Кокошки и други домашни птици от двора

От Тарантулата до Питона, от папагалчето до теленцето в обора - тук можем да споделяме информация за нашите домашни животинки и да ги коментираме.
perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 11 times
Been thanked: 38 times

Re: Кокошки и други домашни птици от двора

Непрочетено мнение от perperikon » 13 май 2018, 11:47

Лошо гледащ птеродактил,..отвсякъде :-). С бозайник можеш да изградиш емоционална връзка, а за тези или си храна или не си изобщо интересен.

Потребителски аватар
Монов
Любител на южните растения
Регистриран: 04 юли 2013, 13:50
Район: Враца
Любимо растение: Палми Bismarckia
Любим климат: Жешкия
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от Монов » 13 май 2018, 16:46

Изображение

Изображение

И от мен малко перушина

Потребителски аватар
Slavyanski
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: обл. Габрово
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -19,5°C (1 март 2018 г.)
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде
Любим климат: нашият си
Has thanked: 13 times

Непрочетено мнение от Slavyanski » 23 май 2018, 00:08

Сега при мен е сезонът на квачките. Никога не са излишни. Две започнаха да мътят патешки яйца, а сега други две ги довършват... Някакви гадинки ги бяха налазили и изтощили, и решихме да не рискуваме живота на кокошките за още няколко дена мътене, а мерак за заместнички имаха няколко.

Младата легхорнка с петнайсетте яйца преди два-три дни излюпи "пълна къща". За да не я мъчим, понеже е малка кокошка, ѝ оставихме 12, а другите три сложихме на друга, която скоро преди това измъти патета (10 от 10), които ѝ взехме; та да се зарадва и тя, се включи на легхорнските яйца, и тя пиленца да отчува. В последния ден ѝ дадохме още 2 от дванайсетте, вече зачупени. В крайна сметка легхорнката измъти 10 от 10, а другата, която е "пухкава брама" с 50 % орпингтънска кръв, излюпи 2 от 5. Май местенето на яйцата между няколко кокошки не им се отрази добре. Ето една снимка с втората мътачка, вижда се главичката на едно новоизлюпено пиленце:

Изображение

А ето я и легхорнката, която си личи, че не е чиста порода (мисля, че е 75 %) с тоя малък гребен:

Изображение

Нямаше и нищо против да отдаде още две от пиленцата си на брамата. Неочаквана майка на 12 пиленца все кръстоска. Кой казваше, че първите яйца на една кокошка не ставали за люпене!

Иначе враговете дебнат ли дебнат челядта. Днес един плъх най-сетне влезе в капана, а и котката се отчете с улов:

Изображение

Селска идилия.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 57 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 02 юни 2018, 21:50

Арауканинът Дондуков и арауканката Меглена Кун :) Вече почти стават за видинска саламура:)

Изображение
Изображение

Added in 5 minutes 31 seconds:
Разбира се, те са ценна порода и не ги грози леката лятна супа с чесън и магданоз, каквото представлява въпросната саламура:) Това са пиленцата на 2 месеца без 1 седмица от Великденското люпило, няколко мнения по-нагоре.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 02 юни 2018, 22:19

Една любопитна новина за любителите на патици:

Код: Избери всички

http://www.bgfermer.bg/Article/6885573

https://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/dog-ducklings-mother-raise-video-mother-fox-killed-labrador-a8363551.html

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 18 юни 2018, 10:04

Долу са 4 снимки на две петлета от Великденчетата от тази тема.
Както е видно, вече гонят килце и стават за готвене, поне за една хубава саРамура;) Разбира се, мараните са твърде ценни с техните гени за тъмнокафяви яйца за да бъдат осаламурявани :)).
Докато клетите италианци нямат кой знае каква ценност, освен за готвене - ценни са им мацките, снасящи големи хубави бели яйца, при това снясящи често :)
Това са двумесечните пилета от първото люпило. След малко ще пусна няколко снимки на една група от стотина пилета, излюпени в интервала от 18 май до 9 юни.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 18 юни 2018, 10:19

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 20 юли 2018, 19:01

<406>
Изображение
These users thanked the author ivo_nekitov for the post (total 2):
perperikon (21 юли 2018, 02:39) • chicholyubo (21 юли 2018, 19:03)
Rating: 33.33%

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 02 сеп 2018, 20:28

снимки на яки пиленца от днес)

Код: Избери всички

https://web.facebook.com/IvoNekitov/posts/1349562041846130

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 05 ное 2018, 22:10

И аз имам една снимка на пиленца, само че е отпреди седмица, но чак сега намерих време да я кача. Ето кой се подготвя за зимата:

Изображение

Грижа се за една кокошчица. Излюпи по никое време в началото на октомври, сама си беше снесла 11 яйца. Джинка с джинчета. Излюпи 7, от които 4 засега са добре. Но ще оцелеят ли при по-сериозен студ, не мога да кажа. При предното застудяване починаха 3. За първи път ми се случва кокошка да мъти по това време на годината и дали ще ги бъде - времето ще покаже. Вечерно време ги прибирам в кашонче вкъщи, а останалото е ровене по двора на слънце. Иначе симпатяги големи...

