Кокошки и други домашни птици от двора

От Тарантулата до Питона, от папагалчето до теленцето в обора - тук можем да споделяме информация за нашите домашни животинки и да ги коментираме.
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 261 times
Been thanked: 782 times

Re: Кокошки и други домашни птици от двора

Мнение от Kiril Donov » 06 дек 2018, 10:20

forumolubec 1978 написа:
06 дек 2018, 06:05
... Пред теб стои само една опция, а тя е да унищожиш животното, защото проблемите ти с него ще продължат. То ще продължи да тормози теб и животните от стопанството ти.
Така е. Веднъж научено, това животно винаги ще идва да се изхранва по лесния начин. Докато е живо. Затова - птиците или хищникът, само едно от двете ще остане.

ivo_nekitov
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Мнение от ivo_nekitov » 06 дек 2018, 10:55

Г-н Славянски, преди всичко на Ваще мясгто бих отишъл, колкото и да е неприятна процедурата, на една противобясна инжекция.
Вероятността е малка, НО НЕ Е нулева. Може да е 5 части от промила, но не е нулева - нулева е, примерно при мен, Зак или Киро, които не ни е хапало нищо напоследък :)
Подобно поведение е прекалено смело за толкова дребен хищник и може отчасти да се дължи на въздействието на скапания вирус.
За другото - съгласен съм с останалите, разбира се. трябва да унищожите хищника независимо от начина, на всяка цена. Другият вариант е да се откажете от птиците си.

Аз имам опит с една хибридна котка, точно такава беше - огромен котарак с твърде дебела опашка и нехарактерен, напомнящ рис (грубо казано) цвят. Ядеше сравнително едри пилета, които една нормална котка не би. Да не говорим, че повечето котки все пак не пипат дори малки пилета, освен ако не бързат за следващо прераждане.Осигурявам им го лесно и безболезнено.
Та въпросният екземпляр след седмица вече беше в хуманния капан, хуманно му бяха обяснени правата при залавяне и изпратен хуманно във Вечните Миши полета.

Потребителски аватар
Slavyanski
Любител на южните растения
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен Балкан
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -16°C
Has thanked: 93 times
Been thanked: 27 times

Мнение от Slavyanski » 06 дек 2018, 12:49

Чета е тази информация за бяса при котките:

http://forum.zoomania.org/viewtopic.php?f=219&t=21068

Аз съм я виждал тая котка/котарак поне от две седмици. И си изглежда нормално, не агресивна, денем не се появява. Ако не я бях приклещил в кокошарника, едва ли щеше да се доближи до мене. Тъй че мисля, че шансът да е носител на вируса е минимален. Още повече при болно животно болестта се развива бързо, в рамките на две седмици и настъпва смърт. Хищника ще трябва да го хванем на първо време, на тоя етап прогонването изглежда по-трудно.

Иво, и по мои наблюдения домашна котка няма да пипне кокошки, че и пилета. Те бягат от кокошките, дори кокошките ги тормозят и сплашват. Значи има и други подобни случаи. Дали е чиста дива котка или хибрид не мога да съм сигурен, но нравът му определено е кофти и нетипичен за котките, които обикалят наоколо. А и е хитър и не влиза в капана. А би могъл да се побере вътре.

Отделно и други хора наоколо имат кокошки, повече разни възрастни жени, и потенциалът за поразии е голям. Лисиците не си позволяват такива работи. От лисица също сме губили кокошки, но винаги нападенията бяха по светло, между 2 и 3 следобед, и даже видяхме лисицата. Съвсем друг вид нападение и оставя обикновено купища перушина. За толкова години не е имало случай зверче да се вмъква във или около кокошарника. Преди години видях три белки на една череша, която е на 7-8 м. от там, но те с друго се занимаваха сякаш... никакъв интерес към кокошките. И не са се връщали отново. Размножителен период ли им беше, какво ли - не знам.

forumolubec 1978
Регистриран: 20 авг 2018, 19:27
Район: Бургас
USDA zone: 7b
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Мнение от forumolubec 1978 » 06 дек 2018, 17:15

Slavyanski написа:
06 дек 2018, 10:20
На мене ми е малко тъжно да трябва да го трепя...
Убеден съм, че това, което ни е съхранило като вид, а в последните няколко десетки хиляди години ни е превърнало в "господари" на сухоземните части на планетата, ще се пробуди в теб. Досещам се една подходяща поговорка на тюркоезичните ни сънародници, която гласи, че "Последното разкаяние полза не носи"(Сон пишманлък файда гетирмез). Когато ти убие следващите животинки съм убеден, че жалостта ще ти изчезне. Ще ти покажа клип , в който голямата ми дъщеря( като малка) обичаше много "птеродактилите", но това не и пречеше преди, а и сега най-много да ги "уважава" на масата.

