Някой знае ли какъв плод е това?

За всякакви южни плодни видове като маслини, смокини, нар, райска ябълка и други, без цитрусите

Някой знае ли какъв плод е това?

UNREAD_POSTот zaphod » 06 Юли 2014, 10:25

За съжаление не се сетих да го снимам. Става въпрос за един плод, който купих в Тайланд. На външен вид е подобен на киви, дори продавачката го нарече "тайландско киви", но явно само тя така си го нарича, защото нищо не излиза при търсене. Външно прилича на киви, но вътре няма много общо. Вкуса е подобен на мушмула, има едра продълговата черна семка около 3 см дълга.

edit: отърсих малко по-упорито и го намерих
zaphod
Градинар (Gardener)

Mясто: Пловдив

Re: Някой знае ли какъв плод е това?

UNREAD_POSTот stan » 09 Юли 2014, 21:30

Здравей zaphod,

Още преди да прочета "едита" ти знаех, че говориш за Sapodilla или както е латинското наименование Manilkara zapota. <that's it> Имат няколко разновидности, и предполагам си ял от по-малката и елипсовидна като форма, но според мен и по-вкусна разновидност. http://www.tropicalfruitnursery.com/sapodilla/Това е един от любимите ми плодове и ако го хванеш "точно навреме" - узрял към презряване, но не и презрял е просто уникален. . <wink> ...От ноември 2012 г си гледам в нас 3 малки "саподили", които покълнаха от семки и въпреки някои временни трудности през март тази година, се чувстват страхотно на терасата от тогава. Получават по около 5-6 часа директно слънце и същевременно ги брули здрав вятър, който във Варна това лято не спря, но въпреки това не им действа зле. Издръжливи са и на леко зашуване, понасят и временно ниски температури (моите съм тормозил до 4-5 градуса ) и от опита ми до сега мога да кажа, че се чувстват най-нещастни като останат без слънце за по-дълъг период.
Интересно, че от миналогодишната ми партида от Виетнам, където ядох от по-големия сорт май бяха от малкото сортове семена, които не ми поникнаха.. <head in the wall>

Тази година пак съм се заканил да събера малко от тях...Живи и здрави - ще раздам на който му се пробва.
stan
Градинар (Gardener)

Mясто: Варна
USDA zone: 7b/8a

UNREAD_POSTот zaphod » 13 Юли 2014, 20:54

здрасти стан, от търсенето във форума видях че само ти имаш такова растение.
аз моите ги донесох януари, от сума време никаква реакция, реших че са умрели и после забравих точно къде бяха. преди два дена като рових да присаждам едно растение се натъкнах случайно на едната, беше покълнала, изглежда жива. извядих я и я сложих в една отрязана бутилка, аз така си развъждам разни неща, щото да не вадя корените когато покълнат, а директно режа бутилката и с цалото цилиндърче пръст бодвам растението в голяма саксия на терасата. саподилата няма да я бъде на терасата, пише че не понася много студ. ако се хване ще я държа в преместваема саксия за да мога да я пазя от студа. мен лично тоя плод ми хареса най-много от всичко което съм пробвал в азия.
твоите вадят ли вече плодове? за колко време покълнаха и колко са големи сега?
между другото аз на всяко ходене влача плодове и семена на странни растения.
имам една огромна ядка, обаче си я пазя за трофей и няма да опитвам да я посаждам. виждал съм само веднъж такова.
Изображение
zaphod
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 14 Юли 2014, 09:26

zaphod написа:... виждал съм само веднъж такова. ...

Това е популярно улично дърво в тропиците и го има насякъде. Миналата година аз си събрах 20-30 семки от същите, но нищо не покълна, така и не разбрах защо.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот stan » 14 Юли 2014, 22:32

<cheers2> Mr. Донов, а знаеш ли как се казва това дърво за което спомена!? <wink>

Между другото и аз съм си взел 2 такива "семена" и си стоят като сувенири на секцията ми заедно с няколко други екзотики...Не са мръднали почти цяла година. Даже бях ги забравил и като го вядах на снимката се сетих, че и аз имам такъв звер. <yes> Моите са по-малки, може би с идея по-големи от кибритената кутийка.

Сега за sapodillite. Какви плодове бе човече..... <die laughing> Това чудо в естествена среда става между 9 и 15 метра, а в "парникови" условия - нямам и понятие до колко може да се докара. Ако инж. Донов успее да завърже плод в България, тържествено обещавам, че ще купя първия за 50 лв <he-he> Моите естествено са в саксии, като интересното е, че тази която е в по-голямата 10л саксия расте по-бавно от тези в по-малките 5 л. Най-голямата е около 65 см, като между февруари и май загубиха доста от горните си листа и се наложи да им режа върховете, за да ги стимулирам. Ефектът на растеж се получи едва когато ги изкарах на открито и получиха доста слънце, плюс малко комбинация от тор за цитруси плюс тор с елементи против хлороза. Във Варна водата е убиец за голяма част от тропическите растения, които не понасят варовик и се опитвам да ги поливам с купена изворна вода (когато не мога да събера дъждовна). Един Господ знае обаче от коя чешма я наливат и нея и дали съответния "извор" не минава през варокови скали...
Ако трябва да съм откровен - растението няма кой знае колко голяма естетическа стойност от гледна точка на красота, но имам някакъв сантимент към тях и си ги харесвам. При пипане листата отделят някакъв тръпчив езкотичен аромат и особено зимните месеци ме зарежда с прятни усещания и спомени....През уикенда ще ги снимам отново и ще пусна снимки. Иначе можеш да видиш как изглеждаха миналия октомври в темата за Salacca edulis, където ги пляснах по погрешка и там си останаха....

