Agave americana, Американско Агаве

ivo.tr
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Agave americana, Американско Агаве

Мнение от ivo.tr » 29 ное 2011, 21:04

Кава студоустойчивост може да очакваме от агавето? Дали може да преживява на нашия климат? Питам защото наблюдавам едно посадено в земята и засега не е мръднало въпреки че не е имало зверски студове.

Потребителски аватар
Бобсъна
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 53 times
Been thanked: 163 times

Re: Агаве

Мнение от Бобсъна » 29 ное 2011, 21:18

Агаве Американа е 8a зона...в Пазарджик едни комшии го гледат в керамична саксия,като листата прибират под плътен найлонов плик....Лани издържа кратковременни -14 ° С на 2-3 пъти...
Виж,Agave utahensis(Агаве от Юта) е друга бира,6а зона е ...би могло да расте напълно спокойно у нас:

Изображение

Shagrath
Любител на южните растения
Регистриран: 19 апр 2010, 10:48
Район: с. Дряново, обл. Хасково, северозападен Сакар
Местоположение: 42° 4'52.98"N ; 25°56'0.70"E ; 140м. надморска височина ; зона 7б; северозападен Сакар
Надморска височина (m): 159
USDA zone: 7b/8a
Been thanked: 6 times

Мнение от Shagrath » 29 ное 2011, 22:41

През тази пролет засадих в алпинеума десетина малки агавета, и до сега нямат никакви поражения. Имам едно малко растение agave eborispina и едно agave utahensis, които още отглеждам в саксии, но със сигурност ще ги засадя в земята, когато станат по на три - четири години. Навън имам засадена една малкаYucca rigida, за която обаче не съм сигурен дали ще издържи на нашите зими.

popov.dinko
Специалист овощар
Регистриран: 07 яну 2011, 22:39
Район:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Мнение от popov.dinko » 29 ное 2011, 23:02

За нашите зими си е фатално, а в саксия си е красиво, но като стане голямо не ми се мисли как ще вкарвам саксията в къщи.
Ето едно агаве от село Ароги, близо до Фанари - Гърция :

http://dinko63.snimka.bg/experiment/zel ... 5.25725125

Потребителски аватар
Бобсъна
Район:

Мнение от Бобсъна » 30 ное 2011, 00:50

Пролетта садиха екзоти пред хотел "Елбрус" в Пазарджик:

Изображение

Само че скоро някой изскубна вариегатното А.Американа..... Шокиран Шокиран Шокиран

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 30 ное 2011, 08:35

Това с бялото по краищата, една комшийка на село гледа от години в саксия. Тази година обаче стана прекалено голямо и го засади в земята в с. Ясен, на брега на Дунава, но в южната, висока и за жалост равна част на селото. Там преди 2 г. им измръзна една смокиня.
Сега го е увила добре с найлон, но освен да и стискам палци за мека зима, сърце не ми дава да и кажа, че по-вероятно ще измръзне. Растението е голямо, метър-метър и половина обща височина, огромни змиевидни листа и пуска цяло лято издънки като лудо -някакви полуподземни , които растяха на почти метър встрани и се подаваха. В последния момент, октомври, си взех едно такова(30-40 см стъбло и неколкосантиметрови листа в края) и сега вече е започнало даже леко да расте в саксия, като си ходих последния път. Много красиво растение, дано и оцелее, защото освен архитектурното въздействие, има и доста екзотичен приказен вид.

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 30 ное 2011, 08:41

Да добавя: аз си имам едно на 2 години, купено съвсем малко от Кауфланд от "убийците на растения" - холандски конфекционни разсадници.
Студоустойчивост има поне минус 3-4, но съм го прибирал зимата, защото ме кефи каква чутовна сухоустойчивост има ;))
Мъчи се в една вече малка за него саксия, а като му е студено и /или сухо, листата изтъняват и стават червеникави. Когато е в кондиция лете, надебеляват, стават сребристозелени и започва да мяза на някакво странно морско същество, много симпатично растение. Подозирам, ч ее способно да достигне големи размери, но онези конфекционери от магазина му бяха сложили етикет "алое-агаве - микс", каквото и да означава това хи-хи
Затова ще се наложи да го разпознваме, като се сетя да му направя снимка и да ви го покажа.

Shagrath
Регистриран: 19 апр 2010, 10:48
Район: с. Дряново, обл. Хасково, северозападен Сакар
Местоположение: 42° 4'52.98"N ; 25°56'0.70"E ; 140м. надморска височина ; зона 7б; северозападен Сакар
Надморска височина (m): 159
USDA zone: 7b/8a
Been thanked: 6 times

Мнение от Shagrath » 30 ное 2011, 09:25

Пропуснах да добавя в предишния пост, че имам точно такова агаве с бели ивици по листата, засадено от миналата година на открито, но на завет до стена на къща, и геройски устиска зимата. Мястото, на което е засадено е на полусянка обаче, и не е пораснало особено много.

Потребителски аватар
ilia
Регистриран: 15 апр 2010, 14:07
Район: Самуилово, Петрич
Абсолютна минимална t° (°C): -16.5
Минимум последна зима (°C): -16.5

Мнение от ilia » 30 ное 2011, 11:48

Някои от моите ги садя пролетта в земята и зимата ги изваждам. Много бързо растат, нямат много корени и не е проблем. Слагам ги зимата в топла стая и си растат цяла зима.
Ако искате да ви растат повече ги слагайте в по-широки саксии, отколкото дълбоки. Иначе вариегатната форма "Marginata" е по-малко студоустойчива от обикновеното, по-бързо се предава. Тази сутрин, докато се разхождах в градината гледах отрязаните от преди месец и нещо листа. Сланите са повредили шарените листа, а другите още се държат.
Много ги харесвам тези растения, имам едно голямо Protoamericana, страхотен цвят, ще го засадя за постоянно в градината. Не стават високи, като палмите, няма да е проблем да се защитава, в най-студените нощи ще го затоплям малко.

ivo.tr

Мнение от ivo.tr » 30 ное 2011, 19:15

Както казах, питам да сея едно навън пред блока че да му се радват съседите. Незнам какъв сорт е тoва дето го гледах навън ама досега е добре.
Последна промяна от ivo.tr на 01 дек 2011, 08:31, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Бобсъна
Район:

Мнение от Бобсъна » 30 ное 2011, 22:16

Ние в Пазарджик ги садим:

Изображение

Насадени са тая пролет,да видим дали ще устискат зимата... Яко! Яко! Яко! Яко!

popov.dinko
Специалист овощар
Регистриран: 07 яну 2011, 22:39
Район:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Мнение от popov.dinko » 30 ное 2011, 22:50

Устискат, устискат и ще изпискат.... хи-хи хи-хи

ivo.tr

Мнение от ivo.tr » 01 дек 2011, 19:46

Tия дни ще снимам да ви покажа агавето и ако може да му определим вида, че да знам ако оцелее да си търся и аз такова.

ivo.tr

Мнение от ivo.tr » 23 яну 2012, 13:44

Aгавето за което ви говорих е живо даже ми се вижда пораснало. Тези дни ще ходя с апарата да снимам. Има в кварта интересни неща за показване. Ще снимам обаче след като мине студената вълна за която четох във темата за временто.

Потребителски аватар
Бобсъна
Район:

Мнение от Бобсъна » 02 фев 2012, 20:09

Сняг и студ е затрупал горните пазарджишки агавета:

Ето го голямото:

Изображение