Домати 2017

С напредването на технологичното земеделие, става все по-популярно да произвеждаме сами домашните си плодове и зеленчуци - по стари, не интензивни методи. Затова пък се наслаждаваме на стария, вече позабравен вкус на бабините салати ...
ivo_nekitov
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Домати 2017

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 26 яну 2017, 10:43

Черен Крим, дали щото вече са руски <406> вече са абсолютни рекордьори, започвайки да покълват на четвъртия ден. т.е днес.
22 януари - 26 януари.
Ако виталността им е подобна на тази на другите черни сортове, с които съм си имал работа досега, това е съвсем в реда на нещата (Черен принц, полско черно, Ворлон). Ще бъде голям та..ак първите ми домати за годината да бъдат черни, но какво пък... Все пак засега водач е червеният Тарасенко. Там вече са започнали да показват зачатъци на истински листа. Всички останали са все още на котиледонни листенца, заради липсата на достатъчно слънце тези дни.
При някое от следващите пътувания не трябва да забравям да взема една кофа пръст от село, за да ги пикирам в нея и при засаждането в края на февруари да им спестя поне стреса от пресаждане в съвсем различна почва.

Пристигнали са ми и хибридите, от които чакам с най-голямо нетърпение Торбай и Бийф-а, но поради субективни причини ще ги взема едва утре <head in the wall>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 135 times
Been thanked: 436 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 26 яну 2017, 13:46

Иво, като отглеждаш толкова много сортове, имаш ли основание да очакваш чисти семена поне от директните сортове? Беше споменал, че ще опиташ да си произведеш собствени семена.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 32 times
Been thanked: 21 times

Непрочетено мнение от traiko » 26 яну 2017, 13:53

Иво,какво ще кажеш за сорта- Амати.
Въобще отглеждал ли си от тях.Гледам,че има добри отзиви за тях,но друго е
да получиш информация от първо лице.
Мисля да купя и Розов сърце и Момини сълзи.
Вече заложих Ръгби,от които съм много доволен,също и Розов дар.

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 26 яну 2017, 14:30

Kiril Donov написа:Иво, като отглеждаш толкова много сортове, имаш ли основание да очакваш чисти семена поне от директните сортове? Беше споменал, че ще опиташ да си произведеш собствени семена.

Досега винаги, без изключение, семената от директните стабилизирани сортове, са били със сто на сто родителски фенотип и значително подобрена кълняемост, плододаване и обща жизненост.
С хибриди се пробвах веднъж - едни семена от Рила*бях мноого доволен от него, самия хибрид.
За разлика от поколението от семките му, десетина растения, чиито плодове, меко казано, не мязаха на НИЩО <453> и вместо огромните китки при хибридната форма, бяха по 1-2 на растение. ЕПИК фейл.
Оттогава не си губя времето. Тази година за сефте ще се престраша да опитам с Ръгби...

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 26 яну 2017, 14:35

traiko написа:Иво,какво ще кажеш за сорта- Амати.
Въобще отглеждал ли си от тях.Гледам,че има добри отзиви за тях,но друго е
да получиш информация от първо лице.
Мисля да купя и Розов сърце и Момини сълзи.
Вече заложих Ръгби,от които съм много доволен,също и Розов дар.

Амати/ака Салат, не съм опитвал никога и ще ти кажа защо.
На видинския пазар, когато изкарат бабичките ранния разсад втората половина на март, от тоя сорт винаги има пре-обилни количества.
Но цената му е двойна на българските хибриди. Не ме спира това, обаче, а фактът, че вероятността да ме излъжат е около и над 50 на сто.
Като знам как бабетата цепят стотинката, допускам, че не дават пари за семена, а си въдят от собствени. Поне опасността е сериозна.
А има и друг момент: ако нещо е прекалено много харесвана от стадото стока, винаги изпитвам ирационално нежелание да се присъединя) Този ми здрав скептицизъм навремето ми помогна примерно, да съм един от малкото пишещи във форума, неизлъгани от Кукленския ботаник. „))

