Плумерия (Франджипани), Plumeria rubra (Frangipani)

miroslav_raykov
Любител на южните растения
Регистриран: 07 юли 2012, 02:31
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Плумерия (Франджипани), Plumeria rubra (Frangipani)

Непрочетено мнение от miroslav_raykov » 06 авг 2012, 07:54

Здравейте г-н Донов.Видях че в сайта ви сте пуснали нови тропически растения.Интересът ми към Плумерия вече е налице.Бихте ли ни разяснили повече за този тропически вид и малко повече снимки,ако е възможно разбира се.Като порасне как изглежда,като храст или като дръвче?Бързо или бавно расте?Подрязва ли се за да се разклонява и кога?Споменатата от вас Плумерия в момента в саита ви какъв цвят е?Нека ако някой има опит с тези прелести да сподели опита си в тази тема.Поздрави и благодарности на всички.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.3 (December 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 61 times
Been thanked: 119 times

Re: Плумерия (Франджипани), Plumeria rubra (Frangipani)

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 06 авг 2012, 10:00

В сайта написах доста информация, а снимката е точно от сорта, който се предлага в момента.
Всяка година ще имаме ограничено количество растения, получени от резници. Тъй като Плумериите в цял свят са много скъпи, дори и резниците от тях, решихме да си ги размножаваме сами. Така цената ще може да бъде по-приемлива. А размножаването от семена не стои на дневен ред, защото никога не знаеш какъв цвят ще се получи. Освен ценните култивари, по света растат и много семеначета, чийто цветове не са нищо ценно.
Вече имаме малко над 30 сорта, като съм ги подбирал само най-хубавите. Колекцията ни е от Индонезия, Сингапур, Тайланд и Хавай. От 3 сорта ще имаме готови растения до есента, но може да има и четвърти. От другите засега имаме само майчините растения и от тях ще произведем нови другата година. Става бавно, защото искам всяко едно майчино растение първо да цъфне и да го снимам и едва след това да събираме резници от него. Проблемът е, че доставчиците често лъжат със снимките и ние не можем да предлагаме растенията с техните снимки. Искам като видите снимката в сайта, да сте сигурни, че и при вас ще има същия цвят.

Иначе са много лесни растения. Растат бързо и при достатъчно слънце, могат да цъфтят почти целогодишно. Както всички сукуленти, нямат проблеми с отглеждането, а само искат жега и слънце. Както често се казва, плумерията израства толкова, колкото и позволява саксията. По принцип в тропиците е малко дърво, но в саксия по-скоро е като храст. Клоните са дебели и масивни, листата са едри и красиви. Целият вид на растението е доста екзотичен.

Резитба за разклоняване по принцип не се прави, защото на мястото на цъфтеж се образува разклонение, както при олеандрите, с които са роднини. Ако след време трябва да се оформи короната, просто се отрязва цял клон.

Първият сорт го имам от над 10 години. Лесни растения са, но не понасят температури под +10 градуса, а под +5 градуса може и да умрат. Въпреки това съм решил да пробвам още тази година една Плумерия при цитрусите в градината, където отдавна имам и разкошна Бугенвилея. Ще я завивам добре, но най-вече разчитам, че там през зимата е много сухо.

Когато имаме готови растения от някой нов сорт, те ще се качват на сайта с отделна, тяхна собствена снимка. Тъй като засега не на всички сортове имаме имената, ще ги описваме с поредния номер от нашия списък, а тези на които знаем някакво име, ще се обозначават и с него.

Засега мисля да имаме по 2-3 майки от сорт, в зависимост от търсенето. Това ще ни позволи да предлагаме по 20-30 растения от сорт за година. Ако има по-голямо търсене, ще увеличим броя на маточните растения. Всъщност това със сигурност ще се наложи, защото в Европа няма по-ниска цена и още на първия ден дойде поръчка от англичанин, независимо че в сайта описанието е все още само на български. Просто на запад тези растения са по-познати.
Ха, докато пиша това, пристигна още една поръчка за Плумерия.

