Изкуствено осветяване на растенията

Времето в България. Климатът на България.

В тази секция могат да пишат само потребители, регистрирани поне преди 3 месеца и с минимум 50 мнения в секциите за растения!

Re: Ринкоспермум (Rhyncospermum jasminoides, Trachelospermu

UNREAD_POSTот vinil » 24 Юли 2017, 18:52

Виж, поне по отношение на отглеждането на растенията през лятото, наистина дворът ми е предимство- групирани са на 3 групи- на пряка слънчева светлина, на прошарена и на светло, но неогряно от слънцето място, там са нововкоренените "бебоци". Предната част на двора е южна, но също е засенчена от общинските липи, както и от моите увивни растения по оградата, така че нискостеблени цветя не виреят особено. Определено лятото е добрият период- и за мен, и за цветята -за всички цветари, които нямат "екстри"/остъклени тераси или оранжерии/, е така. Затова големите мъки са през зимата- както по отношение на температурата, така и по отношение на светлината. А ти щом имаш "благословията" на съседите, си добре- аз имам близки в Сф-я, които до преди 1-2 год. използваха междустълбищното пространство през зимата и си решаваха проблема в известна степен. Но по някаква причина са им забранили и се видяха в чудо- струпаха ги из целия апартамент, де що има място и много от тях загинаха. А бе проблемна си е зимата при нас, тогава загиват доста растения, защото нямаме възможност да им осигурим необходимите условия....
Ти доосветяваш ли ги, или разчиташ само на естествената светлина от прозореца?
"Първа и втора класа в самолета кацат по едно и също време".- Ст.Джобс
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот sylay » 26 Юли 2017, 16:26

През зимата някои ги държа на стълбището във входа.
Други /като цитрусите и 1-2 мушката/ - на остъклената тераса на кухнята/изток/. И само през много много студеното време, като например температури от -17'С ги прибирам за кратко.
Някой ги държа подредени по стаите.
Ринкоспермума взе да ми пуска мустаци и да се закача за стените на блока/изкарала съм го на козирката на входа/ и пуска пъпки за цъфтеж. Зимата планирам да е във входа на студено. Някой пишат, че от студа му окапвали листата, други, че е вечно зелен. Който има познания да даде компетентно мнение.

За доосветяване само съм чела, никога не съм практикувала. Дори не знам как!? Имало специални лампи, но как имитират целия спектър на сънчевите лъчи не знам. <hmmm>
Аватар
sylay
Градинар (Gardener)

Mясто: ПЛОВДИВ
Любимо растение: Мурая
Любим климат: субтропичен

UNREAD_POSTот bid1 » 26 Юли 2017, 19:07

Моите по-студоустойчиви са в мазе, но миналогодишната студена зима ми взе много жертви <Mad> и сега направо го изключвам от плановете си. По тази причина съм в абсолютна паника, чудя се къде ще ги слагам, защото в къщи първо- нямам място и второ- на растенията няма да им хареса, защото е доста топло. За съжаление нямам нито една стая, която да не се отоплява, нямам и никакво остъкление. Терасата ми е огромна, ще са ми нужни доста средства за остъкляване, но и мъжете не разрешават, защото през лятото им е мястото за отмора... <cheers2> А -17 град. не са ли много за остъклена тераса? Все пак е затворено пространство- навън колко по-ниски са температ. в Пловдив, за да е -17 в остъклението? Все си мисля, че остъклението е добър вариант за някои растения, но очевидно не е, или може би зависи от това на какво изложение е терасата...

Моят Ринкуспермум мустачки не пуска, но той, както и Жасминът самбак, образуват цветни пъпки. Когато имах Ринкосермум преди год., зимуваше в мазето на температ.10-12 град. с частично опадване на листата, но може да понесе и малко по-ниски- тогава вече може и да опадат напълно. Това не знам, защото по- ниски температ. от 10 град. не е имало в мазето не знам откога, но във всеки случай- поне 5 год., оттогава част от растенията зимуват там.

Това доосветяване и за мен е непонятна тема, а е важно, според мен. Миналата зима ме посъветва един друг цветар да купя 2 луминисцентни фитолампи Силвания, но растенията под тях определено не се чувстваха добре. Така и не разбрах /колкото и да търсих информация/- много силни ли им бяха тези лампи, или много слаби, на какво разстояние трябва да са от растенията и се оказва, че и преди идващата зима съм поставена пред същия проблем. Затова трябва да питаме знаещите в темата за доосветяване, защото в къщи само на това ще разчитам, ако зимата е продължително мрачна. В апартаментите поне имате панорамни прозорци, а моите не са и по тази причина светлината е по-оскъдна, макар че всички первази са задръстени. Неволи, неволи...... <head in the wall>
bid1

UNREAD_POSTот sylay » 27 Юли 2017, 12:19

-17'С не са ми на терасата, а бяха температурите тази зима навън. Това значи, че на остъклената тераса са близо до нулата и ме беше страх да си оставя цитрусите там през ноща.