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 26 яну 2017, 14:39

Пробвай Сърцето на Албенга. Когато го засадих за пръв път преди 6-7 години, цената на пакетче семена беше 5 лв, сега го има и на два.
Удивителен сорт, дори малко по-добър от Ръгби, доматите са с вкусови качества на прехвалените, но адски хилави като растения, големи розови сортове.
Албенга е мощно растение на техния фон и с ...де да знам, ако не и десетократно по-висока родовитост. Още не беше познат, а аз имах излишен разсад - раздадох на майка ми и тъщата в Разград и те бяха много доволни.

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 26 яну 2017, 19:58

Подал се е и един Ци Би Ю <wine>

МНОГО уважавам тоя сорт. Ако пак му загубя тамазлъка, ще се самопрекръстя на Некадърния. <406>

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 31 яну 2017, 19:28

Половината вече са с двойка същински листа и след около седмица започвам пикиране. Преди това ще използвам по-топлите дни да ги изнасям на терасата за каляване.
Досега беше лесно с 5 кофички, ноооо.... <head in the wall> Всъшност, мисля, че след 15 февруари ще мога да ги сложа при бананите, но там е малко проблемно поливането, не става със спринклер.

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 06 фев 2017, 17:43

Пикирах общо 13 растения от сортовете Черен Крим и Тарасенко.
Тия дни, като остане време, следват Ци Би Ю, Крал на Гигантите и Алтаечка. Последната показа своенравно поведение, като не поникна 2 седмици и я бях отписал, но за десетина дни изби масово и сега е готова за пикиране.

Имам следния проблем: Останаха засега две кофички с непикирани растения от Тарасенко и Черен Крим. Последните останаха по-дребните и са малко хилави, а Тарасенко са си готови за пикиране. Ако има мераклия за тях, подарявам ги, защото сърцето ми се къса да ги хвърлям.
Твърдо няма да садя повече от 5-6 растения от сорт, все пак имам 40-ина сорта.... Има по 4-5-6 растения от двата сорта, а утре ще освободя и Алтаечка няколко стръка, евентуално и Король Гигантов. По 4-6 см са високи, точно в начална фаза на кръстосване, идеален момент за пикиране поотделно в кофичка.
Условието е съответният мераклия да дойде да си ги вземе от Бъкстон или Хладилника в удобно за него време, делник или събота, по изключение тази седмицА.
Последна промяна от ivo_nekitov на 06 фев 2017, 17:47, променено общо 1 път.

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 06 фев 2017, 17:45

Засадих и 10 семена Торбай, като при всички суперлативи за сорта....ще го видим. Тях ще ги пикирам всички поотделно, а март като започнат да пускат колтуци, ще ги удвоя от вкоренени колтучета. Все пак 50 стотинки на семка ми е малко досадно като идея, ще ги намаля наполовина. :))
Още повече, че този сорт ставал и за свръхкъсно производство.

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 13 фев 2017, 17:50

Готови са към 22, 23 пикирани растения, които изглеждат горе-долу така:
Изображение

Трябват им максимум 3, 3 и половина седмици хубаво време, за да станат поне 15-20 см и са практически готови за засаждане.
Непикираните остатъци по кофички вземам с мен утре, след като не се явиха желаещи за осиновяване и заминават под втори найлон в голямата оранжерия, вместо да ги хвърлям)
Тъкмо ще са ми минимални термометри там)
А ако оцелеят - безценно, св. Валентински домати. <serenade>

Днес са се показали и Торбейците, десет броя. Трябва да се признае, започват добре, с дружно поникване. <thumbup>
Точно седмица след засаждането.

