Батати (Ipomea batatas)

Типичните тропически и екваториални плодове, които нормално растат на не повече от 30 градуса северно и южно от Екватора.
The typical fruits of tropical and equatorial origin, that grow usually not more than 30 degrees north or south from the Equator.
Марков
Любител на южните растения
Регистриран: 16 юли 2015, 06:56
Район: Златни пясъци
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -14.0°C 01.03.18
Любим климат: 25°C
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0

Re: Батати (Ipomea batatas)

Непрочетено мнение от Марков » 29 сеп 2016, 07:12

<smile134> Васе, догодина като поникне ще разбереш къде е клубена. <smile134>

Потребителски аватар
dbakracheva
Регистриран: 23 мар 2016, 15:14
Район: Самоков
Надморска височина (m): 870
Has thanked: 0

Непрочетено мнение от dbakracheva » 29 сеп 2016, 19:45

Ето разнообразни форми на някои видове батати,Васко, твоя просто е искал да стане като последния на снимката <thumbup>

Потребителски аватар
Васил
Маниак на тема Батати (Сладки картофи)
Регистриран: 26 дек 2014, 16:25
Район: гр. Стамболийски
Надморска височина (m): 188
USDA zone: 7a
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от Васил » 30 сеп 2016, 07:02

Деси, незнам какво е искал батата, но на мен ми се прииска да го блъсна с лопатата в главата. Да, ама не! Явно е усетил намеренията ми и се е заровил по-дълбоко. Но, ще го намеря та ака ще и догодина:)

От всеки дефект - ефект!

емиава
Специалист с много опит
Регистриран: 16 фев 2014, 20:09
Район: София
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Been thanked: 10 times

Непрочетено мнение от емиава » 09 окт 2016, 20:24

Васко, същия проблем го имахме с нигерийския батат първите две години, когато го отглеждахме на равна повърхност. Имах чувството че копая окопи. Миналата година на повдигнатата леха се държа много прилично и беше подредил клубените близо до стъблото.

Марков
Регистриран: 16 юли 2015, 06:56
Район: Златни пясъци
Абсолютна минимална t° (°C): -14.0°C 01.03.18
Любим климат: 25°C

Непрочетено мнение от Марков » 10 окт 2016, 06:50

Добро утро,

дали изпускането на бяла течност при отрязването на клубена от корена е показател за недобре узрял батат?

емиава
Специалист с много опит
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.

Непрочетено мнение от емиава » 10 окт 2016, 21:46

Да, така пише в много източници.
Всички Батати, които сме прибирали вероятно не са били узряли - до момента нямаме клубен, който да не е изпускал сок при прибирането. Това обаче не съм забелязала да се отразява на вкуса или продължителността на съхраняване.

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 28 ное 2016, 21:44

2.jpg
2.jpg
1.jpg
Бататаджии, да ви представя един експеримент в отглеждането на батати през сезон 2016г. През пролетта вкорених в саксия два продълговати клубена, купени от магазина. Стана така, че нямах повече место за засаждане, никой непожела филизи, а времето напредваше. Реших да ги засадя така както са си на местото на едно изсъхнало дръвче в двора. местото е наситено с оборска тор и "зелена" тор / когато кося, изсипвам коша на косачката около дръвчетата и окопавам/ и имаше доволно количество вода, топлина и светлина. Резултатите се виждат на снимките и на клипа. Интересното е, че старите клубени неизгниха, а напротив, така да се каже 4възкръснаха" в нова форма. Разшириха се в долната си част, а под нея и в страни формираха доволно количество клубени. Е, имаше и за ларвите на майските бръмбари, които са си похапвали през цялото лято. Това ме навежда на мисълта за сезон 2017 да отделя место и засадя маломерни клубени, може би около 100гр. за да видя какво ще се получи. И докато си правим експерименти и се маем хората хич не си поплюват. Преди два дни разбрах, че индийци отглеждат батати в с. Мало Конаре Пазарджишко бамя, люти чушки, мускусни тикви и ....батати. Семената се внасят от Индия, а реколтата в добре изработени кашони с надпис Европа БГ се изнасят основно за Англия. Бататите им са с червена кожица и оранжево месо. Не са Бюрегард, много са сладки и меки.
https://youtu.be/zzkA1qQzAJI

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 95 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 28 ное 2016, 23:58

Васил написа:... Индонезия №3 ми разказа играта във всяко отношение. ... Вероятно сорта е с по-дълга вегетация и изисквания за отглеждане, като време, консистенция на почвата и грижи.

Тази вечер, на тъмно и точно преди първия сняг, успях да извадя и моите 5 корена от различни 5 сорта. Снимки ще пусна утре или по-нататък, че едва гледам вече. Но от единият сорт нямам нито един клубен, от един сорт имам само един клубен, от два сорта имам по около кило, а от Индонезия №3 имам може би десетина кила. Намерих клубени само в основните корени, а в разклоненията не намерих нищо. Няма да се учудя обаче, ако съм оставил доста клубени в земята.

