Asimina Triloba (Paw-paw)

За всякакви южни плодни видове като маслини, смокини, нар, райска ябълка и други, без цитрусите

Азимина Трилоба(Paw paw,"Банана на Бедняка")

UNREAD_POSTот Бобсъна » 19 Мар 2011, 10:20

Вчера насях 4 семена....очаквайте информация....
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

Re: Азимина Трилоба(Paw paw,"Банана на Бедняка")

UNREAD_POSTот Дарина Иванова » 17 Май 2011, 01:13

ето малко инфо за PAW PAW
http://www.crfg.org/pubs/ff/pawpaw.html
понякога го бъркат с обикновена папая , която никне значително по - бързо , има бурен растеж и изключително слаб корен
Дарина Иванова
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

UNREAD_POSTот Дарина Иванова » 17 Май 2011, 15:16

не беше скоро . имам семена от есента - обработвах и сях преди месеци . още се придумваме
Дарина Иванова

UNREAD_POSTот Дарина Иванова » 24 Май 2011, 09:12

дано не се повтарям , но мисля , че писах тук .
семената ми ги изровиха и пратиха още есента . и аз четох и рових в нета , докато се престраша.
първо отидоха в хладилника за 2 - 3 месеца , после върху радиатора в перлит / в найлоново пликче/ . много леко от едната страна се показа нещо като кълн, но не знам дали не започна да гние ?!
оттам - преди месец - два /започна да ми се изчерпва търпението/ боднах за проба три семенца в торф
нищо досега - ужасни семки
друг въпрос е, че / доколкото четох/ никнат около 6 месеца :scream:
Дарина Иванова

UNREAD_POSTот Бобсъна » 04 Юни 2011, 16:39

Мойте семена изгниха... :oops: Явно по Ибей предлагат и боклуци..
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот Мирослав » 06 Авг 2011, 14:18

Днеска си взех и моята Азимина поръчана преди седмица.Няма да пускам снимка защото е в доста окаяно състояние понеже се оказа че е седяла три дена на склад преди да ми съобщят че е дошла модератор .Както и да е ,имам бонусче семка от Азимина с някакви китайски иероглифи на нея.В сайта който е на пакетчето пише че трябва да се държат два месеца в хладилник или да се сеят директно в земята.Та се чудя какво да я правя или по точно как да я сея.Май направо ще я бодна в една саксия пък да видим какво ще излезе.В горните постове като гледам май никой не е имал успех със семена но все пак ако имате идеи кажете.
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот Мирослав » 16 Окт 2011, 18:49

Моята азимина е около 25см. Дали ще удържи на нулеви температури.За големите дават че издържат доста под нулата но за малките къде е добре да се държат зимата?
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот Мирослав » 17 Окт 2011, 07:40

Мерси Ордонез ще послушам съвета ти тя и без това откакто съм я взел е изкарала само едно листо.Семката която я имам съм я държал два месеца в хладилника и днеска смятам да я засадя пък ще видим какво ще излезе.
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот Shagrath » 17 Окт 2011, 11:01

Ордонез, каква почва предпочитат асимините? Ще садя две в земята, но се притеснявам дали ще им понесе почвата - доста тежък, но за сметка на това плодороден, смолник. Сподели опита си, моля!
Shagrath

Местоположение: 42° 4'52.98"N ; 25°56'0.70"E ; 140м. надморска височина ; зона 7б; северозападен Сакар

UNREAD_POSTот Мирослав » 26 Окт 2011, 20:00

Девет дена след засаждането на семката и вече имам малка Азимина Яко! Яко! Яко!

Изображение
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот Мирослав » 26 Окт 2011, 21:14

Аз по горе съм писал и сега като погледнах значи на 6 август ми е пристигнала поръчка на Азимина а с нея вървеше и бонус семка с някакви йероглифи на нея даже на снимката малко си личат.Какво е правена с нея преди да ми я пратят с растението и колко е прясна незнам но от 7 или 8 август до 8 октомври съм я държал в хладилника в найлоново пликче запечатана.Това е което съм правил боднах я и още на четвъртия ден взе да надига пръста в саксийката.Резултата се вижда.
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот Мирослав » 27 Окт 2011, 08:13

Беше в малко найлоново пликче само нищо особено. Аз така я сложих в хладилника.
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот Мирослав » 27 Окт 2011, 20:16

Семката си беше суха но не като изсъхнал боб.
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот Дарина Иванова » 12 Дек 2011, 23:51