Потребителски аватар
Slavyanski
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен Балкан
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -16°C
Has thanked: 93 times
Been thanked: 27 times

Мнение от Slavyanski » 16 дек 2018, 23:24

Kiril Donov написа:
06 дек 2018, 10:20
Веднъж научено, това животно винаги ще идва да се изхранва по лесния начин. Докато е живо. Затова - птиците или хищникът, само едно от двете ще остане.
Котаракът продължава да идва, да оглежда, виждам го почти всяка нощ или вечер. Първите пъти го замерях с камъни с цел да го прогоня, но това единствено го направи по-предпазлив и стои по-далече. Дори беше пробил нова дупка в мрежата на същия кокошарник, в който беше влязъл, но я видях навреме (калпава мрежа с ПВЦ-покритие, въобще не си струва - след година-две пада пластмасата и остава една тънка, ръждясваща мрежа). Не се отказва. А сега в снега мога да видя и следите му и да проследя маршрутите му. Капаните досега не са на нивото му на интелигентност. Хитра животинка. И как бързо бяга в здрача! Направо мога да събера материал като за разказ по Йовков.

Иначе джинката с пиленцата се държи, вече на два месеца и половина са, мъжко и три женски. В тоя сняг скоро няма да излизат :) въпреки неистовите им опити да се измъкнат на двора. Един път я изкарах на снега да види какво иска... и как гледа. Други очаквания имаше...

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 21 мар 2020, 13:56

Отдавна имах намерение, но вече и аз се сдобих с кокошки. Днес със жена ми взехме 21 едномесечни пилета. Уж са от някаква българска порода Слънчев Лъч, която била за яйца и месо, но всичките пилета са различни и не знам дали изобщо имат порода. Все пак ги взехме с препоръки и щом другите хора са доволни от тях, значи може би са добри.

Взехме 10 кг фураж Стартер, а за след това взехме още 50 кг фураж Финишер. Понеже има шанс да се затворят градовете и магазините, иска ми се да купя още фураж за след това. Въпросът е, дали да купувам готов фураж или да си купя смлени пшеница, ечемик, царевица и слънчогледово кюспе и да си правя фуража сам? Пилетата вече ще наближават 3 месеца, когато дойде време за новия фураж.

Някой може ли да даде мнение? Аз все още не разбирам нищо от пилета и кокошки.

Потребителски аватар
Бобсъна
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 31 times
Been thanked: 119 times

Мнение от Бобсъна » 21 мар 2020, 14:07

Ако са за храна-поне 40 дни преди клането трябва да се спрат смеските и да се мине на нормална храна-царевица,пшеница,слънчоглед...за да могат да се изчистят от химията...

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 21 мар 2020, 14:21

Благодаря, Бобсън! И аз това си мислех, затова исках да си правя аз фуража. Ще ги ползваме за носачки засега, а наесен повечето ще отидат за храна.

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 201 times
Been thanked: 279 times

Мнение от zack » 21 мар 2020, 14:27

Киро, къде ще ги гледаш? Нашите на село карат само с жито от нашия край, съответно същото смляно като по-малки и всякакви остатъци от кухнята.
Буквално са като праисторически компостери <smile134>
Също и всякакви плевели и треви от градината. Унищожават ги с кеф. А Тученица да не видят. В нашия двор винаги има яко тученица, направо ще се избият за нея <he-he>

Според мен е по-добре да вземеш смлени тия неща, които си написал, като можеш да си купиш и нещо от сорта на Кокомин, 5-6 лева е. Готово нещо не зная дали има смисъл.

Хубаво е да имат и каменна сол, както и някакви камъчета/пясък и т.н., но пак зависи с какво ще ги храниш <wine>

Аз на гълъбите слагам като мога един грит със състав: мидени черупки, червен камък, варовик, кварц, въглен, анасоново масло, който струва около 10 лева за чувал 7.5 кила.

