Български сортове зеленчуци за по-влажен климат

С напредването на технологичното земеделие, става все по-популярно да произвеждаме сами домашните си плодове и зеленчуци - по стари, не интензивни методи. Затова пък се наслаждаваме на стария, вече позабравен вкус на бабините салати ...
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 58 times
Been thanked: 97 times

Български сортове зеленчуци за по-влажен климат

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 02 юли 2017, 14:17

Не съм наясно много със сортовете домати, затова искам да ви питам за нещо.
В нашето семейство сме фенове на розовите домати. Купуваме си ги от пазара, а в предишни години сме си произвеждали и в нашата градина. Не знам точно името на сорта, но такива домати продават навсякъде по пазарите, поне в Пловдив. По-скъпи са от другите.
Преди няколко години занесох такива домати при едни хора на остров Закинтос. Те си запазиха семена, засяха ги на следващата пролет, но казаха, че са се съсипали и нищо не се е получило. Допускам, че причината е във доста по-влажния въздух там. Може би заради това не стават и покрай нашето море или поне така съм чувал.
Сега искам да открия розови домати, които да могат да растат на топъл и влажен тропически климат, където през лятото вали обилно почти всеки ден, а въздушната влажност е огромна. Някой може ли да ми препоръча такъв сорт?

От опит знам, че в чужда държава най-скоро започва да ни липсва страхотната българска салата. Готов съм да се пробвам с различни варианти за отглеждане, включително през зимния сезон, когато средномесечните температури са около 20-24 градуса, не вали толкова често и духа по-сух вятър.

Ще се пробвам също и с наши краставици и чушки - капия и сиврия.

Ще съм благодарен на всякакви съвети от по-опитните от мен.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 9 times
Been thanked: 28 times

Re: Български сортове зеленчуци за по-влажен климат

Непрочетено мнение от perperikon » 02 юли 2017, 15:41

Киро, не съм професионалист и затова съветите ми са безплатни ... и с гаранция от Франция. :-))
Първо доматите се делят на хибридни и директни сортове.Вкусните селски(директни) сортове ги хибридизират с едни почти неядливи, но по-твърди(транспортабилни) и устойчиви на болести сортове. Има такива и розови хибриди, но в семена F2 характеристиките им се разпадат и резултата често е плачевен. Популярен ДИРЕКТЕН розов салатен сорт е "Homestead". Аз лично съм доволен от него - дава малко но много едри плодове в диапазона от 500 до 1200+ грама. Вкусът и ароматът на всеки домат, според мен са правопропорционални на слънцегреенето което са получили. Другия вариант е да вземеш семе от някоя баба, която си поддържа собствен сорт. Такива обаче почти не останаха.
P.S. Със сигурност ще ти липсват българските зеленчуци, не само като вкус, но и като наличие изобщо. Миналата година бях 7-8 дни в Тексас и Луизиана и в нито един момент не ми сервираха или предложиха зеленчуци, освен пържени картофи и аспержи. Месища обаче имаше в изобилие и в чиниите .... и по хората.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 02 юли 2017, 16:47

Аз до сега си събирах семена от доматите, които купуваме от пазара. Купувал съм и готов разсад. Всички са ми плододавали много добре, но сега се замислям, че от доматите от пазара е рисковано да се събират семена. Който е решил да сади домати с цел продажба, вероятно се е погрижил за подходящ сорт, а едва ли е събирал "бабешки" семена. Значи май ще трябва да поразпитам из селските дворове.

Проблемът обаче не е да намеря просто сорт с розов домати, а да намеря сорт, който може да се отглежда във влажни условия. Иначе е лесно да се намерят семена, а и не ми пречи да си купувам нови от тук всяка година, ако трябва да са хибридни.

Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Район: Варна
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Kolibar » 21 юли 2017, 14:09

Американския сорт Брендиуайн. Има го в страницата на Христо от Шумен. Проблем ли ще е да пусна линк?

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 22 юли 2017, 08:01

Не е нужно да пускаш линк. Запитването беше конкретно за български сортове. А и аз отдавна купих читави семена от качествени български сортове, остава само да ги пробвам.
Имам усещането, че в тропическите ширини нашите домати ще се отглеждат успешно през зимата. При средна януарска температура около и над +20 градуса, температурните условия са подходящи, а времето е преобладаващо слънчево и влажността е доста по-ниска. Би трябвало да стане ... на теория.