как се държи това растение при ... който го има ?
спи ли вече ?
Дарина Иванова

UNREAD_POSTот Мирослав » 12 Дек 2011, 23:59

На моето му изсъхнаха трите листа и окапаха сега е само стъбло.Малко ме притеснява че е взело да изсъхва но на пролет ще видим.Около 20 см.е голямо.
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот Дарина Иванова » 13 Дек 2011, 00:15

всичко е на 12 градуса - засега толкова държи в помещението . не му треперя и знам, че спи - редно е да хвърли листата за разлика от черимоята до него, която продължава да ги стиска Дявол
Дарина Иванова

UNREAD_POSTот Мирослав » 13 Дек 2011, 09:13

За съжаление аз мога да го държа само на терасата защото няма къде другаде,вечерта е студено но през деня като пекне става 20 градуса.Дано да е нормално че се оголи така.На лимона взеха да му капят листата от тази жега.
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот Дарина Иванова » 13 Дек 2011, 12:31

засега не мисля, че има основание за притеснение . гадината се прави на умряла през зимата - остава гола клечка
но ако е в саксия и Т почне да пада сериозно мисля , че няма да е лошо да направиш защита / стабилна/ на корените .
малко не съм в час дали терасата ти е затворена или не , но ако не е , отгоре можеш да завиеш с покривало за овошки / тези от нетъкан текстил / - няма да се задуши , няма да прави конденз и ще го предпази .
извън темата мангото прави подобни номера - хвърля листа , вади нови по никое време. нека шефчето да каже как е прибрал неговото / аз съм прибрала само това на стайна Т , защото ми омръзна да го моря на втора година Дявол / .
Дарина Иванова

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 13 Дек 2011, 13:49

Ааа, мангото е тропическо растение и на всичко отгоре - вечнозелено. Да не ги бъркаме двете. Вечнозелените растения държат целият си запас от хранителни вещества в листата си. Затова не бива в никакъв случай да се допуска опадване на листата. А тропическите растения имат изисквания към температурите. Аз вече убих няколко манго-та, защото ги държах зимата на хладно. Минималната температура не е падала под 8 градуса, но ако е облачно, може дни наред да стои около 10 градуса средно, което е твърде ниско за манго.
Затова онова растение с хубавите плодове от другата тема, до няколко дни ще го прибирам да зимува при тропически условия, ако искам напролет пак да цъфне. В момента е на нещо като остъклена тераса. През нощта пада до 10-15 градуса, през деня е до 18-20 ако е облачно и стига до 30-32 при слънчево време. Лошото е, че при по студеното време от тук нататък, на това място ще стане още по-студено и успешното презимуване става несигурно.
Няма нищо по-прекрасно от лятото!
Нищо чудно, че най-много растения и животни има там, където е вечно лято.
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, MSc Tropical and Subtropical Agriculture (Дипл. инж.агр., магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)

Местоположение: зона 7b/8a - Асеновград, надморска височина - 395 метра, (без инверсии!)

UNREAD_POSTот Дарина Иванова » 22 Мар 2012, 11:17

докъде я докарахте с тези семки ?
Дарина Иванова

UNREAD_POSTот Дарина Иванова » 09 Май 2012, 16:49

при мене поникнаха по - бавно , още са мънички , но на 100 % нямам непоникнала семка . гледането е друга работа
Дарина Иванова

Asimina Triloba (Paw-paw)

UNREAD_POSTот zzz » 11 Мар 2013, 22:25

Към Киро как стои въпроса с това растение Asimina Triloba (Pawpaws) ако го имаш да си го поръчам от теб ане от другаде и дай няква информация за сравнение издържа ли на нашите минуси <freeze>
zzz
Градинар (Gardener)

Re: Asimina Triloba (Paw-paw)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 12 Мар 2013, 00:28

С този вид нямам почти никакъв опит. Преди десетина години донесох няколко плода от Швейцария, но понеже никак не ми харесаха на вкус, не им обърнах особено внимание и не се сдобих с растения. Не съм го тествал при нашите условия и знам малко за него.
Съжалявам, че не мога да бъда полезен. Дано някой с повече опит се включи с информация.
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, MSc Tropical and Subtropical Agriculture (Дипл. инж.агр., магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)

Местоположение: зона 7b/8a - Асеновград, надморска височина - 395 метра, (без инверсии!)

