Ринкоспермум (Rhyncospermum jasminoides, Trachelospermum)

vinil
Любител на южните растения
Регистриран: 22 авг 2013, 12:39
Район:
Been thanked: 1 time

Re: Жасмин, Jasminum sp.

Непрочетено мнение от vinil » 03 юли 2017, 12:49

Относно сегашното състояние на жасмина и аз трудно бих дала професионален съвет, аз самата постоянно се допитвам за по-редките екзотики, но ако няма някакво заболяване, аз обикновено сменям почвата като начало. Защото от опит знам, че ако растението вирее в кисела почва, а е засадено в неутрална към алкална, дава тези изменения, които описвате. А ако има някакви вредители, трябва да се установи какви са и да се третира с препарат. С разтвор от зелен камък поливахте ли го?

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

Смрика
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район:
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Смрика » 03 юли 2017, 18:26

Имам го от две години и си е в същата почва, просто сега не що му стана, с нищо не съм го пръскал, просто не знам какво му е.

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 03 юли 2017, 19:13

Доста време е престояло растението в саксията, в която сте го получили- възможно е кореновата с-ма да е нараснала, както и почвата да не му харесва. Сменете му я според изискванията /аз сега "наизуст" няма как да помня в каква почва вирее, но информация има/,а може и в неутрална, като прибавяте добавки според изискванията. Възможно е да има и паразити- както в почвата, така и по листата- изобщо, като "първа помощ" наистина му сменете и почвата, и саксията, ако е малка. Зеленият камък със сигурност няма да му навреди, а листата напръскайте с някакъв препарат. Във форума има доста съвети и насоки за борба с вредителите. Аз моите растения ги пръскам профилактично, като сменям акарициди с инсектициди и въпреки това се появяват някакви упо- рити гадини- видими и невидими.... <Mad>

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

Потребителски аватар
sylay
Регистриран: 25 яну 2014, 12:13
Район: ПЛОВДИВ
Любимо растение: Мурая
Любим климат: субтропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от sylay » 13 юли 2017, 10:46

Сори, ще подбутна малко темата!
Купих си жасмин самбак в началото на този месец. За пръв път отглеждам това чудо. Проблеми нямам, но искам малко информация. Моят в момента цъфти, ухае страхотно особено през нощта, цветчетата му падат, пак цъфти и т.н.
Обаче в саксията, в която го купих от палм-центъра като гледам виждам, че е нормална големина и няма нужда от по-голяма саксия(за сега), а почвата в нея е много малко- някъде от средата на саксията надолу.
Мога ли докато цъфти да го измъкна от саксията, да допълня с почва или това не се прави при цъфтящо растение?
Каква почва предпочита: нормална или по-кисела?
С какво го торите?

Сега за фалшивия жасмин/Rincospermum, Trachelospermum/- купих си го по същото време, когато и самбака и то с голямо желание. Него вече го пресадих. Обаче в саксията му имаше кокосови влакна, които покриваха почвата. Знам, че задържат влага и предпазват от плевели, но да прехвърля ли "кокосовите влакна" и в новата саксия заедно с растението?
Има ли нещо по-специфично в отглеждането му?
Него много си го харесвам и е точно същия, който видях в Италия навсякъде пред хотелите: с твърди листенца и миришещ страхотно по цели нощи.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 82 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 13 юли 2017, 23:38

Може спокойно да пресаждате всичко. Щом не наранявате корените и не рушите балата - няма никакви проблеми.
Субстратът и за двете трябва да е леко кисел. Торят се с тор за цъфтящи.
Относно кокосовия диск - логиката подсказва, че не пречи, щом го ползваме в разсадника. А вероятно и помага, щом даваме доста пари за него. По принцип се опитваме да ползваме тези дискове още един сезон, но този явно вече е бил стар, щом колегите са го оставили в саксията.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 14 юли 2017, 11:39

sylay, този Trachelospermum как го открихте- в сайта не го виждам.....

И въпрос към служителите- има ли го в продажба онлайн, или само на място се продава?

