Хоби метеостанция и автоматика за градината

mhronev
Любител на южните растения
Регистриран: 07 юни 2011, 10:05
Район: Драгалевци, София
Надморска височина (m): 680
Любимо растение: Solanum lycopersicum
Любим климат: умерен
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Хоби метеостанция и автоматика за градината

Непрочетено мнение от mhronev » 24 фев 2013, 09:33

Здравейте и от мен. Най-после имам шанс да напиша нещо в този форум(и благодаря на Киро за създадения раздел за хобита). Поради това че в момента живея под наем в 40 квадрата панелка, а пък единственото място на което мога да имам "обект" е село Арда в Родопите на 1000+ м н.в., аз нямам избор освен да започна подготовката за отглеждане на любимите растения отдалеко. Колко далече? Ами от електрониката <he-he>
Имайки (някой ден в светлото бъдеще) градина аз бих искал да знам всичко за нея. Колко е била температурата в корена на еди кое си растение, колко минути днес е работило капковото и т.н. Но аз съм нагъл и не спирам до тук - напротив, искам цялата тази информация да е налична онлайн и всичките тези устройства да могат да се контролират онлайн. И тук идва мястото на добрата стара електроника и доброто старо програмиране. Хубавото на електрониката е, че (почти) всичко е евтино и достъпно. И ако човек е склонен да вложи някакви усилия може да направи каквато си поиска автоматизация. Ето какво имам аз(като всеки хоби проект е work in progress и ще остане такъв завинаги):
Изображение
Внимание! Следват програмистки глупости. Опасност за вашето психично здраве!
Да поясня. Лявата дъска с дупки (браво за терминологията!) се нарича breadboard и се използва за свързване на елементите без нужда от запояване. Посредством кабели сензорите се свързват към средната платка, която се нарича Ардуино, което от своя страна е вързано към компютъра (Raspberry Pi). Как работи цялото нещо - сензорите се четат от микроконтролера(Ардуиното). Микроконтролера се програмира доста елементарно на език, който също се казва Ардуино. Има доста библиотеки написани за него, които четат различните сензори, затова не се изисква кой знае какви познания по програмиране. Ардуиното от своя страна комуникира чрез сериен интерфейс с Rasberry Pi. Това последното е напълно функционален компютър(известен като най-евтиния компютър на света) разработен от едноименна фондация, за да може деца от третия свят да имат достъп до интернет и компютър като цяло. На него върви Линукс от СД карта. Най-сложното е точно при Расбърито. Там имам първо един скрипт на питон, който постоянно комуникира с Ардуиното. Имам няколко други питонски скрипта, които обработват данните, уеб сървър и PHP+SQL за страниците. Резултата от цялата тази дандания е, че мога да занеса това нещо абсолютно навсякъде, където има интернет, и то ще работи. В момента това, което показва са две температури и влажност. Сензора за атмосферно налягане съм го изключил, защото започна да не се чете. Иначе преди работеше супер точно :). Можете да видите резултата на този адрес. Както казах все още работя по всичко. Искам да си направя и дъждомер, ветропоказател и т.н, а после и да започна да контролирам разни клапи, помпи и т.н. от него.

Надявам се не съм ви отегчил прекалено много. Всякакви въпроси са добре дошли.

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Хоби метеостанция и автоматика за градината

Непрочетено мнение от chicholyubo » 24 фев 2013, 09:53

Много маниакално <bravo2> <hat off>

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 58 times
Been thanked: 98 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 24 фев 2013, 22:43

Много интересно! <curtsey>
Това ще е следващото ми хоби. Много са ми интересни, но за съжаление познанията ми по електроника са на ниво 3-ти клас. Иначе за Ардуиното разбрах, че управлява и аквариуми и тогава за първи път се заинтересувах. Явно трябва да пробвам малко по малко да си набавям компонентите и после да ги свързвам и програмирам.
В този век това е бъдещето и силно се надявам темата да се развие. Ще бъде изключително полезно за всички ни.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