Най-странното е, че сортът без нито един клубен, беше най-развит, с огромни ластуни и много цветове. Всичките 5 корена от 5 сорта бях засадил на надигнати купчинки от пръст. Надъхан съм за нови опити догодина, особено със сорт 3, който се оказа необикновено родовит при моите условия. Садени са чак през юни, с едно торене в началото и почти без поливки. За толкова нищожни грижи, мога само да съм доволен от резултата. От 5 корена имам една препълнена голяма касетка.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 29 ное 2016, 09:12

При мен най-добре се разви Индонезия №2. Това е виолетовият с бялото месо батат. Пуска много издънки, които се вкореняват много лесно и формират маломерни клубени, там, където човек не е и очаквал. Вчера преместих един храст Цариградско бодливо грозде и в неговите корени открих вплетени три-четири клубена по около 7 см. до 10см. От останалите почти нищо. От №1/лилавия/ имам две три хилави клубена, които кътам с надеждата да развия за сезон 2017г.:)

От всеки дефект - ефект!

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 10 дек 2016, 19:32

И при нас Бататите останаха до късно - извадихме ги на 13 ноември. На някои сортове беше замръзнала надземната част. Заради късното засаждане всичките не успяха да направят много едри клубени, дори и "Бюрегард". От отглежданите и предишни години най-едър беше "Тайнонг", най-дребни останаха "Нигерия" и предполагаемият "Нанси хал" (от Васко)

Но "пътешествениците" ме изненадаха приятно - три от сортовете се представиха доста добре за толкова късно засаждане.
Сорт №1 (изцяло лилавият) успя да направи няколко по-едри клубена и доста дребни:
Изображение

Сорт №2 ми направи изненада - клубена, от който взех разсада беше с груба, сивобежова кора: viewtopic.php?f=5&t=1133&start=180 . Извадените Батати са с много гладка, виолетова. При мен този сорт не пусна дълги филизи и не се вкореняваше допълнително, като при Васил. Направо може да се каже, че се държи почти като храст, а не лиана. От него се получиха доста клубени:
Изображение
Изображение

Сорт №3 направи клубените в основата на "храста", като при Кирил. Също на края на разклоненията нямаше нищо. При моите условия този сорт е с най-дребните клубени от всички:
Изображение
Изображение

От сорт№4 (вторият лилав) успях да запазя само едно растение и от него станаха два не особено големи клубена. Дано да го запазя като сорт.

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 11 дек 2016, 10:08

<happy dance> Браво момичета! С малко повече упоритост и две дози лудост рано или късно ще има успех! И аз се надявам да запазя най-вече лилавите батати. Увих ги с вестник и се старая да са на постоянна температура. И дано оцелеят за сезон 2017!

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 12 мар 2017, 19:03

Най-после стартирах сезон 2017 - батати. Отказах се от "настаняването" им в хола, поради липса на место и поради това импровизирах с една оранжерийка. Дано само времето да не е прекалено студено, че ще започнат да гният.

От всеки дефект - ефект!

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 19 мар 2017, 20:10

И ние стартирахме сезона. Някои сортове не са се съхранили добре и има вероятност да ги загубим.

Изображение
А това е един клубен изваден преди малко повече от година. Преседя забравен на един стелаж в стаята миналото лято и тръгна без никакви грижи. Сортът е "Нанси хал". Васко ни го изпрати есента на 2015г.(ако не се лъжа)

petya85
Регистриран: 10 апр 2017, 22:14
Район: Бургас

Непрочетено мнение от petya85 » 13 апр 2017, 14:02

Здравейте , тази година реших и аз да опитам да отгледам батати . Засях ги в мокра почва и чакам да пуснат издънки . Много бих се радвала ако някой с опит ми пише и ми даде насоки в правилната посока ли съм . Благодаря ви предварително :)
Изображение

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 16 апр 2017, 15:12

Здравейте petya85, и добре дошла в групата на Бататаджиите. Направили те всичко както си му е реда.
Бъдете търпелива и нещата ще се получат. Поддържайте влажна и топла почвата, но не и прекалено мокра, дръжте коритото на топло и светло. Когато започнат да покарват филизите небързайте да ги отчупвате от майката / клубена /а изчакайте докато станат поне десетина сантиметра. После подсипете с влажна пръст и ги задръжте докато станат около 25см. преди да засадите в двора. Целта на подсипването е филизите да се вкоренят на место или поне да започне формирането на корен. За малки количества така може да се избегне допълнителното вкореняване преди засаждане. Излиза много по-икономично от към време. От това корито, с тези хубави клубени, / какъв сорта / при добри условия, може да произведете стотина корена. Успех!

От всеки дефект - ефект!

Отговори

Върни се в “Тропически плодове (Tropical fruits)”