Коментари за климата

Времето в България. Климатът на България.

В тази секция могат да пишат само потребители, регистрирани поне преди 3 месеца и с минимум 50 мнения в секциите за растения!

Коментари за климата

UNREAD_POSTот maniak » 19 Май 2011, 01:57

Аз за пореден път се убеждавам, че доста хора просто ей така си говорят каквото са чули от тук от там и не са наясно с науката климатология :yes: Естествено не го казвам за да се изтъквам или да обиждам някой ;) Наблюдаването и изучаването на климата и времето ми е друга страст, в която съм по-добър, отглеждането на екзотики ми е хоби, но с това се занимавам от 6 години и всеки ден чета и се уча, а като незнам питам :yes:
Значи, ако в Русе лятото вечер и сутрин е хладно, ти просто ако дойдеш в Разград, нощес лятото трябва да си облечеш яке :lol: Няма база за сравнение просто, а да се твърди, че в Русе през нощта лятото е хладно е несериозно ;) Доста съм пътувал по отсечката Русе-Разград-Варна за последните 10-15 години и винаги съм следял данни за температурата, ветрове и снежна покривка зимата! Борят на дните със снежна покривка тук и в Русе е кажи речи приблизително еднакъв, макар и станция Разград да има по-голям среден брой! Има една много важна особеност обаче, на никой не му е известно, че тук се мерят изключително ниски зимни температури поради това, че станцията се намира много по-високо (около 150м.) над долината, в която е Разград. Естествено не се отчитат темп. инверсии, които тук са много силни и понякога в ниското в града е с близо 10 градуса по-студено, отколкото се съобщава от прочутата станция на НИМХ качена на баир, която не лови инверсиите ;) А за протокола Разградските температурни амплитуди са още по-големи от Русенските, но както споменах, няма кой да ги измери заради разпложението на станцията. Смокини тук оцеляват без защита долу горе от 10 зими в 1, а в Русе от 10 зими оцеляват без поражения сигурно в 7-8 зими. Лично аз съм си правил тези наблюдения в продължение на повече от 10 години. Общо взето, ако сравняваш Русе с Пловдив през зимата е ясно, че в Пловдив се понася по-леко студът, понеже в Пловдив вятъра е рядко явление при по-ниски температури, районът на Пловдив си е инверсионен и вятър отсъства при много ниски температури, получени заради темп. инверсия при ясно и тихо време! Друго нещо - факторът снежна покривка влияе дори положително на много растителни видове понеже ги предпазва от студеният вятър. Това колко дълго има сняг няма нищо общо с това, дали там може да се гледа примерно смокиня! Като пример ще дам София, там нормата за снежна покривка е най-висока като среден брой дни в сравнение с който и да е по-голям град в БГ, но там измръзването на смокини е рядко явление! В гр. Шабла примерно снежната покривка е рядко явление, но там смокини мръзнат редовно! Относно килмата по морето, да, той няма нищо общо с този във вътрешността, но и той си има недостатъци и предимства! Пролетта там е ужасна, за разлика от топлата есен! Зимата макар и с не много ниски температури, усещането е твърде неприятно заради непрестанния влажен студен вятър. 4 години живях във Варна и зимата е ужасна, понякога абсолютните минимални темп. за зимата там са много по-високи, отколкото тук в Разград! Тази зима във Варна и по-точно в морската градина, където е станцията на БАН минималната темп. е едва -6.8 градуса, а в Разград е -17 градуса! На всеки му е ясно, че това е много мека зима, при която няма опасност да замръзнат дори растения от средиземноморието, докато тук при -17 отново има доста измръзвания на смокини, където ги има, и дори лози! Климатът по морето е с малки амплитуди и доста високи минимални темп. през зимата, но на 5-10 години като се раздуха от североизток - няма спасение! Както се случи миналата зима във Варна, темп. се понижи до -17.8 градуса в морската градина при наличието на силен вятър! В Пловдивско - Пазарджишко на няколко години се случват и по-ниски температури, но те не са измерени в самите градове, а извън тях в полето, понеже там са станциите на БАН! Естествено в полето се мерят доста по-ниски темп. отколкото в центъра на Пловдив поради топлоотдаването на големият град при такива безветрени инверсионни обстановки! Тогава смокини, нарове и т.н. в Пловдив остават непокътнати или с леки повреди, а в с.Труд примерно те са измръзнали ;) Това съм го виждал много пъти с очите си пътувайки към Пловдив.
Малко се увлякох, но климата в БГ е много разнообразен и понякога за разстояние от 3-4 км той се променя много!
Видин определно е малко по-студен от Русе, но като цяло климатът по поречието на Дунав в българския участък е студен през месеците януари и февруари заради редовно настаняващите се там инверсии и застояващия се в приземния слой студен въздух. Особенно ниски температури покрай Дунав се мерят рядко, най- ниските темп. се мерят в т.н. 'дупки' на релефа при температурна инверсия и наличие на снежна покривка, която допълнително охлажда радиационно приземният въздух! Разград за жалост се намира точно в такава 'дупка' на релефа. След това пролетта идва доста рано покрай Дунав в сравнение с останалата част на България, лятото е горещо и сравнително сухо. :grin: Аз не се мъча да изкарам Русе едва ли не с мек климат през зимата, но като цяло там много рядко има темп. по-ниски от -15 градуса, което позволява отглеждането на много растения, за които тук мога само да си мечтая да отглеждам, без да ги увивам с шуми и найлони зимата ;) Другото хубаво нещо на Русе са много високите температури през лятото, което спомага плодовете да узряват добре и по-рано, по-високите нощни температури там, сравнено с тук, също е голям плюс! Тук лятото темп. от порядъка на 10-15 градуса нощем не са рядкост и това действа зле на топлолюбиви растения като грозде, смокини и т.н., те просто немогат да съберат достатъчно топлина за да направят захарност и дори да узреят преди есента понякога, когато е било по-дъждовно лятото.
maniak
Последовател на Мичурин