mhronev

Непрочетено мнение от mhronev » 25 фев 2013, 08:11

Наистина е интересно. А относно познанията по електроника - моите и на ниво 3-ти клас не са. Но не са и нужни. По-скоро е нужен опит в програмирането, макар че и без такъв може да се мине. Хубавото на повечето електронни компоненти е, че се връзват доста елементарно към ардуиното, а в много случаи дори и самият код за управление вече го има в интернет и въпроса е само да се дебъгне за частния случай. А братята китайци електрониката я нямат за нищо и продават на смешни цени и безплатна доставка. Качеството е на ниво.
Ето я моята Ардуино Мега - 22 долара. 54 цифрови IO и 16 аналогови входа. А ето и компютъра - 30 евро. Като параметри е точно като първия ми компютър, който си купих през 2001 г. за 600 долара <he-he> . И един примерен проект за използването му за соленоводен аквариум. И тъй като хората публикуват всичко от схемите за свързване, през нужните компоненти и кода ако човек реши да копира едно към едно няма какво толкова да влага като мисъл даже (но то е толкова интересно и зарибяващо, че няма как да не се изкушиш да човъркаш)...

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 58 times
Been thanked: 98 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 25 фев 2013, 09:26

Ценна информация като за начало! Благодаря! <curtsey>
Надявам се и други да оценят темата въпреки, че за незапознат човек, изглежда малко сложно в първия момент.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

nikem
Регистриран: 29 яну 2013, 12:29
Район:

Непрочетено мнение от nikem » 18 мар 2013, 16:09

Здравейте на всички.
Mhronev, бихте ли споделили откъде намерихте Raspberry Pi за $30? На първо четене вариант B видях за $35 и в Комет електроникс за 60лв.
Изглежда добър вариант за визуализация на данни на телевизор и естествено за други неща. Тази седмица ще отскоча до Комет да си взема за тестове.

За мен - интересувам се от всякаква домашна автоматизация и отглеждане на растения. След 2 - 3 месеца напускам София и отивам на село, където смятам да посветя голяма част от времето си на това, както поотделно, така и съчетано.

В момента съм в начална фаза на експеримент с изкуствено LED осветление на разсад от всякакъв вид. Определено смокините се развиват много добре. Останалите растения с променлив успех.

mhronev

Непрочетено мнение от mhronev » 19 мар 2013, 08:49

Здравей, Никем. Много моля да си говорим на ти.

Пи-то го има за 30 евро както съм писал по-горе. И точно от Комет. Даже беше 67 лв аз като купих, но беше точно когато навсякъде се чакаше с месеци за доставка. Иначе моят е модел Б, но 256 РАМ, а сега продават с 512 РАМ (чудя се дали да не си купя още един... ей така). А иначе тези 35 долара са само за щатите - в Европа са масово 25 паунда - 30 евро, т.е. при Комет не е по-скъпо отколкото в Англия да речем.
Иначе както виждаш съвсем не се справя зле. В момента имам 9 сензора, за всеки от тях имам по няколко MySQL заявки плюс това, че във фонов режим вървят 4 питонски скрипта(за мин/макс/средна стойност и такъв, който общува с микроконтролера за четене на данните от сензорите). И при всичко това зарежда страница за половин секунда, а аз нямам никакъв опит с MySQL, PHP, Python и сигурно могат да се оптимизират доста нещата.

nikem написа:Здравейте на всички.
За мен - интересувам се от всякаква домашна автоматизация и отглеждане на растения. След 2 - 3 месеца напускам София и отивам на село, където смятам да посветя голяма част от времето си на това, както поотделно, така и съчетано.

Относно горното - ами мога да го кажа в пълна сила и за себе си. Само до напускането на София не съм стигнал все още(за съжаление) <weep> . За ЛЕД осветлението - защо не пуснеш една тема? На мен лично ще ми е интересно да видя какво се случва. От това, което съм гледал по нета, си правя изводи че докато са малки растенията може да се мине с флуоресцентни лампи, т.е. ако е само за разсад те биха били удачно решение (и имат най-доброто за мен отношение цена/икономичност).

Поздрави!