Имайте предвид, че Плумериите не са в централния разсадник срещу КЦМ. Те са горе в Родопите, осигуряваме ги с предварителна заявка или ги изпращаме с куриер. Днес все пак ще оставя няколко растения и в разсадника долу.

Такива колекционерски растения ги имаме в ограничени бройки и затова за тях никога не важат никакви намаления, които иначе бихте ползвали в разсадника!

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

miroslav_raykov
Район:

Непрочетено мнение от miroslav_raykov » 06 авг 2012, 15:13

Благодарение на бързата ви и изчерпателна информация която дадохте на всички от форума,от утре и аз ще съм горд собственик на тази тропическа красота.С нетърпение ще очаквам да изкарате и други видове за да си закупя и от тях <thumbsup>

miroslav_raykov
Район:

Непрочетено мнение от miroslav_raykov » 06 авг 2012, 15:20

Има въпрос относно Плумерията.Трябва ли да е пресадя в по голяма саксия,и кога е най удачния момент за тази процедура?Не смятам да е зазимявам,имам отопляема тераса с южно изложение и мисля че много ще и се хареса мястото:)

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 06 авг 2012, 23:24

Някой, който е писал в повече от една тема вече може да се счита за старо куче на форума, затова е крайно време да минеш с всички на "ти".
Честито! Днес вече заминаха три плумерии и се радвам, че едната е била за теб. Първите десетина растения са най-хубавите - най-големи, най-разклонени, вече са пресадени в 3 литрови саксии, въпреки че на сайта пише, че са еднолитрови. Затова и пресаждане поне в следващите 2 години не е необходимо. А може и за повече.
Това са ни първите изпратени Плумерии и стискам палци да пристигнат в отлично състояние, постарахме се с опаковката.

Преди няколко дни им сложих бавно действащ тор, който ще действа още около 4 месеца, така че торене отново чак след Нова Година. Този тор е на едни жълти топченца и затова някои хора си мислят, че са яйца от гадини. Когато свърши действието на тора, топченцата си остават (това е просто една осмозна мембранка), но това не бива да ни заблуждава и трябва да си продължим торенето.

miroslav_raykov
Район:

Непрочетено мнение от miroslav_raykov » 07 авг 2012, 11:18

Аз възнамерявам като излязат и другите сортове плумерия да си поръчам всеки един от тях,но ще искам и от този бавно действащ тор <thumbsup> .понеже всичките ми растения ще бъдат тази зима на топло и светло,мисля да ги наторявам с него.Току що се обадих на Еконт и в 13 ч. ще ми доставят плумерията и бугенвилията.Нямам търпение да си ги получа,дано са ги транспортирали добре,че иначе ще падат глави <shooting>

miroslav_raykov
Район:

Непрочетено мнение от miroslav_raykov » 07 авг 2012, 13:26

ПРИСТИГНАХААААААААААААА <thumbsup> <cheers2> !!!!!!!!!!!!!Само да попитам кога евентуално да очаквам цвят от плумерията?

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 07 авг 2012, 23:08

При добри условия ще цъфне през зимата, но по-вероятно ми се струва за лятото. Номерът е да расте на силно слънце, за да пуска по-къси и дебели клони. Ако не може да се осигури слънце, по-добре да е на хладно (12 градуса), за да не расте. Така ще цъфне на по-малка височина и няма да се налага дръвчето да се подкастря, за да не става голямо. А подкастрянето отдалечава цъфтежа.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 07 авг 2012, 23:12

marmozana, плумериите цъфтят ли? А може ли снимки? Можем да си разменим сортове, ако има място за още на тази тераса.

miroslav_raykov
Район:

Непрочетено мнение от miroslav_raykov » 08 авг 2012, 00:10

Зимата на силно слънце няма как да е изложа,през зимния период просто такова слънце няма.Терасата ми е южна и ще и подсигуря максимално добри условия,както и на другите ми растения.Ако трябва специално за плумерията ще сложа и лампа за цветя на терасата,само някой да ми даде съвет каква трябва да е тя,понеже изчетох доста инфо в нета и вече се обърках.Мисля че за цъфтеж даваха CFL лампи Warm White 2700K.А според вас?

