Изкуствено осветяване на растенията

Времето в България. Климатът на България.

В тази секция могат да пишат само потребители, регистрирани поне преди 3 месеца и с минимум 50 мнения в секциите за растения!

Изкуствено осветяване на растенията

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 13 Ное 2014, 01:15

Казвал съм и преди, че никога не съм осветявал растения.
И все пак, за домашни условия през зимата, по пътя на логиката мисля, че им трябва светлина от пълния видим спектър. Не знам какво са алфа и бета лъчите, но знам, че светлината трябва да започва от около 300-350 nm (УВ), да мине през синьо, зелено, жълто и червено. Най-голямо количество трябва да е т.нар. бяла светлина, която е съвкупност от синя, зелена и червена. Тъй като в нанометри може би няма лампи, нека ги опишем в келвини.

60-70 процента от общия светлинен поток трябва да е с цветна температура около 4000-6000 К.
10-15 процента от общия светлинен поток трябва да е с цветна температура между 10000 и 15000 К.
До 5 процента от общия светлинен поток трябва да е цветна температура над 20000 К (може и чисто УВ).
10-20 процента от общия светлинен поток трябва да е от зеления и червения спектър.

С такава светлина имитираме лятното слънце. Такава е моята логика, но аз не съм го правил никога. Най-вероятно има готови решения, които е възможно да не се припокриват напълно с този спектър. Но по пътя на същата моя логика, аз пресъздадох LED лампа за моя морски аквариум с живи корали, имитирайки силното тропическо слънце на 5 метра дълбочина в морето. Резултатът е, че имам един от най-стабилните морски аквариуми, подчиняващ се само на природните закони. За 6 години не се е "крашвал" нито веднъж и коралите ми и в момента растат като обезумели.

Отварям тази тема, за да синтезираме опита на всеки, който е пробвал да осветява изкуствено растения през зимата. Макар аз да направих много лесно моята LED лампа, не ми се вярва много хора да решат да минат по този път. Да, наистина LED лампите са може би най-доброто решение в момента, но вероятно има и други решения - по-евтини или по-лесни за намиране.
Какъв е вашият опит?
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

Re: Изкуствено осветяване на растенията

UNREAD_POSTот емиава » 13 Ное 2014, 02:15

Този въпрос от доста време ме вълнува, но признавам - нямам никакви знания и умения в тази област. Купчините растения, които заобикаляме и прескачаме всяка зима в къщи обикновено изкарват студените месеци държани във възможно най-пълен покой. Но пролетта тази година заради липса на светлина за малко да не успея с разсадите за зеленчуци. Февруари и март бяха особено мрачни и резултатите не закъсняха - каквото успя да поникне се изтегли и едвам креташе. Решението ни беше доста аматьорско -две стоватови крушки от старите, с нажежаема жица и една УВ-лампа между тях. Това сякаш помогна да не пропадне сезона. Иска ми се за следващата пролет да имам по-добър вариант за изкуствено осветление и да не завися от времето. Ще трябва да наваксам с теорията.
емиава
Специалист с много опит

Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Mясто: София

UNREAD_POSTот Бобсъна » 13 Ное 2014, 03:08

Използвам лампите Силвания Гролукс..доволен съм... <cheers2> <cheers2> <cheers2>
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот chicholyubo » 13 Ное 2014, 10:39

Аз да допълня , че има два вида специализирани лампи с UVB"и"UVA" Най подходящи за растенията са лампи с "UVА" .
"UVА" служи за засилване на естествените цветове в затворени помещения а при животните ( по скоро студено кръвните) стимулира апетита и размножаването.
"UVB" служи за засилване на синтеза на витамин ."Д"а
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Mясто: София\Горни Лозен
Надморска височина (m): 680
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална темп.(°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум в посл. зима (°C): -16.7 на 7 Яну 2017
Любимо растение: Cocos nucifera
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/

UNREAD_POSTот gugun4u » 13 Ное 2014, 11:44

То май аз повдигнах темата <thumbsup> Поръчах една 100 ватова UV A крушка, да видим дали ще има ефект. Рискувам едни 17 лева, в името на цитрусувото благоденствие <die laughing> Ако листопада поспре и се наблюдава положителен ефект, ще пиша по нататък. Сега като за начало трябва да измисля как да я закрепя над цитрусите <explain>
gugun4u
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Oliver Queen » 13 Ное 2014, 15:34

Това е моето осветление.
Лампа Sylvania Grolux 600W с 2050K цветна температура
рефлектор Hammer
и хибриден дросел MST 600W

Изображение
"By similar things disease is produced, and by similar things administered to the sick they are healed of their diseases." — Hippocrates
Oliver Queen
Ценен специалист по бананите ... и още нещо ...

