Коментари за климата

Времето в България. Климатът на България.

В тази секция могат да пишат само потребители, регистрирани поне преди 3 месеца и с минимум 50 мнения в секциите за растения!

Re: Коментари за климата

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 10 Яну 2014, 02:20

todorpetrov написа:
Kiril Donov написа:Правил съм си опити в Гърция, водата там е с 36-37 промила и една бутилка от 1,5 литра за една нощ става на камък в камерата на хладилника, т.е при -18 градуса.

Не вярвам и аз ще пробвам.Ако си прав ше кажа.Само дето ме вкарваш в усилия.

Тук си водим приятелски разговор, не се лъжем като малките деца. Знаеш, че се занимавам с морски аквариуми и съм вътре в тази материя. Знам какво говоря! Морската вода в бутилката беше замръзнала точно колкото и сладката вода. От сутринта беше навън, но се размръзна чак следобед. На това казвам "замръзнала на камък".
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот Kolibar » 10 Яну 2014, 02:25

Маниак, даже и Киро ти каза, че морето не може да замръзне при силно вълнение. Тук никой не иска да ти докаже, че във Варна е супер топло. Било е -25 а това си е сериозен студ.Ще те помоля да не ми слагаш в устата думи, които не съм казал. Тук изтъкваме, че водата в морето не би замръзнала ако нещо не беше спряло силното вълнение. А то е било спряно от ледените блокове носени от вливащите се в морето реки. Блоковете при такива ниски температури и силен вятър без проблем могат да стигнат и доста по далеч от Варна.
Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...
Аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...

Mясто: Варна
Надморска височина (m): 6

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 10 Яну 2014, 02:36

Статията от линка на Трайко е мнооого добра. Там пише, че ледени блокове от север са стигали до Босфора и са го препречвали, а хората са преминавали от Европа в Азия.
Избирам да повярвам на статията, защото е много добре написана и предполагам, че са се опряли на документи, до които аз нямам достъп. Затова не мога да споря.
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 10 Яну 2014, 02:37

Ало, варненците, скастрих Маниака, пък сега вие започнахте с лични коментари. Не коментирайте него, а климата, ако обичате! <cheers2>
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот maniak » 10 Яну 2014, 02:39

todorpetrov написа:
Kiril Donov написа:Правил съм си опити в Гърция, водата там е с 36-37 промила и една бутилка от 1,5 литра за една нощ става на камък в камерата на хладилника, т.е при -18 градуса.

Аз пък вярвам и точно това обяснявам до сега, ама на вас ви е много смешно. <he-he>
Просто четете повече, какво друго да ви кажа незнам!? За всяко нещо спорите, а нямате никакви наблюдения за конкретното нещо! В Средиземно море както казва Киро водата е 2 пъти по-солена от тази в Черно море. Ще ви осведомя, че водата край Варна замръзва при -5, което е доооста по-топло от -25-те през 1929г. Водата от Средиземно море съм сигурен, че при -8, -10 ще кристализира, а както Киро я е сложил на -18 е станала на камък нормално! Има и друго, ако прословутите ледени блокове дето са дошли от Дунава са стигнали чак до Варна не ви ли иде малко на ума, че те са се топили в морето и солеността е паднала драстично, особенно в по-горния слой, защото сладката вода е по-лека от солената и ще се стреми да стои на повърхноста, ако няма много вълнение?
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 10 Яну 2014, 02:42

Маниак, било е зверски вятър и студ. Топене не е имало, само замръзване ... повсеместно. <freeze>
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот maniak » 10 Яну 2014, 02:49

На мен ми е ясно, че ако има огромни вълни водата ще се смесва и няма да замръзне, освен ако не стои -25 в продължение на 1 месец. Просто морето е замръзнало от много студената зима, това е факт. И дали ледени късове са помогнали или не са няма значение, след като морето е замръзнало и доста на юг от Варна! Ако беше топло нямаше да замръзне нищо нали така! Теорията с ледените късове от Дунав чак до Босфора ми се струва нереална и си мисля, че може тези ледени късове да са се формирали в самото море и вятъра да ги набутал към Босфора. Дунав трудно би бълвал чак толкова лед. Все пак айсбегрите от Аляска стигат до Калифорния като си плуват хиляди километри! Аз приключвам безмисления спор, както го приключих със смокините в Пловдив, София и Варна. <off topic>
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот Kolibar » 10 Яну 2014, 02:53

maniak написа:На мен ми е ясно, че ако има огромни вълни водата ще се смесва и няма да замръзне, освен ако не стои -25 в продължение на 1 месец. Просто морето е замръзнало от много студената зима, това е факт. Теорията с ледените късове от Дунав чак до Босфора ми се струва нереална и си мисля, че може тези ледени късове да са се формирали в самото море и вятъра да и набутал към Босфора. Все пак айсбегрите от Аляска стигат до Калифорния като си плуват хиляди километри! Аз приключвам безмисления спор, както го приключих със смокините в Пловдив, София и Варна. <off topic>

След 1929 дали е останала жива смокиня по Българско а :))))
Аз знам- Да- В Куклен смокиновите плантации на дядото на Ордонез не само че са оцелели ами и ракия е варил от тях. Ай лека
Аватар
Kolibar

