Адениум, Дебеланко - Adenium sp.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 82 times

Адениум, Дебеланко - Adenium sp.

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 15 окт 2013, 14:41

Прибрах малко късно тропическите ми растения вкъщи. Резултатът беше, че на Какаото му изкапаха 80% от листата, също и на Плумериите.
Но днес забелязах, че няколко малки Адениума вече са умрели. Мисля, че ще се размина само с няколко жертви, но явно трябва веднага да ги засуша. Пък аз и вчера ги полях ... <crazy2> А точно тези растения ги съхранявам на температури под 20 градуса.

Адениумите ги пресаждаме преди изпращането и им добавяме бавнодействащ тор. В този сезон ги приберете на най-топлото и светло място, което имате. През зимата, изчаквайте хубаво да засъхне почвата, преди да полеете. Ако температурата е под 22 градуса, поливайте го 1-2 пъти в месеца! Ако температурата е под 20 градуса, не го поливайте! Иначе може да умре за няколко дни.
Ако температурата е над 22 градуса, може да се поливат веднъж в седмицата, но не по-често. Адениумът най-вероятно ще расте цяла зима.
При температури 22-26 градуса, както е вкъщи при мен, Адениумите растат и цъфтят цяла зима. Лошото е, че само няколко растения мога да прибера на това място, другите са на хладно. Чакам всеки момент да се отвори цветът на едно малко семеначе, за да го снимам и да ви го покажа.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит
Регистриран: 26 юли 2011, 13:41
Район: София
Been thanked: 0

Re: Адениум, Дебеланко - Adenium sp.

Непрочетено мнение от marmozana » 15 окт 2013, 14:46

Kiril Donov написа:Прибрах малко късно тропическите ми растения вкъщи. Резултатът беше, че на Какаото му изкапаха 80% от листата, също и на Плумериите.
Но днес забелязах, че няколко малки Адениума вече са умрели. Мисля, че ще се размина само с няколко жертви, но явно трябва веднага да ги засуша. Пък аз и вчера ги полях

Много гадно <head in the wall> Аз моите слава богу ги прибрах преди морето и няма жертви. Адениумите що не ги подгрееш с нещо да им изсъхне почвата по-бързо?
В тази връзка ми хрумна нещо. Що не ги пробваш с атоника, да видим как ще реагират.

"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 19 окт 2013, 12:11

К'ъв Атонике, бре Юле! Те станаха на каша за два дни! Но вече се стабилизираха нещата, само 3-4 малки растения заминаха. Другите засъхнаха вече и ще видят вода ... на куково лято ... така де, другото лято. Важното е, че стъблата им са твърди, а листата малко по малко си окапват.

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от traiko » 10 дек 2013, 10:31

Имам проблем с дебеланковците.Тази сутрин нещо ме подбутна да ги пипна,и какво да видя.
Пънчетата като ги натиснах,усещам,че са меки,и подават на натиск.Канех се даже да ги полея.
Почвата е направо суха и засъхва, много бързо,понеже са на прозореца,над радиатора.
Та питам? Възможно ли да е от топлото,и дали да ги изместя от там,или да огранича поливането още.
Ужким знам,че не обичат вода, <head in the wall> <head in the wall> но нали ви казвам,направо са сухи,и може би това ме подвежда.
Ето и снимки,не изглеждат зле листата,но едното особено,виждам,че чак пънчето се е свило.
Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит
Регистриран: 26 юли 2011, 13:41
Район: София

Непрочетено мнение от marmozana » 10 дек 2013, 11:08

След като са на топло, клонящо към горещо си ги поливай след засъхване на почвата. НЕ СЕ полива, само ако температурата е под 20°С, какъвто не е твоя случай. Дехидратирани са, затова са им меки стъблата.

"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми

Потребителски аватар
traiko

Непрочетено мнение от traiko » 10 дек 2013, 12:17

Ще полея сега само едното,което е с най меко стебло,да видя как ще реагира.