UNREAD_POSTот chicholyubo » 12 Мар 2013, 19:26

zzz написа:Към Киро как стои въпроса с това растение Asimina Triloba (Pawpaws) ако го имаш да си го поръчам от теб ане от другаде и дай няква информация за сравнение издържа ли на нашите минуси <freeze>

Очаквай актуална информация от мен. Аз имам две такива растения засадени миналото лято в градината ми. Гледах ги днес и мисля че са добре изкарали зимата. Нека пуснат листа и ще ги снимам за да ги покажа.
LZ1LPK , A1(Rh-)
" Странно нещо е душата. Никой не знае къде се намира, но всеки знае как боли."
Чехов
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Местоположение: София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /USDA - 7а

UNREAD_POSTот Мирослав » 12 Мар 2013, 20:10

Аз имам едно от две години в саксия и тази година смятам да го посадя на село. За двете години в които го имам отбелязвам много бавен растеж.
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот chicholyubo » 12 Мар 2013, 20:26

Мирослав написа:Аз имам едно от две години в саксия и тази година смятам да го посадя на село. За двете години в които го имам отбелязвам много бавен растеж.

Едната ми асиминия беше в саксия и на здраво слънце поливане всеки ден и то обилно. Направо се виждаше как расте. После я засях и спря да расте.
LZ1LPK , A1(Rh-)
Чехов
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

UNREAD_POSTот Мирослав » 12 Мар 2013, 21:11

Чудех се дали да напиша едно мое наблюдение за азимината, понеже мислех че може да не е така но след като видях какъв е случая и при теб ще го споделя пък ако бъркам времето ще го покаже. Значи направи ми впечетление че когато тръгне да расте ако по някаква причина промените условията при които е гледана до момента примерно засушаване,преполиване, преместване на ново място даже и с метър, веднага спира да расте и започва растеж чак другия сезон без значение кога е спряла да расте. Може затова и твоята да е спряла да расте-защото е преместена.
Последна промяна Мирослав на 12 Мар 2013, 22:31, променена общо 1 път
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот chicholyubo » 12 Мар 2013, 22:20

Мирослав написа:Чудех се дали да напиша едно мое наблюдение за азимината, понеже мислех че може да не така но след като видях какъв е случая и при теб ще го споделя пък ако бъркам времето ще го покаже. Значи направи ми впечетление че когато тръгне да расте ако по някаква причина промените условията при които е гледана до момента примерно засушаване,преполиване, преместване на ново място даже и с метър, веднага спира да расте и започва растеж чак другия сезон без значение кога е спряла да расте. Може затова и твоята да е спряла да расте-защото е преместена.

И аз достигнах до същото мнение но реших да изчакам с публикуването му. Явно растението не е капризно но е много свенливо <die laughing>
LZ1LPK , A1(Rh-)
Чехов
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

UNREAD_POSTот Oliver Queen » 13 Мар 2013, 01:22

Чак пък цял сезон... миналага година след транспорта тръгна да изкарва нови листенца ...след месец някъде.
Ако си преглътна егото, има голяма вероятност да се задавя и умра...
Аватар
Oliver Queen
Специалист по бананите ... и още нещо ...

UNREAD_POSTот Мирослав » 13 Мар 2013, 09:02

Кога е транспортирана преди да тръгне да расте или след като е тръгнала да расте. Това съм го забелязал понеже миналата пролет беше такъв случая напролет тръгна с много добри темпове да расте и в началото на лятото реших да я преместя само с метър и малко и като спря от тогава при положение че е на южна тераса слънцето не е целодневно повече не прояви признаци на никакъв растеж. От веднъж е ясно че не могат да се правят някакви изводи но както казах времето ще покаже. <cheers>
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот Oliver Queen » 13 Мар 2013, 18:44

Юли месец беше като поръчах първото ,а второто в края на август. Не съм ги излагал на пряко слънце дори за 2-3 часа... винаги са били на пъстра сянка и то не през целия ден. Като малки са по карпизни от към слънце. Също така пулверизирам листата с дъждовна вода по няколко пъти на ден.
Аватар
Oliver Queen

