Бадем, Prunus dulcis (Prunus amygdalus)

За всякакви южни плодни видове като маслини, смокини, нар, райска ябълка и други, без цитрусите

Re: Бадем, Prunus dulcis (Prunus amygdalus)

UNREAD_POSTот traiko » 15 Мар 2016, 19:17

Ето така вървят при нас Бадемите.
Изображение
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Mясто: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

UNREAD_POSTот swot » 15 Мар 2016, 19:30

Моите, последно ги видях по празниците. Бяха цъфнали с всички пъпки. Но най-вероятно вече са както при теб. Ако са добре опрашени, което ме съмнява, ще има добра реколта. <smile134>
Аватар
swot
Градинар (Gardener)

Mясто: с. Момин Сбор
USDA zone: 7a

UNREAD_POSTот traiko » 07 Апр 2016, 22:41

Изображение
Аватар
traiko

UNREAD_POSTот chicholyubo » 08 Апр 2016, 22:01

При мен цветовете дадоха фира от студа <head in the wall>
Мисля да им е за последно тази година. До година <dying>
А между другото единият бадем който до тази година не беше цъфтял взе че цъфна, ама в бял много красив цвят и то доста след големият ми. Този бадем беше от един "пич" ( който пика клекнал ) Твърдеше, че е най едрият и вкусен сорт бадеми. Стискайте палци да видим сорта <smile134>
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Mясто: София\Горни Лозен
Надморска височина (m): 680
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална темп.(°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум в посл. зима (°C): -7.5 на 22 Дек 2017
Любимо растение: Cocos nucifera
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/

UNREAD_POSTот swot » 09 Апр 2016, 08:53

Трябва да имаш и опрашител за този сорт, иначе ще си като мен в началото-по 2-3 бадема от дърво...евентуално.
Аватар
swot
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот иван » 11 Апр 2017, 03:21

От колекцията ми с бадеми тази година сорт "Старт" е обсипан с много красиви огромни цветове. В литература цъфти около 15 април. Сортът е много компактен с ниска корона и перфектен с много късния си цъфтеж, особено за районите с късни слани. По същото време при мен цъфти и "Никитски".
Изображение
бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!
Аватар
иван
Последовател на Мичурин

Местоположение: Ботаническа градина Маргарита, Гроздьово, общ.Долни чифлик, обл.ВАРНА
Mясто: http://botanical-garden-margarita-botan ... bnode.com/
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална темп.(°C): -17 (2012г.)
Минимум в посл. зима (°C): -16,1
Любимо растение: средиземноморски маквиси
Любим плод: смокиня
Любим климат: субекваториален

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 18 Сеп 2017, 11:57

Обрахме с жената бадема на село. Бидейки самотен, плодовете му обикновено се ограничават до няколко десетки, но тази година трудолюбива пчела е минала явно след посещение на друг такъв(има два на стотина метра в селото) и беше отрупано))
Кило и нещо огромни, мазни и ароматни ядки, доволен съм)
Лалто казах, тая турбозима не е усетена нито от смокините(последно замръзване 2012), нито от бадема.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

UNREAD_POSTот Danita » 18 Сеп 2017, 22:57

ivo_nekitov написа:Обрахме с жената бадема на село. Бидейки самотен, плодовете му обикновено се ограничават до няколко десетки, но тази година трудолюбива пчела е минала явно след посещение на друг такъв(има два на стотина метра в селото) и беше отрупано))
Кило и нещо огромни, мазни и ароматни ядки, доволен съм)
Лалто казах, тая турбозима не е усетена нито от смокините(последно замръзване 2012), нито от бадема.

Ако може, тези трудолюбиви пчелички да наминат и към моя бадем...... вече 2-ра година събирам реколта от 3-4 броя бадемчета <smile134> , а му насадих и мъжки за компания в двора. Иначе цъфтят като за световно и двата и накрая...... <confused>
Danita
Градинар (Gardener)

Mясто: София / Елин Пелин
Надморска височина (m): 595
Любимо растение: цитруси, смокини, райска ябълка

UNREAD_POSTот achovd » 18 Сеп 2017, 23:19

ivo_nekitov написа:Както казах, тая турбозима не е усетена нито от смокините(последно замръзване 2012), нито от бадема.

