Шам фъстък

Потребителски аватар
ivo.tr
Любител на южните растения
Регистриран: 06 яну 2011, 10:04
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Шам фъстък

Непрочетено мнение от ivo.tr » 29 яну 2011, 18:17

Здравейте! За шам фъстъка разбрах, че живее от трмпература от -10 до 40 градуса. Даже имало и сорт, който може да се отглежда в България (по топлите места). Растенията са мъжки и женски дръвчета които нарастват до 10 метра. Интересно ми е има ли някой запознат с отглеждане, облагородяване,студоустойчивост и размножаване на шам фъстъка?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 149 times
Been thanked: 466 times

Re: Шам фъстък

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 26 фев 2011, 00:56

Фисташката или Шам Фъстък, е доста студоустойчиво растение. Издържа на температури под -20 градуса, някои сортове и до -30 градуса. Средиземноморските сортове издържат по-малко (по литературни данни), но по моя опит в Асеновградско, за десет години не съм имал никога никакви повреди по тях.
Растенията се облагородяват върху дивата фисташка, която расте по Средиземноморието, а в България се среща около Асеновата крепост край Асеновград и никъде другаде в района. Предполагам, че тази подложка дава допълнителна студоустойчивост на дървото.

Фисташката обича сухи, припечни склонове с високи летни температури. Растението е изключително сухоустойчиво. Изискванията му са за 400 мм годишен валеж, това е като за полупустиня. В България не зимата е проблем за отглеждането на тази култура, а липсата на места с достатъчно високи сумарни летни температури. В резултат растенията плододават нормално, но черупките на плодовете не успяват да се разпукат, т.е. плодовете нямат търговска стойност.

Аз имах малко насаждение от 8 женски и 2 мъжки растения. Търпях ги десет години, но дори и в рекордно горещите лета през последните години не успяха да разпукат черупките на плодовете си. Явно жегата през деня не им стига, след като нощите са хладни. Понеже окончателно се убедих колко е голяма разликата между лятото в България и лятото в Субтропичната зона (от Афганистан през Турция, Гърция до Испания и Португалия), не ми остана нищо друго освен да ги изкореня и да засадя български трахикарпуси на тяхно място.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Бобсъна
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 15 times
Been thanked: 68 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 26 фев 2011, 08:16

Фисташката (Pistacia vera)е анемофилно растение-опрашва се само от вятъра!!По тази причина агротехниката му е по специална-мъжките растения трябва да са вътре измежду женските!!За размножаването му се използват подложки от P.terebinthus-известен още като "КУКУЧ":

Изображение

Оттук

Растението се намира по Родопската Яка,има го и на Бесапарските хълмове край Пазарджик!

Малко агротехника:

4.5. Метод на производство:
При подготвянето на земите трябва да се предвиди нивелиране на терена, за да се улеснят оттичането на
водите, култивирането на растенията и внасянето на торове в дълбочина. Насажденията могат да бъдат
както специализирани, така и комбинирани. За да се улеснят събирането на реколтата и култивирането
на растенията, заедно със свободните форми на отглеждане на растенията, наричани „ceppaia“ и „vaso
libero“, се допуска и отглеждане тип „monocaule“. На територията на култивиране шамфъстъкът вирее
върху вулканични терени със съвсем малък слой, който може да бъде подложен на обработка. На този
вид субстрат кукучът (Pistacia terebinthus) расте естествено и представлява основната подложка за вида P.
vera. Подложката за нови специализирани насаждения трябва да бъде Pistacia terebinthus. В зависимост от
района на производство и климатичните условия реколтата се събира между втората десетдневка на
август и първата десетдневка на октомври. Тази операция се извършва на ръка. В рамките на 24 часа
след събирането на реколтата външните обвивки се отстраняват механично, за да не станат кафяви
плодовете и да се предпазят от евентуално замърсяване.
Веднага след това продуктът с черупката се изсушава, като се излага на директна светлина или чрез
други системи за сушене, а температурата му се поддържа между 40 и 50 °С, докато остатъчната
влажност на ядката на шамфъстъка не достигне 4-6 %. Изсушеният продукт се поставя в нови съдове
от юта, картон или полиетилен, като се избягва допирът до пода или стените, в проветриви и сухи
помещения. Складирането може да продължи до 24 месеца след събирането на реколтата. Възможно е
механично отстраняване на черупката и/или белене на шамфъстъка. Абсолютно е забранено използването
на химически продукти за консервирането на ЗНП „Pistacchio Verde di Bronte"