Потребителски аватар
dobis
Специалист по Clivia
Регистриран: 24 сеп 2013, 19:28
Район:
Has thanked: 0

Непрочетено мнение от dobis » 10 дек 2013, 15:16

Поливай , малко , умерено , да изсъхва , но редовно. Моите така успях да ги накарам да цъфтят , цяла зима не спят вече и понеже няма място ... са на адска жега . Но поливам, налага се . Изкарали са онази зима на -17 , но бяха направо умрели от сухо ...чудо беше че после се съживиха. Тогава не беше от студа , а от немарливата им майка , оказа се че все пак мързелът ми тогава помогна.

Не държат на студ , слезе ли под 12-10 нощната , и ако са мокри ...за часове ги лепва едно гниене , от което няма спасение. Отвратителни кеки са . Не е плумерия това . Крива работа. Дай му на него топло , светло и мераци някой да го човърка и полива.

И аз дадох фира , а си го знам ...домързя ме да ги кача на етажа , оставих ги на стълбите , и загниха ... а не беше кой знае колко студено тогава /по време на морското събиране/. Но бяха поизстинали , бяха подгизнали от дъжда , на тъмно и пак не много студено... и докато се наканя , загниха. Правят го наистина за часове. Днес е здрав , утре вече се е накюфкал...

Бригамията остана на двора , само я изместих на завет , че беше цялата в белокрилка и имаше цвят. Тя оцеля , нищо не й стана , допреди седмица си беше на двора. Прибрах я в голямото прибиране. Е , сега суши и хвърля листа , но е нормално ... от 4-5 да влезеш на 24-34...И тя се полива цяла зима. Но да уточня , моето е поливане е адски мързеливо и мърляво , трябва да зареват за вода , да ме хване срама и тогава да метна с канчето .
Последна промяна от dobis на 10 дек 2013, 15:22, променено общо 1 път.

Стискай зъби и се смей ! Чакай и се надявай !
-----------------------------
Дограмата ми хлопа , дограмата ми хлопааааа....
--------------------------------
http://dobis.snimka.bg/?profile,albums

Потребителски аватар
traiko

Непрочетено мнение от traiko » 10 дек 2013, 15:21

Благодаря ви, и на двете с Мармозана.Вашият опит ще ми е от полза. <cheers2>

Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Район: Варна

Непрочетено мнение от Kolibar » 10 дек 2013, 15:53

traiko написа:Благодаря ви, и на двете с Мармозана.Вашият опит ще ми е от полза. <cheers2>

Трайко, виж Киро е писал на сайта, за това спаружване. Доста добре е обяснено всичко:

http://www.palmi.bg/bg/products/103-ade ... lanko.html

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

Потребителски аватар
traiko

Непрочетено мнение от traiko » 10 дек 2013, 16:00

Тенкс. Гледам за информация във форума.Кой да се сети да погледне там. <cheers2>

Потребителски аватар
dobis
Специалист по Clivia
Регистриран: 24 сеп 2013, 19:28
Район:

Непрочетено мнение от dobis » 10 дек 2013, 19:10

Kolibar`e, по това време на годината всяко едно омекване е за притеснение . Дори и от суша да е , самото 'захранване" отново с водичка си е рисково. Когато започва гниенето , два дена каудекса си е зелен , не сменя цвета , точно все едно си забравил да го олееш...и ти спокоен , опаа, сега ще те понаквася да се издуеш... а той така се надува на следващата сутрин , че трябва да намеря емотка дето си скубя косата. Кафяво и кефло.

А мъничетата като съм ги мъчила , проба колко могат да издържат без вода ... остават само на люспи , коричка , клечка за зъби... и две листенца на върха, понякога и това го няма ... това чудо в това си състояние , всеки ден с капки вода , за седмица все едно никога не му се е случвала случка. Но и в това състояние изкараха онези уДжасни минуси 20 дена...кливии , стрелиции , какви ли не луци и красоти си заминаха ...тия гадчета толкова бяха сухи , че нямаше какво да им измръзне и замръзне...взеха че се съживиха някъде съвсем през пролетта . И то стана случайно , пак ме мързеше , този път да ги изхвърля. В една от саксийките явно е капнала вода от поливката на нещо друго... гледам едно живо дебело ..другите люспи...и се светнах че може да са живи и те . Полека поливка , напълниха се .

