Лантана (Lantana camara, Lantana sellowiana)

vinil
Любител на южните растения
Регистриран: 22 авг 2013, 12:39
Район:
Been thanked: 1 time

Re: Лантана (Lantana camara, Lantana sellowiana)

Непрочетено мнение от vinil » 07 ное 2017, 13:53

sylay, извадих късмет- имаше останали 2 лилави- благодаря ти за информацията, щях да я изпусна. Обаче чисто оранжева няма и за да не правя поръчка само за 1 растение, взех, че поръчах и Camara- може и да я имам същата, не съм сигурна. Момичето любезно ми предложи да изпрати снимки по Вайбър и ми се стори, че е преобладаващо червено, което може просто да изглежда така в мрачното време, а в слънчево- по друг начин. Както и да е, пак не можах да устоя на решението си поне в този сезон да се поспра, но много ми е слаб ангелът, когато става дума за цветя- нарушавам всякакви решения и волята ми се "изпарява"- незнайно къде!

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

Потребителски аватар
sylay
Регистриран: 25 яну 2014, 12:13
Район: ПЛОВДИВ
Любимо растение: Мурая
Любим климат: субтропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от sylay » 07 ное 2017, 14:12

Ох! Ето това го искам:
Lantana "Bandana Cherry" :
Изображение

Моята, която си купих от Палм Центъра била този вид:
Little Lucky Red:
Изображение

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Район: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 07 ное 2017, 17:36

sylay написа:Maria-Joanna Растенията около лантаните, които не са податливи на белокрилка пръскаш ли ги профилактично със същия разтвор?

Инсектицидите по принцип са против всякакви гaдини, които нападат нашите растения и затова профилактично пръскам всички декоративни, но не толкова често. Розите ми пък имат бактериални инфекции по време на вегетация и там режимът е друг с фунгициди и в зависимост от инфекцията . Случвало ми се е да купя препарат специално против белокрилки и да няма абсолютно никакъв ефект. Затова комбинирам и карам наред. Податливи на белокрилките освен лантаните са и: бругманзиите, клеродендроните, тропическите хибискуси, някои жасмини... Всичко пръскам от ранна пролет и пак се въдят. Важно е пръскането да се върши освен върху растението и от долната страна на листата, както и пръстта в саксията. Някои инсектициди убиват само вече пораснали буболечки, други убиват яйцата им, трети, ларвите. Това е също причина да се сменят средстават за пръскане.
Последна промяна от Maria-Joanna на 08 ное 2017, 17:30, променено общо 1 път.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 08 ное 2017, 16:54

Maria-Joanna написа:Инсектицидите по принцип са против всякакви години, които нападат нашите растения и затова профилактично пръскам всички декоративни,

Ох, и аз така ще направя пък да видим.
Благодаря Maria-Joanna!

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 22 дек 2017, 12:23

Да попитам за лантана Селовиана /лилава, малка/. Купих си от палм центъра 2 лантани: камара и лилава селовиана. Държа го на топло в кухнята. И на двете им окапаха листата, но Камарата-оранжева се съвзе. Поникнаха и нови листа и не е за вярване, но вече цъфти и то с 2 цвята.
При селовиана, обаче нещата не стоят така. Това е лилавата. Не върви. На същото място е като другата, но ме е страх да не я загубя.
vinil, ти си взе от същата. Къде я държиш и как я отглеждаш????

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Район: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 22 дек 2017, 20:44

Моята селовиана алба е в неотопляема орнажерия покрита с найлон. Температурите там падат и до +5, когато навън е около 0. Значи студ. Но е 20-годишен храст. По принцип лантаните зимуват на прохлдно и при възможност - светло. Най-добре е около +10/15 градуса.Моят опит показва, че селовианите са по-чувствителни.
И след като твоята е в тотален зимен сън - никакво поливане. След като почвата изсъхне - вода с лъжичка, да й дадеш малко влага.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 23 дек 2017, 11:12