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 08 авг 2012, 06:14

Аз не съм опитвал с лампи, ако друг има опит - да каже. Но не мисля, че е необходимо да стигаме чак до такива неща, слънцето си е достатъчно.

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит
Регистриран: 26 юли 2011, 13:41
Район: София

Непрочетено мнение от marmozana » 08 авг 2012, 10:27

Kiril Donov написа:marmozana, плумериите цъфтят ли? А може ли снимки? Можем да си разменим сортове, ако има място за още на тази тераса.

За съжаление, плумериите надали скоро ще цъфнат, всичките ми 7 са семенаци. 3 двегодишни и 4 едногодишни.
Ето ги двегодишните
Изображение
Инак с радост разменям всичко с всеки <cheers>
Например, с удоволствие бих разменила една от многобройните издънки от непентеса за резник от някоя от вашите плумерии <he-he>

"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 08 авг 2012, 23:16

Резник от Плумерия разменям само за друг резник от Плумерия, може и от семеначе. <he-he>
Всъщност аз имам няколко едногодишни семеначета, вече гонят 70 см и са развити поне колкото тези две годишните, на снимката. Като казвам едногодишни, семената ги засях през януари или февруари тази година, тоест говорим за максимум 7-8 месеца. Но вече не ми се занимава със семена, защото никога не знаеш какво ще цъфне.

А Непентес предпочитам да си купя по-голям, че не знам колко дълго ще успея да го задържа.

miroslav_raykov
Район:

Непрочетено мнение от miroslav_raykov » 11 авг 2012, 02:12

Г-н Донов плумерията която ми пратихте в какъв субстракт е засадена ако не е тайна?
Кога ще имате нов вид който да предложите на любителите?

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 11 авг 2012, 08:20

Плумериите са засадени в торф.

В интернет се предлагат резници от Плумерия на много висока цена (напр. от Хавай и до 50 долара, без доставката). Лошото е, че при вкоренявате на резниците има доста тънкости и аз убих доста, докато се науча. Затова не се изкушавам да предложим готови резници, въпреки че имаме подготвени повече бройки от още 2 сорта и малко бройки от други два сорта. Вкореняването ще отнеме поне още два месеца, но може и повече.

До няколко дни ще се опитам да кача пресни снимки на цветовете на новите два сорта, които ще са следващите в листа.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Сортове Плумерия, Plumeria rubra cv. Jeannie Moragne
    6 Отговори
    903 Преглеждания
    Последно мнение от BELLADONNA
    24 юли 2015, 11:38
  • New post Плумерии (Plumeria rubra) в разсадник Палм Център
    106 Отговори
    12397 Преглеждания
    Последно мнение от chicholyubo
    12 авг 2015, 08:41
  • New post Отглеждане на Плумерия (Франджипани) в България
    70 Отговори
    10931 Преглеждания
    Последно мнение от kbogi
    01 авг 2018, 18:34
  • New post Плумерия (Франджипани), засадена в земята навън
    9 Отговори
    1672 Преглеждания
    Последно мнение от chicholyubo
    14 фев 2016, 17:21
  • New post Сортове Плумерия - Plumeria obtusa cv. Singapore
    8 Отговори
    1254 Преглеждания
    Последно мнение от Tsonny Naydenov
    25 яну 2015, 11:42
  • New post Китайско ягодово дърво (Myrica rubra)
    1 Отговори
    1056 Преглеждания
    Последно мнение от Kenar_UK
    02 юни 2016, 19:59

Върни се в “Плумерия и Адениум (Plumeria, Adenium)”