височина (m): 155

Непрочетено мнение от elimn » 08 апр 2015, 18:45

Kiril Donov написа:Ако може някой да ми каже, възможно ли е да заселя един-два кошера с пчели накрая на имота ми и да ги оставя да си живеят там? Не ми трябва нищо от тях, дори и мед. Ако могат да се отглеждат сами, бих искал да ги завъдя, за да опрашват по-добре дръвчетата и палмите наоколо.

Не знам до къде сте стигнали с пчелите, но ако е до никъде и аз да се изкажа като добро другарче.
Може, но не съвсем на "самоиздръжка". Аз имам 1 кошер в сред градината със същата цел като Вашата. Фотнах го набързо, за да не са празни приказки. На 3 години е с мин. грижи.
Изображение
Всяка пролет рано, по това време "храня" със захарен сироп, лятото слагам отгоре магазин, че като направят много мед няма къде вече да събират и може да излетят. Също така подменям някои рамки с пило, че ако се намножат пак ще хванат гората... Ако можете да си намерите човек да ги наглежда 3 пъти в годината е добре. Аз надзъртам да видя как са, и майката да видя как е, но пък ще трябват някои неща за тая цел. Занимавка е, аз за това се ограничих с 1 и не искам повече. Аз искам, но мъжлето е алергичен и не доближава, а си е малко тежка работа. Рамка с мед тежи :)
Друг вариант- разрешавате на някой да си сложи 4 кошера най-много. До толкова мисля е мах. бр. в населени места, без да има проблем. Той си вади меда, Вие сте и не си играете на пчела.
Имам и трети вариант. Вземате 1-2 кошера, слагате ги на мястото и да се "самоиздържат". Гаранция, че първата и втората година ще са там. Ако "избягат" следващата пролет купувате пчелна отводка за около 100 лв и пак.
Най-сложното: Болести, или пръскане със самолет. Понеже моя е 1, никой не ми се обажда да ги затворя. Ако чуя-чуя.
Надявам се да съм била полезна на някой. <cheers>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 198 times
Been thanked: 624 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 09 апр 2015, 10:17

Благодаря, Ели!

Аз купих един смешен кошер от известна пловдивска фирма, но с помощта на chicholyubo той се превърна в нещо като Ферари на кошерите ... <curtsey>
Иначе си накупих разни екипировки още есента, когато в разсадника намерихме един рояк. Но тогава нищо не се получи. Сега чакам да стане май месец, когато Любо ще си купува много рояци и ще вземе един и за мен.
Интересно ми е да имам пчели. Ще пиша повече, когато навлеза в хобито, че сега с празен кошер не върви да казвам каквото и да е.

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 51 times
Been thanked: 52 times

Непрочетено мнение от traiko » 09 апр 2015, 21:51

Киро! Работата е ясна,от следващата година може да купуваме вече и цитрусов мед. <smile134>
Така се почва. От начало с един кошер,после с още един и както се казва,апетита си идва с яденето.
Днес сигурно съм спасил поне стотина пчели,не съм ги броил но там някъде.
Сутрин е по хладно и този вятър яко ги мори.Като излязох какво да видя,нападали горките по плочките и берат душа.
Взех,че ги събрах всичките и ги пуснах при цитрусите на топло,то и там си беше пълно с пчели,но след като се позатоплиха,
направо се съживиха.Така,че днес съм бил в ролята на спасител.

pachetooo
Регистриран: 27 дек 2010, 08:03
Район: Пазарджик
Been thanked: 25 times

Непрочетено мнение от pachetooo » 03 юли 2019, 22:19

Рояче на самоотглеждане
Изображение

Отговори

Върни се в “Пчеларство”