Орхидеи - обща

marmozana
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Орхидеи - обща

Мнение от marmozana » 24 авг 2014, 21:23

Дидка, не виждам никакви гадини по листата. Единственото, което ми изглежда подозрително са белите "прашинки" по цветоноса. Приличат ми на памуклийки, но може и да греша. Такива капки по фаленопсисите си никога не съм виждала. Ако няма някоя скрита лимонка, може и да е естествено състояние, като при дендробиумите.

Didka_ss

Мнение от Didka_ss » 24 авг 2014, 22:18

Те по листата не се виждат,правят паяжинка в основата между тях.Забелязах ги по цвета да си се разхождат и понеже той е бял се открояват по-добре.А това по цветоноса са лепкави капчици не прашинки,но все пак Ви благодаря!Четох в един сайт,че почиствали листата със спирт,а ако проблема е разпространен и по цветовете,направо пулверизирали цялото растение.Аз не смея да пробвам,страх ме е да не им навредя още по-вече.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 325 times
Been thanked: 910 times

Мнение от Kiril Donov » 24 авг 2014, 22:39

Дидка, погледни снимки в Гугъл за акари (или още по-добре - за spider mites) и виж дали е същото нещо!

Потребителски аватар
Sun4e
Любител на южните растения
Регистриран: 09 апр 2014, 11:47
Район: София
USDA zone: 7a

Мнение от Sun4e » 25 авг 2014, 13:53

А това по цветоноса са лепкави капчици не прашинки,но все пак Ви благодаря!

Дидка, не виждам никакви гадини по листата. Единственото, което ми изглежда подозрително са белите "прашинки" по цветоноса. Приличат ми на памуклийки, но може и да греша. Такива капки по фаленопсисите си никога не съм виждала. Ако няма някоя скрита лимонка, може и да е естествено състояние, като при дендробиумите.

И аз незнам дали има проблем някакъв. Наистина ми изглеждат и на мен добре. <head in the wall>
Гледам че и част от моите са лепкави и със "захарни кристалчета" по листата. Но досега не съм го отразявала като проблем това. Но интересното е че не всички са така. В момента вандата ми вади цветонос и има лепкави капчици по пъпките.Но нея я гледам в офиса и няма досег с другите в къщи.. та незнам.

Swetoslawa

Мнение от Swetoslawa » 26 авг 2014, 17:46

Един въпрос, понеже ми се струва, че при Фаленопсиса и още някои видове орхидеи е необходимо усвояване на по-голям процент азот, от този в комбинираните р-ри-предназначени за орхидеи, какво ви е мнението за усвояването на повече азот и конкретно за Карбамида (тор с най-голямо съдържание на азот) ?

Didka_ss

Мнение от Didka_ss » 28 авг 2014, 20:51

Здравейте,реших да отида при една позната цветарка и тя ми даде един спрей,та мисля да пробвам с него(каза,че най вероятно са листни въшки).Гледах в гугъл,но понеже са много миниатюрни гадовете,аз не мога да ги определя точно какви са.А между другото,след поредната баня реших да им полирам листата с прясно изцеден лимонов сок.Не знам дали е правилно,но пък съм доволна от резултата-придобиха страхотен блясък и изглеждат невероятно!Сега остана да се отърва от неканените гости по тях и да чакам да разцъфтят вече.

Потребителски аватар
Sun4e

Мнение от Sun4e » 05 сеп 2014, 17:44

Да ви се похваля...
красавицата ми пак цъфна <thumbsup>
Изображение
Изображение

Didka_ss

Мнение от Didka_ss » 15 окт 2014, 10:02

Здравейте,скоро и аз ще мога да се хваля с цвят. <thumbsup> Две от орхидеите ми пускат първите си цветоноси"домашно производство".Много си ги глезя и им се радвам и ето,че дойде момента,те да ми се отблагодарят,но имам едно въпросче....Тъй като старите цветоноси все още са свежи,не съм ги отрязала.След избиването на новите,трябва ли да отрежа старите или да си ги оставя и тях?Знам,че от старите цветоноси може да се събуди някоя заспала пъпка,но дали пък не отнемат много от силата на новите,които са все още много малки?Моля за отговор,а аз когато му дойде времето,ще черпя със снимки!