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 16 фев 2017, 18:27

Буквално за 3 денонощия доматите от предната снимка са увеличили биомасата си около 2 пъти.
Винаги се радвам много на този момент, около 4 седмици след засаждането. Тогава растежът се ускорява експоненциално, особено ако му търкулна по 6-7-8 топчета Осмокоте :)
Много е важно да се полива максимално радко, така завалийчетата не се разглезват и развиват хубава, брадата коренова система. Около две седмици остават до постигането на минимални размери за засаждане в земята. Разбира се, трябват няколко дни допълнително за закаляване.
Изображение

vutov
Любител на южните растения
Регистриран: 24 яну 2016, 20:40
Район: Varna

Непрочетено мнение от vutov » 16 фев 2017, 20:36

Как гледате разсада, защото нашия от семена Сърцето на Албенга, вече сигурно 2 седмици е сложен в подложките за разсад, а е малък, тънък и с по две листенца големи по 2-3 мм.

Нашия е под климатика (а самия климатик не духа към него) до прозорец. Температури между 23 и 25 градуса. Няма пряка слънчева светлина.

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 17 фев 2017, 08:45

vutov написа:Как гледате разсада, защото нашия от семена Сърцето на Албенга, вече сигурно 2 седмици е сложен в подложките за разсад, а е малък, тънък и с по две листенца големи по 2-3 мм.

Нашия е под климатика (а самия климатик не духа към него) до прозорец. Температури между 23 и 25 градуса. Няма пряка слънчева светлина.

По мое мнение, ключът/отговорът е в последното изречение.
Без поне някакво минимално количество слънчева светлина, не върви никак или поне растежът е незадоволителен, а опасността от източване - сравнително висока.
Последното може да се контролира донякъде с намаляване на температурата нощем.

Моите са на 10-30 см от прозорец и когато е слънчево, разликата от сутрин до вечер в големината се вижда с просто око и без маркери.
Когато е облачно и мрачно, растеж реално липсва.
Ако са по-навътре в стаята от 30-60 см, източването е сигурно, личен опит от предни години. Оттам следват всякакви простотии с прищипване, хилавост и чупене и т.н.

Относно Албенга и аз съм върл фен на тоя сорт, но миналата година се зарибих с Ръгби и смятам и тази година той да ми е основен сорт, вкл. и опитите ми с Ф2 от мои семки. Въпреки, че обективно бих дал чиста шестица за вкуса на Албенга при 5.50 за Ръгби.

vutov
Любител на южните растения
Регистриран: 24 яну 2016, 20:40
Район: Varna

Непрочетено мнение от vutov » 17 фев 2017, 19:05

А ако ги изкарам на закритата тераса? Там е около 10 - 15 градуса през нощта и деня. Какви температури са прекалено ниски за разсад в начален етап?

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Домати
    от ivo_nekitov » 14 яну 2013, 23:34 » в Плодове и зеленчуци от домашната градина
    171 Отговори
    25800 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    01 юли 2019, 09:13
  • New post Домати 2018
    от ivo_nekitov » 25 дек 2017, 18:58 » в Плодове и зеленчуци от домашната градина
    3 Отговори
    1607 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    23 апр 2018, 10:23
  • New post Прогнози и коментари към тях за 2017 г.
    238 Отговори
    43556 Преглеждания
    Последно мнение от Сиор
    30 дек 2017, 19:17
  • New post Премахване на зимна защита - 2017
    от perperikon » 03 фев 2017, 17:34 » в Палми (Palms)
    38 Отговори
    11480 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    02 апр 2017, 07:25
  • New post Резултати от презимуване 2016/2017
    1 Отговори
    1415 Преглеждания
    Последно мнение от Gepata
    12 мар 2017, 10:41
  • New post Нашите списъци с желани растения за 2017
    от elitka » 10 ное 2016, 17:40 » в Общи въпроси (Miscellaneous topics)
    32 Отговори
    8809 Преглеждания
    Последно мнение от Maria-Joanna
    08 ное 2017, 13:11

Върни се в “Плодове и зеленчуци от домашната градина”