Градинарство - обща тема

С напредването на технологичното земеделие, става все по-популярно да произвеждаме сами домашните си плодове и зеленчуци - по стари, не интензивни методи. Затова пък се наслаждаваме на стария, вече позабравен вкус на бабините салати ...
Потребителски аватар
Монов
Любител на южните растения
Регистриран: 04 юли 2013, 13:50
Район: Враца
Обект Краводер
Надморска височина (m): 187
Минимум последна зима (°C): -21°С
Has thanked: 2 times
Been thanked: 25 times

Re: Градинарство - обща тема

Мнение от Монов » 05 юли 2020, 16:40

Доста отдавна беше на селото на майка ми то е балкан един от поминъка беше хората да си садят картоф и роднини ни даваха с чували с.Миланово даже слизаха към по-долните села и заменяхя картоф за царевица, там ще потърся семе но едва ли ще намеря. То е софийска област Миланово масово хората работят в София и едва ли някой ще има картоф от някога но ще питам.
Но Смирка ще ми е интересно при теб как ще се развият нещата с добива и вкуса и ще чакам да ми препоръчаш от твоите картофки.

Потребителски аватар
Смрика
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район: Кюстендил
Надморска височина (m): 480
Метеостанция: http://vremeto.org/siskovci/
Has thanked: 21 times
Been thanked: 32 times

Мнение от Смрика » 08 авг 2020, 16:43

Ясно се виждат разликите между двата сорта: Cara - все още с буйна и зелена надземна част и „казабланка“ - вече изсъхнали.

За първи път пъпешите ми стигнаха сравнително приличен размер, досега все са били най-много колкото праскова, явно наистина си искат много богата почва, това което направих беше да сипя в дупките за семената компост и семената направо в него.

Изображение

Потребителски аватар
Смрика

Мнение от Смрика » 02 окт 2020, 21:12

Монов,
„казабланка“, по-ранният с около месец сорт, се оказа достатъчно плодовит, но за мене не издържа ултимативния тест, който е „пръжен компир“ тоест при пържене остава един такъв дървен и не ме кефи; това е реколтата от 10 купа
Изображение

от „кара“ днес извадих това от 7 купа - 10кг от 7 купа и почти всичи клубени много едри и за тоя сорт мога да кажа, че издържа теста за „пръжен компир“, така че ще го размножавам и в бъдеще
Изображение

Мога да ти изпратя семе от двата сорта, ако искаш, само ще си покриеш куриерските разноски, от Кара не мога повече 7-8 да ти пратя, защото просто наистина са много малко тия с размер за семе, от Казабланка има повече.

П.П. Сега се загледах в какво съм снимал преди: и двата сорта ги садих на 11 април, като Казабланка беше готов за вадене в началото на август, а Кара го вадих днес, защото преди две седмици все още беше като пресен и го оставих да „узрее“ в земята.

Потребителски аватар
Монов
Регистриран: 04 юли 2013, 13:50
Район: Враца
Обект Краводер
Надморска височина (m): 187
Минимум последна зима (°C): -21°С
Has thanked: 2 times
Been thanked: 25 times

Мнение от Монов » 04 окт 2020, 12:32

Ок Смрика колкото толкова сърдечно благодаря тази година мокартофа ми е наяден но и няколко години е на едно и също място ще го изместя много съм ангажиран малко по-натам ще ми ги пратиш с какво да ти се отблагодаря.

Потребителски аватар
Смрика

Мнение от Смрика » 04 окт 2020, 18:18

И на мене много от кара-та са наядени, казабланката беше в съседство, но не е така, обаче има повече от месец разлика във ваденето, не знам дали е сортово предпочитание или просто вече друго не е останало за ядене.

Иначе нищо не искам или поне засега не се сещам какво бих искал, в момента картофопроизводството ми е чисто експериментално докато си налучкам хубавите сортове и в много малки количества, така че нищо не ми струва да раздам малко семе. На предишните страници съм писал за сорта Sarpo Una, който е много добър, има много добър вкус, който много ми допада при пържене, а при варене е готов за много бързо време, но повечето купове ми се оказаха ялови и не се развиха добре тая година, та не си оставих семе и догодина ще си купя ново, хвърлил съм око и на други сортове, които да пробвам.

Като решиш пиши кога да ти пратя, тука съм си оставил номера, може направо да пишеш във Вайбър ако ползваш.

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 89 times
Been thanked: 154 times

Мнение от traiko » 29 окт 2020, 14:55

Тази година приключих по рано с доматите.Снощи хапнахме последните,които бяха зелени още и си узряха.За сметка на това с краставиците все още съм добре.
От 5 корена които засадих в началото на август,не спират да ме изумяват.
Всеки ден късам по няколко за салата.
Тези са от днес.
Изображение
Тези са от преди два дни.
Изображение
These users thanked the author traiko for the post:
gos (30 окт 2020, 11:36)
Rating: 7.7%

Отговори