Болести по кактусите и сукулентните растения

Всичко за тези бодливи красоти.
fenix
Любител на южните растения
Регистриран: 10 яну 2012, 18:53
Район: Благоевград
Has thanked: 31 times
Been thanked: 5 times

Болести по кактусите и сукулентните растения

Непрочетено мнение от fenix » 12 юни 2014, 18:29

Гъбична инфекция или не, някакви предположения?

Изображение

Как се получи това петно! В началото на пролетта след близо четири месечен сух период, без капка вода полях обилно опунциите (3 броя О. ficus-indica), които имам от 2/3 години. Още близо две седмици бяха в затворено помещение, след което бяха извадени на вън на директно слънце и пресадени в по-големи саксии. Още тогава забелязах, че има петно на една от опунциите. Изчаках още седмица, защо ли? ... и с едно дезинфектирано макетно ножче отрязах сегмента:

Изображение

Засегнатата част не бе само видимата от вън, а се беше разпространила и навътре в тъканта. Отрязах приблизително 1/3 от сегмента - до здраво.

Изображение

Интересното е, че не първия сегмент (вкоренения) е заболял, а едно от няколкото разклонения.
Аз, все пак до някъде диагностицирах проблема, надявам се! Ето и предположенията:

• Лош дренаж, точно в тази саксия;
• Високата влажност на въздуха в началото на пролетта;
• Липса на въздушна циркулация в стаята;
• Все още ниските температури за сезона;
• Не достатъчна светлина в стаята (4 месеца) и стреса от директното слънце след това.

А може би е някакво гъбично или бактериално заболяване?!

P.S. Пресаждане на кактус в саксия на всеки две години може да спомогне за намаляване на възможността от бактериални проблеми, а изсъхването на почвата между две поливки намалява образуването на гъбични спори.
P.P.S. Заболелия сегмент вече е ... вкоренен. Ще пусна снимка, а и тема за О. ficus-indica.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 153 times
Been thanked: 483 times

Re: Болести по кактусите и сукулентните растения

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 12 юни 2014, 22:03

Без да съм се занимавал много с кактуси смятам, че правилно си диагностицирал проблема и причините. Инфекцията наистина е гъбична, но според мен тя се е появила в резултат на условията, които са отслабили имунната система на растението.
Интересна тема и чудесни снимки! <bravo2>

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

емиава
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 16 фев 2014, 20:09
Район: София
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Has thanked: 18 times
Been thanked: 10 times

Непрочетено мнение от емиава » 12 юни 2014, 23:36

Обикновено гъбичните инфекции при кактусите се откриват доста късно, когато цялата вътрешна част е загнила. Ти имаш късмет и бърза реакция.
Лошият дренаж винаги е проблем за кактуси.
Високата влажност на въздуха и липсата на циркулация са неподходящи, но не са фатални, ако растението все още спи и е със сухи корени.
Липсата на светлина и ниските температури (в границите на нормалните за вида) също не са проблем , ако кактуса е в покой и засушен.Ако обаче е в покой,но с влажни корени,всичко споменато си дава отражение.
Изнасянето на директно слънце, без кратък период на адаптация създава проблеми- понякога и сериозни изгаряния, но аз не видях на снимката да имаш такива.
Забелязала съм, че торенето с азот намалява устойчивостта към гъбични заболявания. Както и някои по-сухолюбиви видове кактуси с възрастта стават по-податливи.
След като изрежа болната част от кактуса, поръсвам пресният отрез със счукан дървен въглен за подсушаване. Така зараства по-бързо и се избягва повторна инфекция. От фунгицидите съм ползвала успешно топсин и куадрис за лечение и профилактика. При мен е малко усойно и пръскам пролет и есен. Миналата година пропуснах (мислех, че е излишно) и резултатът се вижда при кактусите, отглеждани навън.

fenix
Регистриран: 10 яну 2012, 18:53
Район: Благоевград
Has thanked: 31 times
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от fenix » 13 юни 2014, 19:04

Да, може би съм късметлия, или по точно опунцията ми даде втори шанс ... <bow>
Правилно си отбелязала, че при торене с торове с високо съдържание на азот устойчивостта им към гъбични атаки намалява. Не съм ползвал фунгициди, все още ... дано не се наложи.

Потребителски аватар
ентусиаст
Регистриран: 09 фев 2012, 19:59
Район: Храбрино, 368,4 м н.в.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от ентусиаст » 07 юли 2014, 21:35

Това ми го продадоха за неомексикана. Има разлика с неомексиканата, която е показал Киро в новия раздел за агаве. Такова ли е или са се объркали при пращането? Дойде у нас здраво, със стари, заздравяли рани. Разболя се и взе да гние. Много му е лошо гниенето- почва откъм корените и нагоре. Както и да е. Излекувах го, но половината замина на боклука. Покрай него и другите агавета започнаха да боледуват, а бяха в отличен вид- нито едно петънце. Възможно ли е този да ги е заразил, макар че не бяха едно до друго? Абе, и тях ги оправих с фунгицид. От два месеца са в ОГ и се започват великите наблюдения.

Изображение

" Never argue with a fool, onlookers might not be able to tell the difference."
M. T.

sent from my PRAVETZ

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 153 times
Been thanked: 483 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 08 юли 2014, 00:24

Ето защо такива пустинни растения се садят на надигнати места, за да не задържат никаква излишна вода. Щом загниват през лятото, какво остава за през зимата!

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

емиава
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.