P.S. Яйцата от кокошки, които ядат чиста храна са изключително полезни, особено жълтъците. И ако някой каже, че е лошо да се ядат много жълтъци, не му вярвайте. Един познат специално яде 30 дни по 30 яйца - 900 броя за месец, за да докаже, че няма абсолютно никакъв проблем.

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 67 times
Been thanked: 79 times

Мнение от traiko » 21 мар 2020, 16:36

Ако имах място винаги бих гледал,но те при нас вече и не дават.
Добре си бяхме преди хубаво село,от както ни направиха град само данъците дето станаха огромни.
За капак тази година гласуваха и приеха още по високи да станат. <shooting>

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 21 мар 2020, 17:19

Zack, вкъщи ще ги гледам. Тоест в старата ни къща ще са засега. Там имам едно остъкление, където зимата си държа всички саксийни Цитруси без отопление. Там има и една голяма клементина и два лимона засадени в земята, та под тяхната сянка ги настаних. Засега ще останат там, а по-нататък ще им стегна една друга къщичка и може да ги преместя там. Основният проблем са хищниците - котки, лисици, порове, невестулки, язовци... всички ще се надпреварват да хапват пилешко. Затова засега ги оставих затворени в остъклението, пък когато съм готов със специално пригоденото място, тогава ще ги местя пак.

Няма да крия, че до някъде Извънредното Положение има принос в решението ми да ги взема днес. Сега сме заточени вкъщи, аз по цял ден съм из градината, но ако някога може да намеря време и да стартирам отглеждане на кокошки - това е сега.

Нямам намерение да ги отглеждам с химия. Такова месо има по магазините за без пари. Сметнах цените на храните и разбрах, че месото и яйцата от тези кокошки, никак няма да са евтини. Не и ако ги сравнявам с цените в магазините. Но вкусът на домашната продукция нямо нищо общо и затова съм склонен да пробвам. Ще ги отглеждам по старовремския начин, както бабите ги отглеждаха едно време. Ако ги опазя до есента, може да опитам и да излюпя поколение, което да е БИО от самото начало. Сега купих едномесечни пилета, на които били дадени всички необходими лекарства... каквото и да значи това.

Смятам да ги пускам из голямата градина от време на време, но само ако съм около тях, понеже хищниците дебнат от храстите...

Потребителски аватар
zack

Мнение от zack » 21 мар 2020, 17:28

Киро, ако ги пускаш по-често, може и да не остане кьорав плевел и ще си решиш проблемът с Глифозата <smile134> Даже може да заприлича на пустиня лятото <he-he> Комшиите на село половината им градина, т.е. един декар е само за кокошките и едно куче. Ами плевелите нямат шанс. Тия гадове не им дават да се появят дори! <wine>

Това в заграденото е. Пустиня:
Изображение
These users thanked the author zack for the post:
Kiril Donov (21 мар 2020, 18:54)
Rating: 9.1%

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 22 мар 2020, 09:48

Знаете ли какви температури са опасни за едномесечните пилета? При моите става хладно при облачно време, може да остава около 10 градуса в следващите дни. А през нощта може и да пада до към 6-8 градуса. Дали са опасни такива температури?

Потребителски аватар
zack

Мнение от zack » 22 мар 2020, 09:59

Kiril Donov написа:
22 мар 2020, 09:48
Знаете ли какви температури са опасни за едномесечните пилета? При моите става хладно при облачно време, може да остава около 10 градуса в следващите дни. А през нощта може и да пада до към 6-8 градуса. Дали са опасни такива температури?
По-скоро - не <wine> А и те спят много близо едно до друго и се топлят <thumbsup> Нашите пилета се прибират в едно малка къщичка примерно 80 на 60 см и си спят там без проблеми <wine>

Всъщност, колко са големи? На един месец трябва да имат пера и да са вече по-едрички? Иначе като са много малки хората ги държат вътре на по-топло в някой кашон, или им пускат лампи и т.н.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 22 мар 2020, 10:16

Да, имат пера и са доста по-големи от гълъб.
Аз също мисля, че няма да им е толкова студено, но жена ми ме кара да им пускам печки. Затова реших да питам някого с повече опит.

Отговори