Изображение

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 05 дек 2018, 21:25

Малко премеждия покрай тия птици при мене. Ще разкажа накратко и някой може да даде мнение или съвет, ако има повече опит.

Тези дни загубихме една патица от някакво зверче, може би преди десетина дни. Така и не се разбра от какво, просто вечерта я нямаше, а другите се държаха странно и не искаха да се прибират в кокошарника. Миналата събота пък, привечер, още преди да са се прибрали патките (те не са като кокошките да си влизат в къщичката като почне да се мръква), аз бях по двора, довършвах разни неща, и тогава чух нетипично и интензивно пърхане с криле, все едно всичките са се засилили нанякъде или са подплашени от нещо. А то вече по здрач, не е тъмно още, но не се и вижда добре на разстояние. Тичам бързо към патиците, очаквайки най-лошото, и виждам някакво тъмно животно между тях, тича със скокове, те се разбягаха. Спуснах се с викове. Видях, че групата се раздели, но не видях ясно накъде отива звярът, понеже има кокошарник, дървета и други неща наоколо, които пречат на видимостта. В крайна сметка го подгоних очевидно в правилната посока и избяга пред погледа ми без плячка, кафяво-черно изглеждаше, с голяма рунтава опашка и ми се видя като катерица или малко по-голямо. Видях и патката, бяла, два-три метра назад, лежеше в шумата. Взех я. Беше още жива, но береше душа и ѝ висеше главата. Прибрах я на светло и топло, но се виждаше, че беше на умиране - гадината беше ѝ счупила врата. В крайна сметка ѝ резнах главата, поне да не ходи зян. Прибрах другите птици, а главата на нападнатата заложих в капан за белки, покрих го с орехова шума и зачаках.

И буквално след десет минути чувам тракане по капана. Отивам! Гледам някакъв котарак подушил главата и отстрани бърка да я извади. Глупава работа! Веднъж да заложа капана, той котак ще ми идва да краде главата! Едър такъв, с шарка като тигър. Но поне си викам, "по-добре, че не се е хванал." А той един едър, охранен, викам си: "откъде се взе точно сега?" Прогоних го. Та с капана нямаше успех, освен че котката беше извлекла главата без да се хване. Сложих други меса, но нищо.

И така тия дни патките прибирах по светло, проблеми нямаше. Имах притеснение и за кокошките да не се вмъкне в кокошарника нещо преди да са затворени, но нямаше проблеми. До тази вечер.

Като за случая, времето беше кофти - цял ден вали дъжд, а привечер стана и студено и ветровито. Имах работа по двора и бая ме беше намокрило. Прибрах само патките, а кокошките бяха се прибрали, но вратичките на спалните отделения не бяха още затворени. И докато се постопля и изсуша, отивам примерно 20-25 минути след мръкване. И сварвам животно вътре при кокошките, но в дворчето отпред, не където спят, и нещото ръмжи и се блъска в мрежата на клетката да излезе, но не може, но и аз в тъмното нищо не мога да видя. За капак не бях взел и фенер или челник, и трябваше да светвам с телефона. И докато го пусна, гадината успя да влезе и да се скрие горе при кокошките... Аз тъкмо си бях помислил, че тоя път ще го хвана вътре в клетката, но като влезе при птиците нямаше много време да му мисля. Пъхнах се и аз - а то това принципно е кокошарник за по-дребни пилета и вратичките са малки, човек трудно влиза. Гледам долу по земята лежат безжизнени кокошки... очаквам най-лошото. Светвам вътре... и гледам живи кокошки, лежат си кротко, петелът и той лежи, и до него гледам зверчето, легнало до петела и то кротко, и то ме гледа. Котка се оказа! И не каква да е котка, а оная същата, която се беше опитвала да краде главата от капана! Бях шокиран. Котаракът (мислех го за мъжки) изтрепал кокошките! Аз го бях виждал тия дни, даже беше крал едни храни една вечер, но не очаквах такова нещо...

И аз стоя и го гледам, гледам и кокошките, и той мене гледа. А тя вратичката им е малка - сигурно 20 х 35 см. И в тоя момент котката се шмугна назад и очевидно захапа петела, понеже той много тревожно почна да кряка. Хванах го и почнах да го дърпам да го спася, при което котката някак изскочи, аз я приклещих към мрежата с голи ръце, а тя се метна и ме нахапа, и като видях, че пусна немалко кръв бързо я пуснах да избяга. Не бях готов за битка със звяр. Може би ако не се беше вмъкнала, аз щях да пусна вратичката на спалното помещение (тя е на въже) дистанционно и да оставя звяра затворен в кокошарника... но не стана.

