Създаване на малък домашен пчелин

Един ценен раздел, който заслужава специално внимание, заради връзката на пчелите с нашите приятели - растенията. А и заради вкусния домашен мед!
ivo_nekitov
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Създаване на малък домашен пчелин

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 22 апр 2015, 21:12

Имам предвид по един корпус отгоре - просто са натясно, 10 рамки са все пак.
Всички наоколо (ДБ) са наслагали магазините още преди десетина дни.
Не, рапица няма от няколко години.
Житни, царевица и слънчоглед сеят.

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от chicholyubo » 22 апр 2015, 21:22

Добре, че нямате рапица <bravo2>

Христо Христов
Engineer-agronomist, Master in Agriculture | Инженер-агроном, Магистър по Земеделие
Регистриран: 22 фев 2012, 20:36
Район:

Непрочетено мнение от Христо Христов » 23 апр 2015, 02:12

Да, сега разбрах.Ако първият корпус е пълен, слагай спокойно втория.Не гледай какво правят около теб, а какво става в твоите кошери. <thumbup>

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 23 апр 2015, 15:22

Христо, имаш ли нещо общо с тоя пич?? Това е висш пилотаж! Като "порасна", искам да стана добър колкото него! <bow>

ПС: Сори, сега видях, че само сте еднофамилци.
Но подобни корифеи, независимо от областта, винаги ме изпълват с респект.

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 23 апр 2015, 19:10

Директен и спешен(до събота сутрин) въпрос:
Не разполагам с изградени рамки с килийки по понятни причини. Имам корпус и 10 рамки с восъчни основи за всеки кошер.
Приемаме, че семействата са силни: трябва ли да сложа 5 сега и 5 след като ги изградят или...?
Очаквам съветите ви с точни практически указания.

Христо Христов
Engineer-agronomist, Master in Agriculture | Инженер-агроном, Магистър по Земеделие
Район:

Непрочетено мнение от Христо Христов » 23 апр 2015, 21:54

Иво, по-късно ще ти напиша как да постъпиш.Междувременно прочети за "строителна рамка".

Христо Христов
Район:

Непрочетено мнение от Христо Христов » 24 апр 2015, 02:10

Писах, писах, писах и когато чукнах "изпрати" форума ме изплю. <head in the wall> <Mad>
Иво, дай мейл, или начин да разменим телефони, че нямам време и нерви да го напиша пак.

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от chicholyubo » 24 апр 2015, 08:07

Аз в твоят случай бих заложил и 10те рамки да си ги изградят.
Нали имат обилна паша в момента и казваш, че са силни семействата ?

Иначе ако ти се занимава можеш да сложиш ограничителна рамка и да слагаш по 5.

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 24 апр 2015, 08:21

Христо Христов написа:Писах, писах, писах и когато чукнах "изпрати" форума ме изплю. <head in the wall> <Mad>
Иво, дай мейл, или начин да разменим телефони, че нямам време и нерви да го напиша пак.

ivonekitov@mail.ru

В такива случаи предпочитам писменото общуване, за да мога да препрочитам, ако се налага 20 пъти(инак не съм прекалено тъп, но трябва да ми се обяснява повече, особено материя, до която не съм бил близо. Като куче - по някое време разбирам <406> )
Иначе ще ти дам и телефон, няма проблем, но за мен телефонът е за ясни и конкретни уговорки и уточнения по актуални и спешни неща. Ще ти го пусна по мейла.
Иначе някак по дефолт мислех да направя това, което ме съветва Любо и честно казано, към това и се склонявам....
Но въпросът остава, защото втората половина/края на май ще ми дойдат и отводките с 2+2 рамки и за там вече ще си трябва инструкция.
Примерно - мога ли тия 4 рамки да поставя в един корпус заедно с още 6 или първоначално си трябва по малко - примерно 2 с ограничител.

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 24 апр 2015, 08:24

chicholyubo написа:Аз в твоят случай бих заложил и 10те рамки да си ги изградят.
Нали имат обилна паша в момента и казваш, че са силни семействата ?

Иначе ако ти се занимава можеш да сложиш ограничителна рамка и да слагаш по 5.

Не, че не ми се занимава, но е свързано и с присъствие, комбинирано с подходящото време, което невинаги е постижимо.
Тъй че определено предпочитам тоя вариант.
Нека се поозорят.

Иначе, представяш ли си ония кошери от линка за силните семейства с 3 корпуса нахъсани за медосбор работнички да ги тропнеш в средата на един слънчогледов блок от 200 декара <smile134> Трябва да им сменяш магазините след няколко дни :)
Само разсъждавам - трябва си и присъствие, и транспорт, не това са ми целите, както сме говорили.