И накрая,само една БГ фирма предлага разсад(дръвчета) от фисташка:

http://www.juglansregia-bg.com/?file=kop1.php

Ако някой иска да си купи-да ходи на първият ден на АГРАТА-09.03.2011-Пловдив,защото аз лани отидох на 2-я и бяха свършили

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 26 фев 2011, 11:01

Ха, аз наистина не съм срещал Pistacia terebinthus другаде, освен на Асеновата крепост. Направо ме изненадахте. Явно трябва повече да си отварям очите.
Да допълня и за още един проблем, който срещнах при отглеждането. Освен че плодовете не разпукват черупките си, преди узряване се атакуват от някакви червейчета, които нагризват повечето от тях. Не се хванах да пръскам с препарат и не определих вида на неприятелите.

В литературата има още два факта, с които не съм съвсем съгласен. Първо, фисташката не понася резитби. Моите ги подрязвах и формирах както ми е удобно и не видях проблем с растенията. И второ, фисташката не понася пресаждане. Затова не се продава на гол корен, а в саксия. Моите дървета бяха над 2 м високи с оформени чашовидни корони и когато ги извадихме, ги пресадихме в 90 литрови контейнери и повече от половината се прихванаха. Въпреки това мисля, че не е желателно да се купуват на гол корен.

По отношение издържливостта на студ, сетих се за едно женско растение от Средиземноморски сорт, което бяхме забравили навън в разсадника през зимата на 2001/2002 г., когато беше много мразовито и минималната температура беше -21,5 градуса. Това растение беше паднало на земята и покрито със сняг. Напролет се оказа, че е живо, но частта от стъблото, която е била насочена нагоре, беше измръзнала. Това дърво започна да цъфти веднага и плододаваше по-редовно от всички други, но така и не можа да се развие нормално и язвата на стъблото не можа да се затвори.

Още нещо интересно, Фисташката е от едно семейство с мангото, Mangifera indica.

popov.dinko
Специалист овощар
Регистриран: 07 яну 2011, 22:39
Район:
Been thanked: 13 times

Непрочетено мнение от popov.dinko » 26 фев 2011, 18:10

Благодаря на всички колеги и особено на шефа г-н Донов :D , за коментариите за фисташката. Дълго време ми беше мерак да си закупя и вече си бях набелязал адреса откъдето ще поръчам. Но неудачите по отглеждането в български условия ме озадачиха и май ще се откажа. Щом в Асеновград не се получава, та в моя край ли...

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 26 фев 2011, 21:48

Момент моля,
най-малко от всичко съм искал да разколебая някой да отглежда Шам фъстък. Това, че един не е успял, никак не означава, че всички ще се провалят. Нека припомня моя провал с кивито и успеха на другите, на които благородно завиждам.

popov.dinko
Специалист овощар
Район:

Непрочетено мнение от popov.dinko » 26 фев 2011, 22:19

Не се безпокойте г-н Донов за това, че ще ме разколебаете да си отгледам шам фъстък. Знам, че това растение си иска по- специфичен климат и предвид Вашите опити при отглеждането им в Асеновград, везните при мен просто натежаха в полза на отлагане за по нататък. Шам фъстъци има на 15 километра по права линия на юг - Комотини, Гърция, където съм набелязал няколко дървета за да ги наблюдавам. Същите неудачи има и там - половината от черупките не се разпукват. Значи и в северна Гърция няма благоприятни условия за узряването им.
Роднина там си отглежда шам фъстък и се оплаква от пилците, които кълват разпукнатите черупки.
Така, че трябва да съм Ви благодарен за информацията, която описахте при отглеждането на тази култура, тъй като и това изисква средства и време за отглеждането му. А имам толкова неща за вършене...

