Чуфа (Cyperus esculentus)

За всякакви южни плодни видове като маслини, смокини, нар, райска ябълка и други, без цитрусите
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 47 times
Been thanked: 65 times

Re: Чуфа (Cyperus esculentus)

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 21 ное 2015, 22:57

Не е лоша, но не можах много да се очаровам. Лошото е, че всички от семейството ме гледат ужасени, когато се пробвам да ги черпя. Не искат дори да я опитат, просто са си консервативни. Трябва повече време, преди да ми повярват.
Сега се чудя, да оставя ли нещо за сеене догодина или да ги изхрупам всичките?

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Васил
Маниак на тема Батати (Сладки картофи)
Регистриран: 26 дек 2014, 16:25
Район: гр. Стамболийски
Надморска височина (m): 188
USDA zone: 7a
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Васил » 22 ное 2015, 13:51

Хапни си Чуфата с кеф и финес по твой избор. Ако решиш да садиш през 2016г. и нямаш клубени, се обади и ще ти изпратя. Решил съм да заделя малко повече от това което ще засадя, но след като я сортирам. Т.е. ще отделя по-едрите за разсад а по-ситните ще ги изхрупам. Това, което извадих тази година за първи път ми се вижда ситно в сравнение с това, което виждам в нета, но пък и тя била на разни сортове, та знае ли човек. Както и да е хрупай с кеф, а близките ще свикнат с времето <bananas>

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 47 times
Been thanked: 65 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 27 ное 2015, 21:48

Kiril Donov написа:... Лошото е, че всички от семейството ме гледат ужасени, когато се пробвам да ги черпя. Не искат дори да я опитат, просто са си консервативни. Трябва повече време, преди да ми повярват. ...

Вчера ги навих да пробват. Нищо не казаха. Тази вечер обаче, жена ми каза след вечеря, да ѝ подам плика с чуфата. Докато отгризваше от едната грудка, небрежно попита дали може да се размножава от грудчиците. За нула време се разбрахме, че ще сеем напролет ... <head in the wall>

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 28 ное 2015, 08:12

Е за това става въпрос. Първо се дърпат, а после се чудят как да извъртят опашки и да се направят на ни лук ял ни лук мирисал. Важното е, че дипломацията е помогнала <smile134>

От всеки дефект - ефект!

емиава
Специалист с много опит
Регистриран: 16 фев 2014, 20:09
Район: София
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Непрочетено мнение от емиава » 29 ное 2015, 01:05

А, май ще се окаже, че съм голям зарибител. <he-he>

greenn
Любител на южните растения
Регистриран: 02 юни 2011, 14:43
Район:
Has thanked: 9 times

Непрочетено мнение от greenn » 18 яну 2016, 16:52

Съвсем случайно попаднах на изостанала бутилка Орчата от чуфа. Испанска е. Ако не бях прочел тук, нямаше да и обърна внимание. Взех я разбира се <he-he> . Честно казано не ме впечатли, имаше привкус малко като на лекарство. Това не ми попречи да си я изпия само за два дни. <die laughing>

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 18 яну 2016, 19:03

<tropical> Дано да си усетил топъл полъх в тези знойни дни!Наздраве и за следващите ти напитки!

От всеки дефект - ефект!

емиава
Специалист с много опит
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.

Непрочетено мнение от емиава » 22 яну 2016, 23:46

greenn написа:
Съвсем случайно попаднах на изостанала бутилка Орчата от чуфа. Испанска е. Ако не бях прочел тук, нямаше да и обърна внимание. Взех я разбира се <he-he> . Честно казано не ме впечатли, имаше привкус малко като на лекарство. Това не ми попречи да си я изпия само за два дни. <die laughing>

Greenn, и ние си взехме от същата. За мен беше трудна за изпиване. Леко химическият привкус на напитката не ми хареса. Но не успяхме да си направим домашна за сравнение как е.

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 02 май 2016, 21:40

Чуфа.JPG
Насадих си чуфата. От 120 чашки с по три/четири клубена, покълнеха по-малко от половината, въпреки, че ги рътих, баях им, говорих им и т. н.. Нищо, догодина пак, по-упорито и повече. В моите условия не се потвърдиха страховете, че Чуфа е инванзивен вид. Още докато е вадих миналата година, виждах, че пропускам от урожая и ме бе много страх да не би това непознато за мен растение да плъзне из двора и да не мога да се оправя после години наред. Нищо подобно! На местото където Чуфа бе насадена миналата година, не е прокарало и едно коренче. Инванзивен вид при мен се оказаха лилавите картофи Вителоте. Имаше едни дребни колкото грахово зърно картофчета, които изобщо ги "отсвирих" и не им обърнах внимание, дори ги подхвърлях по котараците и ги дразнех, докато ги вадих. Сега викам олеле мамо. Нащъкали са из целия двор, но след дъждовете ще ги оправя с хербицид "Мотиковит НЕО - 1" Това е мотиката ми, да не си помислите, че ще пръскам с хербицид :)

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 14 юни 2016, 20:15

Чуфа.jpg
Чуфата се развива много добре. Много добре и се отразява дъждът. На снимката от предния ми пост е в състояние малко след засаждане. Ето как изглежда сега.

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 27 сеп 2016, 21:19

Чуфа 2016.jpg
Ето и реколта 2016. Много лесно се отглежда, но сто пъти по-трудно се прибира и обработва до степен готова за похапване. Това е половината, а за другата трябва да набера смелост, че нещо се поизморих. На туфа ми отнема от 5 до 7 минути, отделно после миенето и т. н. Хората са казали ГГЗ т.е. гъз глава затрива. Ако има някой мераклия отгледал чуфа през тази година, нека все пак да сподели.

От всеки дефект - ефект!

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 28 сеп 2016, 22:19

Васко, още не сме я вадили нашата, но на зеленина изглежда добре.
Миналата година нямах време да я изчистя от пръстта веднага цялата. Известна част седя на извадени чимчета в мазето около седмица. Като изсъхна хубаво много по-лесно се отдели от пръстта. <bananas>

Потребителски аватар
Васил

Непрочетено мнение от Васил » 29 сеп 2016, 06:53

Благодаря Еми! Ще пробвам този начин и дано е по-малко трудоемък. В сравнение с миналата година, реколта 2016 е по-едра и може би поради сухото време още с изваждането сладни. За сметка на това белите червеи /ларвите на майските бръмбари/ са играли казачок, румба и кючек едновременно на пиршеството с основно меню Чуфа. Няма туфа от която да не съм премахнал поне по 2-3 червея. Е, коректни са, оставили са и за мен <smile134>

От всеки дефект - ефект!

Отговори

Върни се в “Южни и екзотични ядливи растения (Subtropical and exotic edible plants)”