Под последно замръзване на смокините имаш предвид до земята или например само едногодишни клонки? Чак не ми се вярва - на село всичко е до земята редовно, с 1-2 години прекъсвания. Явно си е заслужило да му викаш Форпоста
<shark>
Аватар
achovd
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

Mясто: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор

UNREAD_POSTот maniak » 18 Сеп 2017, 23:56

Дървесината на бадема измръзва при -27, плодните пъпки при -22 до -24, не знам защо все се говори за това, че щял да измръзне или не бил измръзнал бадем? Та и поради тази причина бадеми в Разград почти никой не сади щял да измръзне, нищо че имаче над 40 годишен бадем, който отрязаха тук на една улица защото да им се вижда заведението на едни глупави мутри! Този бадем нямаше плод 2010г., когато измерих -24.3 на Гецово. В града не знам колко е било, но поне -22. Единствено тогава плод нямаше, иначе всяка година съм ял от него! Та съм засадил три различни край блока и си растат супер догодина очаквам реколта. Сортове Никитски 1710, Аспарух и Нонпарел, на Островче имам Нонпарел и Аспарух като Нонпарела върза няколко. <bravo>
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот swot » 19 Сеп 2017, 07:32

maniak написа:Дървесината на бадема измръзва при -27, плодните пъпки при -22 до -24, не знам защо все се говори за това, че щял да измръзне или не бил измръзнал бадем? Та и поради тази причина бадеми в Разград почти никой не сади щял да измръзне, нищо че имаче над 40 годишен бадем, който отрязаха тук на една улица защото да им се вижда заведението на едни глупави мутри! Този бадем нямаше плод 2010г., когато измерих -24.3 на Гецово. В града не знам колко е било, но поне -22. Единствено тогава плод нямаше, иначе всяка година съм ял от него! Та съм засадил три различни край блока и си растат супер догодина очаквам реколта. Сортове Никитски 1710, Аспарух и Нонпарел, на Островче имам Нонпарел и Аспарух като Нонпарела върза няколко. <bravo>

maniak, тк и аз имам на моя обект почти същите сортове, бих те посъветвал да си засадиш и Ароматичен. Отличен опрашител е, съвместим с изброените сортове, а качестовто на плодовете е доста добро-първо черупката е наистина, както я описват, изключително мека и се маха с ръка (не вярвах, но тази година се убедих), а ядката е доста вкусна и едра.
Ако не намериш такъв сорт, мога да ти дам калеми, за присаждане!
Аватар
swot
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 19 Сеп 2017, 08:46

achovd написа:
ivo_nekitov написа:Както казах, тая турбозима не е усетена нито от смокините(последно замръзване 2012), нито от бадема.

Под последно замръзване на смокините имаш предвид до земята или например само едногодишни клонки? Чак не ми се вярва - на село всичко е до земята редовно, с 1-2 години прекъсвания. Явно си е заслужило да му викаш Форпоста
<shark>

Вярата няма общо - разходи се по главния път в Симеоново до Дунава и ще видиш отрупани с плод дебели смокини храсто-дървета, които за последно мръзнаха през 2012 година. Десетки пъти минавам покрай тях и всеки път им се кефя.
Поне половин дузина само до пътя.

Немръзнали смокини има и в Бързия, под Петрохан, дори от време на време някаква жена продава плодове до пътя, заедно с характерните за там малини, къпини и боровинки.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 19 Сеп 2017, 08:49

maniak написа:Дървесината на бадема измръзва при -27, плодните пъпки при -22 до -24, не знам защо все се говори за това, че щял да измръзне или не бил измръзнал бадем? Та и поради тази причина бадеми в Разград почти никой не сади щял да измръзне, нищо че имаче над 40 годишен бадем, който отрязаха тук на една улица защото да им се вижда заведението на едни глупави мутри! Този бадем нямаше плод 2010г., когато измерих -24.3 на Гецово. В града не знам колко е било, но поне -22. Единствено тогава плод нямаше, иначе всяка година съм ял от него! Та съм засадил три различни край блока и си растат супер догодина очаквам реколта. Сортове Никитски 1710, Аспарух и Нонпарел, на Островче имам Нонпарел и Аспарух като Нонпарела върза няколко. <bravo>

Точно затова пиша за бадема, за да повиша шанса още хора да си засаждат.
Този бадем е засаден осемдесетте години, в края. Класически зими почти не е хващал но и не е мръзнал, много ясно.
Плодните пъпки замръзнаха през 2012 - само и единствено тогава не цъфна изобщо(2-3 цветчета) само се раззелени.
Любопитното е, че орехите се оказват по-кекави от този набеден за "субтропичен" едва ли не, вид:)
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 19 Сеп 2017, 08:57

Аа-ха да напиша, че и кайсиите, но случаят не е такъв: кайсиите, поне при мен, спокойно държат зимни студове наравно с бадема. Това, което много прецаква този вид, са пролетните възврати. <spider>
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот traiko » 13 Яну 2018, 20:00

Все бях виждал ранно цъфнали бадеми,но този май е рекорда ми.
Най рано цъфнал доколкото си спомням съм виждал на 2 февруари.
Този не е на цяло цъфнал,но е напъпил много здраво.
Има и напълно отворени цветове.Ако държеше още 2-3 дена слънчево както беше
щеше да е готов целият.Ще го следя дали ще върже нещо,че е доста рано
сигурно ще го излъже времето.Как да завиваш палми.
Изображение
Изображение
Аватар
traiko

ПредишнаСледваща

Назад към Южни и екзотични ядливи растения (Subtropical and exotic edible plants)