Гардения, Gardenia sp.

Потребителски аватар
oceans0104
Любител на южните растения
Регистриран: 05 авг 2011, 11:10
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Гардения, Gardenia jasminoides

Непрочетено мнение от oceans0104 » 09 апр 2013, 23:00

Едно от любемите ми растения. Не само заради красивите вечнозелени листа и прекрасни цветове , но и аромата който не мога да объркам никога,въпрек и ,че не съм много вещ с обонянието.
Гарденията е едно от най капризните растения . изискванията му са много. Кисела почва , висока влажност,хубава но не пряка слънчева светлина , почти еднаква темпратура-както зимата , така и лятото. Не обича никак жегите .Из повечето градински форуми които съм изчел става ясно ,че много градинари не се захващ с нея именно заради големите и капризи. Аз лично имам доста опити с нея в саксия вкъщи и всчки прилючват по един и същи начин .Купувам я напъпила в перфектно състояние , нося я вкъщи , след което може да цъфнат една две пъпки.Другите започват да окапват . После се започва една дълга агония докато не загине нацяло растението.Всичко се повтаряше така докато не реших да засея последната в ОГ. След като и беше останало само едно живо клонче с няколко листа я засях на село . Бях я отписал, но за мое учудване тя започна много бавно и трудно да се развива цяло лято. Зимата изкара само с един найлон . Засята е до стена с изглед югоизток.Вече направи една година в ОГ , преживя една зима и виждам,че започва развитие отново.Надявам се някой ден да цъфне , но дотогава ще има доста да и се притрисам . И все си мисля ,че някой ден корените и ще стигнат до варта която е капала при зидането на къщата и тръпки ме побиват.

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 58 times
Been thanked: 97 times

Re: Гардения, Gardenia jasminoides

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 09 апр 2013, 23:25

Смятам да се пробвам с Гардения в земята тази година. Под зимно укритие, разбира се.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

lucky288
Регистриран: 02 апр 2013, 13:56
Район: Созопол
Любимо растение: хортензия, лагерстремия, олеандър
Любим климат: черноморски

Непрочетено мнение от lucky288 » 09 апр 2013, 23:44

oceans0104, колко е голяма гарденията, която изкара зимата навън?
аз имам една малка гардения, която ми подариха миналата година в началото на септември. бая клончета изсъхнаха и направо ги изскубнах от саксията, не се държаха за нищо. красавицата ми благоволи да цъфне преди две седмици. но вече цвета повяхва и сякаш някакви кафяви жилки виждам по него. та се чудя какво да правя с нея. сега като прочетох поста и се зачудих дали да я оставям в саксията или да я местя на открито. там където мога да я засея през лятото ще грее слънце около 5-6 часа. дали това ще й понесе? или да я оставя на северната тераса при камелиите?

skype lucky288288
Изображение

Потребителски аватар
oceans0104
Регистриран: 05 авг 2011, 11:10
Район:

Непрочетено мнение от oceans0104 » 10 апр 2013, 00:12

Моята е засята на място където лятото една смокиня и прави шарена сянка , а зимата като и окапят листата пак и е светло но няма пряко слънце , защото найлона е стар и мръсен. Но все пак лятото вижда пряко слънце от време на време през деня да кажем за 3-4 часа. Моята остана съвсем малка , сега вече започва да възвръща размера си както я купих. Преди да я засея изкопах бая голяма дупка и сипвах пръст , и злен камък , и ги омесих . Амам много зелен камък половин торбичка.Вижда се и новия прираст започнал още под найлона.

Изображение
Тази шелера до нея също оцеля , но левия и клоне се оказа под защитата на бугенвилията където нямаше светлина и се скапа само този който беше на светло до гарденията има листа.

Изображение

lucky288
Регистриран: 02 апр 2013, 13:56
Район: Созопол
Любимо растение: хортензия, лагерстремия, олеандър
Любим климат: черноморски

Непрочетено мнение от lucky288 » 10 апр 2013, 00:18

ясна значи при мене ще остане на терасата, защото на откритото място не мога да направя никаква сянка, даже и шарена. благодаря.

единственият цвят на гарденията ми поръждавя и увяхна. отрязах го. сега има ли шанс да цъфне отново или чак следващата пролет?

skype lucky288288
Изображение

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит
Регистриран: 26 юли 2011, 13:41
Район: София

Непрочетено мнение от marmozana » 14 май 2013, 19:01

Да се похваля с успешно вкоренени резници от гардения. Заложени са на 02.04, в неделя ги засадих по местата им.
Изображение

"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит
Регистриран: 26 юли 2011, 13:41
Район: София

Непрочетено мнение от marmozana » 15 май 2013, 10:02

Ето и самите парничета, в които вкоренявам, лично мое изобретение <he-he>
Изображение

"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми

alexxxa
Регистриран: 10 юни 2013, 12:43
Район:

