Равносметки за изминали периоди

Времето в България. Климатът на България.

В тази секция могат да пишат само потребители, регистрирани поне преди 3 месеца и с минимум 50 мнения в секциите за растения!

Re: Равносметки за изминали периоди

UNREAD_POSTот Kolibar » 13 Юни 2017, 08:29

иван написа:За това съм решил, повече няма какво да рискувам с големи трахита, особенно по севрното черноморие, условия за тях без защита няма. За това може малко да е но ще им пускам по няколко намотки маркуч.

Не мога да кажа, че си прав.. Всички трахита във Варна и големи и малки без защита са в доста добро състояние след зимата.
Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...
Аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...

Mясто: Варна
Надморска височина (m): 6

UNREAD_POSTот todorpetrov » 15 Юни 2017, 00:21

Kolibar написа:
иван написа:За това съм решил, повече няма какво да рискувам с големи трахита, особенно по севрното черноморие, условия за тях без защита няма. За това може малко да е но ще им пускам по няколко намотки маркуч.

Не мога да кажа, че си прав.. Всички трахита във Варна и големи и малки без защита са в доста добро състояние след зимата.

Просто. Селцето на Иван не е мястото ,това важи за там а не ... за МОРЕТО. <thumbup>
Аватар
todorpetrov
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот edi » 16 Юли 2017, 13:04

Наблюдения на растния в Гърция (Ставрос, близо до Аспровалта)
Трахикарпуси, хамеропси и филифери без повреди.
Робусти с 10 м стъбла на брега на морето мъртви.
Канарски всички с измръзнали стари листа. 95% се въстановяват с нови листа, 5% мъртви в това число има и големи растения. Все пак е по-корава от робустата.
Агаве американа без повреди - изненадан съм. Цикаси измръзнали стари листа, но сега се възстановяват.
Слонска юка повечето са мъртви, но има и живи.
Най-ниска там -8.
За разлика в Петрич -14. Големи филифери без никаква защита мъртви, трахикарпуси 95% се възстановяват, 5% мъртви. Хамеропси включително и големи мъртви. Тази филифера за която писах преди, че е жива само с един найлон завита е мъртва. Изкара едно зелено листо и едно зелено копие и след това изсъхнаха и до сега никакво развитие.
От палмите в гръцкото северно краибрежие само робустите са мъртви и тук там някой канарски, за разлика от Петрич където без защита само трахикарпусите са живи. Разликата в минуса не е малка, а и в продължителността на студа също.
За 10 години най-много до -10 не беше проблем в Петрич за хамеропси и филифери, но тази зима всички са измръзнали. За по-слабо устойчивите няма смисъл. Това всичкото е за без никаква защита.
edi
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 16 Юли 2017, 14:39

Много интересно, благодаря!
Друга година до това време съм ходил по сто пъти до Гърция, а тази година не успях да се замъкна нито веднъж. Много ми беше интересно, точно за да видя резултатите след зимата. Сега очаквам някой да сподели следната информация - до къде по ръкавите на Халкидики се простират пораженията по палмите и ако в най-южните части палмите са добре, то как са Бугенвилиите?
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот plamen » 16 Юли 2017, 17:06

Канарките в Кавала се възстановяват,но някои няма да могат.
Ако последва още една такава зима ,направо са си отишли ....
Аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините

Mясто: Храбрино
USDA zone: 7b/8a

UNREAD_POSTот vladi » 16 Юли 2017, 18:10

На Тасос вичко е непокътнато от леденета кралица.
И на Кавала и на Керамоти, ще се възтанови на 100% палмите, радват много окото, нищо че са с само нови листа! <tropical>

Така че, да не ги мислим тях, да си гледаме в собствената паничка! <thumbup>

П.С. Дори тази година не видях страдащи палми от палмов хоботник, миналата година беше ужас!
Аватар
vladi
Градинар (Gardener)

Mясто: София
Любимо растение: Всички!

UNREAD_POSTот Gepata » 16 Юли 2017, 18:22

Не разбрах от последните две мнения,зле ли са Канарките в Кавала или не,щото край Коринтия се виждат опърлени листа.
Гледай на живота през предното стъкло, а не през огледалото за задно виждане.
Аватар
Gepata
Крайморски експериментатор с палми и юка

Mясто: Варна,Тополи
Надморска височина (m): 45
Абсолютна минимална темп.(°C): -17.8
Минимум в посл. зима (°C): -11.8
Любимо растение: юка,маслина
Любим плод: смокиня
Любим климат: средиземноморски

UNREAD_POSTот vladi » 16 Юли 2017, 18:27

http://www.skylinewebcams.com/it/webcam ... avala.html

Виж ги утре, че сега вали! <bananas>

Тези са най-зле, на вътре няма такива проскубани палми, но тези миналта година бяха нападнати от хоботник!

П.С. На Тасосо няма такива проблеми всички палми са перфектни, само тези които миналата година бяха почти напълно сухи от нападението на хоботника(даже са ги отрязали)!

