Пеперуден Джинджифил, Hedychium coronarium

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 82 times

Пеперуден Джинджифил, Hedychium coronarium

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 11 фев 2015, 21:14

Днес се оказа, че имам това растение.
Поръчах си една тръстика от интернет и дойде едно коренище на гол корен. Засадих го и растението взе да се развива, но се оказа, че не е тръстика. Днес писах на търговеца и той ми каза, че явно ми е пратил Пеперуден Джинджифил. Не се извини, нито ми даде някакво обяснение, но аз всъщност съм много доволен.

Този Джинджифил (Хедихиум) се оказа, че е зона 8a и може да оцелява през зимата с добра изолация върху коренището. Растението расте доста бързо, като още в началото на лятото пуска красиви цветове с прекрасен екзотичен аромат.
Очевидно е подходящ вид за нашия климат, защото от Нова Година съм го засадил, стои на температура 12-15 градуса, а вече се е вкоренил и пораснаха две стъбла, високи повече от една педя. Растение с типични тропически изисквания не би започнало развитие при такива температури.

Напролет отива в градината за тестове.

Изображение

Дали някой случайно го няма в колекцията си? Ще е интересно да чуем опит от първо лице.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Екзотични цветове (Exotic flowers)”