Bougainvillea

Valentina
Регистриран: 04 сеп 2018, 15:43
Район: Пловдив
USDA zone: 4a
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Бугенвилия, засадена в земята до подпорна стена

Непрочетено мнение от Valentina » 04 сеп 2018, 15:56

Здравейте, моля за помощ. Имам бугенвилия от две години, миналата година цъфтя добре, всичко беше ок. Тази пролет я изкарах на терасата, пусна листа, цъфна за 1-2 седмици, окапаха цветовете и от тогава листата й са жълто-зелени, не пусна нови разклонения. По единия клон даже няма и листа. На южна тераса е, слънчево е и я поливам през 2-3дни. Какво да направя за да цъфне отново? Какво иска?
Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 58 times
Been thanked: 97 times

Re: Bougainvillea

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 04 сеп 2018, 21:14

Растението никак не изглежда щастливо. Вероятно има проблем в корените и затова няма растеж. Торене в този случай, няма да помогне.
Другата възможна причина е, ако растението е системно засушавано. Така успява само да оцелее, но не и да расте.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от traiko » 01 окт 2018, 22:43

Бугитата продължават да си цъфтят,Имам и една която е в земята.За едно лято
направи много сериозен растеж.Не знам дали да я вадя или да търся някакво
решение за отопление през зимата.Ще кача някоя снимка.

vinil
Любител на южните растения
Регистриран: 22 авг 2013, 12:39
Район:
Been thanked: 1 time

Re: Бугенвилия, засадена в земята до подпорна стена

Непрочетено мнение от vinil » 04 окт 2018, 22:33

Valentina написа:
04 сеп 2018, 15:56
Здравейте, моля за помощ. Имам бугенвилия от две години, миналата година цъфтя добре, всичко беше ок. Тази пролет я изкарах на терасата, пусна листа, цъфна за 1-2 седмици, окапаха цветовете и от тогава листата й са жълто-зелени, не пусна нови разклонения. По единия клон даже няма и листа. На южна тераса е, слънчево е и я поливам през 2-3дни. Какво да направя за да цъфне отново? Какво иска?
Изображение
Наистина е нещастно растението и освен вероятните причини, които е изброил г-н Донов, на мен ми се струва, че в такива случаи задължително трябва да се смени почвата, да е леко кисела и да се подхранва, разбира се /но не сега, няма за кога/. Освен това е много пършиво /извинявам се за израза/- аз задължително бих го окастрила и оформила, не е приятна гледка дори ако цъфне. И моите са все още навън, цъфтят си, други прецъфтяват, но са все още с буйна листна маса. Въпреки това подрязването няма да им се размине, за да има място за всички растения. <kill myself> Малко ми е трудно качването на снимки от моя тел., но когато ги прехвърля, ще кача няколко.

P.S.През лятото, на южна тераса, поливането през 2-3 дни си е откровено засушаване, както твърди г-н Донов. Аз поливам всеки ден и до следващия на обяд листата на някои растения вече са оклюмани. Въпреки че досега съм имала само една Бугенвилия с памукови въшки /така я купих, по моите нямаше, но третирах и тях/, не е изключено да има някакви вредители- проверете я!

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

Потребителски аватар
dragodream
Регистриран: 22 окт 2014, 15:06
Район: Карлово
Надморска височина (m): 480
Любим климат: колкото може по-топло
Has thanked: 1 time

Непрочетено мнение от dragodream » 08 окт 2018, 12:44

Бях в Турция и си купих Бугинвилия. Никога съм нямал и сега не знам какво да я правя.Малко и жълтеят листата но не знам сега слага ли се зелен камък.Как и колко се полива.
Изображение

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 09 окт 2018, 13:58

Според мен сега точно няма нужда от нищо друго, освен от подготовка за зимата. Оставете я да се нацъфти, след което може да я поокастрите и оформите- ако желаете, разбира се. Нормално е да ѝ пожълтяват и опадат листата- не всички, но голяма част от тях- на някои сортове. Аз имам такива, които остават с голи пръчки /предимно лианите/ и някои храстовидни, които запазват част от листата си. Подрязвам всичко наред, но още през февруари започват да избиват нови разклонения. Подхранване и зелен камък- напролет. Поливането през зимата- след пресъхване на почвата, ако е на хладно като моите- 1,2 пъти месечно, много оскъдно. Моята, която е като вашата, съвсем се обезлиства- ако това ви успокоява. Подрязвам и я оформям, за да образува повече разклонения. Успех!

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

Потребителски аватар
dragodream
Регистриран: 22 окт 2014, 15:06
Район: Карлово
Надморска височина (m): 480
Любим климат: колкото може по-топло
Has thanked: 1 time

Непрочетено мнение от dragodream » 09 окт 2018, 15:11

Благодаря.
Ценни съвети ми дадохте. Напролет когато започне да се развива ще кача снимки.

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 09 окт 2018, 17:40

Радвам се, ако съм била полезна, макар че точни "правила," според мен, няма. Някои отглеждат Бугенвилиите си на топло и когато получават достатъчно и силна светлина, продължават да цъфтят. Не всички и не обилно, но пускат някакви цветчета, защото през зимата светлината е далеч по-слаба. Аз отглеждам повече от 20 год. и стигнах до извода, че им е нужен известен покой, който съвпада със зимата. При моето отглеждане на хладно до цвят не стигат /макар че по-точно слабата светлина е причината/, но затова пък след изнасянето им навън, започват да се развиват много бързо и веднъж започнат ли, цъфтят цяло лято на 2-3 цикъла, с много кратки почивки. И в момента цъфтят, тази като вашата е с нов, 3-ти цъфтеж. Пропуснах да пиша- колкото повече слънце, толкова по-добре- моите са на южно изложение и слънчево греене поне 5-6 ч. И аз ще се опитам да кача малко снимки на тези, които все още цъфтят.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Бугенвилеи (Bougainvillea) в Палм Център-Пловдив
    от Kiril Donov » 02 апр 2013, 01:05 » в Бугенвилея (Bougainvillea)
    193 Отговори
    25697 Преглеждания
    Последно мнение от vinil
    02 май 2017, 20:19
  • New post Бугенвилея Сандериана, Bougainvillea glabra 'Sanderiana'
    от traiko » 16 окт 2014, 22:42 » в Бугенвилея (Bougainvillea)
    12 Отговори
    2203 Преглеждания
    Последно мнение от rosibg
    09 ное 2016, 14:35

Върни се в “Бугенвилея (Bougainvillea)”