UNREAD_POSTот chainsawmaster » 17 Мар 2013, 16:11

Съгласен съм с мненията на Любо и Мирослав за асимината, и аз съм достигнал до подобни заключения от опита който имам с моите до сега. Аз също имам две, които засадих миналото лято в земята под други дървета на шарена сянка. От тогава растеж "зеро", надявам се да са расли поне на корен (засадих ги в дълбоки 1 м. дупки) и тази година да ме "изненадат", защото в момента са едни "миндили", с дебелината и височината на клечка за зъби. Определено това е най-бавно растящото растение на което съм попадал до сега (чудният плод направо лети, в сравнение с него) и много бих искал да мога да си намеря няколко по-укрепнали и развити растения (поне 2-3 годишни) за да проведа различни експерименти с тях и да преценя за себе си има ли наистина почва за развитие при нашите условия и дали изобщо си заслужава като цяло. Понеже са само две и както казах са много малки, тази зима реших да не рискувам и за това бяха с пасивна защита. За сега са живи и измръзвания нямат, но това са субективни резултати (особено при тази мека зима) и за мен нищо не означават, така че не мога да потвърдя колко са или не са издръжливи на студ.

Oliver Queen написа: Също така пулверизирам листата с дъждовна вода по няколко пъти на ден.

Колега, честно казано се съмнявам че от тази процедура има смисъл и някакъв голям ефект, защото асимината не е тропическо растение и за нея преди всичко почвената влага е от значение. Интересно е сега през зимата, когато няма листа и не я пулверизираш, как се справя?

Това което аз съм чел за нея е че в 90% от територията която обитава в родината си САЩ, е напълно листопадна и само в един или два от по-топлите щати си запазва част от листата през зимата. Нейните естествени местообитания са покрай речните корита, долините и по-сенчестите места, където целогодишно се задържа най-много влага в почвата. Тя най-често расте като подлес в дъбови и други смесени широколистни гори и е най-близо като изисквания към почва, влага, влажност на въздуха и т.н.т. с родната леска.

Kiril Donov написа:С този вид нямам почти никакъв опит. Преди десетина години донесох няколко плода от Швейцария, но понеже никак не ми харесаха на вкус, не им обърнах особено внимание и не се сдобих с растения. Не съм го тествал при нашите условия и знам малко за него.
Съжалявам, че не мога да бъда полезен. Дано някой с повече опит се включи с информация.

Киро, би ли описал вкуса и какво точно не ти хареса в него (ако си го спомняш, разбира се), на много места повечето сортове ги описват като някаква смесица между банан и манго, но дали това е така наистина? Питам те, не заради друго, ами за да знам дали си заслужава чакането и отделеното време и да не се превърне в поредното разочарование като вкус (поне за мен), както се случи при пепиното и тамарилото. <cheers2>
Аватар
chainsawmaster
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Oliver Queen » 17 Мар 2013, 18:39

chainsawmaster написа:
Oliver Queen написа: Също така пулверизирам листата с дъждовна вода по няколко пъти на ден.

Колега, честно казано се съмнявам че от тази процедура има смисъл и някакъв голям ефект, защото асимината не е тропическо растение и за нея преди всичко почвената влага е от значение. Интересно е сега през зимата, когато няма листа и не я пулверизираш, как се справя?

Прав си ,Краси .. асимината не е тропическо растение ,но понеже в градината имам няколко такива - когато ги пулверизирам.. някак си ми е кофти да пропусна тези които са в близост (асимините са между един архонтофеникс и два кавендиша). Чесно да ти кажа не знам защо го правя може би ми става съвестно че ако ги подмина и не ги напръскам ще съм им дал по-малко внимание и любов от другите растения... знам че няма никака логика в това, но моите отношения към тях са такива... ненормални :D
Аватар
Oliver Queen

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 19 Мар 2013, 10:39

chainsawmaster написа:Киро, би ли описал вкуса и какво точно не ти хареса в него (ако си го спомняш, разбира се) ...

Честно казано - не помня. Но много обичам банани и Манго, затова ако вкусът е нещо подобно, щях да го запомня, а и да го харесам.

Намерихме добър производител във Франция и ще имаме доста подобни плодни дръвчета на добри цени, вкл. и Макадамия. Та реших и аз да пробвам, за да знам как е. За моята градина вкъщи, все пак не съм оптимист, че Асимина ще расте. Почвата е твърде варовита и суха, а лятото водата не стига за обилни поливки.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот traiko » 19 Мар 2013, 11:16

Вярно ли е, че тази Макадамия осем до десет години не дават никаква продукция?
Умът е не само в знанието, но и в умението то да се прилага
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Следваща

Назад към Южни и екзотични ядливи растения (Subtropical and exotic edible plants)