Физалис/Physalis

За всякакви южни плодни видове като маслини, смокини, нар, райска ябълка и други, без цитрусите
Потребителски аватар
roxette88
Любител на южните растения
Регистриран: 03 мар 2011, 19:21
Район: кв."Кючук Париж" гр.Пловдив
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Палми :)
Любим климат: Субтропичен
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Физалис/Physalis

Непрочетено мнение от roxette88 » 22 яну 2013, 10:27

Има ли някой,който да го отглежда?Много често виждам да го продават,но дали си заслужава и как се ''държи'' в стайни условия?

Потребителски аватар
Garabadouble
Регистриран: 27 дек 2010, 13:04
Район: м-ст. Боровец - юг
Надморска височина (m): 138
Минимум последна зима (°C): -12с.
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Физалис/Physalis

Непрочетено мнение от Garabadouble » 22 яну 2013, 10:49

Аз съм го отглеждал,но ми стана досаден.Не бих казал,че е много декоративно растение.За двор е ОК,но за гледане в саксия определено не ми допада.Лесно покълва от семки,дори резници се вкореняват безпроблемно.Общо взето се гледа както се гледа домат:)

mhronev
Регистриран: 07 юни 2011, 10:05
Район: Драгалевци, София
Надморска височина (m): 680
Любимо растение: Solanum lycopersicum
Любим климат: умерен

Непрочетено мнение от mhronev » 22 яну 2013, 11:07

А от семки от плодове от магазина някой пробвал ли е? Плододава ли на закрито/открито в България. На мен ми е много вкусен като плод и затова питам...

Потребителски аватар
Garabadouble
Регистриран: 27 дек 2010, 13:04
Район: м-ст. Боровец - юг
Надморска височина (m): 138
Минимум последна зима (°C): -12с.

Непрочетено мнение от Garabadouble » 22 яну 2013, 11:42

Точно от магазинерски плод съм го подкарвал.В саксия в домашни условия плододава,но вкусът му не беше много наситен.Може би не му е достигало слънце и плодородна почва.Казвам ти ,че можеш да го гледаш като доматите,като едногодишна култура и на есен да подбираш семена за пролетен разсад.
П.С.:За мен физалисът е зеленчук:)

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

Непрочетено мнение от traiko » 22 яну 2013, 20:31

Лично аз съм го имал две години.Купих веднъж от Метро,и между другото още тогава не ми допадна.
Вземах от микроскопичните семена,и направих разсад.След като излезе го засях направо в градината в земята.
Станаха едни ,като нещо което не може да ти хвани окото,плодове дадоха много,но не ми харесаха,и така съм се отказал вече от тях.
Нещо друго си е Пепиното,може и да няма вкус какъвто го описват,и никога не бих дал 15.00 лева за килограм след като му знам вкусът,но
поне е по красиво растение,и като се отрупа с плодове,чужденците постоянно питат баща ми,какъв плод е това?

Потребителски аватар
washington
Регистриран: 15 яну 2012, 12:50
Район:

Непрочетено мнение от washington » 24 апр 2014, 18:59

За мен плода на физалиса е превъзходен, само не трябва да се консумира в големи количества.
На първата снимка е още в остъклената тераса, а другите вече са навън.

Пропуснах да добавя, че съм ги отгледал от семена.

Изображение

емиава
Специалист с много опит
Регистриран: 16 фев 2014, 20:09
Район: София
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Been thanked: 10 times

Непрочетено мнение от емиава » 26 окт 2014, 23:28

На мен ми стана страшно любим ягодовият физалис. Той е култивар на Physalis pubescens или Physalis pruinosa. Растенията са по-дребни от тези на перуанския физалис и също толкова невзрачни на външен вид. Когато са още малки страшно приличат на досадният бурен черно кучешко грозде. И то до такава степен, че тази година ми се случи да засадя един такъв в редицата с физалис и го разпознах чак когато цъфна.Когато има вече цветове или плод, грешка не може да стане:
Изображение
Плодовете опадат почти винаги преди да са узрели. Но независимо дали са опадали или обрани зелени, истинският аромат и вкус се появява няколко дена или седмица след като плода е отделен от растението. Миналата година преди да застудее прибрахме и доста зелени плодове. За месец-два почти всички постепенно доузряха вътре. Част от тазгодишните:
Изображение
<off topic> Има още една по-стара тема за физалиса, може би ще е добре да се обединят.

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Been thanked: 14 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 27 окт 2014, 09:03

Аз отглеждах тази година 20 корена в ОГ и станаха огромни растения с много плод,и сега дори продължават да цъфтят имам чувството че ако няма зима ,няма и да спрат целогодишно.Само първите плодчета ми се сториха малко с извънземен вкус нещо като одеколон,но после взеха да ми допадат и с баща ми сутрин си щракаме по двадесетина плодчета,много ми харесват,разправят че били много полезни и стопявали камъни в жлъчката,доколко е вярно за камъните не знам,не съм се ровил в нета но за полезното съм сигурен,няма плод и да не е полезен,мое мнение.Семената ги получих от Христо Христов от Шумен заедно с семена от ягодов физалис,но явно са се случили някаква стара партида и не излезна едно растение,перуанският на сто процента,ягодовият на нула,при един и същ метод на засаждане,та не можах да го видя ягодовият за когото казват че е по сладък и по ароматен на ягоди,както и да е.

