Сезонни наблюдения на природата

Времето в България. Климатът на България.

В тази секция могат да пишат само потребители, регистрирани поне преди 3 месеца и с минимум 50 мнения в секциите за растения!

Сезонни наблюдения на природата

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 26 Окт 2015, 11:16

Въпреки, че не е имало нито мраз, нито дори слана все още, в момента тече активен листопад на липата ми.
Под полъха на северозападния ветрец, на минута падат десетки листа и това дърво вече е загубило половината си листа.
Като по поръчка, защото при това ниско слънце прави сянка на голяма част от навеса, където ще бъдат цитрусите.
Вероятно още в сряда практически няма да има вече листа.
Лози, акация, сливи, праскови, са с напълно запазена и свежа наглед листна маса.
За дюлите не споменавам, защото последните години до Никулден са си със зелени листа, а в някои случаи почти избутват и до Коледа.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

Re: Сезонни наблюдения на природата

UNREAD_POSTот El_Canastero » 28 Окт 2015, 16:38

Не знам дали публикувам в правилния раздел, но ми прави впечатление, че от няколко години насам в Пловдив, есента настъпва рязко без никакъв преходен период и вечерните температури са с доста голяма разлика от дневните. На какво се дължи това- на глобалните климатични промени или на особеностите на местния релеф?!? Не съм водил целенасочени наблюдения в миналото,но ми се струва, че преди имаше по- топли есенни октомврийски нощи!?!
Owls are not what they seem!
Аватар
El_Canastero
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 28 Окт 2015, 17:07

Вероятно е правилният, да.
И аз си мислех същото за моя пункт.
Всяка година до около 5 октомври(плюс-минус 2-3 дни) температурите са летни, с малки прекъсвания, разбира се.
Следва много кратък преход-седмица-десет сни и си влизам в същинска есен: летнитемператури вече са невъзможни заради ниското слънце, но и до истинска зима остават 2 месеца.
Отговорът, малко прима виста, е че го дължим анпоследното: температурата на въздушната маса във височина е лятна до първата половина на октомври, често - включително.
Но от един момент нататък слънцето е просто твърде ниско, а денят - твърде кратък за летни температури.
Същевременно, истински студ също не е възможен - днешният ден го показва едно към едно в моя пункт, с осем градуса минимум.
Въздухът, освен наследено топъл, има и съответната влага, която става ниски слоести облаци и изстиването спира.
За разлика от неинверсионните изцяло райони, които остават над инверсията и температурата пада повече(Иван, Гроздьово).
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот Invader99 » 29 Окт 2015, 20:53

Тук подивелите петунии яко са нацъфтели и избуели, както и неприбраните мушката. Май такива работи като слани и мразове не ги ловят много1
Invader99
Градинар (Gardener)

Mясто: Видин
Надморска височина (m): 39
USDA zone: 6b/7a
Любим климат: Средиземноморски

UNREAD_POSTот иван » 30 Окт 2015, 00:15

Напълно съгласен!!! Една тема която би била отрупана с безброй примери. От няколко години вече имам точна оценка за типа микроклимат при мен. АМС, допълнително погама в този процес. Ориентирите са много стига да суспеем да ги ползваме най-рациоанално. Аз съм го казвал точно от средата на октомври с точност знам ъгъла на слънцегреене и т.н. Изключително интересни са ми онези дни в които температурата изцяло зависи от естествената нагрятост на слънцето за това време на годината. Без каквито и да е било ветрове и движение на вуздушни маси. Нашеската си температура. Изцяло съм се отдал на проучване на микроклиматите и издирване на най-топлите кътчета. Вечната бораба между северния и южния хълм, в числото им дори на най-малките важни предимства относно благоприятни условия. Досегашните ми наблюдения са свързани предимно с усвояването на северозапдните хълмове, най-близки до моя обект и влиянието на слънцегреенето през "късо-дневният период", 22 септември-21март, приблизително. Наблюдавам и предимствата и недостатъците на южните хълмове и полусипеи. Интерес представляват и фьоновете по тези обекти, следя ги най-внимателно. Заради голямата разлика в надмрската височина в селото около 300м, в долината до река Камчия е около 20м, имам и конкретни наблюдения на различните височини. Сега вече хората около реката знаят защото бадема цъфти по едно и съшо време, но плодове берат само горе на баира.
бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!
Аватар
иван
Последовател на Мичурин

Местоположение: Ботаническа градина Маргарита, Гроздьово, общ.Долни чифлик, обл.ВАРНА
Mясто: http://botanical-garden-margarita-botan ... bnode.com/
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална темп.(°C): -17 (2012г.)
Минимум в посл. зима (°C): -16,1
Любимо растение: средиземноморски маквиси
Любим плод: смокиня
Любим климат: субекваториален

UNREAD_POSTот h2o » 30 Окт 2015, 09:53

Някой има ли наблюдения от района на Велики Преслав и с.Миланово имали вече слани ? Много ме интересува ,чакам от там разсад лавандула .
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур
Аватар
h2o
Дипломиран инженер-агроном

Mясто: гр.Добрич
Надморска височина (m): 110
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -18*С 2010г.
Любимо растение: вашингтония филифера

UNREAD_POSTот maniak » 30 Окт 2015, 22:32

h2o написа:Някой има ли наблюдения от района на Велики Преслав и с.Миланово имали вече слани ? Много ме интересува ,чакам от там разсад лавандула .

Има слани, защото разликата между моят район и там не е голяма, а при нас вече имаше 3-4 слани в ниските места и то с мраз, а както знаем за да падне слана не е нужно темп. на 2м. да е отрицателна. Слани падат и при +2 дори +3 градуса измерени на 2м. височина. Повреди тогава може да има само по растения, които са ниско над почвата.
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот Христо Христов » 31 Окт 2015, 03:38

h2o написа:Някой има ли наблюдения от района на Велики Преслав и с.Миланово имали вече слани ? Много ме интересува ,чакам от там разсад лавандула .