Та какво да кажа... В резюме, две утрепани/удушени кокошки, едната от които от по-хубавите и може би понахапан петел, който е окей. Пак заложих капана... Но по мое мнение домашна котка не може да направи такова нещо... Имаме котки, те се плашат от кокошките и не ги закачат... даже понякога кокошките ги тормозят. И според мен това е дива котка... Което обяснява и едрината ѝ, а и шарката ѝ е като на дива котка. А аз мислех, че е някакъв едър, охранен котарак. Дано не е бясна, защото ме нахапа, все едно с нож ми поряза един пръст.

Та съм малко озадачен... че е намерила слабо място в мрежата, намерила е, но мислите ли, че това е наистина дива котка? Някой имал ли си е работа с такова животно? Определено изглежда като доста едър домашен котарак, но чак дива... Никога не бях виждал такова животно. И не бяга много надалеч. Само нощем съм я виждал, стои и гледа, доближиш ли се - отдалечава се.

Пораженията можеше и да са по-сериозни. Ако се бях забавил с още 10-15 минути можеше да издави всички кокошки в тоя кокошарник...

Ето така изглеждаше котката:

https://c8.alamy.com/comp/EBJFAG/europe ... EBJFAG.jpg

https://ptes.org/wp-content/uploads/201 ... 559388.jpg

forumolubec 1978
Регистриран: 20 авг 2018, 19:27
Район: Бургас
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 05 дек 2018, 22:27

Как изглежда опашката й? По обемна ли е към края? Отчетливи ли са кръговете по нея, като последния изглежда най-дебел, заради увеличаването към края на обема на опашката? Ако на последните два въпроса отговорът е положителен, това е дива котка. Ако не е, ще е подивяла.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 05 дек 2018, 23:46

forumolubec 1978 написа:
05 дек 2018, 22:27
Как изглежда опашката й? По обемна ли е към края? Отчетливи ли са кръговете по нея, като последния изглежда най-дебел, заради увеличаването към края на обема на опашката? Ако на последните два въпроса отговорът е положителен, това е дива котка. Ако не е, ще е подивяла.
Ами все в полумрак съм я виждал, и не мога да дам категоричен отговор. Но на 90 % животното, което нападна патицата, е тя. А на мен ми се видя с опашка като на катерица, т.е. доста обемна, не като на домашните котки. Ако я видя наблизо, ще я огледам с други очи. Аз си я счетох за домашна котка. А и чета, че дивите котки се кръстосват с домашните, и това също е възможно да се е случило при мене. Малко по-голяма от домашна котка, но не драстично (а и аз не съм сигурен, че е мъжка). А и ако е родена от домашна котка, това би обяснило факта, че не се плаши особено от човека.

А възможно ли е домашна котка да нападне големи кокошки?

forumolubec 1978
Регистриран: 20 авг 2018, 19:27
Район: Бургас
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 06 дек 2018, 06:05

Всички варианти, които споменаваш са възможни. Домашните котки също могат да нападат кокошки. Пред теб стои само една опция, а тя е да унищожиш животното, защото проблемите ти с него ще продължат. То ще продължи да тормози теб и животните от стопанството ти.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 06 дек 2018, 10:20

На мене ми е малко тъжно да трябва да го трепя, по-скоро бих го прогонил, но то упорства. Снощи сложих едната кокоша глава в капана и го заложих, наблизо, поприкрит с габърови клонки още с листата. Ами влачило го е на няколко метра и пак е извадило главата. Но не влиза вътре, а бърка отстрани според мене... Хитро животно.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Торене с оборска тор от птици
    от лаик » 21 юли 2015, 23:15 » в Торове и торене (fertilizers)
    30 Отговори
    3679 Преглеждания
    Последно мнение от gos
    04 юни 2016, 14:31
  • New post двора на gepata
    107 Отговори
    16308 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    15 ное 2018, 00:16
  • New post пауни и фазани-екзотика в двора
    от dikam » 21 юни 2013, 17:37 » в Домашни животни
    21 Отговори
    3388 Преглеждания
    Последно мнение от Бобсъна
    27 ное 2014, 07:37
  • New post Домашни котки
    от traiko » 25 фев 2013, 22:10 » в Домашни животни
    9 Отговори
    2114 Преглеждания
    Последно мнение от Бобсъна
    30 авг 2016, 22:25
  • New post Плумерия - цъфтеж при домашни условия
    39 Отговори
    6185 Преглеждания
    Последно мнение от vladi
    26 сеп 2018, 19:39
  • New post Мариноване на маслини в домашни условия
    от ентусиаст » 05 май 2013, 04:33 » в Olea europaea (Маслини, Olives)
    103 Отговори
    24553 Преглеждания
    Последно мнение от Хайвън
    17 дек 2018, 21:49

Върни се в “Домашни животни”