UNREAD_POSTот todorpetrov » 10 Яну 2014, 02:54

maniak написа:
todorpetrov написа:

Аз пък вярвам и точно това обяснявам до сега, ама на вас ви е много смешно. <he-he>
Просто четете повече, какво друго да ви кажа незнам!? За всяко нещо спорите, а нямате никакви наблюдения за конкретното нещо! В Средиземно море както казва Киро водата е 2 пъти по-солена от тази в Черно море. Ще ви осведомя, че водата край Варна замръзва при -5, което е доооста по-топло от -25-те през 1929г. Водата от Средиземно море съм сигурен, че при -8, -10 ще кристализира, а както Киро я е сложил на -18 е станала на камък нормално! Има и друго, ако прословутите ледени блокове дето са дошли от Дунава са стигнали чак до Варна не ви ли иде малко на ума, че те са се топили в морето и солеността е паднала драстично, особенно в по-горния слой, защото сладката вода е по-лека от солената и ще се стреми да стои на повърхноста, ако няма много вълнение?

Ами замръзнала е слдката вода от повърхностния слой и това е.
Аватар
todorpetrov
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот maniak » 10 Яну 2014, 02:55

Със сигурност е останала щото например в Сандански тогава може да не е паднало и под -12. <he-he>
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот Oliver Queen » 10 Яну 2014, 03:22

Що все се впускате в безсмислени спорове не мога разбера ? Само флудите ,задълбавате в самия флуд и го тъпчете на едно място, че даже и затлачвате на моменти... Не ми се сърдете ама отстрани малко банални изглеждате.
Нямам против в добрите стари, полезни, споровете. Но вие ги модифицирахте в чист факън флуд. Баси.. сякаш секс ви липсва. <he-he>
Ай пийте по едно от мене и си гледайте кефа.
Вдигам тост..... за пролета..... Наздраве, приятели! <cheers>
"By similar things disease is produced, and by similar things administered to the sick they are healed of their diseases." — Hippocrates
Oliver Queen
Ценен специалист по бананите ... и още нещо ...

Mясто: ------
Абсолютна минимална темп.(°C): -

UNREAD_POSTот Gepata » 10 Яну 2014, 09:09

Чермо море си има течения които се разделят на 2 големи кръга. Нашия западен кръг от Синоп тръгва на север стига до Крим и от там завива на Запад. Минава покрай украинското крайбрежие обира ледовете от големите реки Днестър Буг Дунав и други по малки и подпомогнат от североизточния вятър го влачи на Юг. После това течение минава по ЦЯЛОТО българско черноморие и стига до Цариград. В североизточната си част морето е най сладко защото там има най голямо вливане на големи реки,нормално е там да замръзва по лесно. Разказвали са ми как пра дядо ми с шейната и коня е минавал езерото през средата
Гледай на живота през предното стъкло, а не през огледалото за задно виждане.
Аватар
Gepata
Крайморски експериментатор с палми и юка

Mясто: Варна,Тополи
Надморска височина (m): 45
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -17.8
Минимум в посл. зима (°C): -11.8
Любимо растение: юка,маслина
Любим плод: смокиня
Любим климат: средиземноморски

UNREAD_POSTот zack » 10 Яну 2014, 09:28

Аз съм на подобно мнение като маниака и то е, че Дунав е доста далече от Варна, пък и Черно море е замръзвало и преди да има ледоходи/ледоразбивачи!

Също така трябва да сме наясно, че е имало много студени зими и пак ще има. Не е ясно кога може да се случи пак. Може да е след 100 години, а може и след 1.
Лично аз винаги го имам предвид. А студени зими има доста често. Например 2006, 2010, 2012 са последните прилично студени зими!

Докато пишех това, порових в google и намерих нещо интересно:

http://meteorology.meteo.bg/poster_AG_KM_LB-f.pdf

Изображение
Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!
Аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини

Местоположение: Обект 1 - Ивайловград 168м н.в. Обект 2 - с. Свирачи 262м н.в.
Mясто: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -19 since 1926
Минимум в посл. зима (°C): -8.5
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/

UNREAD_POSTот Бобсъна » 10 Яну 2014, 09:38

Интересно какво е "бр.сп."-названието на 2-та колонка... <cheers2> <cheers2> <cheers2>
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот Kolibar » 10 Яну 2014, 10:21

zack написа:Аз съм на подобно мнение като маниака и то е, че Дунав е доста далече от Варна, пък и Черно море е замръзвало и преди да има ледоходи/ледоразбивачи

Зак, почуствах се длъжен да ти разясня какво е ледоход, тъй като очевидно не знаеш. Ледоход е стара славянска, следователно и българска дума, която описва движението на ледени блокове по река и няма нищо общо с ледоразбивачи. Случвал се даже и по Марица, разбира се доста отдавна....
Също така, който познава характера на морските течения и североизточите ветрове и като отчете екстремно ниските температури тогава лесно може да разбере, че ледените блокове биха достигнали и по южни брегове от варненския такъв.
Аватар
Kolibar

ПредишнаСледваща

Назад към Климат. Времето в България (Climate. The Weather in Bulgaria)