Потребителски аватар
Kolibar

Непрочетено мнение от Kolibar » 22 юли 2017, 09:29

Мисля, че е точно така. Доматът обича максимум между 24 и 28 градуса и хладни нощи.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 19 юни 2018, 18:28

Няма нужда от снимки, защото всеки е виждал зеленчуци. Въпреки, че подходих доста несериозно и въпреки крайно неблагоприятните почвени и климатични условия, успяхме да си произведем зеленчуци с български вкус в тропическа Флорида.
Почвата представлява чист варовиков пясък, все едно си засадил зеленчуците на плажа пред кораловия риф. Изключително беден на хранителни вещества, пясъкът не задържа нищо и трябва да се тори през няколко дни, иначе растенията спират растежа веднага и започват да показват признаци на глад.

- Краставици сорт Гергана - това беше единственото ми разочарование. Развиха се отлично, но доста се опърлиха при студовете през декември и януари. После все пак започнаха да плододават много добре и краставиците бяха в пъти по-добри от тези в магазина. Но зимата е сезонът на пасатите, когато духат неспирни силни ветрове и един такъв вятър изскуба от корен всичките ни краставици една нощ, като с това приключи всичко. Имаше достатъчно време до дъждовния сезон през май, за да засадя нови краставици, но не ми остана време (може би и желание) и не ги поднових. Иначе краставици могат да се гледат успешно от ноември до май. Те започват плододаване доста бързо и могат да се подменят при нужда.

- Домати сортове Идеал и Розов Гигант - развиха се много добре и посред зима беряхме домати. Вкусът беше съвсем нормален, като в България. Сезонът на доматите започна през ноември и продължи до месец май, когато заради дъждовете, всички доматени растения се скапаха и умряха.

- Чушки Сиврия и Капия, не помня точно имената на сортовете - това са най-успешните ни зеленчуци. Подходих толкова несериозно към тях, че даже ги бях зарязал като разсад в общата тарелка, докато в един момент цъфнаха и вързаха. Тогава се стегнах и намерих време да ги разсадя директно в земята. Тръгнаха бързо и най-странното е, че дъждовете не им се отразяват и към днешна дата продължават да плододават, като самите растения изглеждат перфектно. Трябва да отбележа, че растенията останаха много ниски и с къси междувъзлия, а самите чушки са по-дребни. Освен на бедната почва, слабият растеж вероятно се дължи и на високите нощни температури, които в много от зимните нощи оставаха над +20°C, а реално от началото на март, температурите никога не са падали под +20°C. Както върви обаче, тези чушки може и да си останат още дълго време, като бавно нарастват и станат на дръвчета. Важното е, че постоянно берем от тях.

Както сам успях да се убедя, основните български зеленчуци могат да растат и плододават при тропически условия. Трябва да се избират места на завет, да се избягва мокрене на листата при поливане и най-важното - да се садят през сухия сезон.

Въпреки високите температури и влажност, освен минералните торове, не съм ползвал никакви пестициди. Ето как изглеждат условията като температура и влажност, през нощта и после - през деня:
Изображение Изображение

Потребителски аватар
Kolibar

Непрочетено мнение от Kolibar » 20 юни 2018, 08:06

Родината на чушките са именно тропиците на Америка и най вече заливаните от дъждове планини на Колумбия. С тях там нямаш проблеми.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 20 юни 2018, 16:09

Така е. Но при мнго по-малка влажност, в България чушките ми редовно хващаха мана. Затова очаквах тук да се съсипят, а те си стоят тъмнозелени.
Интересното е, че и краставиците не успяха да хванат мана.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Сушилня за плодове и зеленчуци
    15 Отговори
    8068 Преглеждания
    Последно мнение от chicholyubo
    03 юли 2017, 09:16
  • New post Комбинирано торене на зеленчуци
    6 Отговори
    4031 Преглеждания
    Последно мнение от k7777777
    10 ное 2014, 13:26
  • New post Български местни ендемити
    13 Отговори
    2706 Преглеждания
    Последно мнение от reimbrant
    26 дек 2015, 11:55
  • New post Зеленчуци реколта 2013
    8 Отговори
    1222 Преглеждания
    Последно мнение от NikiStoianov
    19 авг 2013, 19:54
  • New post Студоустойчивост на палмите при български условия
    от ники » 30 апр 2011, 15:23 » в Палми (Palms)
    41 Отговори
    11418 Преглеждания
    Последно мнение от edi
    18 фев 2016, 09:56
  • New post Мичуринска 10 - уникален български сорт, Michurinska-10
    от Kiril Donov » 17 ное 2012, 09:46 » в Сортове смокини (Fig varieties)
    120 Отговори
    21327 Преглеждания
    Последно мнение от Spoko
    22 авг 2018, 14:35

Върни се в “Плодове и зеленчуци от домашната градина”