Ананас / Ananas comosus

Типичните тропически и екваториални плодове, които растат на не повече от 20 градуса северно и южно от Екватора.
The typical fruits of tropical and equatorial origin, that grow not more than 20 degrees north or south from the Equator.

Ананас / Ananas comosus

UNREAD_POSTот Бобсъна » 11 Апр 2011, 19:19

Ананаса е лесно вкореним.... :thumbs:
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

Re: Кокосова палма / Cocos nucifera

UNREAD_POSTот popov.dinko » 11 Апр 2011, 20:46

Да, ананаса лесно се вкоренява, но при топло време. При по-хладно гние. Преди много години харизах един кокосов орех, ей така, от любопитство, да видя ще поникне ли нещо. Чаках два-три месеца и нищо. Язък за ядката и това беше от време оно / по социализма /, когато такива екзотични деликатеси бяха кът и имаше все около Нова година.
popov.dinko
Специалист овощар

Re: Кокосова палма / Cocos nucifera

UNREAD_POSTот ivo.tr » 11 Апр 2011, 21:53

Пробвам по същата причина, но сега кокоса е 1 лев :lol: в Пикадили. Посадих го легнал до половината в пръст. Иначе ананса го оставих да засъхне остатъка от месото и го намазах с вкоренител и го засадих. Покрих го с найлон и е на терсата, а там си е доста топло. Единствено ме притеснява високата влага да не загние дали да не махна плика отгоре. Извинете за отклонението от основната тема!
Аватар
ivo.tr
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

Re: Ананас / Ananas comosus

UNREAD_POSTот ivo.tr » 22 Май 2011, 14:55

Всичко е наред с ананаса, но като го садих днес видях че където е имало етикет*(забиват ги в самота корона е започнало да гние) как да го спра защото е точно до почвата и вероютно ще се мокри когато го поливам.
Аватар
ivo.tr

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 23 Май 2011, 08:04

Остави го така, дръж го на топло и всичко ще е наред. При мен също обикновено има такива дупки, но няма проблеми.
Не подреждай книгите, чети ги! (Don't arrange the books, read them!)
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, MSc Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)

Mясто: Асеновград (без инверсии!), Assenovgrad
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15 since 1995
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Equatorial)

UNREAD_POSTот Мирослав » 26 Май 2011, 08:29

Ето един вариант как да се стимулира ананаса да даде плод естествено ако я докараме дотам. :yes:
http://toptropicals.com/html/tropics/ar ... ananas.htm
(Подобен вариант имаше и за да пожълтеят зелените лимони ако са постоянно зелени на дръвчето)
Аз имам 3 броя захванати миналата година.Прихванал съм ги по начина на клипчето само в долната част махам листата да се оголи около 1.5-2см от стеблото(то от там си пуска коренчета).Водата първите 10-15 дена се сменя ежедневно-доста мътна става през това време явно минава през някакъв гнилоносен процес.След това време,когато спре да помътнява може и по на рядко да се сменя.По това време трябва да се появят и първите коренчета.Мойте съм ги държал в чаша без да ги закривам отгоре с нищо като във водата е потопено само оголеното място от стъблото.
Последна промяна Мирослав на 26 Май 2011, 11:50, променена общо 1 път
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 26 Май 2011, 08:35

Интересно!
Имам няколко растения от 4-5 години, още тези дни ще пробвам този метод и после ще ви кажа за резулата.
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, MSc Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)

UNREAD_POSTот ivo.tr » 23 Яну 2012, 14:51

Aнанаса понася ли увреждане на корените. Искам да насадя един навън и есента да си го извадя и засадя обратно в саксия. Идеята е да порасне по-бързо и да окрасява градинката през горещите дни.
Аватар
ivo.tr

UNREAD_POSTот aurelija » 23 Яну 2012, 22:34

Аз да ти кажа нещо което бях направил преди време.Бях засадил един ананас дирекно в саксия с торф и малко пясък.Оросявах с пулвелизатор почвата без излишни глезотии.Така пича си порасна до едно добро на вис растение.Един ден реших да го преместя в по-голяма саксия,и при ваденето му се поочупиха корените.От там малко дисфункция на листата,позавехнаха и започна да нараства по-бавно...Та мисълта ми е че според мен е малко рисковано това дето си го замислил
Питай-пък ше видим дали мои...
aurelija

UNREAD_POSTот ivo.tr » 25 Апр 2012, 20:47

Този ананас го вкорених миналата година, но зимата от немaрливост и преовлажнена почва изгни. Изчистих го и запазаих върха. Дали ще се вкорени отново?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последна промяна ivo.tr на 26 Апр 2012, 11:23, променена общо 1 път
Аватар
ivo.tr

UNREAD_POSTот aurelija » 01 Юли 2012, 17:18

екстра е,като помня че тази твойта беше точно като моята,и като гледам сега каква разлика имат явно нещо аз съм и чупил хатъра...върха и изсъхна,взе да избива отстрани малки...ама мъчна работа.Зимъска кво ще я правиш?
aurelija

UNREAD_POSTот aurelija » 11 Мар 2013, 21:18

Гледах по нета как се сее ананас от семки.Викам ще си взема и ще пробвам и по тоя начин.Да ама мацката от клипа извади поне 20- 30 семенца от нейния ананас,а от моя -2 <no> .\Преди време така стана и мангостена-пишеше че рядко имало безсеменни плодове,а мойте се оцелиха такива <head in the wall> .Идеята с ананаса беше да пробвам и другия вид засаждане,не стандартния через перата отгоре...
Някой да се похвали с нещо за неговите ананаси-цвят,плод...разбира се не да е купен така от магазина,както на някои ''колеги"преди време <die laughing> <cheers2> <cheers2> <cheers2>
aurelija

UNREAD_POSTот milen » 11 Мар 2013, 23:01

Този ананас е 3-годишен.Има ли начин да го накарам да цъфне:
Изображение
milen

Mясто: с.Кошарица,на 6км. от Слънчев бряг

UNREAD_POSTот Бобсъна » 12 Мар 2013, 01:17

Етилен,Ацетилен....такива неща:

"Flower Induction: Pineapple flowering may be delayed or uneven, and it is highly desirable to attain uniform maturity and also to control the time of harvest in order to avoid overproduction in the peak periods. In 1874 in the Azores it was accidentally discovered that smoke would bring pineapple plants into bloom in 6 weeks. The realization that ethylene was the active ingredient in the smoke led to the development of other methods.

As far back as 1936, compressed acetylene gas, or a spray of calcium carbide solution (which generates acetylene) were employed to expedite uniform blooming. Some growers have merely deposited calcium carbide in the crown of each plant to be dissolved by rain. A more advanced method is the use of the hormone, a-naphthaleneacetic acid (ANA) or B naphylacetic acid (BNA) which induce formation of ethylene. In recent years, B-hydroxyethyl hydrazine (BOH) came into use. Treatment is given when the plants are 6 months old, 3 months before natural flowering time. The plants should have reached the 30 leaf stage at this age."

<cheers2> <cheers2>
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 12 Мар 2013, 02:04

Marmozana дали има Калциев карбид? Това ми изглежда най-лесно.
Аватар
Kiril Donov

Следваща

Назад към Тропически плодове (Tropical fruits)