Krasi
Регистриран: 30 яну 2011, 12:53
Район:

Непрочетено мнение от Krasi » 27 фев 2011, 08:23

На фисташката и трябва много дълго лято, което в България нямаме. Обикновено около 5 месеца трае топлото време, в което може да се наблюдават температури над 30 градуса. Като включим и дните с дъжд, отиде надеждата. В Иран и Авганистан през летните месеци дъжд не вали, а и от април до ноември времето е ясно и топло.
Ако има някой добруджанец във форума може да опита да отглежда шам - фъртък при него, нали този раион се води най - маловоден в страната ни :D

popov.dinko
Специалист овощар
Район:

Непрочетено мнение от popov.dinko » 27 фев 2011, 08:50

По-маловоден да, но не и по-топъл и с продължително лято в сравнение с Тракия. Така, че за отглеждането на фисташката и тук май ще се удари на камък. Че дори и на припечни места по югоизточните Родопи няма да се получи. Освен ако, за напълно отваряне на черупките се използват препарати, както използват за бързо отваряне на кутийките с памук в северна Гърция. Там през септември пръскат с Карате, защото и там май недостига лятото...

Потребителски аватар
ivo.tr
Регистриран: 06 яну 2011, 10:04
Район:

Непрочетено мнение от ivo.tr » 27 фев 2011, 11:40

Много се радвам че темата се раздвижи. Мерси за информацията! Ще ида и на агрията пък дано открия там растения на приемлива цена. Иначе предложението на г-н Донов е много добро. Та все пак във вашия разсадник има ли Шам фъстък и как да позная като закупувам мъжкото от женското растение?

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 27 фев 2011, 12:02

Засега нямаме шам фъстък. А мъжко от женско растение се различават след като цъфнат. Преди това трябва да разчитате на честната дума на продавача.

popov.dinko
Специалист овощар
Район:

Непрочетено мнение от popov.dinko » 12 мар 2011, 23:05

Отново отварям темата за шам фъстъка. Историята на г-н Донов по горе за неудачите при това растение, по-специално разпукването на кутийките на плодовете ме провокира да говоря с братовчед ми в Комотини, да ми разкаже как стоят нещата там. Значи този проблем го има и там, и не било проблем неотворените кутийки, а в начина на изпичане. Значи тук е била закачката. В изпичането ! С изпичането се отваряли черупките. Но не разбрах точно как става и ще разбера по-късно, когато отскоча до Гърция за да ми покаже.
Това ми навя малко оптимизъм да си засадя и аз това растение най-сетне.

Потребителски аватар
Бобсъна
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 15 times
Been thanked: 68 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 13 мар 2011, 17:39

Отваряемоста на черупката да му е проблема.... :lol: :lol: :lol:

Изображение

maniak
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 01 апр 2011, 17:15
Район:
Been thanked: 15 times

Непрочетено мнение от maniak » 14 ное 2011, 01:56

Преди 4 години бях в Тунис и там ни обясняваха, че се отглежда голямо количество шам фъстък, но лятото там няма нищо общо с тукашното! Много по-дълъг вегетационен период и темп. над 30 градуса през повечето време с високи нощни температури! Той може и да оцелява в България, но както вика г-н Донов няма да има стопанско значение. Както при мен се мъча сега да отглеждам райска ябълка, аз хубаво да успея да опазя дървото от измръзване и да започне да плододава, ама дали изобщо ще узреят тези ябълки тук един господ знае!? хи-хи

Vankich1

Непрочетено мнение от Vankich1 » 18 юли 2012, 11:32

Здравейте! Да добавя и аз нещо в темата. Преди 5 години с жена ми си засяхме шам фъстък. Тази година едното растение ни цъфна. Оказа се женско. И понеже сме от Сливен бяхме чували че има "P.terebinthus - Кукуч". Намерихме го в планината и откъснахме няколко мъжки цвята. Със тях опрашихме нашето растение и магията се получи. Сега си имаме плодове на шам фъстък - 52 броя. Не бяхме сигурни дали ще се получи защото P.terebinthus и P. vera са различни видове нищо, че са от един род. За съжаление мъжкото ни растение умря, но гората не е далече <that's it>

Отговори

Върни се в “Субтропически и Средиземноморски плодове (Subtropical and Mediterranean fruits)”