Re: Коментари за климата

UNREAD_POSTот Дарина Иванова » 19 Май 2011, 11:26

не се пали толкова - не съм го "чула оттук - оттам" . живяла съм там . и писах конкретно за Русе .
darina.ivanova.77
Дарина Иванова
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот maniak » 19 Май 2011, 11:49

Да разбрахме, че е така, но си има станции, които мерят има си и литература и ако човек е заинтересован да изучва климата като мен си прави и лични наблюдения :) Просто в Русе лятото е едно от най-топлите в България и това изказване прозвуча както казах несериозно и е малко по-топло от Пловдив! Тук, където живея аз наистина лятото нощем е хладно и дори студено понякога, но това е така заради горите и насечения релеф! Живял съм в Плевен също, лятото хем става по-топло, хем вечер се задържа тази топлина и не изстива така рязко както тук. А в Русе пък такива изпълнения съм виждал лятото, че съм се чудел как е възможно, говоря за разлика от 10 градуса в 9-10 часа вечертта. Общо взето изводи за климата не се правят така на око понеже някой живее някъде, а се мерят конкретни стойности! И на мен зимата във Варна ми е крайно неприятна, ама тя е по-топла и от повечето градове в южна България като температура! ;) Нека се включат и други хора в коментарите за климата 8-) Аз, иначе мога да пиша много :lol:
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот Дарина Иванова » 19 Май 2011, 12:30

точно затова говоря и аз , но не си служа с термините на "климаторолгията" и не мисля че е нужно
растенията пък изобщо не ги интересува климатолотията - искат си подходящите за тях условия или си умират - факт
darina.ivanova.77
Дарина Иванова
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 19 Май 2011, 12:31

Какво има да се включваме, има си обективни показатели, числа, измервания, стойности.
Има и една рулираща станция Изображение с кратки паузи от средата на март насам, поне за Севера, а често - не само, хип хип хип, ура! 8-) :wine:
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

UNREAD_POSTот Garabadouble » 19 Май 2011, 12:40

Дори във Варна климатът е различен в отделните части на града.Найстина е вертовито и в кварталите на моменти зимата е много неприятна,но това важи предимно за Владиславово,Възраждане и Левски.В центъра и Аспарухово няма такива ветрове.При нас проблемът е ,че индустиалната зона на града е с по-хубав климат от кварталите.Какво да се прави :комунистически недоизмислици
Аватар
Garabadouble
Градинар (Gardener)

Mясто: м-ст. Боровец - юг
Надморска височина (m): 138

UNREAD_POSTот plamen » 19 Май 2011, 13:17

ivo_nekitov написа:Какво има да се включваме, има си обективни показатели, числа, измервания, стойности.
Има и една рулираща станция Изображение с кратки паузи от средата на март насам, поне за Севера, а често - не само, хип хип хип, ура! 8-) :wine:

Иво,благородно ти завиждам(нямало такова нещо като "благородна завист") :roll: ,ама да ти припомня....а-а-а-а-,преди Март месец,какво се случваше там горе :mrgreen: .. и какво, тук долу.Ключа от бараката е в минималните(и тяхната продължителност).Статистическите данни са едно,действителността друго.Да кача ли снимки от моите Трахита... :mrgreen: :wine: .Да не се вържеш нещо... :wine:
Аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините

