Асимина Трилоба, Paw paw, Бананът на бедняка

Асимина Трилоба, Paw paw, Бананът на бедняка

UNREAD_POSTот Бобсъна » 19 Мар 2011, 09:20

Вчера насях 4 семена....очаквайте информация....
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

Re: Азимина Трилоба(Paw paw,"Банана на Бедняка")

UNREAD_POSTот Дарина Иванова » 17 Май 2011, 00:13

ето малко инфо за PAW PAW
http://www.crfg.org/pubs/ff/pawpaw.html
понякога го бъркат с обикновена папая , която никне значително по - бързо , има бурен растеж и изключително слаб корен
Дарина Иванова
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

UNREAD_POSTот Дарина Иванова » 17 Май 2011, 14:16

не беше скоро . имам семена от есента - обработвах и сях преди месеци . още се придумваме
Дарина Иванова

UNREAD_POSTот Дарина Иванова » 24 Май 2011, 08:12

дано не се повтарям , но мисля , че писах тук .
семената ми ги изровиха и пратиха още есента . и аз четох и рових в нета , докато се престраша.
първо отидоха в хладилника за 2 - 3 месеца , после върху радиатора в перлит / в найлоново пликче/ . много леко от едната страна се показа нещо като кълн, но не знам дали не започна да гние ?!
оттам - преди месец - два /започна да ми се изчерпва търпението/ боднах за проба три семенца в торф
нищо досега - ужасни семки
друг въпрос е, че / доколкото четох/ никнат около 6 месеца :scream:
Дарина Иванова

UNREAD_POSTот Бобсъна » 04 Юни 2011, 15:39

Мойте семена изгниха... :oops: Явно по Ибей предлагат и боклуци..
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот Мирослав » 06 Авг 2011, 13:18

Днеска си взех и моята Азимина поръчана преди седмица.Няма да пускам снимка защото е в доста окаяно състояние понеже се оказа че е седяла три дена на склад преди да ми съобщят че е дошла модератор .Както и да е ,имам бонусче семка от Азимина с някакви китайски иероглифи на нея.В сайта който е на пакетчето пише че трябва да се държат два месеца в хладилник или да се сеят директно в земята.Та се чудя какво да я правя или по точно как да я сея.Май направо ще я бодна в една саксия пък да видим какво ще излезе.В горните постове като гледам май никой не е имал успех със семена но все пак ако имате идеи кажете.
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот Мирослав » 16 Окт 2011, 17:49

Моята азимина е около 25см. Дали ще удържи на нулеви температури.За големите дават че издържат доста под нулата но за малките къде е добре да се държат зимата?
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот Мирослав » 17 Окт 2011, 06:40

Мерси ще послушам съвета, тя и без това откакто съм я взел е изкарала само едно листо.Семката която я имам съм я държал два месеца в хладилника и днеска смятам да я засадя пък ще видим какво ще излезе.
Аватар
Мирослав

Re: Асимина Трилоба, Paw paw, Бананът на бедняка

UNREAD_POSTот Shagrath » 17 Окт 2011, 10:01

Каква почва предпочитат асимините? Ще садя две в земята, но се притеснявам дали ще им понесе почвата - доста тежък, но за сметка на това плодороден, смолник. Сподели опита си, моля!
Shagrath
Градинар (Gardener)

Местоположение: 42° 4'52.98"N ; 25°56'0.70"E ; 140м. надморска височина ; зона 7б; северозападен Сакар

UNREAD_POSTот Мирослав » 26 Окт 2011, 19:00

Девет дена след засаждането на семката и вече имам малка Азимина Яко! Яко! Яко!