Христо Христов
Район:

Непрочетено мнение от Христо Христов » 25 апр 2015, 01:14

Кратък вариант на това, което бях писал.
Една от новите рамки преправяш на строителна, важно е да имаш такава за качествен градеж и други причини.От първия корпус изваждаш питите без пило (предполагам са 2-3) и ги слагаш във втория.В първия, до пити с открито пило поставяш строителната рамка и нови рамки с основи.Последните не трябва да са една до друга или крайни.Във втория корпус остават извадените от първия (тези без пило), които поставяш една до друга в средата и от ляво и дясно на тях допълваш с останалите не изградени.Важно е да спазваш еднакво междурамъчно разстояние.Новите рамки и основите напръскай със сироп или вода.Пратих ти мейл с телефонния си номер, не се притеснявай да звъннеш, с удоволствие ще помогна.
Успех! <thumbup>

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 05 май 2015, 19:00

Миналият път направих това, което ми каза Христо и Любо в синтез:) А именно, сложих всички десет рамки с основи.
В момента- десетина дни по-късно, се строят здраво по 3-5 пити, като някои са в доста напреднала фаза.
Напуших и прегледах добре и "агресивния кошер". Има пчели много, а в единия далак отдолу по средата, стигащ почти до дъното(широк почти колкото самата пита) имаше доста "бели червейчета", респ. отворено пило и малко мед встрани. Не знам дали трябваше да го махам, но го махнах. Нямаше кой знае колко личинки(?) може би 15-ина, а и предполагам, че бяха търтеи. Ще си снесат нови, .ал сам ги. Да строят нагоре.

С едната рамка от старите ме чакаше изненада - оказа се нестандартна, явно плодникова Дадан-Блатова и нищо не можах да направя(не можах да я преместя в горния корпус -просто не се побира, общо взето простотия. А е натъпкана с пило, има и малко мед встрани. Не се занимавах повече да търся майката, за да не направя някоя простотия - явно майка има, много запечатано пило и в двата :)
А, изяли са, изблизали до грам, и двата литра подхранка :)
Предвид, че почва да цъфти акацията тук, не мисля да ги подхранвам пак, но не е проблем - само ми кажете и им слагам по още килце и половина.

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 05 май 2015, 19:05

Любо... не се опитвайте да ме разубеждавате, решил съм едната отводка да я сложа като трети корпус над единия(неагресивния) с Ханеманова решетка и вестник отгоре за уеднаквяване на аромата и бъдещо презимуване като помощна майка на младата(която догодина да направя основна?).
Пак повтарям, не се опитвайте да ме разубеждавате, щото понякога има файда от подобни опити, в слуяая - не. <smile134>

Втората отводка ще си я сложа на два корпуса нов ЛР и ще прецЕням по-нататък.

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 21 май 2015, 12:57

Такааа...
Първият ми кошер прегледах обстойно, дори видях Мама Мая :)) Беше в горния корпус. Той има - от 20 рамки, около 11-12 междурамия, пълни с пчели - долу 7-8, горе - 3-4.
Заради появяващия се периодично ветрец не изпаднах чак в пълен преглед, особено след като на първата извадена пита видях майката.
Разпечатано пило видях много - и горе, и долу, но има и 3-4 неизградени пити още от новите. Предполагам е нормално, важното е, че ги усвояват. Едната между другото сигурно тежеше близо 3 кила - тъпкана с мед и надградени килийки, но беше запечатана точно наполовина. Мисля, че има още 2 с мед на тоя етап горе, но още една - със сигурност.
Такаааа...вторият, да го наречем кошера на пчелите-берсерки.
Да уточня, че не съм подпушвал, за да не ги стресирам допълнително: ако видя, че стават прекалено агресивни(както винаги става с тоя), просто прекратявам прегледа, няма смисъл заради пусто любопитство да стресирам живота на девойките:)

Та в тоя кошер е СТРАШНО. Всичко е тъпкано с пчели - и двата корпуса, като долния въобще не преглеждах, по простата причина, че по едно време имах ччувството, че ще ме съборят.
Тук по скромната ми преценка на лаик трябва по най-бързия начин да сложа трети корпус, за да не стане някое роене. Това ще сторя идната седмица, в средата.

Бележки по пашата: Акацията тук прецъфтя още миналата седмица, липата ще цъфне след около 2.
Има засадени огромни площи слънчоглед на 1500-2500 метра източно и южно от моя пункт, като най-ранният е около педя висок и по моя преценка ще цъфти втората половина на юни-юли.

Фацелията ми е цъфнала. Понеже не я поливах много, е висока само към 40-ина см, но пчелите наистина са ЛУДИ по нея - всичко бучи наоколо, ще се изтрепят.. Догодина ще насадя половината парцел с нея - около декар.

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 21 май 2015, 14:34

Между другото, мама Мая беше много интересна - коремчето и беше поне 50 на сто по-дълго от моите очаквания въз основа на снимките и представите ми.
Крилата бяха под 50 на сто по-къси от него и и стояха като фрак :))
Най-кефеше свитата и от придворни 6-7 пчели, които кръжаха около нея на рамката <smile134>

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Малък скален кът (алпинеум) с езеро
    7 Отговори
    3576 Преглеждания
    Последно мнение от dr_tachev_bg
    25 окт 2014, 00:06
  • New post Създаване на промишлено насаждение от смокини
    от Kiril Donov » 24 яну 2014, 00:33 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    5 Отговори
    4672 Преглеждания
    Последно мнение от fenix
    04 яну 2017, 19:17
  • New post Създаване на студоустойчиви сортове маслини
    от Kiril Donov » 19 ное 2015, 00:46 » в Olea europaea (Маслини, Olives)
    97 Отговори
    29288 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    17 окт 2019, 23:54
  • New post Musa Dwarf Cavendish, Банан "Малък Кавендиш"
    от zack » 21 юни 2014, 10:14 » в Musa sp. (Банани, Bananas)
    89 Отговори
    26332 Преглеждания
    Последно мнение от iliyanpitbul
    14 фев 2020, 19:55

Върни се в “Пчеларство”