Работя в землището на с.Мараш (6-7 км.от Миланово, една и съща надморска височина).На 28-ми имаше слана, а на 29-ти силен замръз.Целите корони на дърветата бяха в скреж.Термометрите в селото са отчели -3 градуса.
Христо Христов

UNREAD_POSTот h2o » 31 Окт 2015, 10:47

Благодаря колега !
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур
Аватар
h2o

Mясто: гр.Добрич
Надморска височина (m): 110
Абсолютна минимална темп.(°C): -18*С 2010г.
Любимо растение: вашингтония филифера

UNREAD_POSTот El_Canastero » 02 Ное 2015, 10:41

Имах предвид, че в Пловдивъ, есента настъпва някак си екстремно, по- специално нощните температури са доста студени! Преди, като че ли нямаше такива резки преходи?! Гледам, че температурите в морския град Александруполис, който не е толкова далече- например, са доста по- нормални в сравнение с нашите в Плд. Разбирам, че не може да се прави сравнение между двата града, но интересно какво е влиянието на Бяло море над климата на града и областта наокло? Виждам, че Родопите свършват просто, като една голяма стена малко преди морето и ни "затапват" топлия въздух, а от друга страна пречат на студения от нас да отива към тях.
Owls are not what they seem!
Аватар
El_Canastero
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 10 Ное 2015, 13:09

Винаги съм казвал, че по растенията можем да преценим, какво ще бъде времето. Не знам как, но те винаги знаят много преди нас, дали идва студ или жега. Когато започнат развитие напролет, никога не идват жестоки студове. Повратни мразове и слани - да, но истинска зима не идва повече и растенията явно го знаят.

Тези два Цикаса не изкараха листа това лято. Докато им се чудех, защо ги мързи толкова, те взеха да вадят листа през октомври. Първо единият, после и другият. Аз ги отписах, не вярвах, че новите листа ще имат време да излязат, че и да узреят преди зимата. Още повече, че времето тогава беше доста хладно и си миришеше на зима.
Оказа се обаче, че симпатягите са знаели какво време иде, далеч преди метеоролозите. И сега си растат, без да им пука. Нека това остане за протокола, но според моите Цикаси не просто иде мека зима. Те твърдят, че няма да има зима. Поне не и скоро.

Ето го първият, даже и от издънката си вади нови листа:
Изображение

После тръгна и този, да не остане по-назад:
Изображение
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот jovanoti » 11 Ное 2015, 02:12

El_Canastero написа:Имах предвид, че в Пловдивъ, есента настъпва някак си екстремно, по- специално нощните температури са доста студени! Преди, като че ли нямаше такива резки преходи?! Гледам, че температурите в морския град Александруполис, който не е толкова далече- например, са доста по- нормални в сравнение с нашите в Плд. Разбирам, че не може да се прави сравнение между двата града, но интересно какво е влиянието на Бяло море над климата на града и областта наокло? Виждам, че Родопите свършват просто, като една голяма стена малко преди морето и ни "затапват" топлия въздух, а от друга страна пречат на студения от нас да отива към тях.

Но пък при сегашната обстановка със силен западен пренос температурите в нашата Тракия са по-високи от тези в Беломорска. Не знам дали по принцип е така или сега е просто изключение.
jovanoti
Градинар (Gardener)

Mясто: Хасково/София
Надморска височина (m): 244
USDA zone: 7a/7b
Любимо растение: маслинка
Любим климат: средиземноморски

UNREAD_POSTот achovd » 11 Ное 2015, 13:11

Тук е момента да напиша, че имахме преди такъв случай, в който Киро беше написал, че следващия път като напише такава глупост, че растенията познавали, някой от форума да му се скара едва ли не.Интересно ми е какъв беше конкретния случай, търсих с търсачката, но нищо не намерих.Ако някой го намери, нека да го цитира, моля.
Аватар
achovd
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

Mясто: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 11 Ное 2015, 13:19

Сигурно е било или преди 4 години по това време(ясно защо), или тази пролет, когато няколко пъти го съсипа от тежък сняг(а аз бях засадил доматите навън, не е метафора). Няма трети вариант:))
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 11 Ное 2015, 13:28

jovanoti написа:
................
Но пък при сегашната обстановка със силен западен пренос температурите в нашата Тракия са по-високи от тези в Беломорска. Не знам дали по принцип е така или сега е просто изключение.

Допускам, че е възможно(за по-отдалечените от морето места - със сигурност), по аналогия с факта, че твърде често, при западен пренос, в Дунавската равнина е по-топло, отколкото в Тракия, до степен месецът да е по-топъл и номинално, с градус-два и повече.
Ето ти един пример от един....съмнително култов месец, януари 2012.
Пак ще напомня, че без последните 5 дни този месец за Дунавската, западната и част си беше направо без уговорки, топъл.(следващите две седмици през февруари бяха толкова свирепи, че реално 20-ина дни определиха физиономията на инак безобидната и мека дотогава(и след това) зима).
Сравни средните месечни(третата колонка отдясно наляво) във Видин и Пловдив и аномалиите(втората).
Код: Избери целия код
http://goo.gl/in1buU

Код: Избери целия код
Сравни и една наистина култова:
http://goo.gl/6HTmIm

Доминиращият (ако има такъв) пренос, т.е типът циркулация зиме е ключов и отговорът на въпроса ти при този(сегашният и от януари 12 или 07 е "да". На север е по-топло:)
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Следваща

Назад към Климат. Времето в България (Climate. The Weather in Bulgaria)