Изображение
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот Мирослав » 26 Окт 2011, 20:14

Аз по горе съм писал и сега като погледнах значи на 6 август ми е пристигнала поръчка на Азимина а с нея вървеше и бонус семка с някакви йероглифи на нея даже на снимката малко си личат.Какво е правена с нея преди да ми я пратят с растението и колко е прясна незнам но от 7 или 8 август до 8 октомври съм я държал в хладилника в найлоново пликче запечатана.Това е което съм правил боднах я и още на четвъртия ден взе да надига пръста в саксийката.Резултата се вижда.
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот Мирослав » 27 Окт 2011, 07:13

Беше в малко найлоново пликче само нищо особено. Аз така я сложих в хладилника.
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот Мирослав » 27 Окт 2011, 19:16

Семката си беше суха но не като изсъхнал боб.
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот Дарина Иванова » 12 Дек 2011, 22:51

как се държи това растение при ... който го има ?
спи ли вече ?
Дарина Иванова

UNREAD_POSTот Мирослав » 12 Дек 2011, 22:59

На моето му изсъхнаха трите листа и окапаха сега е само стъбло.Малко ме притеснява че е взело да изсъхва но на пролет ще видим.Около 20 см.е голямо.
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот Дарина Иванова » 12 Дек 2011, 23:15

всичко е на 12 градуса - засега толкова държи в помещението . не му треперя и знам, че спи - редно е да хвърли листата за разлика от черимоята до него, която продължава да ги стиска Дявол
Дарина Иванова

UNREAD_POSTот Мирослав » 13 Дек 2011, 08:13

За съжаление аз мога да го държа само на терасата защото няма къде другаде,вечерта е студено но през деня като пекне става 20 градуса.Дано да е нормално че се оголи така.На лимона взеха да му капят листата от тази жега.
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот Дарина Иванова » 13 Дек 2011, 11:31

засега не мисля, че има основание за притеснение . гадината се прави на умряла през зимата - остава гола клечка
но ако е в саксия и Т почне да пада сериозно мисля , че няма да е лошо да направиш защита / стабилна/ на корените .
малко не съм в час дали терасата ти е затворена или не , но ако не е , отгоре можеш да завиеш с покривало за овошки / тези от нетъкан текстил / - няма да се задуши , няма да прави конденз и ще го предпази .
извън темата мангото прави подобни номера - хвърля листа , вади нови по никое време. нека шефчето да каже как е прибрал неговото / аз съм прибрала само това на стайна Т , защото ми омръзна да го моря на втора година Дявол / .
Дарина Иванова

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 13 Дек 2011, 12:49

Ааа, мангото е тропическо растение и на всичко отгоре - вечнозелено. Да не ги бъркаме двете. Вечнозелените растения държат целият си запас от хранителни вещества в листата си. Затова не бива в никакъв случай да се допуска опадване на листата. А тропическите растения имат изисквания към температурите. Аз вече убих няколко манго-та, защото ги държах зимата на хладно. Минималната температура не е падала под 8 градуса, но ако е облачно, може дни наред да стои около 10 градуса средно, което е твърде ниско за манго.
Затова онова растение с хубавите плодове от другата тема, до няколко дни ще го прибирам да зимува при тропически условия, ако искам напролет пак да цъфне. В момента е на нещо като остъклена тераса. През нощта пада до 10-15 градуса, през деня е до 18-20 ако е облачно и стига до 30-32 при слънчево време. Лошото е, че при по студеното време от тук нататък, на това място ще стане още по-студено и успешното презимуване става несигурно.
Не подреждай книгите, чети ги! (Don't arrange the books, read them!)
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, MSc Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)

Населено място: Асеновград (без инверсии!)
Пол (Gender): Мъж (Male)
Надморска височина, Altitude (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абс. минимум (Extr. low, in °C): -15 since 1995
Любимо растение: Кокосова палма (Cocos nucifera)
Любим климат: Екваториален

UNREAD_POSTот Дарина Иванова » 22 Мар 2012, 10:17

докъде я докарахте с тези семки ?
Дарина Иванова

UNREAD_POSTот Дарина Иванова » 09 Май 2012, 15:49

при мене поникнаха по - бавно , още са мънички , но на 100 % нямам непоникнала семка . гледането е друга работа
Дарина Иванова