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 325 times
Been thanked: 910 times

Мнение от Kiril Donov » 15 окт 2014, 10:50

Цветоносите не отнемат никаква сила, ако не растат. Ако пък растат, значи цъфтят или пускат вегетативен прираст. С други думи - ако са свежи, аз не бих ги отрязал!

stan
Регистриран: 03 окт 2013, 19:42
Район: Варна
USDA zone: 7b/8a

Мнение от stan » 18 окт 2014, 10:35

Здравей Дидка,

Тук Мармозана би била най-компетентна по темата, но база десетките форуми и няколко книги които съм изчел, и опит с над 30 орхидеи в къщи повече от 3 години аз бих посъветвал да отрежеш старите цветоноси.

След отрязването им обикновено цветето преминава през фаза на почивка преди да започне нов цикъл на растеж. Разбира се, ако искаш да получиш по-ранен цъфтеж, просто режеш цветоноса до най-горната "спяща пъпка" и от него би трябвало да излязат няколко нови цвята. От опит обаче е доказано, че тези цветове са много по-малко от тези които биха се получили на нов цветонос.

Тъй като имаш в случая два живи цветоноса (стар и нов), изчакай да прецъфтят новите (дай боже след Нова Година) и ако не ги отрежеш - самото цвете ще се саморегулира и ще пресуши тези които не му трябват.

Успех и да те радват дълго!

marmozana

Мнение от marmozana » 18 окт 2014, 16:48

Самата компетентност реши да се включи, поласкана от stan <cheers2>
Никога не режа прецъфтели цветоноси на фаленопсисите си. В 90% от случаите събуждат спящи пъпки и изкарват разклонения, които си цъфтят :) Има някои хибриди, които не го правят, но техните цветоноси просто си изсъхват след прецъфтяването.

stan

Мнение от stan » 18 окт 2014, 17:04

<cheers> и от мен. Аз предлагам на Дидка да си вземе още един фаленопсис (ако вече не го е направила <he-he> ) и да експериментира. Единия да му остави цветоносите, а на другия да ги отреже. После да каже резултата <wink> <cheers2>

А от теб и dobis най-много съм научил по едни други форуми в началото на орхидеената ми мания. С времето обаче научих и, че всяка гадинка си има собствен характер независимо от общите им характеристики. Фаленопсисите кат цяло са лесно цвете за отглеждане, но като сложим факта, че първо: братята холандци/немци ги тъпчат с всякакви хормони и торове преди да ги пуснат на пазара и второ, условията във всеки дом са различни - ги правят доста непредвидими и интересни понякога <yes>

Didka_ss

Мнение от Didka_ss » 19 окт 2014, 12:05

Моята страст към орхидеите започна преди около година,а от януари до сега имам девет фалчета и не смятам да спирам до тук.Експеримента който ми предлага Stan,вече съм го направила-на две от орхидеите съм отрязала прецъфтелите цветоноси,като едната пусна нов,а другата все още я чакам.Преди малко им извърших обстоен преглед и забелязах,че на още две им избиват нови цветоноси и вече стават четири,а на друга се събужда заспала пъпка.Много съм доволна,че успях да ги отгледам до сега(а дано и за напред да е така)и то с ваша помощ,за което казвам едно голямо БЛАГОДАРЯ!Сега смятам да се вслушам в съвета на Кирил и Мармозана(като се надявам Stan да не се сърди) и да не режа старите цветоноси,преди да са изсъхнали сами.

stan

Мнение от stan » 19 окт 2014, 15:40

Здравей Дидка,

Никак не се сърдя <he-he> . Ако трябва да съм честен, не съм имал случай на останали 2 живи цветоноса и същевременно нов, който расте.
Като сравниш цъфтежа на орхидеите с нови цветоноси и на тези които си оставила от стар, с голямо нетърпение ще очаквам снимки <wink>
Аз вече фалчетата си ги гледам по инерция и те си ме радват нон стоп. Напоследък се концентрирам на "по-капризни" орхидеи, които обожавам - цимбидуим, различни онцидиуми, брасии, зигопеталуми, ванди и мокара.
Там играта определено е по-забавна, а когато има резултат (т.е цъфтеж) е голямо удоволсвтие. <thumbsup>

Потребителски аватар
Sun4e

Мнение от Sun4e » 19 окт 2014, 22:26

Да взема да се включа и аз ли с некомпетентно мнение?..
Дидка мойте цветоноси не ги режа, ако някой тръгне да засъхва го режа до здраво и натривам отрязаното място с канела. В повечето случай спира съхненето и след време избиват разклонения .
Но снимки мога да кача утре, че сега през телефона не става.

Отговори