За Доосветяването - имам яка нужда от такова, но не съм сигурна нито колко е ефективно, нито как стават нещата. Как растенията ще фотосинтезират при изкуствена светлина?! А как ще цъфтят?!Нали идеята на обикновената светлина е, че има най-разнообразен спектър.... това, обаче е друга тема и тоста голяма.
Аватар
sylay
Градинар (Gardener)

Mясто: ПЛОВДИВ
Любимо растение: Мурая
Любим климат: субтропичен

UNREAD_POSTот vinil » 27 Юли 2017, 17:32

Ами от тази жега чак мозъкът ми се размъти- добре, че днес най-после и тук малко поваля и се захлади. То е близко до ума, че не може да е -17 град. в остъклена тераса, но кой да си размърда мозъка? Понеже имам позната с такава тераса, но с южно изложение, където температ. рядко пада под 10 град., затова съм се размечтала за такова нещо, но както казах- моята тераса е огромна и едва ли ще поддържа толкова висока температ.

Другият вариант остава пак мазето, но с някакво отопление в големите студове и задължително доосветяване. Тук вече наистина трябва да се прехвърлим в друга тема, защото със сигурност има запознати с изкуственото доосветяване, ще разчитаме на техните съвети.
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот achovd » 28 Юли 2017, 13:15

Полу- <off topic>

При мен на остъклената тераса беше паднало до -5, когато бях спрял духалката за малко. При продължителни студове на остъклена тераса си пада под 0 без никакъв проблем. Аз спасих положението с духалка, хубаво е да имате поне един що-годе читав термометър и да следите какво се случва, да няма после рев.
Аватар
achovd
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

Mясто: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор

UNREAD_POSTот vinil » 28 Юли 2017, 14:31

Не полу-, ами баш <off topic> сме си, обаче не открих подходяща тема, а за нас, които нямаме подходящи условия, а искаме да отглеждаме хубави цветя, обмяната на информация е много важна. Мисля, че особено през зимата ще ни е още по- необходима, затова трябва да се намери място и за такава тема- всеки споделен опит е ценен както за нас, така и за растенията. <wink>
vinil
Градинар (Gardener)

Re: Изкуствено осветяване на растенията

UNREAD_POSTот vinil » 23 Сеп 2017, 15:02

Вече настъпи астрономическата есен, а заедно с нея- доста ниски температури и...най- неприятното- мрачните облачни дни. А недостатъчната светлина, знаем, е една от причините растенията в къщи да не се развиват добре, или по-точно- никак не се развиват....
По тази причина пристъпвам в темата за доосветяване без абсолютно никакви познания и разчитам на вашите компетентни съвети и предложения.

Миналата зима използвах криво- ляво, както дойде- без да се допитам, 2 луминисцентни пури/уж фитолампи, но мен всеки може много лесно да ме излъже/ на Sylvania GroLux T8 36W 120cm OEM. Обаче не знам за растенията това осветяване достатъчно ли е, малко ли е или много, на какво разстояние трябва да са от осветителното тяло, колко часа е необходимо доосветяване...Макар че формулата не е една за всички растения, това е съобразно изискванията на растенията към пряка/непряка слънчева светлина, но аз не знам една такава лампа точно каква светлина отдава.

Растенията не бяха много, но на някои от тях започнаха да пожълтяват и опадат листатата, други, които бяха останали без листа, започнаха да образуват нови много рано- още през декември- януари, но при изнасянето им напролет опадаха, а растенията загинаха /някои, не всички/.

Сега, за да не повтарям грешката си от миналата зима, отправям въпроса си към знаещите, защото осъзнах, че в същност съм допуснала не една, а съвкупност от грешки- не само от незнание, а и защото нямаше кого да попитам. Не че не изчетох доста материал по въпроса, но на теория е едно, опитът от практиката- друго...
Очаквам вашите насоки и съвети!
vinil
Градинар (Gardener)

Предишна

Назад към Климат. Времето в България (Climate. The Weather in Bulgaria)