Непрочетено мнение от емиава » 29 юли 2014, 20:52

Този кактус беше брутално изгризан от охлюв преди месец. Някои от раните му заздравяха без проблем, но върху други се появи това:
Изображение
Образуванието е сухо, твърдо, като прегорял корк. За момента не нараства. Някой срещал ли е нещо подобно?

емиава

Непрочетено мнение от емиава » 01 сеп 2014, 01:12

Тази година е тежка за кактусите на двора. Преди два дни се сблъсках с това:
Изображение
Съжалявам, че нямах време да направя повече и по-добри снимки.
Предполагам, че е някаква болест, най-вероятно гъбична. Кактусът е епифилум хибрид - един от най-безпроблемните. Не е преполиван. Петна имаше и на стари и на млади стъбла. Където се допираха стъбла, некрозата беше прескочила и на съседна издънка. За едно денонощие някои от петната върху тазгодишните издънки се увеличиха почти двойно. Върху старите, вече не толкова сочни стъбла не видях увеличаване. Инфекцията сякаш се разпространява отвън навътре - по-малките петна бяха повърхностни, а по-едрите навлизаха в дълбочина. Където бяха навлезли навътре в долна част на стъбло, горната част беше изсъхнала. По бързината на разпространение малко ми напомня на картофената мана, с която имах честта да се запозная това лято. Вероятно от известно време епифилумът е бил болен, но не съм го забелязала в гъсталака от стъбла. Около една четвърт от кактуса беше засегната. <head in the wall>

Изрязах болните части. Наложи се да го пресадя, защото някои стъбла, поразени в основата имаха изгнили корени и трябваше да ги махна. Използвах фунгицид (куадрис). Сега остава да чакам.

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 126 times
Been thanked: 13 times

Непрочетено мнение от achovd » 16 сеп 2014, 01:52

ентусиаст написа:Това ми го продадоха за неомексикана. Има разлика с неомексиканата, която е показал Киро в новия раздел за агаве. Такова ли е или са се объркали при пращането? Дойде у нас здраво, със стари, заздравяли рани. Разболя се и взе да гние. Много му е лошо гниенето- почва откъм корените и нагоре. Както и да е. Излекувах го, но половината замина на боклука. Покрай него и другите агавета започнаха да боледуват, а бяха в отличен вид- нито едно петънце. Възможно ли е този да ги е заразил, макар че не бяха едно до друго? Абе, и тях ги оправих с фунгицид. От два месеца са в ОГ и се започват великите наблюдения.

Изображение

Колкото до това дали е неомексина-само Господ знае.Гледал съм много снимки на агвета и на тоя вид също,някой път снимки на уж един и същи вид са коренно различни,друг път различни видове изглеждат като две капки вода. <head in the wall> Иначе конкретно за тоя вид съм чел, че държи яко и на влага и тя не му е проблем дори и през зимата.Или това,което съм чел е грешно,или твоето е друг вид,или си попаднал на кекаво растение.Предстои да разберем,аз също ще експериментирам с този вид <bravo>

Потребителски аватар
ентусиаст

Непрочетено мнение от ентусиаст » 16 сеп 2014, 16:11

Абе, де да го знам какво е. Уж здраво дойде у нас, ама една седмица по-късно на нищо заприлича. Хич не му пука от дъждовете. Нещо, обаче, цвят позагуби, но пък се напери и поотвори. Остана си малко келяво след болестта. Попрестарахме се и ги засадихме ( имам още две хардита) в речен филц, омесен с пясък и затапихме маркучите за поливане около тях. Наблюденията продължават. <coffee>

M. T.

sent from my PRAVETZ

Потребителски аватар
ентусиаст

Непрочетено мнение от ентусиаст » 22 мар 2015, 20:38

Коментираната от мен тук неомексикана, внос от Холандия, загина. RIP. Другите три хардита станаха още по-хубави. Лято 2014 бе много дъждовно, а и тези обилни мартенски снегове направо я довършиха. Поръчах си 6 нови и продължавам да си наблюдавам. <coffee>

Изображение

Изображение

M. T.

sent from my PRAVETZ

Потребителски аватар
achovd

Непрочетено мнение от achovd » 25 мар 2015, 20:27

Какъв вид са точно здравите ти агавета?

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Been thanked: 57 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 25 мар 2015, 21:22

Ентусиаст,а юката каква е много ми харесва,може и да я имам ама са малки мойте.

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

Потребителски аватар
achovd

Непрочетено мнение от achovd » 26 мар 2015, 19:06

Имам сериозен проблем с кактуса. Не е преполиван, не е прегорен от слънце. Петната се развиха последните 2-3 дни. Дали има шанс за малкото ухо, което отделих ? <crying>

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
ентусиаст

Непрочетено мнение от ентусиаст » 26 мар 2015, 22:17

@achovd

Здравите агавета са havardiana и parryi sp. huachucensis. Ако ме пита някой, абсолютно еднакви са. Може и да са ми пратили еднакви. По едно време щях да пускам тема във форума 'открийте разликите'.

@ reimbrand
Юката е рострата. Много бе зле в началото като дойде- една невздрачна, проскубана. Ама виж я сега! Снимките са от март 2015, преди да падне големия сняг и да ги скрие.
Последна промяна от ентусиаст на 03 апр 2015, 17:37, променено общо 1 път.

M. T.

sent from my PRAVETZ

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Кактуси, Агаве, Юка, сукуленти и пустинни растения (Cactus, Agave, Yucca, succulents and desert plants)”