Aloe vera, Лечебното Алое Вера

Всичко за тези бодливи красоти.
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 157 times
Been thanked: 491 times

Aloe vera, Лечебното Алое Вера

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 29 сеп 2014, 14:50

Време е да имаме тема и за това интересно растение.
За лечебните свойства на Алое Вера не съм много наясно, освен каквото съм чел. А на писания не винаги може да се вярва, както знаем. Но от личен опит знам, че много помага за рани и изгаряния по кожата. Ако се намажат с Алое, зарастват доста по-бързо.
Алое Вера има и още едно качество, заради което ми е любимо. На мен и на цялото ни семейство. От листата, нарязани на дребни кубчета, правят може би най-вкусната плодова салата. В Сингапур ги слагат във всякакви плодови салати. В България ги купуваме от Метро. Там, на щанда с консервираните храни има в бурканчета Алое Вера в гроздов сок. Страхотни са!

Алое Вера расте на шарена сянка. Силното слънце прегаря листата и те бързо сменят цвета си. Алоето издържа до около -3 до -4 градуса и аз от много години с успех го отглеждам в земята, в цитрусовото ми укритие без отопление.

Днес най накрая качих на сайта ни и трите размера Алоe Вера, които имаме в разсадника:
2 годишните - http://palmi.bg/product.php?ProductID=437
3 годишните - http://palmi.bg/product.php?ProductID=438
5 годишните - http://palmi.bg/product.php?ProductID=439

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Desss
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Aloe vera, Лечебното Алое Вера

Непрочетено мнение от Desss » 15 дек 2014, 09:15

Много красиво растение, аз го имам отскоро и съм много щастлива.
Сложила съм го в кухнята между мивката и котлоните, защото по фън-шуей трябвало да има нещо зелено там.... <hmmm> Обаче осветлението е малко кът, ще го видя дали ще расте, ако ли не - ще го местя.
Иначе един фитотерапевт ми каза, че си смила 5-6 листа, добавял мед и още нещо си и това го пиел за имунитет и против рак...в нета рецепти бол, но аз го обичам само на сок в кенчета <thumbsup> .

mitakabe
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от mitakabe » 20 мар 2015, 11:09

Здравейте, нов съм във форума и понеже тази тема е подходяща пиша тук за да не отварям нова. Имам някои питания относно въпросното Алое Вера (Aloe Barbadensis), понеже от скоро го отглеждам и имам някои неясноти.
1. Защо алоето ми расте разчорлено на всички страни, а не нагоре и защо листата му стават тънки и дълги, а не дебели.
Снимка на голямото
Изображение
снимка на малкото
Изображение
2. Защо съхне най-долното листо при положение, че го поливам (гледам ги на топло през зимата около 22 градуса)
Изображение

3. Защо се получават черни петна по листата. Отначало са малки и с времето стават по големи
Изображение

4. Искам да започна да си отглеждам такива алоета на открито, моля ви дайте ми насока как да ги отглеждам с какво да ги торя (ако е нужно) как се поливат как се развъждат и др. Всичко това много ме интересува понеже единствената ми нужда от това растение е за медицински цели (за лекарство за лични нужди). Понеже в България не се намират често по-възрастни екземпляри(апък ако има са на нереални цени) ми се налага да търся в други държави и в този ред на мисли да ви питам, понеже все още не съм много навътре това на снимката отдолу Алое Вера ли е или някакъв друг вид Алое?
Изображение

Потребителски аватар
Бобсъна
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 15 times
Been thanked: 70 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 20 мар 2015, 12:55

Прекалено много вода и топлина( и малко слънце за тая топлина)!!Алоетата е хубаво да зимуват на 10-тина градуса с почти нулево поливане...

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 157 times
Been thanked: 491 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 21 мар 2015, 00:25

Да, Алоето по принцип не обича силното директно слънце, но има нужда от доста светлина, за да направи дебели и месести листа, от които може да се добие повече материал.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

емиава
Регистриран: 16 фев 2014, 20:09
Район: София
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 10 times

Непрочетено мнение от емиава » 21 мар 2015, 01:09

Здравей, Мitakabe.
mitakabe написа:
Здравейте, нов съм във форума и понеже тази тема е подходяща пиша тук за да не отварям нова. Имам някои питания относно въпросното Алое Вера (Aloe Barbadensis), понеже от скоро го отглеждам и имам някои неясноти.
1. Защо алоето ми расте разчорлено на всички страни, а не нагоре и защо листата му стават тънки и дълги, а не дебели.

Здравей, Мitakabe.
Твоето расте по този начин, защото не е зимувало правилно (за да е здраво му трябва период на покой). Ако го засушиш сериозно и е на светло, следващите листа няма да са изтеглени.(Само внимавай когато го изнасяш на вън, защото етиолирали растения лесно изгарят и трябва да свикват със слънцето постепенно.) При моите условия гледам всички алоета на пълно слънце, но нямам Алое вера и за него не знам какви са му изискванията.
2. Защо съхне най-долното листо при положение, че го поливам (гледам ги на топло през зимата около 22 градуса)

Такова съхнене може да има много причини. Като: Листото е старо и растението се освобождава от него. Неблагоприятни условия на отглеждане. Преполиване. Липса на светлина. Загниване на корените.
3. Защо се получават черни петна по листата. Отначало са малки и с времето стават по големи

Черните петна може да са "козметичен" дефект, без вреда за растението. Може и да е болест. Ако след засушаването пак се появяват, най-вероятно е някакъв патоген. Може да провериш дали петното навлиза в дълбочина в тъканта на листа. За целта трябва да отрежеш листо и да направиш вертикален разрез през петното. Ако е само на повърхностния слой, най-вероятно е безобидно. Ако се е разпространило и навътре, по-добре да отстраниш листата с петна.

Потребителски аватар
Бобсъна
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 15 times
Been thanked: 70 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 29 май 2016, 08:39

От вчера А.Вера е в ОГ.
И да не е саминко-едно малко Агаве,май Хавардиана да му прави компания:
Изображение

Най голямата плантация за Алое Вера в света-27 000 декара в Доминиканската Република...

Изображение

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Кактуси, Агаве, Юка, сукуленти и пустинни растения (Cactus, Agave, Yucca, succulents and desert plants)”