Не знам дали тук му е мястото, но да питам Кирил какво мисли относно почвените добавки с Микоризиращи гъби. В този форум, четох че микоризата може да се окаже много важен фактор за растежа на растения като мангостин, личи, рамбутан и др....В интернет има няколко сайта от където могат да се купят подобни продукти, но до колко има значение вида и произхода на тези гъби....!? Въобще, стигаме до базовия въпрос - до колко има каквато и да е разумна причина да се правят такива гимнастики за гледане на "големи тропически дървета" в нетропически домашни условия (саксии). Той въпросът е риторичен, ама все пак....да се върнем на микоризата в "домашни условия" !?

Мерси предварително... <cheers2>
stan
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 14 Юли 2014, 22:45

Засега не съм доказал теорията ми за микоризата. За сметка на това редовно си доказвам, че тези тропически плодни дървета имам огромен проблем с варовитата вода и трябва постоянна добавка на малко зелен камък. След всяко внасяне започва добър растеж, което говори достатъчно.

Дървото не помня как се казва. Имам го в книгите вкъщи, но в момента съм в Китен. Дано не забравя да го проверя, когато се прибера в края на седмицата. Много е красиво, листата му много приличат на Ficus lyrata.
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот zaphod » 21 Юли 2014, 07:45

това за варовика не го знаех, банана и той ли е така? като гледам моя си расте и на чешмянка, но саподилата може да не иска, може за това да и трябваха 6 месеца да покара от семка. а доколкото знам лозата и тя не обича варовик, а аз опитвам и лоза да подкарам в 3 метрова кашпа :)
zaphod
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 23 Юли 2014, 11:15

stan написа:... а знаеш ли как се казва това дърво за което спомена!?

Да, това е Terminalia catappa (синоним: Phytolacca javanica), т.нар. "Тропически бадем". Разбира се, няма нищо общо с бадемите, но ядката е ядлива и на вкус е като бадем, откъдето идва и името.
Това дърво е масово засаждано в тропиците и особено в югоизточна Азия. Понеже е листопадно, листата пожълтяват и почервеняват преди окапването, което някои твърдят, че дава усещане за есен в иначе твърде "скучния" вечнозелен пейзаж. <he-he>
Листата окапват два пъти годишно. Аз обаче не съм го виждал без листа. Издържа на сол и затова често се сади по бреговете на тропическите морета.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот zaphod » 08 Авг 2014, 11:02

ех, умря ми саподилата от семка.
zaphod
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот stan » 08 Авг 2014, 22:43

Нищо...случва се! <doctor>

Виж дали Кирил не може да ти донесе от Тайланд. Можеш да си поръчаш и онлайн или ако изчакаш до декември ще ти изпратя свежи...
И моите нещо зациклиха напоследък.. <head in the wall>
stan
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 09 Авг 2014, 04:59

Не съм видял Саподила все още. Имам едно наум след вашите обяснения тук, но явно сега не им е сезон.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 13 Авг 2014, 05:33

Онзи ден купих една тарелка Саподила, Бяха твърди и при срязване плодовете пускаха бял лепкав сок, подобен на латекс. Вкусът беше ужасен и стипчив, горчиво съжалих, че съм се жертвал.
Снощи на пазара за плодове ги видях пак. Този път плодовете бяха меки, а продавачът се кълнеше, че са много сладки. Купих една торбичка плодове за един долар и тази сутрин ги опитах. Сладки - да, но нищо по-добро не усетих. Вкус на захарен сок и терпентин, това беше.
Досега да съм изхвърлил всичко, но ги пазя, за да им извадя семената, ако някой каже, че иска. За мен или за разсадника няма да взимам.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот stan » 14 Авг 2014, 21:48

Хмм, е не знам как си ги оцелил, но определено за да са в най-доброто си за ядене състояние трябва да са нито твърди, нито много меки....Да направя препратка към твоя опит с дуриана....трябва да го хванеш в точното време, за да бъде най-хубав. И аз на база "проба-грешка" открих оптималното състояни, иначе не купувам. Има няколко сорта, като по-малките саподили са определено по-ароматни и вкусни.
Разбира се тук всяко мнение за вкус е субективно, така че това важи със съща сила за саподилата. На мен адски ми харесва съчетанието на вкус на тръстикова захар (тук точно си го определил), зряла круша, и още нещо което не мога да определя, но при различните сортове е различно като аромат..... <yes>

Таа така....в момента бих си заменил бутилката хубаво френско розе за 2-3 плода добре узрели саподили....ма така е, кой каквото няма, това му се иска <he-he> <wine>
Пък на вас - наздраве с един ледено студен Chang <cheers2>
stan
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 15 Авг 2014, 05:41

Ясно ми е, че не съм улучил момента на зрелост. Но нямам време за повече опити. Пък и не ми хареса наистина. Преди малко изхвърлих всичко в боклука.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот Asenov1984 » 29 Окт 2014, 20:05

Древние римляне говорили:"Время,проведённое за любимым делом,Боги не засчитывают в срок жизни."
Аватар
Asenov1984
Градинар (Gardener)

Mясто: с.Джулюница обл.Русе
Любимо растение: Цитруси

Следваща

Назад към Южни и екзотични ядливи растения (Subtropical and exotic edible plants)