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 46 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 02 яну 2016, 20:21

Сдобих се наскоро с един стар сървър(който обаче ще ми върши страхотна работа за моята метеостанция), като работна станция за нея и още една, която живот и здраве ще пусна скоро догодина.
ето му спецификациите:

Код: Избери всички

http://vgd.acad.bg/arima/arima_sw310_mb_manual.pdf

Въпросът ми е към спецовете, който да ми спести ровене в нета и часове проби и опити-грешка: мога ли да сложа Линукс на него и какъв(възможно най-лек): няма да се ползва за почти нишо друго освен да приема данните от метеостанциите и да ги мята на 1 или 2 сървъра.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 02 яну 2016, 20:27

Ето я машината:

Изображение

Потребителски аватар
vladi
Регистриран: 07 юни 2014, 16:57
Район: София
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от vladi » 03 яну 2016, 00:53

ivo_nekitov написа:Сдобих се наскоро с един стар сървър(който обаче ще ми върши страхотна работа за моята метеостанция), като работна станция за нея и още една, която живот и здраве ще пусна скоро догодина.
ето му спецификациите:

http://vgd.acad.bg/arima/arima_sw310_mb_manual.pdf

Въпросът ми е към спецовете, който да ми спести ровене в нета и часове проби и опити-грешка: мога ли да сложа Линукс на него и какъв(възможно най-лек): няма да се ползва за почти нишо друго освен да приема данните от метеостанциите и да ги мята на 1 или 2 сървъра.

Иво, ето една дистрибуция Linux Mint, Дебиан базирана лека и много мощна!

http://www.linuxmint.com/edition.php?id=204

Другото което ти препоръчвам е Elementary, пак е Дебиан базирано!

https://elementary.io/bg/

Аз лично ти препоръчвам Linux Mint! <cheers2>

П.С. Иво, виждам че ползваш Убунто, пробва ли да качиш него?

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от chicholyubo » 03 яну 2016, 09:35

Моят сървър работи с Линукс който Влади му инсталира. Обслужва успешно метеостанцията ми и камерата. За това послушай Влади. Разбира ги тези неща. Пък и ти е на една ръка разстояние за справки и съвети <thumbup>

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 03 яну 2016, 10:43

Не, Влади, още нищо не съм пробвал - другата седмица. Затова исках някакви предварителни насоки.
Горе ме мързеше да обяснявам, но сега ще се наложи: Сървърът вече си има някакъв Линукс, под който е бачкал безпроблемно 8 години, но са получили бюджет за смяна хората и тия са артисали:)
Все пак, ще кача едно от твоите предложения.
По-важният въпрос, обаче, е, какво следва след това.
Уедър Дисплей, който бачка в момента със станцията на село(на допотопна кърпена 15-годишна машина с едва кретаща ХП) има вариант и за Линукс, но на моя лаптоп така и не я подкарах.
А трябва да е нещо, което да поддържа ФТП поне до два външни сървъра - един на Стрингметео и още един мой(примерно).
И то да работи на линукса на сървъра. Напомням, че машината е сървър, но целта ми не е да го ползвам като такъв, а просто да ми мята безпроблемно данните 24/7, ЕВЕНТУАЛНО, като кача камера и да помни през определено време на собствени дискове изображения.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 03 яну 2016, 10:48

<off topic>
Любо, не ми Са обяснявай, знам, че Влади е най-добрия по темата, основно на негови съвети и се надявах. <bananas>

Потребителски аватар
vladi

Непрочетено мнение от vladi » 03 яну 2016, 11:03

ivo_nekitov написа:<off topic>
Любо, не ми Са обяснявай, знам, че Влади е най-добрия по темата, основно на негови съвети и се надявах. <bananas>

Иво, може да ми го метнеш за няколко дни, ако искаш.
Че има едно нещо, най вероятно този сървър е с райд контролер и за да инсталираш каквото и да е ще ти трябва драйвър за контролера!
Пък прочетох вчера набързо за него, дават добри показатели със SUSE:

https://www.suse.com/

Така или иначе няма да стане без тестове, ако не ти се занимава дай ми го на мен и ще ти го върна инсталиран! <bananas>

П.С. Само да вметна това е 2 процесорна машина с AMD процесори! Внимавай много с охлаждането на тази машинка занапред.

Потребителски аватар
vladi

Непрочетено мнение от vladi » 03 яну 2016, 11:11

Иво, на Любо машинката го може това стреля снимки на фтп като картешница.
За станция мога да кажа само едно за WeeWX и той стреля на всякъде и си има и собствена база.
Перфектен е! <bananas>

П.С. И Zack го ползва, така че нека да даде и той мнението си.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Автоматика за домашната оранжерия
    0 Отговори
    855 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    03 фев 2016, 10:05
  • New post Градината на Иво
    488 Отговори