Asimina Triloba (Paw-paw)

UNREAD_POSTот zzz » 11 Мар 2013, 21:25

Към Киро как стои въпроса с това растение Asimina Triloba (Pawpaws) ако го имаш да си го поръчам от теб ане от другаде и дай няква информация за сравнение издържа ли на нашите минуси <freeze>
zzz
Градинар (Gardener)

Re: Asimina Triloba (Paw-paw)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 11 Мар 2013, 23:28

С този вид нямам почти никакъв опит. Преди десетина години донесох няколко плода от Швейцария, но понеже никак не ми харесаха на вкус, не им обърнах особено внимание и не се сдобих с растения. Не съм го тествал при нашите условия и знам малко за него.
Съжалявам, че не мога да бъда полезен. Дано някой с повече опит се включи с информация.
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, MSc Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)

UNREAD_POSTот chicholyubo » 12 Мар 2013, 18:26

zzz написа:Към Киро как стои въпроса с това растение Asimina Triloba (Pawpaws) ако го имаш да си го поръчам от теб ане от другаде и дай няква информация за сравнение издържа ли на нашите минуси <freeze>

Очаквай актуална информация от мен. Аз имам две такива растения засадени миналото лято в градината ми. Гледах ги днес и мисля че са добре изкарали зимата. Нека пуснат листа и ще ги снимам за да ги покажа.
LZ1LPK , A1(Rh-)
Когато ти кацне комар на топките, разбираш, че не всичко се решава с насилие.
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Населено място: София\Горни Лозен
Надморска височина, Altitude (m): 680
USDA zone: 7a
Абс. минимум (Extr. low, in °C): - 16.9 на 31.01.12 в 08:35
Любимо растение: Cocos nucifera
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/

UNREAD_POSTот Мирослав » 12 Мар 2013, 19:10

Аз имам едно от две години в саксия и тази година смятам да го посадя на село. За двете години в които го имам отбелязвам много бавен растеж.
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот chicholyubo » 12 Мар 2013, 19:26

Мирослав написа:Аз имам едно от две години в саксия и тази година смятам да го посадя на село. За двете години в които го имам отбелязвам много бавен растеж.

Едната ми асиминия беше в саксия и на здраво слънце поливане всеки ден и то обилно. Направо се виждаше как расте. После я засях и спря да расте.
LZ1LPK , A1(Rh-)
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

UNREAD_POSTот Мирослав » 12 Мар 2013, 20:11

Чудех се дали да напиша едно мое наблюдение за азимината, понеже мислех че може да не е така но след като видях какъв е случая и при теб ще го споделя пък ако бъркам времето ще го покаже. Значи направи ми впечетление че когато тръгне да расте ако по някаква причина промените условията при които е гледана до момента примерно засушаване,преполиване, преместване на ново място даже и с метър, веднага спира да расте и започва растеж чак другия сезон без значение кога е спряла да расте. Може затова и твоята да е спряла да расте-защото е преместена.
Последна промяна Мирослав на 12 Мар 2013, 21:31, променена общо 1 път
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот chicholyubo » 12 Мар 2013, 21:20

Мирослав написа:Чудех се дали да напиша едно мое наблюдение за азимината, понеже мислех че може да не така но след като видях какъв е случая и при теб ще го споделя пък ако бъркам времето ще го покаже. Значи направи ми впечетление че когато тръгне да расте ако по някаква причина промените условията при които е гледана до момента примерно засушаване,преполиване, преместване на ново място даже и с метър, веднага спира да расте и започва растеж чак другия сезон без значение кога е спряла да расте. Може затова и твоята да е спряла да расте-защото е преместена.

