Арония

Потребителски аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите
Регистриран: 14 май 2011, 08:21
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Арония

Непрочетено мнение от benisat » 29 юли 2013, 11:40

Не са Мармозанке скакауци,направо са си щурци-едни дебели ,мазни ,гадни:
Изображение
Те това са! <love> <love> <love>
Изображение
<love> <love> <love>

„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба

Дарина Иванова
Любител на южните растения
Регистриран: 16 май 2011, 11:56
Район:

Непрочетено мнение от Дарина Иванова » 29 юли 2013, 16:39

ааа, и как ги виждаш ? те зелени, листата зелени ..... тука си направо за очила <love>
хм ..... пак ми отворихте работа

darina.ivanova.77

Потребителски аватар
benisat
Район:

Непрочетено мнение от benisat » 29 юли 2013, 18:59

Те зелени ама големи,ядат кат зайци!

„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба

dikam
Бананов рекордьор за 2013 г.
Регистриран: 30 мар 2013, 19:59
Район: Айтос

Непрочетено мнение от dikam » 29 юли 2013, 20:21

Това,което е показал benisat,мисля,че е щурец,но има също така и зелени скакалци,които също са голяма напаст.
Изображение
Зеления скакалец се храни и през деня,а щуреца е нощно насекомо.Освен това скакалеца,за разлика от щуреца освен да скача,може и да лети.
Може и да не съм прав,но забелязвам,че популацията на подобни твари като скакалци,майски бръмбари и др. насекоми от година на година се увеличава,докато врабчетата почти изчезнаха.Само до преди 2-3 години,когато слагах зърно на животинките ги пазех,защото на минутата се появяваха рояк врабчета и го изяждаха, а на асмалъка слагах дискове,за да предпазя гроздето от тях.Но такива насекоми тогава нямаше/или поне не съм ги забелязвал/А сега ако видя на няколко дена и едно врабче му се кефя.Но това е друга ,ГОЛЯМА тема.

Да правиш това, което харесваш е свобода.Да харесваш това, което правиш е щастие.

Христо Христов
Engineer-agronomist, Master in Agriculture | Инженер-агроном, Магистър по Земеделие
Регистриран: 22 фев 2012, 20:36
Район:

Непрочетено мнение от Христо Христов » 29 юли 2013, 23:04

Да вметна само, че на всички снимки е един и същ вид скакалец.На първите няма крила, защото е нимфа, а на последната има, защото е възрастно насекомо.

Дарина Иванова
Район:

Непрочетено мнение от Дарина Иванова » 30 юли 2013, 13:38

Христо Христов написа:Да вметна само, че на всички снимки е един и същ вид скакалец.На първите няма крила, защото е нимфа, а на последната има, защото е възрастно насекомо.

ама ти не си го отглеждаш , нали ? <he-he>

darina.ivanova.77

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 94 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 30 юли 2013, 21:43

Преди малко отново похапнах от плодовете на Аронията и за пореден път ми стана гадно на гърлото. Аз ли бъркам нещо или наистина не става за ядене? Иначе плодовете ми се струваха узрели.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

dikam

Непрочетено мнение от dikam » 03 авг 2013, 15:21

И аз днес опитах аронията-никак не беше лоша.Двете храстчета за първа година дават плод,така,че за мене "арониобера" <die laughing> тази година приключи с една шепа,но да се надяваме,че догодина ще са повече <die laughing> .Тази сутрин започнахме със здравословна закуска-къпини,арония и синя боровинка,и веднага след това,за да не се стресира организма ми-сутришно кафе с цигара <die laughing>
Изображение
Изображение
Изображение
На едната снимка се вижда и боровинката-това са последните плодове на Денис блу за тази година,а Елизабет още не е почнала да зрее.

Да правиш това, което харесваш е свобода.Да харесваш това, което правиш е щастие.

Дарина Иванова
Район:

Непрочетено мнение от Дарина Иванова » 04 авг 2013, 21:40

<bravo2>
как успяваш с боровинките ? поздравления <thumbsup>

darina.ivanova.77

dikam

Непрочетено мнение от dikam » 05 авг 2013, 13:49

<off topic> Това наистина е растение,което заслужава място в нашите градини.Студоустойчиво е/издържа до -20 -25 градуса/.Най-важното,според мен е да му се осигури благоприятни почвени условия/растенията,които закупих и засадих на различни места не се развиват еднакво добре На едното място преди засаждането добавих няколко шепи борови иглички и тор от иглолистни и повърхността засипах отново с борови иглички.Тези растения се развиват добре./

Изображение
Изображение
Самото растение е храст,достигащ до два метра.Обича слънчево място/при мене е и леко засенчено./Поливам през ден.Не съм пръскал с никакви препарати. Плодовете не узряват на веднъж-берат се на няколко пъти и са много вкусни.Важно-ако закупиш растение,което ще плододава същата година,премахни поне половината от цвета му.Различните сортове зреят по различно време.Добре е да имаш поне два сорта/за по-добро опрашване/.Ами това е с няколко изречения. <cheers2>

Дарина Иванова
Район:

Непрочетено мнение от Дарина Иванова » 06 авг 2013, 12:23

мисля , че много рано си обрал аронията
аз обрах само тази, която опираше долу по земята , иначе голямо обикаляне ще падне, за да вдигна клоните . получи се изненадващо прилично количество, което се вее на простора да съхне . следващото лято отива под брой в компотите
направи ми впечатление, че заедно с китката плодчета се отчупва и едно клонче / който не си бере аронията сам е нормално да не знае кога да го прави <he-he> /
естествено, набиха ми чемберите и ми обясниха, че когато е добре зряла и годна за събиране плодните дръжки се чупят лесно и въпросното клонче не се откършва <thumbsup>
сега чакам и междувременно похапвам от вече обраната

darina.ivanova.77

ivanova
Регистриран: 15 апр 2013, 21:45
Район: Хасково

Непрочетено мнение от ivanova » 27 апр 2015, 15:57

При мен едната арония е втрупана с цвят. Имам Хугин и Викинг, обаче коя коя е......на есен листата на едната се обагрят листата в червено, като листна маса също се различават, едната е с широки листа /тази дето й червенеят листата и цватя е като грозд/, а другата е с дребни листа и цветя е разположен по цялото стебло. Изображение това е едролистната - Изображение При нея цвета е в края на клончето.

Потребителски аватар
gos
Регистриран: 19 авг 2013, 20:41
Район: Варна
Надморска височина (m): 78
Минимум последна зима (°C): -15°C
Любимо растение: Цитруси , Маслини...
Has thanked: 40 times

Непрочетено мнение от gos » 30 апр 2016, 13:02

Аронията е нацъфтяла <thumbsup>

Изображение

"Четете и знайте, за да не бивате подигравани и укорявани от други племена и народи..." П. Хилендарски

Потребителски аватар
benisat
Район:

Непрочетено мнение от benisat » 30 апр 2016, 13:40

И мойте на село нацъфтяха . Твойта що е с толкоз малко стъбла? Мойте са поне десетина в храст,излизащи от земята.

Зорба

Потребителски аватар
gos
Регистриран: 19 авг 2013, 20:41
Район: Варна
Надморска височина (m): 78
Минимум последна зима (°C): -15°C
Любимо растение: Цитруси , Маслини...
Has thanked: 40 times

Непрочетено мнение от gos » 30 апр 2016, 20:32

Баща ми навремето решил да я прави на дръвче ,затова така изглежда . <cheers2>

"Четете и знайте, за да не бивате подигравани и укорявани от други племена и народи..." П. Хилендарски

Отговори

Върни се в “Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)”