Градинарство - обща тема

С напредването на технологичното земеделие, става все по-популярно да произвеждаме сами домашните си плодове и зеленчуци - по стари, не интензивни методи. Затова пък се наслаждаваме на стария, вече позабравен вкус на бабините салати ...
Потребителски аватар
Монов
Любител на южните растения
Регистриран: 04 юли 2013, 13:50
Район: Враца
Обект Краводер
Надморска височина (m): 187
Минимум последна зима (°C): -21°С
Has thanked: 2 times
Been thanked: 25 times

Re: Градинарство - обща тема

Мнение от Монов » 05 юли 2020, 16:40

Доста отдавна беше на селото на майка ми то е балкан един от поминъка беше хората да си садят картоф и роднини ни даваха с чували с.Миланово даже слизаха към по-долните села и заменяхя картоф за царевица, там ще потърся семе но едва ли ще намеря. То е софийска област Миланово масово хората работят в София и едва ли някой ще има картоф от някога но ще питам.
Но Смирка ще ми е интересно при теб как ще се развият нещата с добива и вкуса и ще чакам да ми препоръчаш от твоите картофки.

Потребителски аватар
Смрика
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район: Кюстендил
Надморска височина (m): 480
Метеостанция: http://vremeto.org/siskovci/
Has thanked: 19 times
Been thanked: 29 times

Мнение от Смрика » 08 авг 2020, 16:43

Ясно се виждат разликите между двата сорта: Cara - все още с буйна и зелена надземна част и „казабланка“ - вече изсъхнали.

За първи път пъпешите ми стигнаха сравнително приличен размер, досега все са били най-много колкото праскова, явно наистина си искат много богата почва, това което направих беше да сипя в дупките за семената компост и семената направо в него.

Изображение

Потребителски аватар
Смрика

Мнение от Смрика » 02 окт 2020, 21:12

Монов,
„казабланка“, по-ранният с около месец сорт, се оказа достатъчно плодовит, но за мене не издържа ултимативния тест, който е „пръжен компир“ тоест при пържене остава един такъв дървен и не ме кефи; това е реколтата от 10 купа
Изображение

от „кара“ днес извадих това от 7 купа - 10кг от 7 купа и почти всичи клубени много едри и за тоя сорт мога да кажа, че издържа теста за „пръжен компир“, така че ще го размножавам и в бъдеще
Изображение

Мога да ти изпратя семе от двата сорта, ако искаш, само ще си покриеш куриерските разноски, от Кара не мога повече 7-8 да ти пратя, защото просто наистина са много малко тия с размер за семе, от Казабланка има повече.

П.П. Сега се загледах в какво съм снимал преди: и двата сорта ги садих на 11 април, като Казабланка беше готов за вадене в началото на август, а Кара го вадих днес, защото преди две седмици все още беше като пресен и го оставих да „узрее“ в земята.

Потребителски аватар
Монов
Регистриран: 04 юли 2013, 13:50
Район: Враца
Обект Краводер
Надморска височина (m): 187
Минимум последна зима (°C): -21°С
Has thanked: 2 times
Been thanked: 25 times

Мнение от Монов » 04 окт 2020, 12:32

Ок Смрика колкото толкова сърдечно благодаря тази година мокартофа ми е наяден но и няколко години е на едно и също място ще го изместя много съм ангажиран малко по-натам ще ми ги пратиш с какво да ти се отблагодаря.

Потребителски аватар
Смрика

Мнение от Смрика » 04 окт 2020, 18:18

И на мене много от кара-та са наядени, казабланката беше в съседство, но не е така, обаче има повече от месец разлика във ваденето, не знам дали е сортово предпочитание или просто вече друго не е останало за ядене.

Иначе нищо не искам или поне засега не се сещам какво бих искал, в момента картофопроизводството ми е чисто експериментално докато си налучкам хубавите сортове и в много малки количества, така че нищо не ми струва да раздам малко семе. На предишните страници съм писал за сорта Sarpo Una, който е много добър, има много добър вкус, който много ми допада при пържене, а при варене е готов за много бързо време, но повечето купове ми се оказаха ялови и не се развиха добре тая година, та не си оставих семе и догодина ще си купя ново, хвърлил съм око и на други сортове, които да пробвам.

Като решиш пиши кога да ти пратя, тука съм си оставил номера, може направо да пишеш във Вайбър ако ползваш.

Отговори