И аз достигнах до същото мнение но реших да изчакам с публикуването му. Явно растението не е капризно но е много свенливо <die laughing>
LZ1LPK , A1(Rh-)
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

UNREAD_POSTот Oliver Queen » 13 Мар 2013, 00:22

Чак пък цял сезон... миналага година след транспорта тръгна да изкарва нови листенца ...след месец някъде.
Ако си преглътна егото, има голяма вероятност да се задавя и умра...
Аватар
Oliver Queen
Специалист по бананите ... и още нещо ...

Населено място: Добрич
Надморска височина, Altitude (m): 242
Абс. минимум (Extr. low, in °C): -22,7
Любимо растение: Musa Gran Nain

UNREAD_POSTот Мирослав » 13 Мар 2013, 08:02

Кога е транспортирана преди да тръгне да расте или след като е тръгнала да расте. Това съм го забелязал понеже миналата пролет беше такъв случая напролет тръгна с много добри темпове да расте и в началото на лятото реших да я преместя само с метър и малко и като спря от тогава при положение че е на южна тераса слънцето не е целодневно повече не прояви признаци на никакъв растеж. От веднъж е ясно че не могат да се правят някакви изводи но както казах времето ще покаже. <cheers>
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот Oliver Queen » 13 Мар 2013, 17:44

Юли месец беше като поръчах първото ,а второто в края на август. Не съм ги излагал на пряко слънце дори за 2-3 часа... винаги са били на пъстра сянка и то не през целия ден. Като малки са по карпизни от към слънце. Също така пулверизирам листата с дъждовна вода по няколко пъти на ден.
Аватар
Oliver Queen

UNREAD_POSTот chainsawmaster » 17 Мар 2013, 15:11

Съгласен съм с мненията на Любо и Мирослав за асимината, и аз съм достигнал до подобни заключения от опита който имам с моите до сега. Аз също имам две, които засадих миналото лято в земята под други дървета на шарена сянка. От тогава растеж "зеро", надявам се да са расли поне на корен (засадих ги в дълбоки 1 м. дупки) и тази година да ме "изненадат", защото в момента са едни "миндили", с дебелината и височината на клечка за зъби. Определено това е най-бавно растящото растение на което съм попадал до сега (чудният плод направо лети, в сравнение с него) и много бих искал да мога да си намеря няколко по-укрепнали и развити растения (поне 2-3 годишни) за да проведа различни експерименти с тях и да преценя за себе си има ли наистина почва за развитие при нашите условия и дали изобщо си заслужава като цяло. Понеже са само две и както казах са много малки, тази зима реших да не рискувам и за това бяха с пасивна защита. За сега са живи и измръзвания нямат, но това са субективни резултати (особено при тази мека зима) и за мен нищо не означават, така че не мога да потвърдя колко са или не са издръжливи на студ.

Oliver Queen написа: Също така пулверизирам листата с дъждовна вода по няколко пъти на ден.

Колега, честно казано се съмнявам че от тази процедура има смисъл и някакъв голям ефект, защото асимината не е тропическо растение и за нея преди всичко почвената влага е от значение. Интересно е сега през зимата, когато няма листа и не я пулверизираш, как се справя?

Това което аз съм чел за нея е че в 90% от територията която обитава в родината си САЩ, е напълно листопадна и само в един или два от по-топлите щати си запазва част от листата през зимата. Нейните естествени местообитания са покрай речните корита, долините и по-сенчестите места, където целогодишно се задържа най-много влага в почвата. Тя най-често расте като подлес в дъбови и други смесени широколистни гори и е най-близо като изисквания към почва, влага, влажност на въздуха и т.н.т. с родната леска.

Kiril Donov написа:С този вид нямам почти никакъв опит. Преди десетина години донесох няколко плода от Швейцария, но понеже никак не ми харесаха на вкус, не им обърнах особено внимание и не се сдобих с растения. Не съм го тествал при нашите условия и знам малко за него.
Съжалявам, че не мога да бъда полезен. Дано някой с повече опит се включи с информация.