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

емиава
Специалист с много опит
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.

Непрочетено мнение от емиава » 28 окт 2014, 00:33

Reimbrant, много голям ли става перуанският физалис? Ще ми се и него да пробвам, но не знам дали ще имам достатъчно място, ако става огромен.
И моите семена за ягодовия са от Христо. Не вярвам твоите да са били стари - много е етичен човека. Често взимам от там семена. Винаги ме е предупреждавал ако нещо е миналогодишно.
По-скоро ягодовият физалис ще се окаже труден при поникването. На мен ми прави номера и не мога да разбера къде бъркам.
Миналата година взех два различни сорта. Посях малко - нищо не поникна. Сложих още едни след двайсетина дена - поникнаха заедно с първите..Тази година в началото на февруари засях пак от същите два сорта и освен тях мои семена. Нищо. Повторих след 20 дни -пак нищо. Чак на третото слагане в средата на март имах успех.
Интересното е, че където е бил миналата година физалисът на двора, това лято се появиха много самораслеци - направо като бурени. Ако знаех, че така ще стане, направо нямаше да се мъча с разсади.

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Been thanked: 14 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 28 окт 2014, 00:52

Станаха близо метър на метър с огромна реколта,някъде около 20 храста ми станаха,и няма обиране.даже не съм си обрал и реколтата ,ама като слезна тези дни от балкана ще я свърша тази работа,дават го с голяма трайност след като се обере ,даже и се сушеел,освен физалиса гледах и пепино и кивано,но не съм очарован от вкусовите им качества,готино е за екзотиката в градината и до там,не мисля да повторя ,но това с физалиса че излиза наново на пролет е много добре ,нещо не ме кефи разсадите,бая игра е ,но твърдо ще продължа с физалиса ,приятно ми е че имам съмишленици <love>

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 28 окт 2014, 01:30

Той всъщност не поникна пак - растенията си измръзнаха. Тръгнаха нови от изпадали и настъпени плодчета. Май е по-добре да се мъчим с разсади, че тези от разсадите цъфнаха около две седмици по-рано.
Една съседка веднъж изкопа няколко растения, изряза ги до една педя от земята и ги прибра в мазе. Тяхното е леко осветено. Напролет ги засади пак. Тръгнаха без проблем, и цъфнаха много рано. Не знам как точно ги е гледала зимата, но ти ако има къде да сложиш някое, може да опиташ. За съжаление аз нямам място за такъв опит.
И се радвам, че имам съмишленици да обменяме опит.<yes>

borago
Регистриран: 27 мар 2015, 09:11
Район: около София
Любимо растение: всички са ми любими
Любим климат: субтропичен

Непрочетено мнение от borago » 27 мар 2015, 11:50

Здравейте, да се включа и аз по темата с физалисите:)
От 4-5 години вече си отглеждам т.нар. перуански физалис и съм много доволна - всички харесваме вкуса му, а се оказва че е и полезен! Нямам опит с мексиканския физалис, ама той се консумира в по-различна степен на зрялост, по описанията на Христо Христов от Шумен. Може би за това някой от вас не са особено очаровани от вкуса му. Аз бих казала, че перуанския физалис си заслужава отглеждането в семейната градина за собствена консумация - внася едно разнообразие в хранителната верига:) Отглеждам и декоративната форма - тя е наистина много добра за декорации на букети и в приложното изкуство. Сама си правя разсадите от добре узрели плодчета и все още се намират хора, които като видят растението и плода, остават зяпнали, че не са и подозирали, че съществува такова нещо:)

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 29 мар 2015, 22:41

Някои съседи около нас от години отглеждат два сорта мексикански физалис (Physalis philadelphica). Плодовете и на двата са значително по-едри от перуанския. Използват го след термична обработка - правят от него сладко или го готвят в ядене. Лично на мен суров мексиканския физалис в никоя степен на зрялост не ми харесва. Доста по-различен е от перуанския и ягодовия.

Марков
Регистриран: 16 юли 2015, 06:56
Район: Златни пясъци
Абсолютна минимална t° (°C): -14.0°C 01.03.18
Любим климат: 25°C

Непрочетено мнение от Марков » 01 сеп 2016, 07:00

Да попитам знаещите: този физалис от кой вид е? Намерих го под един орех и изглежда оцелява през зимата. Сега го изместих на по слънчево място, но започна да съхне. Височина 40см.
Изображение

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 08 сеп 2016, 19:01

Мехунка (Physalis alkekengi), декоративен е. Обича влага. При нас се развива добре на полусянка.
Презимува си без проблем. Плодовете стават за ядене, но не са вкусни и са дребни.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Южни и екзотични ядливи растения (Subtropical and exotic edible plants)”