А на тези им се любувам от доста време, развиват се доста добре!

http://www.skylinewebcams.com/it/webcam ... ianos.html

Не знам дали някой следи Испания(Както и Колса на жега в България - Сандански), ама Кордова беше на косъм да подобри рекорда на Атина темперарурно за Европа, преди няколко дни!
Има време, следват няй-горещите дни през това - Синьо Лятото за Кордова и Сандански! <tropical>
Последна промяна vladi на 16 Юли 2017, 19:52, променена общо 1 път
Аватар
vladi
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот plamen » 16 Юли 2017, 19:52

Gepata написа:Не разбрах от последните две мнения,зле ли са Канарките в Кавала или не,щото край Коринтия се виждат опърлени листа.

Ами за мен,изглеждат зле.Както изглежда една канарка след измръзване-изтормозена,като проскубано пиле <bananas>
А каква приятна гледка бяха миналата година.
Аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините

Mясто: Храбрино

UNREAD_POSTот vladi » 16 Юли 2017, 19:57

За това и пуснах камера от там!
Нека всички да видим как тези проскубани кокошки ще умрат!

П.С. И пак казвам, на вътре такива палми няма! <thumbup>

Предствете си палма нападната от акари през лятото и влезне в зимата!
А сега си представете палма нападната от хоботник и влезла в по-тежка зима, за Гърция като тази!
Така че, повредите Не са само от "тежка"зима в Гърция! <bananas>
Поне тази година не видях повредени палми от хоботник, както миналата година, което ме радава(някък са успяли да се справят с проблема)! <tropical>
Аватар
vladi
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот achovd » 17 Юли 2017, 01:40

vladi написа:Поне тази година не видях повредени палми от хоботник, както миналата година, което ме радава(някък са успяли да се справят с проблема)! <tropical>

Влади, никакви мерки не са взели, просто студената зима се е погрижила вместо тях!
Аватар
achovd
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

Mясто: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор

UNREAD_POSTот Kolibar » 19 Юли 2017, 10:56

vladi написа:За това и пуснах камера от там!
Нека всички да видим как тези проскубани кокошки ще умрат!

П.С. И пак казвам, на вътре такива палми няма! <thumbup>

Предствете си палма нападната от акари през лятото и влезне в зимата!
А сега си представете палма нападната от хоботник и влезла в по-тежка зима, за Гърция като тази!
Така че, повредите Не са само от "тежка"зима в Гърция! <bananas>
Поне тази година не видях повредени палми от хоботник, както миналата година, което ме радава(някък са успяли да се справят с проблема)! <tropical>

Опредлено няма да умрат. Развиват се добре и ще се възстановят.
Аватар
Kolibar

UNREAD_POSTот Kolibar » 19 Юли 2017, 11:12

Миналата седмица се върнах от Гърция след като преминах по цялата й дължина от север на юг и обратно. Разултатите са следните:

В района на Кавала повредени олеандри, със сухи клони, вече избили. В самия град канарките са пострадали много, има загинали цикаси, както и такива които са без повреди, което ме кара да си мисля, че причината е друга. Олеандите са пострадали, но живи хамеропси и трахикарпуси нямат проблем. Бугенвилиите в източната част на града ги няма- явно са измръзнали. Изключително ме очудиха групата дактилифери разположени от ляво на пътя при влизане в града, които са непокътнати.
В Паралия Катерини проложението е трагично- мъртви робусти- живи са само тези, които са между високи сгради, силно повредени филифери, канарки, трахита и олеандри. За Трахитата конкретно мисля, че е не е от студ а от липса на поливане.
В Тесалия повредите стават по-сериозни- много мъртви олеандри, които дори не са избили, повредени маслини. Част от олеандрите, вероятно от устойчиви сортове са избили и се опитват да се възстановят. Палми там не видях.
На юг от Тесалия и в Пелопонес няма никакви повреди по растенията. Всичко в отлично състояние.

PS На доста места се забелязва,че повредени от хоботника канарки се възстановяват. Явно гърците се борят с него.
Аватар
Kolibar

UNREAD_POSTот edi » 21 Юли 2017, 17:30

За олеандрите забравих да пиша. Невероятна красота в Ставрос. Дървета по 6 метра целите в цвят. Бели, розови, червени. Никакви поражения от зимата, камо ли мъртви. Дори в Петрич няма мъртви. Всички са с измръзнали листа и по-тънки клони, но се възстановяват. Моя който съм го оформил като дръвче има по клоните нови филизи 50-60 см.
edi
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот иван » 21 Юли 2017, 23:21

todorpetrov написа:
Kolibar написа:

Просто. Селцето на Иван не е мястото ,това важи за там а не ... за МОРЕТО. <thumbup>
Понеже аз явно неразбирам много от география, така и си започнал отново със спама, не за първи път били очертал в правилната тема границите на "Северното крайбрежие" и черноморския бряг. Може би аз съм в дунавската равнина. <spam>
бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!
Аватар
иван
Последовател на Мичурин

Местоположение: Ботаническа градина Маргарита, Гроздьово, общ.Долни чифлик, обл.ВАРНА
Mясто: http://botanical-garden-margarita-botan ... bnode.com/
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална темп.(°C): -17 (2012г.)
Минимум в посл. зима (°C): -16,1
Любимо растение: средиземноморски маквиси
Любим плод: смокиня
Любим климат: субекваториален

ПредишнаСледваща

Назад към Климат. Времето в България (Climate. The Weather in Bulgaria)