Дивите орхидеи в България

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 17 times
Been thanked: 7 times

Дивите орхидеи в България

Непрочетено мнение от achovd » 06 окт 2014, 17:38

В България има около 70 вида диворастящи орхидеи, като около 90 % от тях са в Родопите.Информацията е от тук,като авторката на книгата за дивите орхидеи в България беше написала и няколко интересни коментара,които ще копирам,с цел във форума да се оформи дискусия около дивите орхидеи у нас.Предполагам някои от вас в (пред)планинските райони имат добри шансове да отглеждат такива растения и в градините си.Надявам се Киро няма нищо против линка :)

Орхидеите в Родопите: Всъщност има и друг начин за орхидейна ботаническа градина. Често пъти, поради специфичните изисквания, много видове се "струпват" на една конкретна площ. Такъв терен би могъл да се закупи, гарантирайки се опазването на видовете и да се развие като контролирано посетителско и образователно място по подобие на някои естествени планински алпинеумни градини, отворени за посетители, но стопанисвани като естествена среда на обитание. В тях би могло и да се развива консервационна и изследователска дейност. Не коментирам шансовете такова нещо да се случи в нашата страна...

Рашо Михаела всъщност дивите орхидеи у нас са около 70 вида, специалисти има, но има два проблема: единият е, че повечето видове са изключително трудни за култивиране, извадени от естествената им среда, където обитават чрез специфична гъбна симбиоза и създаването на такава среда и то пресъздавайки различни местообитания е сложна и скъпа задача; втората част на проблема е, че стопанисването на сега съществуващите ботанически градини в България е безкрайно крехко и за управляващите - доста ненужно, а самите хора радващи се и ценящи природата у нас...сами знаете каква част са от населението тук...Общо погледнато растителното разнообразие на страната е още по-впечатляващо и дори за родните ни ботанически съкровища няма кой/как да създаде ботаническа градина, въпреки че идеята е била често коментирана.

Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Район: Варна
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Дивите орхидеи в България

Непрочетено мнение от Kolibar » 08 окт 2014, 16:34

Ето една дива орхидея от околностите на град Елена, централна Стара планина:

Изображение

Изображение

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

stan
Любител на южните растения
Регистриран: 03 окт 2013, 19:42
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 0

Непрочетено мнение от stan » 14 окт 2014, 22:23

Браво Kolibar, страхотно попадение! Аз бях в тези части на България преди две седмици и сега като се замисля видях подобно цвете, а в близост до него и едно друго, но с много красиви нежни наситено сини цветове. Тогава обаче бях концентриран в намирането на гъби и не се сетих да ги снимам...... <head in the wall>

Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Has thanked: 4 times

Непрочетено мнение от Kolibar » 14 окт 2014, 23:15

stan написа:Браво Kolibar, страхотно попадение! Аз бях в тези части на България преди две седмици и сега като се замисля видях подобно цвете, а в близост до него и едно друго, но с много красиви нежни наситено сини цветове. Тогава обаче бях концентриран в намирането на гъби и не се сетих да ги снимам...... <head in the wall>

<off topic> Да не си от Еленския Балкан като моя милост? :)

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

stan
Регистриран: 03 окт 2013, 19:42
USDA zone: 7b/8a

Непрочетено мнение от stan » 17 окт 2014, 21:35

<off topic> Не точно. Роден съм във Велико Търново, но като дете/а и по-голям съм прекарвал всяка вакация Еленския Балкан <cheers>

forumolubec 1978
Регистриран: 20 авг 2018, 19:27
Район: Бургас
USDA zone: 7b
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 21 окт 2018, 12:14

Един отличен клип за дивите орхидеи от Източните Родопи(Свирачи, Ивайловградско).

Потребителски аватар
h2o
Engineer-agronomist, Master in Agriculture | Инженер-агроном, Магистър по Земеделие
Регистриран: 02 фев 2012, 21:48
Район: гр.Добрич
Надморска височина (m): 110
Абсолютна минимална t° (°C): -18*С 2010г.
Минимум последна зима (°C): -12/-12.5 (01.03.2018)
Любимо растение: вашингтония филифера
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от h2o » 22 окт 2018, 09:22

Интересен репортаж.Явно на много места из България растат диви орхидеи.В горите и поляните зад Албена и Кранево има доста от тях.По-едрите видове обичат сенчести или полусенчести места. При нас ги наричат салеп. Аз съм си пренесал в двора няколко от тези красавици. Красиви са , нямат аромат.Корена представлява грудка и сляпото куче не и прощава щом я намери.

"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

forumolubec 1978
Регистриран: 20 авг 2018, 19:27
Район: Бургас
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 22 окт 2018, 22:27

h2o написа:
22 окт 2018, 09:22
Интересен репортаж.Явно на много места из България растат диви орхидеи.В горите и поляните зад Албена и Кранево има доста от тях.По-едрите видове обичат сенчести или полусенчести места. При нас ги наричат салеп. Аз съм си пренесал в двора няколко от тези красавици. Красиви са , нямат аромат.Корена представлява грудка и сляпото куче не и прощава щом я намери.
През пролетта изведох децата на разходка в близост до ЗМ "Старият соват".Тя се намира в най-големия, в близост до Бургас, запазен горски масив. Тогава попаднах на салеп(орхидея), а даже не знаех името й. Бях си наумил след прецъфтяването да извадя грудката, дори означих мястото, но оттогава не съм ходил там. После проверих и се оказа, че това е пурпурен салеп с латинското име: Orchis Purpurea. Не знам, дали сега е подходящо да извадя грудката, ако отида през почивните дни към мястото...Ето клипче:

Потребителски аватар
h2o
Engineer-agronomist, Master in Agriculture | Инженер-агроном, Магистър по Земеделие
Регистриран: 02 фев 2012, 21:48
Район: гр.Добрич
Надморска височина (m): 110
Абсолютна минимална t° (°C): -18*С 2010г.
Минимум последна зима (°C): -12/-12.5 (01.03.2018)
Любимо растение: вашингтония филифера
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от h2o » 23 окт 2018, 22:18

Същото е и при мен .Само че на клипа наистина не са му реалните цветове.Малко по тъмно наситен му е цвета и е осеяно с тъмни точици .

"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Орхидеи - обща
    от marmozana » 22 май 2013, 11:11 » в Орхидеи (Orchidaceae)
    135 Отговори
    13100 Преглеждания
    Последно мнение от lenka
    13 окт 2018, 15:52
  • New post Климат на България
    143 Отговори
    25685 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    22 яну 2016, 23:51
  • New post Scolopendra в България
    21 Отговори
    1999 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    27 окт 2015, 22:44
  • New post Палми в северна България!
    от Stanimir_Z » 14 авг 2016, 23:11 » в Палми (Palms)
    14 Отговори
    4621 Преглеждания
    Последно мнение от Kolibar
    18 ное 2016, 09:28
  • New post Маслините на югозападна България
    от ivo-k » 29 авг 2013, 16:01 » в Olea europaea (Маслини, Olives)
    36 Отговори
    14262 Преглеждания
    Последно мнение от ivo-k
    03 апр 2015, 15:20
  • New post Има ли субтропичен климат в България?
    350 Отговори
    36937 Преглеждания
    Последно мнение от zack
    13 окт 2018, 17:48

Върни се в “Орхидеи (Orchidaceae)”