Киро, би ли описал вкуса и какво точно не ти хареса в него (ако си го спомняш, разбира се), на много места повечето сортове ги описват като някаква смесица между банан и манго, но дали това е така наистина? Питам те, не заради друго, ами за да знам дали си заслужава чакането и отделеното време и да не се превърне в поредното разочарование като вкус (поне за мен), както се случи при пепиното и тамарилото. <cheers2>
Аватар
chainsawmaster
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Oliver Queen » 17 Мар 2013, 17:39

chainsawmaster написа:
Oliver Queen написа: Също така пулверизирам листата с дъждовна вода по няколко пъти на ден.

Колега, честно казано се съмнявам че от тази процедура има смисъл и някакъв голям ефект, защото асимината не е тропическо растение и за нея преди всичко почвената влага е от значение. Интересно е сега през зимата, когато няма листа и не я пулверизираш, как се справя?

Прав си ,Краси .. асимината не е тропическо растение ,но понеже в градината имам няколко такива - когато ги пулверизирам.. някак си ми е кофти да пропусна тези които са в близост (асимините са между един архонтофеникс и два кавендиша). Чесно да ти кажа не знам защо го правя може би ми става съвестно че ако ги подмина и не ги напръскам ще съм им дал по-малко внимание и любов от другите растения... знам че няма никака логика в това, но моите отношения към тях са такива... ненормални :D
Аватар
Oliver Queen

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 19 Мар 2013, 09:39

chainsawmaster написа:Киро, би ли описал вкуса и какво точно не ти хареса в него (ако си го спомняш, разбира се) ...

Честно казано - не помня. Но много обичам банани и Манго, затова ако вкусът е нещо подобно, щях да го запомня, а и да го харесам.

Намерихме добър производител във Франция и ще имаме доста подобни плодни дръвчета на добри цени, вкл. и Макадамия. Та реших и аз да пробвам, за да знам как е. За моята градина вкъщи, все пак не съм оптимист, че Асимина ще расте. Почвата е твърде варовита и суха, а лятото водата не стига за обилни поливки.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот traiko » 19 Мар 2013, 10:16

Вярно ли е, че тази Макадамия осем до десет години не дават никаква продукция?
Ако жените не съществуваха, то парите нямаше да имат смисъл.
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Населено място: Свети Влас
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

UNREAD_POSTот chainsawmaster » 19 Мар 2013, 10:49

Kiril Donov написа:Намерихме добър производител във Франция и ще имаме доста подобни плодни дръвчета на добри цени, вкл. и Макадамия. Та реших и аз да пробвам, за да знам как е. За моята градина вкъщи, все пак не съм оптимист, че Асимина ще расте. Почвата е твърде варовита и суха, а лятото водата не стига за обилни поливки.

Чудесно <thumbsup> , директно ме включи в списъка с чакащите, ще взема няколко броя. Ако успееш да вкараш и няколко различни сорта, ще е направо....идеално <curtsey> <bravo> . Макадамия също ще взема, защото черупковите плодове всъщност са ми най-голямата страст (от 2 г. имам и няколко декара овощна градина засадена с лешници) и съм като катерица така да се каже, ям ги в промишлени количества . <popcorn> <die laughing>
Имам една роднина в Австралия, която ми обеща че ще се постарае да донесе 2-3 малки дръвчета макадамия като се върне обратно, но това ще стане чак след две години и ще падне голямо чакане до тогава. За това ще очаквам с нетърпение доставката, дръж ме в течение на нещата. <cheers>
Аватар
chainsawmaster
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот иван » 08 Апр 2013, 12:39

Това растение го пробвах още преди около 5-6 години посадено от семена от Испания, растеше доста добре после четох някъде някакви -20 , -22 есетественно веднага в земята. В крайна сметка нищо геройски замина при някакви -3, -4, така и не разбрах от какво. Повече и опити нямам с него, нещо не се надъхах, някой има ли някакви презимували успешно екземпляри?
бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!
Аватар
иван
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 08 Апр 2013, 12:47