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 14 юли 2017, 14:11

Vinil, аз не разполагам с кола, а до там няма редовен транспорт, така че посещавам палм-центъра много рядко. Веднъж годишно и си купувам от там ВСИЧКО със "замах". Тази година по изключение 2 пъти, защото 1-я колега поиска външен жасмин и го убедих, че там е най-доброто място. Първоначално не го намерих в сайта/но го има и тук/ и като го видях директно казах: "Това е!"
Той не се води жасмин, но си заслужава доста повече. Имат го и сега ще ти го потърся и от сайта.
Задръж така!
Грешка!
В сайта го нямат, НО ГО ИМАТ в наличност. Сигурна съм. Скоро си купих. Тук са му 2-те имена и малко повече за него:
http://forum.palmi.bg/viewtopic.php?f=65&t=1449&hilit=rhyncospermum
1: rhyncospermum jasminuides
2: tracheospermum jasminuides
и 2-те са 1 и също нещо. Трябва да попиташ г-н Донов как да си го поръчаш. Аз още като го видях залепнах за него като "лъжица по масло". Взех 3 броя(2 за колегата, 1 за мен).
Това чудо го обожавам. В Рим го има почти по всички огради и стени на хотелите. Толкова силно ухае, особено през нощта, че понякога трудно се спи. Аромата му е много упойващ/когато цели огради цъфтят с него, разбира се/. Едно растение няма да те упои.
Ринкоспермумите в центъра са достатъчно големи растения и цъфтят в момента. На място 1 саксия ми излезе 7лв. За толкова голямо растение си заслужава и то много. Е! Аз не спрях само с него. Накупих си общо 8 бр. растения:
- фалшив жасмин/ринкоспермум
- нощен жасмин/цеструм
- арабски жасмин/самбак

- ароматна маслина/османтус фрагранс
- портокалово цвете/чойзия
- червена клементина
- нар декоративен
- фей хоа

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 14 юли 2017, 23:41

Имаме страхотни и много на брой растения от този, не знам как съм пропуснал да ги кача онлайн досега. Ще гледам още утре да го направя.
Толкова са хубави в момента, че на едро продавахме и за Гърция, два пъти.

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 15 юли 2017, 09:58

Така, така- на мен ми изтекоха очите да гледам картинки, да търся в сайта и да чета, че на място хората си пълнят автомобилите, да ме навяват мисли за лека дискриминация на онлайн потребителите... Но понеже щом става дума за цвете, забравям срам, неудобство и добро възпитание и започвам да досаждам- питам тук, питам там, докато не "додрапам" до заветната цел....Та и по телефона в Палмцентъра се обадих и сега съм в щастливо очакване на най- хубавите растения Жасмин самбак и Трахелоспермум/ Ринкоспермум- след толкова душевни терзания.... <he-he>

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 15 юли 2017, 10:23

sylay, благодаря ти много за отзивчивостта и искреното желание да ми помогнеш да се сдобия с растението. Не правя поръчка за пръв път, но леко се смутих като констатирах, че растенията не са обявени на сайта. Свързах се с любезните служители от Палмцентъра и другата седмица очквам Жасмин самбак и Трахелоспермум. Такъв съм отглеждала преди години, оценявам качествата му, но по някаква причина загина и досега не съм срещала да се предлага в други сайтове. Макар че всички знаем, че най- хубавите растения са тук и бих искала да имам възможност от тук да купувам всичко, което желая /не е ласкателство, а констатация/. Щастлива съм, че го открих и отново ще ме радва с веселите си благоуханни цветчета!
Още веднъж- благодаря!