Мразя ги такива красти ...орхидеите са хиляда пъти по некапризни и по държеливи .

И още нещо много важно , разбрано пак на проба-грешка. Когато прехвърляте и заравяте или пък отравяте каудекса... все едно , НИКОГА , НИКОГА НЕ чистете малките коренчета . Веднага след това почват да гният ...дават го по разни клипчета и литератури това почистване , но е много рисково. Направих го , получих си го , вече не пипам.

Стискай зъби и се смей ! Чакай и се надявай !
-----------------------------
Дограмата ми хлопа , дограмата ми хлопааааа....
--------------------------------
http://dobis.snimka.bg/?profile,albums

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 18 дек 2013, 00:16

Аз имам няколко растения на топло, на южен прозорец. Поливам ги веднъж седмично, обилно. Но при прибирането ги засуших, хвърлиха листата и като видях, че пак взеха да цъфтят и да растат, започнах да ги поливам. Първите две седмици по-малко, после вече нормално.
Другите растения са на около 15 градуса. Не са поливани от октомври. Меки са, но нищо им няма. Даже и листата си държат още. Но от студа в началото на октомври умряха 2-3 растения. Заради моята небрежност, а не защото са кекави Адениумите. Просто тогава бяха много мокри, а аз не ги прибрах навреме.

Всъщност, бих казал, че няма толкова лесно растение. Иска само жега. Ако се сетиш - поливаш. Ако забравиш - не поливаш. То си седи и си чака. Същото и с торенето. Перфектно!

Pepsy Ivanova
Любител на южните растения
Регистриран: 10 юни 2013, 13:42
Район:

Непрочетено мнение от Pepsy Ivanova » 16 яну 2014, 12:07

Здравейте, от 2 седмици листата на адениума ми започнаха да жълтеят, но само по върховете и да изсъхват. Държа го в офиса на слънце през целия ден и температурата не пада под 24 градуса. Стъблото не е омекнало или спаружено. Листата в момента в основата си са тъмно зелени, а по края са като изгорели. Поливам го веднъж седмично и до преди 2 седмици нямах никакъв проблем. Моля за съвет. Благодаря на всички предварително.

“Правописът е като хигиената. Сигурно може и без него, но - не е същото.”

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 16 яну 2014, 13:19

Просто е решил да хвърли листата си, нормално за този сезон. Щом стъблото е твърдо, значи всичко е наред. Може ли снимка? Ако е пораснал вече, може би саксията вече му е малка и трябва да се полива по-често. Но не давам такъв съвет, без да съм видял снимка! И също - пресаждане не е необходимо още!

Pepsy Ivanova
Любител на южните растения
Регистриран: 10 юни 2013, 13:42
Район:

Непрочетено мнение от Pepsy Ivanova » 20 яну 2014, 12:00

http://dox.bg/files/dw?a=6b4b57a2b7
http://dox.bg/files/dw?a=9803b7815d

Здравейте, ето снимки на Адениума ми. Днес пожълтелите листа са вече доста повече. Моля за мнение. Лека и успешна седмица на всички.

“Правописът е като хигиената. Сигурно може и без него, но - не е същото.”

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Опрашване и семена при Адениум (Adenium seeds)
    0 Отговори
    610 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    04 фев 2016, 11:53
  • New post Адениум, Пустинна роза (Adenium obesum) в Палм Център
    133 Отговори
    23031 Преглеждания
    Последно мнение от vladi
    14 авг 2018, 22:52
  • New post Отглеждане на Адениум (Пустинна роза) в България
    6 Отговори
    2492 Преглеждания
    Последно мнение от Юлиана
    08 юни 2018, 12:54
  • New post Резитба на Пустинна Роза, Адениум (Adenum sp.)
    149 Отговори
    14928 Преглеждания
    Последно мнение от lianny2507
    08 юни 2018, 13:25
  • New post Болести и неприятели по Адениум (Пустинна роза)
    7 Отговори
    1640 Преглеждания
    04 юни 2018, 18:16
  • 0 Отговори
    945 Преглеждания
    13 фев 2013, 02:10

Върни се в “Плумерия и Адениум (Plumeria, Adenium)”