Mясто: ------
Абсолютна минимална темп.(°C): -

UNREAD_POSTот todorpetrov » 14 Ное 2014, 00:17

На пазара има лампи, специално предназначени за растения, които освен че са скъпи, разходът им на енергия за единица осветена площ е прекалено висок. Пробвал съм и с такива лампи, и съм сравнявал резултата с енергоспестяващи лампи на 6500К и според мен, тъй като резултата е почти еднакъв, една лампа 100W е приблизително равна на една 20W ен.сп лампа на 6500К, т.е излиза 5 пъти по евтино.Всеки сам си решава какви лампи да ползва, но аз не бих заложил на лампи с прекалено висок разход на енергия.
Един малък кумкуат, който цяла зима беше в хола, при температури от около 20 + градуса осветяван само с енергоспестяващи лампи, не губеше листата си,а напротив следващото лято цъфна, върза много плодове и се развива чудесно, ТЪЙ ЧЕ ВИЕ СИ РЕШАВАТЕ.

А и освен другото "лампите за растения" имат кратък живот тъй като са с нажежаема жичка и осветяват малка площ.
Аватар
todorpetrov
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот Garabadouble » 14 Ное 2014, 15:49

6500 к се използват за аквариумни растения.Мисля че такава е цветната температура на тропическото пладне. Би трябвало да са подходящи и за сухоземни растения.Проблемът е ,че 20 вата от енергоспестяваща лампа са много малко лумени.Метал-халоген , диоден прожектор или пури т5 според мен ще свършат много по-добра работа.
Аватар
Garabadouble
Градинар (Gardener)

Mясто: м-ст. Боровец - юг
Надморска височина (m): 138

UNREAD_POSTот mhronev » 15 Ное 2014, 22:20

gugun4u написа:Ето до какво доведоха моите усилия, дано има ефект...

Не мисля, че от такова голямо разстояние и такава площ ще има някакъв ефект. Интензитета на светлината не изглежда да е дори и 5% от тази в слънчев ден. Повече лампи по-близко до растенията трябват.
mhronev
Градинар (Gardener)

Mясто: Драгалевци, София
Надморска височина (m): 680
Любимо растение: Solanum lycopersicum
Любим климат: умерен

UNREAD_POSTот gugun4u » 15 Ное 2014, 22:45

Интензитета е по силен от на снимките, просто светкавицата на апарата е силна. Иначе лампата е няква за гущери уж UV A. 100W. Иначе за разстоянието и аз се чудех, но ако я сложа по близо топли доста, а покрива по - малка площе. Евентуално ако нищо нестане ще я сваля. Сега е на около 60 см над наи високите клони.
gugun4u
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот gugun4u » 24 Ное 2014, 15:53

Хмм, откакто сложих крушката, преди 8 дни, при лимона листопада се забавя все повече, а незнам дали толкова бързо може да има ефект или по - скоро е случайно съвпадение, но се появиха и нови наченки, имам 1 малко кафенце, то също живна обезателно, но пък при мандаринката, която е и най - близко до лампата, ефекта сякаш не е толкова добър. <explain> Наблюдението продължава ...
gugun4u
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот gugun4u » 23 Дек 2014, 11:54

Така, от началото на операцията, лимона и едно кафенце, се чувстват прекрасно. Да са паднали не повече от 5-6 малки вътрешни листенца Даже от пъпките, които са на снимките, след като орязах по - голямата част, останаха 2 лимона, които в момента са 2 пръста дебели в диаметър. За справка миналата година по това време имаше всичко на всичко 8 листа. Кафето беше пред умиране - съживи се. <thumbsup> При мандарината обаче ефект почти или изобщо няма, продълзава да си губи листа, и пак ще трябва напролет да се надявам на листа вместо на плодове. :( <confused>
gugun4u
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Смрика » 08 Яну 2015, 21:20

Наскоро си купих ей тая лампа, защото миналата „пролет“ можех да осигуря топлина за покълване на растенията, които се опитвам да развъждам, но липсата на слънце си каза думата. Дано има ефект.
Смрика
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот miroslavpetkov » 15 Мар 2015, 01:23

Много ми допадна идеята на Киро за лед осветление. Накрая се получи това лед + нано отопление <sun>

Изображение

Изображение
Аватар
miroslavpetkov
Страстен любител на екстремни занимания

Mясто: Варна
Любимо растение: Ensete Maurelli

Следваща

Назад към Климат. Времето в България (Climate. The Weather in Bulgaria)