Градинска обичка (Fuchsia)

Потребителски аватар
лаик
Любител на южните растения
Регистриран: 17 фев 2015, 19:02
Район: между ловеч и плевен
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Градинска обичка (Fuchsia)

Непрочетено мнение от лаик » 04 апр 2015, 14:03

Eмиава ,от тази дето е на снимката мога да ти пратя начупени клончета когато кажеш

мързела не мори, а мъчи

емиава
Специалист с много опит
Регистриран: 16 фев 2014, 20:09
Район: София
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Непрочетено мнение от емиава » 04 апр 2015, 21:33

Благодаря и на двама ви, много сте мили. Ако има нужда, ще пиша.
Kiril Donov написа:
Твоите при мен зимуваха на 10-15 градуса, но не спряха да растат цяла зима, което не говори много добре - явно са растения, живеещи при хладно лято. Ако е така, може би ще имам проблеми с тях през лятото.

Възможно е и да е така. При мен се чувства добре на хладно. Интересно дали фуксията на доктор Гайдурков има проблеми със жегите.

Лаик, струва ми се, че и ти си почитател на фуксиите. Пробвал ли си някоя от твоите навън?

Потребителски аватар
лаик
Регистриран: 17 фев 2015, 19:02
Район: между ловеч и плевен

Непрочетено мнение от лаик » 04 апр 2015, 23:29

Емиава,харесват ми много,но тук лятото стават жеги и често ги уморявам.
Никога не съм ги пробвал да ги засадя направо в градината.Но ще пробвам тази пролет

мързела не мори, а мъчи

zet
Регистриран: 05 апр 2015, 23:03
Район: Приморска Добруджа

Непрочетено мнение от zet » 11 апр 2015, 14:54

Градинска обичка (Fuchsia)

Имам два сорта от това растение от около десет години. Никога не е замръзвало. При нашия климат се отглежда като многогодишно тревисто растение- надземната част загива всяка есен и на пролет се възтановява от подземните части. Засаждал съм и други видове Fuchsia (F. magellanica var. аlba = var. molinae, F. regia, Fuchsia 'Whiteknight's Pearl'), но всички изсъхваха през лятото без поливки.

Fuchsia magellanica var. gracilis (Fuchsia magellanica 'Gracilis')

Много красив сорт- хабитус, форма и цвят на листата и цветовете са в страхотна комбинация. В моята градина достига до около 60-70 см височина, с поливки сигурно повече. Има много нежни листа и мисля, че при нашите условия трябва да се отглежда на полусянка или на източно изложение. В Западна Европа се отглежда на пълно слънце и там цъфти много обилно. Не понася суша. Вече загубих две растения поради изсъхване през лятото(градината се полива много рядко). Освен това не понася висока почвена температура, особено при мокра почва и корените трябва да се предпазват чрез покриване на почвата ако е засадена на по-слънчево място. Цъфти от края на юни до края на октомври/ началото на ноември. Възможно е в Южна България да започва да цъфти и по-рано, защото пролетта при нас идва късно и е хладна. Като съдя по климата в Южно Чили, от където произхожда, сигурно понася зле горещини и сух въдух. При мен по Добруджанското крайбрежие този проблем го няма, защото въдухът е влажен и много рядко става над 30°C.

Fuchsia 'Tom Thumb'

Достига до 40-50 см и има малки продълговати листа. Цветовете са по-дребни. Расте на едно слънчево място и издържа едно лято без никаква поливка. Започва да цъфти с около седмица по-рано от 'Gracilis' и цъфти по първия сериозен студ.

Много важно при отглеждането на обичките в градината е да се засадят поне 10 см, още по-добре 20 см по- дълбоко(рисунка). Просто ямата на засаждане не се запълва до горе. В течение на лятото чрез поливките ямата се запълва сама. По този начин се предотвратява замръзването на подземните резервни пъпки, от които растението се възтановява на пролет. Не трябва да се засажда близо до дървета или храсти с повърхностна коренова система. Подрязва се само в началото на пролетта наравно с почвата и никога през есента. Ако зимата е мека и температурите не паднат под около
-10°C клонките не замръзват. Въпреки това е необходимо да се подреже по гореописания начин. Не е добре да се тори с подчертано азотни торове, защото много избуява и цъфти слабо. Освен това растението е чувствително на високи торови концентраций и трябва да се тори с намалени дози.