Дори да зимува успешно (което никак не е сигурно) ... аз преди години донесох от Швейцария такива плодове. На вкус са най-обикновен блудкаж! Няма никаква екзотична нотка, просто - нищо особено. Най-обикновените ябълки и круши са триста пъти по-вкусни. Затова и го няма по магазините, нито тук, нито из Средиземноморието.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот chicholyubo » 08 Апр 2013, 12:50

ААААА, зимува. зимува. Гледам моите вчера са се събудили. Само са им малки и черни листенцата та кат ги снимах не се личат. Скоро ще поотраснат и позеленеят и ще кача снимки.
LZ1LPK , A1(Rh-)
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

UNREAD_POSTот иван » 08 Апр 2013, 12:58

Чичо любо радвам се, пак не съм сигурен дали наистина издържа до -22, също бях чувал, че плододава само в родината си опрашвала го някаква птица не помня коя. Киро имаш ли някави по големи дръвчета от този вид, въпреки, че още не мога да си обясня как нещо до -22 измръзва при -2 (при мен, може и да е сорт знаеле човек)
бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!
Аватар
иван
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот Oliver Queen » 08 Апр 2013, 13:39

Мойте изтърпяха -10 без никакви оплаквания. А колкото до плода... не съм ял по вкусен плод през живота си.
За първи път го кусах във Флорида като ходих преди 2 години. Тогава обаче не се сетих за семена... нямах си никаква представа ,че може да издържи на нашия климат.
Аватар
Oliver Queen

UNREAD_POSTот Мирослав » 08 Апр 2013, 18:16

Преди седмица засадих една на село така че от другата година и за ще мога да докладвам как презимува и на какви температури е издържала или измръзнала.
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот Oliver Queen » 08 Апр 2013, 18:22

Мойте презимуваха в контейнер... в земята ще са къде-къде по-добре. Ама и аз трябва тия дни да я свърша тая работа ,че да си стартира от началото на сезона - там.
Аватар
Oliver Queen

UNREAD_POSTот Мирослав » 08 Апр 2013, 18:35

Аз затова избързах да я сея преди да е тръгнала че нали имахме някакви наблюдения за стопиране на растежа при пресаждане,преместване след като е тръгнала и така. Да видим как ще се представи след като е в ОГ.
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот benisat » 08 Апр 2013, 18:36

мойте двете ги засадих на 14 февруари-зарезан,в земята и вече тръгнаха!
„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба
Аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите

UNREAD_POSTот benisat » 08 Апр 2013, 18:38

Малко срамно ама да питам-какъв е превода на ОГ?Знам го какво означава,ама незнам как е пълен текст.
„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба
Аватар
benisat

UNREAD_POSTот Мирослав » 08 Апр 2013, 18:40

Мисля че е Открит Грунд.
Аватар
Мирослав

UNREAD_POSTот benisat » 08 Апр 2013, 18:42

Мерси Миро!

Зорба
Аватар
benisat

UNREAD_POSTот chicholyubo » 16 Апр 2013, 20:29

Мирослав написа:Мисля че е Открит Грунд.

Да покажа моите Asimina Triloba (Paw-paw) засадено в ОГ миналата пролет без никаква защита.
Изображение
Изображение
Всеки момент очаквам да се разлисти
LZ1LPK , A1(Rh-)
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

UNREAD_POSTот benisat » 26 Апр 2013, 15:33

Мойте трилоби са втора година и са около 25-30 см. Едната съм си я сял от семка,а другата е от Мирослав,наш съфорумник.Та въпросът ми е-дали да им правя сянка или вече мога да ги оставя на директно слънце?Посяти са в земята и имат вече малки листа.

Зорба
Аватар
benisat

Следваща

Назад към Субтропически и Средиземноморски плодове (Subtropical and Mediterranean fruits)