Maria-Joanna

Тук всеки, който желае, може да отвори собствена тема и да се представи с няколко думи.
Ако искате да запазите анонимността си, може да не пишете името си или други лични данни.
Потребителски аватар
Maria-Joanna
Любител на южните растения
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Район: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Любим климат: субтропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Maria-Joanna

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 18 юли 2016, 19:13

Изминаха 4 години откакто съм се регистрирала във форума. Открих го, естествено, случайно, търсейки данни и отговори на мои въпроси.
Родена съм в средата на миналия век, но все още се катеря по дървета и редовно чистя покрива на гаража, в семейство на потомствени интелектуалци - лекари, фармацевти, адвокати, литератори. От София съм, където живях до 19-тата си година. Последва следване в Музикалната академия в Белград. След дипломирането записах театрална журналистика и започнах да се занимавам с литературни преводи. Междувременно стъпих на лудия камък, пръкнаха се две деца - вече зрели хора - една водеща художничка и един хидроинженер. След 40 години прекрасен брак загубих съпруга си - корените останаха но клоните се прекършиха. Уви!
20 години бях активен журналист и кореспондент на БНР, почти всички вестници освен Дума (!), Радио Дарик.От 2000 година преустанових с журналистическата си кариера поради органическа непоносимост към всякакъв вид политика. До ден днешен се занимавам само с литературни и театрални преводи в двете посоки на езиците. Успях да пробия път на български, вече, известни автори като Г.Господинов - първата му книга извън граница беше моят превод, Алек Попов, Александър Секулов, Екатерина Йосифова...). на български също почти всяка година излизант книги в мои преводи (Владислав Баяц, Гордана Чирянич, Драган Великич, Душан Ковачевич...) и да не изброявам - до сега над 100 преведени заглавия и около 50 автора.
Въпреки това ботаниката и биологията са голямата ми любов. Градината ми в Белград оформям и разкрасявам вече 30 години. Като резултат от 2013 година е регистрирана като частна ботаническа градина и е под специалната защита от страна на Републиканската дирекция за защита на природата и Дирекцията по градоустройство. Тесно сътруднича с ботаническата градина в Белград, и съм във връзка с Бот. градина на БАН.Редовно подарявам редки растения на двете градини.
Хоби? Музика и рисуване. Имам домашна любимка пуделката Мери Попинз.
Последна промяна от Maria-Joanna на 19 юли 2016, 23:05, променено общо 1 път.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 58 times
Been thanked: 98 times

Re: Maria-Joanna

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 19 юли 2016, 04:30

Много интересно! Радвам се, че се представихте!

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Nerium oleander 'Maria Gambetta'
    от Kiril Donov » 14 фев 2016, 15:40 » в Олеандър, Nerium oleander
    0 Отговори
    830 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    14 фев 2016, 15:40

Върни се в “Кои са членовете на форума”