sylay, Maria-Joanna ти е отговорила, но понеже ме питаш моята лантана при какви условия я отглеждам, отговарям ти и аз. И двете нови са в мазето, където в момента, при минусови темп. навън, е в порядъка на 13-14 град. Хладничко е, вярно, но не ги поливам при тези условия, освен това доскоро беше 17. Паднаха няколко листа, но не е съвсем обезлистена, освен това напролет избиват нови издънки. Моите винаги са били в мазето и на по- ниски температури, но миналогодишната зима беше доста свирепа и няколко растения, в т.ч. и първата Селовиана, загинаха, но възрастните растения оцеляха. Доскоро жасминът самбак цъфтеше непрекъснато с единични цветчета, в мазето цъфна и оранжевият цеструм също с няколко цветчета, но все пак му видях цвета, руселията цъфти, Witfieldia-та е напъпила, но ако се задържи студено, може и да не цъфне....А на топло в къщи набира сили и всеки момент ше цъфне червеното Плумбаго...В общи линии мисля, че растенията в мазето се чувстват по-добре от тези, които са в къщи на топло. Но пролетта, когато ще ги броим, е още далече, рано е да се каже на кое какво ще се случи дотогава....

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 23 дек 2017, 19:37

След днешната "инспекция": Селовианата си е абсолютно целокупна, листата са си на мястото, но оранжевата Камара беше оклюмана- доста време не беше поливана....Жасминът и оранжевият Цеструм продължават да вадят единични цветчета, пъпките на Witfieldia-та нарастват...надявам се да не става по-студено, защото ще цъфти за пръв път и чакам този момент с нетърпение. И череното Плумбаго днес отвори 2 цветчета, голямо удоволствие ще е, когато разцъфнат всичките 5 цветоноса!

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 23 дек 2017, 23:06

Браво!
2-те лантани са ми на топло в кухнята: оранжевата - камара изкара нови листа и цъфти, лилавата - селовиана прилича на умряла.
Оранжевия цеструм расте/пак в кухнята/, но не цъфти. Белия цеструм в хола расте....
Мазето ми е тъмно. Не знам какво да сложа там, освен оксалисът ми и луковиците на лилиумите, които ще сея на село през пролетта.

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 24 дек 2017, 13:39

И моето мазе е тъмно- естествена светлина получава само от едно малко прозорче на вратата. Но увесих 2 луминисцентни пури Силвания, оставям и обикновената лампа да свети и наистина резултатът е добър- не съм споменала, че и няколко Бугенвилии продължават да цъфтят, а тези, които са по- близо до осветлението, образуват нови пъпки. Не съм особено доволна от това, че оранжевият Цеструм зацъфтя едва сега, защото го чаках цяло лято, освен това цветовете са единични, както писах. Сърбят ме ръцете да прибера Witfieldia-та на топло, за да цъфне по-бързо, но в същото време се опасявам, че ако наруша досегашния ѝ режим, има вероятност пъпките да опадат. Затова ще чакам търпеливо и ще се надявам температурата да не пада под 10-12 градуса.
И червеният Цеструм сега се сети да образува пъпки....изобщо този неестествен режим на цъфтеж не ме радва особено- цяло лято не мръднаха, сега се сетиха- скрити в мазето!

Хубаво е, че оранжевата ти Лантана цъфти, но мисля, че трябва да е на по-хладно място. Моите не цъфтят, но вкорених няколко растения на една приятелка от Варна, нейната оранжева също цъфти. Но и нейните са в мазе, което получава достатъчно естествена слънчева светлина. Така че по-скоро факторът светлина е водещ за цъфтежа, не толкова високата температура. А Селовианата дано да образува нови издънки- тя наистина е по-капризна от храстовидните, аз стигнах до този извод от наблюдение на моята, която загина.

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 11 сеп 2018, 16:44

Лантаната през зимата мога ли да я държа на студено и светло във входа на блока?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 93 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 11 сеп 2018, 20:32

Да, стига да не пада под нулата никога.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 19 сеп 2018, 19:07

Благодаря! Това исках да знам!
Много ми помогна.
<bananas>

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Feijoa sellowiana - Фейхоа
    361 Отговори
    40453 Преглеждания