Mясто: Храбрино
USDA zone: 7b/8a

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 19 Май 2011, 13:30

Статистическите данни СА действителността.
Въобще не оспорвам, че от ноември до средата на февруари Видин е много неприятно място(може и да не бъде - 2006/7 и дано се повтарят все по-често таквиа зими!), но моето село е с 60-70 метра, а лозята - 100-150 метра над града. Там минимуми под минус 18 НЕ Е ИМАЛО поне от 50-60 години насам и това може лесно да се провери: качваш се и виждаш има ли растения от сорта Гъмза на над 30 години? Има. Живи ли са? Живи са. Ето доказателството: при минус 18 за няколко часа всички плодни очи предават Богу дух.
Аз нямам намерение да вземам отношение към климата на Осман Пазар, Горно Уйно или Уагадугу, просто защото не съм компетентен. Но за няколко , до дузина-две от местата в страната, спокойно мога да твърдя, че съм в час, тъй като, маниакът се занимава с това от 6 години, което не е никак малко, прочее, а аз - от 6 годишен(без да преувеличавам!)
Затова и приемам с удоволствие забележки относно МОЯ климат, тъй като те в общия случай не ми пречат :thumbs:

Сега за трахикарпусите: Първият засаден от мен на открито бе миналата година. Точно поради тая причина засега, а и в следващите няколко години ПОНЕ аз нямам намерение да давам акъл на хора, които се занимават с това от 10-20-30 години, вкл. на теб в това число. :yes:
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот plamen » 19 Май 2011, 13:48

Забележки,относно ТВОЯ климат не правя,просто ти заострям вниманието.Понякога совите, не са това което са :mrgreen: Да речем, Будапеща и Видин.Доста си приличат по климатични данни.Това ли е истината?Не мисля,че е така....особено що се отнася до някои растителни видове.
Аватар
plamen

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 19 Май 2011, 13:55

Будапеща или по-точно хълмовете в (някаква) близост разждат едно от най-превъзходните бели вина в света, а за мен - най-доброто извън мускатовите(Кали и Чили ДГД - въпрос на вкус!).
Вниманието си ми е достатъчно заострено, поне от ноември до януари вкл., но все пак мерси. Иначе през останалото време, знаеш, там е толкова хубаво лятото, че и с 3 градуса отрицателна аномалия да се случи, пак ще остане достатъчно хубаво, в тоя ред на мисли въобще няма какво да го мисля лятото: изключително, много хубаво или хубаво - това са вариантите. Няколко дни със следобедни валежи не, че не се е случавало, но е доста голяма рядкост. Два - да, примерно понеделник и вторник, когато бе най-студено от цялата страна(но с минимуми над 11-12!) и от вчера пак - хайде на 25-иците. 8-)
Зимата, по-точно началото и(първата половина), е друго, но това е Реалността и нищо не можем да сторим. :yes:
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот maniak » 19 Май 2011, 16:47

:thumbs: Мога да кажа, че тук в града към 15ч. беше около +23 градуса заради разликата във височината с нашата станция ;) В Русе, обаче си е реална температурата станцията е близо до река Дунав някъде до пристанището :)
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 12 Сеп 2011, 23:13

Да отдадем поклон на Великия Януари 2007 и да си пожелаем все по-чести(а защо не и по-добри) такива примери. ПОклон! рокаджия

За протокола: станция Ново село - абсолютен януарски минимум за месеца - минус 2.2 градуса Яко!
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 17 Ное 2011, 12:40

Месечното обобщение на НОАА за глобалната температура.
Без да е рекорден, изминалият октомври е сред най-топлите си събратя в световен мащаб, бидейки на осмо място за над 100-годишен период.
Както се вижда на картата на аномалиите(има я в самата статия горе, ако не се хотлинква), изтеглили сме късата сламка в нашия регион, на фона на яките положителни аномалии навсякъде наоколо, а и глобално.
Най-хубавото(то не е хубаво само по себе си, ама сега ще разберете защо смятам, че е) е, че и ноември вадим къса сламка, от което БЕЗ ДА Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО, но чисто статистически, следващите 1-2-3... месеца, особено следващите 1-2, е малковероятно да излязат поднормени. хи-хи
Но да видим, де : )) Обяснявам се
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот plamen » 17 Яну 2012, 02:07

Е,поне не сме сами в тези студени дни....Рим -3,Флоренция -6... <freeze>
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=838918
Аватар
plamen

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 17 Яну 2012, 14:02

plamen написа:Е,поне не сме сами в тези студени дни....Рим -3,Флоренция -6... <freeze>
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=838918

Пламене, тях след това, откъдето и да ги духне, все излитат нагоре <cheers2> <thumbsup>
Истинската битка е тук, тук е фронтът на настъпващото ГЗ и субтропизъм <cheers>
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Следваща

Назад към Климат. Времето в България (Climate. The Weather in Bulgaria)