P.S. Аз "залепнах" за него като лъжица по мед още преди години, когато го купувах- дори вече не помня откъде <he-he>

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 18 юли 2017, 23:47

За нищо, vinil! <cheers2>
Специално заради този "външен жасмин" си осигурих пътуване до палм-центъра. Колегата всеки ден минава от там, но по някаква причина не иска сам да си избере, а ме праща мен с другия колега. Аз само като чуя, си приготвям як списък с желания/да не забравя нещо докато съм на място/. В случая, понеже не намерих външен жасмин в сайта, започнах да "офлянквам", че понякога нямат в сайта, НО на място със сигурност могат да имат...
Е! Знам, че изобщо не е жасмин това, което му купих, но той не знае това. Ако не бях намерила РИНКОСПЕРМУМ щях да му купя ПИТОСПОРУМ и пак да отбия номера. <bananas>
Важното е, че имаше за какво да се хвана, за да отида. Казах, че в цветарските магазини нямат "външен жасмин"/което си е вярно/ и само и единствено в Палм центъра има някаква надежда да се открие. СУПЕРРР! От цялата работа най-много намазах аз. Ако трябваше да си поръчвам по интернет всичко, което си накупих нямаше да ми излезе съвсем евтино.
<happy dance> Абе изобщо съм много доволна! Якооо! Як шопинг!
Дано да успея да си опазя всичко до другата година, че живея в блок.

Потребителски аватар
vladi
Регистриран: 07 юни 2014, 16:57
Район: София

Непрочетено мнение от vladi » 19 юли 2017, 00:11

sylay, това си има название и се казва: Шопинг Терапия(полезна е, Много). <he-he>

Успех! <cheers2>

Потребителски аватар
Kiril Donov

Re: Ринкоспермум (Rhyncospermum jasminoides, Trachelospermu

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 19 юли 2017, 07:36

Ето, вече и онлайн - всеки може да си го поръча, имаме наистина много хубави растения тази година:
http://palmi.bg/product/859/zvezdoviden ... ermum.html

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 19 юли 2017, 09:57

sylay, все пак от твоя въодушевен пост разбрах, че има и Трахелоспермум, затова ти благодаря! Иначе отдавна се каня да поръчам Жасмин самбак, но не беше оправдано само за 1 растение да правя поръчка- сега поръчах и 2-те заедно, вчера ги получих и съм много доволна! Засега ще постоят малко в същите саксии и почва /не се съмнявам, че почвата е добра и подходяща за растенията/- когато се адаптират при мен, ще ги пресадя в други само ако е наложително.

Аз живея доста по-далече от Палмцентъра и съм ходила 3 пъти по път за София или за Пловдив- специално за шопинг няма кой да ме закара, още повече, че тримата мъже в къщи отдавна ме гледат "лошо". Но поръчвам на близки, които пътуват в тази посока и все пак поне малко разбират от цветя...Е, друго си е да обикалям с часове и да примъквам де що привлича погледа ми, но нямам тази възможност.
Освен това през последните 2 год. ме затресе друга болест- да купувам редки екзотични растения на цената на 10-ина /че и повече/ Трахелоспермума, така че лимитът ми се изчерпва още в ранна пролет <kill myself> .Не че до края на сезона стоя мирно, кротко и безучастно, но се опитвам да се вместя в семейния бюджет- единствената причина да се ограничавам....доколкото мога.

Това, че живея в къща с двор, а ти- в апартамент, в никакъв случай не е гаранция за успешното им отглеждане и оцеляване през зимата, ако нямаме необходимите условия. Аз определено нямам- в къщи поддържаме температура малко над 20 град., но пък осветлението е недостатъчно, така че жертви има винаги. И това е парадоксът- осъзнавам причините и недостатъците, които водят до загиването на растенията, но нито мога да променя нещо, нито мога да се спра напролет да се втурна към нови "авантюри"! <head in the wall>

Успех в отглеждането на растенията- ще споделяме опит и през зимата! <wink>

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 24 юли 2017, 11:23

Оххх.... това, което казваш все 1 аз съм го поствала. Проблема ми с осветлението е най-голям за растенията ми. Западната ми тераса е почти празна и имам много малко растения там. Заради сянката от липата нищо не вирее. Място имам, слънце - не! Всичко съм прехвърлила на източната тераса, която вече е претъпкана с растения и на козирката на блока/с разрешение на съседите, разбира се/.
<sweat>

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Гардения, Gardenia jasminoides
    12 Отговори
    2670 Преглеждания
    Последно мнение от Венета
    11 ное 2013, 19:47

Върни се в “Цъфтящи видове”