Непрочетено мнение от alexxxa » 10 юни 2013, 16:53

Здравейте, на всички! Нова съм във форума, надявам се, че пиша на правилното място и някой ще може да ми помогне. Имам гардения от две години. След леко преболедуване в началото, досега се развиваше много добре. Отпреди месец обаче забелязах, че има паяжинки по клончетата и листенцата не са така лъскави и тъмнозелени както бяха, а на много дребни точици. От един магазин ми казаха че това били акари и ми продадоха един препарат на Гамма. Пръскам всички цветя и почвата, не само гарденията. Първо пръсках веднъж седмично, но не помогна. След това листенце по листенце я избърсах с влажен парцал след което почнах да пръскам през два дена. Така често съм я пръскала само последната седмица. Последно сутринта като я гледах пак имаше новообразувани паяжинки. Ще съм много благодарна ако някой ми даде съвет какво още да направя и ако някой се е сблъсквал с този проблем да сподели как се е справил с него.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 11 юни 2013, 06:20

Тези готови препарати обикновено не са в състояние да убият и един акар, какво остава да решат проблема ...
Решението е в някоя агроаптека. Има доста акарициди на пазара. Може да се смесят два вида, за да се унищожат възрастните и яйцата. Поне две пръскания са препоръчителни.

palmboy
Регистриран: 25 окт 2012, 18:43
Район:

Непрочетено мнение от palmboy » 10 ное 2013, 14:49

Здравейте! Подариха ни прекрасна градения, затова кажете кое е най-важното за да оцелее! Знам че е много капризна! Имаме азалия, която също е капризна, но у нас се развива много добре! Същите условия ли да й се предоставят, понеже знам че са сходни растения?! <cheers> Азалията се пръска постоянно с вода, но за гарденията чувам че това е противопоказно! Помогнете...

Потребителски аватар
Венета
Регистриран: 14 дек 2011, 23:03
Район:

Непрочетено мнение от Венета » 11 ное 2013, 09:53

аз уморих доста гардении, но .......не се отказах и в момента пак имам! На предишните създавах условия , които са описани в интернет от всезнаещи и всечетящи! А тази , която оцелява в момента все още я отглеждам по следния начин: Купих , извадих, взех чиста горска борова пръст , с иглички, и корички и разни там буболечки ! Затворих пръстта в черен плик и на жарко слънце за около седмица на южната пловдивска тераса ! После насадих гарденията , от тогава се развива и листее и я поливам от време на време , като се сетя! Листата и пръскам като се сетя !Сложих и железен сулфат , от време на време !Снимки , като .........си оправя компа!

Вярвам ,че мога ! Искам да вярвам! Искам да вярвам , че мога!

palmboy
Регистриран: 25 окт 2012, 18:43
Район:

Непрочетено мнение от palmboy » 11 ное 2013, 13:38

На какво място я държиш ?! <cheers>

Потребителски аватар
Венета
Регистриран: 14 дек 2011, 23:03
Район:

Непрочетено мнение от Венета » 11 ное 2013, 19:47

стои до стената в кухнята , която е южна ! Светло, без пряко слънце ! <explain>

Вярвам ,че мога ! Искам да вярвам! Искам да вярвам , че мога!

Потребителски аватар
Kiril Donov

Гардения, Gardenia sp.

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 05 май 2014, 16:27

Вече имаме и този вид в онлайн магазина - Gardenia grandiflora. Растенията сме ги произвели от миналата година и са доста развити. Цената в разсадника е 7 лв. с ДДС.

http://www.palmi.bg/product.php?ProductID=314

Изображение

Изображение

Подобно на Азалиите и Рододендроните, Гардениите също изискват кисела почва и не понасят варовик. Интересно е да споделите тук опита си, всичко написано може да бъде полезно и за много други хора.

Потребителски аватар
Desss
Регистриран: 04 апр 2014, 11:33
Район:

Re: Гардения, Gardenia sp.

Непрочетено мнение от Desss » 07 май 2014, 09:43

Страхотни са.
Аз имам от миналата година, държах си я в офиса, до прозореца с източно изложение, цъфтя много, миришеше цялата стая. Сложила съм й обикновена почвена смес от Баумакс, някакъв бъркоч. Преди около 2 месеца се преместих обаче в друга стая и изложението от източно стана западно. Тръгна да цъфти, имаше много пъпки, но изглежда че слънцето й дойде в повече и отвори само две, другите покафеняха и изпадаха. Сега се сетих да я дръпна от прозореца <head in the wall> , ама късно...

Във всеки от нас дреме по един гений.... за сметка на това, идиотът никога не спи...:-)

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Гардения съм, но не съм цвете
    от Gardenia » 10 апр 2013, 10:51 » в Кои са членовете на форума
    17 Отговори
    1520 Преглеждания
    Последно мнение от Венета
    30 юни 2013, 13:42

Върни се в “Цъфтящи видове”