При мен растенията не получават никаква зимна защита. Може би в някой райони да е добре почвата около растението да се покрие с изолационен материал, опадали листа или да се загърли. В райони с много сняг не е необходима друга защита.
Новите леторасти се показват към средата на април.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 34 times
Been thanked: 53 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 11 апр 2015, 22:50

Страхотно е, че имаме такъв нов член на форума! Добре дошъл! <wine>

Освен двете Фуксии от ЕмиАва, аз вчера си купих още една от някакъв цветар на улицата. Растението има вид на холандско, но нямаше табелка и нямам идея за вида и сорта. Тези дни всички заминават при Цикасите в градината, само там е влажно и 70-80% сенчесто.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

емиава
Специалист с много опит
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.

Непрочетено мнение от емиава » 13 апр 2015, 01:19

Zet, много полезна и практична информация. <hat off>
Живеейки на сравнително влажно и прохладно място, не съм се замисляла че сушата може да е проблем за Фуксиите. Една от двете, които до момента стават за навън при мен се оказа значително по-сухоустойчива от другата. Поне в саксия. От нея имам запазено растение вътре и ако някой иска, мога да ги размножа или да изпратя резници. Аз досега и обръщам по-малко внимание, защото започва да цъфти значително по-късно от червената - може би две-три седмици. Дори не съм и снимала цвета.
За сортове - и на двете не знам какви са, по същата причина като Кирил. И двете растения са холандски, на етикетите им пишеше само Fuchsia hybrida.

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 13 апр 2015, 08:21

Те я и нашенската "ФукЦия", както пишеше на етикета.. <bash> <bash> Позиционирана като градинска ,от БГ производител(макар че "гащите" на торфената таблетка показваха друго)...На сенкя под сливата..да я видим как ще расте...

Изображение

Изображение

<cheers2>

Изображение

zet

Непрочетено мнение от zet » 13 апр 2015, 11:55

Kiril Donov написа:Страхотно е, че имаме такъв нов член на форума! Добре дошъл! <wine>

Освен двете Фуксии от ЕмиАва, аз вчера си купих още една от някакъв цветар на улицата. Растението има вид на холандско, но нямаше табелка и нямам идея за вида и сорта. Тези дни всички заминават при Цикасите в градината, само там е влажно и 70-80% сенчесто.

Благодаря, г-н Донов.

Преди време открих този форум, скоро го четох по-подробно и реших и аз да напиша нещо...

zet

Непрочетено мнение от zet » 13 апр 2015, 12:00

ако не се лъжа сорта ти е Fuchsia 'Madame Cornelissen', но не съм съвсем сигурен...

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Район:

Непрочетено мнение от Бобсъна » 13 апр 2015, 19:02

Ами пишеше само "Външна Фуксия"...Иначе определено е импозантна:

Изображение

<cheers2>

Изображение

zet

Непрочетено мнение от zet » 13 апр 2015, 20:11

Да, много е хубава. Тази година сигурно няма да порасне много, защото ми изглежда пръскана с хормони.
Но догодина вече не действат и ще стане голяма.

Само да питам нещо извън темата. Как се качват толкова големи снимки? При мен не става, ако са по-големи от 125 КВ.

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Район:

Непрочетено мнение от Бобсъна » 13 апр 2015, 20:43

Снимката е качена на някаква файлохранителница( в случая в PicasaWeb на Гугъла), а аз само съм дал линк към снимката измежду 2 тага -[img]Линк%20към%20снимката[/img]

Изображение

zet

Непрочетено мнение от zet » 13 апр 2015, 22:23

Ясно. Не изглежда като външен линк. Благодаря

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 17 апр 2015, 23:59

И двата вида фукскии на двора са живи. Дори и тази от заблатената част на двора.

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Район:

Непрочетено мнение от Бобсъна » 18 апр 2015, 07:49

Добра новина!!!На кота нула ли са?Снимки плс!!! <thumbsup> <cheers2>

Изображение

Отговори