Коментари за климата

Времето в България. Климатът на България.

В тази секция могат да пишат само потребители, регистрирани поне преди 3 месеца и с минимум 50 мнения в секциите за растения!

Re: Коментари за климата

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 10 Яну 2014, 10:32

Не съм убеден, че точно ледът от Дунав или Днепър може да причини замръзване на морето, макар да е възможно. Но е ясно, че при голям студ морето може да образува ледени блокове и в себе си. За справка - Северният Ледовит океан.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 10 Яну 2014, 10:43

Объркахте темата, Пичове! <teaching>
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 10 Яну 2014, 10:45

Е, аз не знам защо ги броите тия дни със слани сега : )
Бройте ги през април - тя тогава има някаква роля, сега си е...
БТВ, за протокола: това, което мъглата оставя при поднулеви температури(точна на оросяване) не е слана, а скреж. Сланата се образува при ЯСНО време на повърхността на земята.
Хубав скреж може да се види мноого рядко днес - в сравнение с преди. Говоря за "заподозрените" места в низините. Като онзи от моето детство, зимните ваканции на село с дебелина и по НАД 2-3 см около жици, телове и клони. "Ееееех....едно време какви п...расти имаше....а то днешното - какви п....сти са!" <he-he> <thumbsup>
Т.е един скреж не може да бъде объркан със слана, освен, ако не е суперпиклив като днешния в повечето случаи. <cheers2>
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

UNREAD_POSTот Garabadouble » 10 Яну 2014, 14:01

Мале ,какъв спор пак е възникнал!Наистина трябва да се спори малко по-спокойно.Все пак това става пред клавиатурата и имате време да помислите преди да напишете нещо.Моля за малко взаимно уважение!
Иначе тези температури едва ли ще се повторят скоро,поне в градовете.Все пак сега са доста по-големи и произвеждат повече топлина.Едно е 300 -400 хиляден град ,а друго 30-40 хиляден.Като добавим асфалт,автомобили и глобалното затопляне става още по -невероятно.Климатът се е променил последните 100-200 години.Освен Босфора е замръзвала и Темза в Лондон.Има картини от викториянска Англия,където хора карат кънки в реката:))
Иво щеше да пуска тема за палеоклиматите и аз я чакам с интерес.Например тази година ходих до Свещарската гробница и екскурзоводката разказа как местната река през античността е била плавателна и с кораби траките са стигали до Дунава и от там до Черно море.Сега е по-скоро ручейче ,отколкото река .Колко по-влажен е бил тогаващния климат.Целият Балкански полуостров е бил във вековни гори,дори по-голямата част от Добруджа.
Има ли някакви данни дали е било по-топло или по-студено тогава?
Аватар
Garabadouble
Градинар (Gardener)

Mясто: м-ст. Боровец - юг
Надморска височина (m): 138

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 10 Яну 2014, 14:25

Иво щеше да пуска тема за палеоклиматите и аз я чакам с интерес.Например тази година ходих до Свещарската гробница и екскурзоводката разказа как местната река през античността е била плавателна и с кораби траките са стигали до Дунава и от там до Черно море.Сега е по-скоро ручейче ,отколкото река

Тая работа е във висша степен съмнителна <thumbsup> Дипломатично казано)

Дори по време на Холоценовия Оптимум, към чиито температури сме се запътили скоростно в последните десетилетия, нивото на океаните/моретата не е било толкова по-високо, че даа...Ако реката до Свещари е била плавателна, това означава, че всичко до Видин-Лом би било залив/море. Ако някому не е известно, надморската височина на много дунавски градове(низините им) е по-ниско от средната на град ВАРНА. <he-he>
Пример - Видин с неговите кръгло 30(тридесет) метра. Няма как Свещари да има плавателен канал. Т.е има, но с шлюзове. <he-he>
Абе раздувки, мен ако питаш.
Другият вариант е едни 30-ина-40 милиона години назад:

Нещо такова.
Ама па тогава и Траки не е имало, и Бог още не бил направил света за 7 дни : ))
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 10 Яну 2014, 14:33

За палеоклиматите бях забравил. Поради липса на достатъчно време и КВАЛИФИКАЦИЯ, тя би имала по-скоро любителско-информативно значение, тъй като в тая материя съм информиран вероятно по-малко и от мнозина от тукчетящите : )
Все пак, след като "квалифицираните" си седят като Зевс по кабинетите, по-добре нещо от адвансд любител, отколкото нищо или откровени измислици по бг-мама-тип форумите : )
Ще гледам да отделя време за това. Проблем е и, че повечето карти са с лиценз, респ. трябва да се отделя време и за търсене на свободни такива, подобно на тези в Уикито.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот Garabadouble » 10 Яну 2014, 14:36

Под плавателна не разбирай,че по нея са минавали кораби,а предполагам някакви по-големи лодки.Все пак говорим за античността.Марица е била плавателна до колкото знам.Ще се поразровя да видя дали има информация на друго място.
Аватар
Garabadouble
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот plamen » 10 Яну 2014, 15:34

Ето малко инфо по въпроса.....
http://www.airgroup2000.com/forum/viewt ... 9&start=15
Аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините

Mясто: Храбрино
USDA zone: 7b/8a

UNREAD_POSTот Gepata » 10 Яну 2014, 15:58

То и аз знам че е била плавателна. Даже преди време бях го написал
Гледай на живота през предното стъкло, а не през огледалото за задно виждане.
Аватар
Gepata
Крайморски експериментатор с палми и юка

Mясто: Варна,Тополи
Надморска височина (m): 45
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -17.8
Минимум в посл. зима (°C): -11.8
Любимо растение: юка,маслина
Любим плод: смокиня
Любим климат: средиземноморски

UNREAD_POSTот maniak » 10 Яну 2014, 16:27

Специално за Варна дали е 300-400 или 30-40 хиляди като духне онзи вятър от североизток знаеш ли колко го бърка тая работа? Навсякъде става кочан, който да кажем в по-закътаните централни улички се усеща по-малко, понеже и вятъра е по-слаб. <he-he> Това има значение за град като Пловдив и София, но не и за Варна, понеже там най-ниските темп. обикновенно се измерват именно при наличието на вятър и студена адвекция, а в другите станции далеч от морето при ясно и тихо време. Та тогава големият град оказва значително влияние пример Пловдив <wine>
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот todorpetrov » 10 Яну 2014, 16:31

todorpetrov написа:
Kiril Donov написа:Правил съм си опити в Гърция, водата там е с 36-37 промила и една бутилка от 1,5 литра за една нощ става на камък в камерата на хладилника, т.е при -18 градуса.

Не вярвам и аз ще пробвам.Ако си прав ше кажа.Само дето ме вкарваш в усилия.

Взимам си думите назад, водата на Черно море замръзва при -1(ако не се движи),така че ,това което казваш Кире е съвсем логично,
май вчера яко съм се объркал,но това си спомнях от училище,извинявам се за грубо невярната информация.Но за леда от Дунава не съм си променил мнението.
Аватар
todorpetrov
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 10 Яну 2014, 17:32

Garabadouble написа:Мале ,какъв спор пак е възникнал!Наистина трябва да се спори малко по-спокойно.Все пак това става пред клавиатурата и имате време да помислите преди да напишете нещо.Моля за малко взаимно уважение! ...

Много добре казано! <that's it>
Не може ли просто всеки да си казва мнението? Защо е необходимо да спорим до дупка и да се обиждаме? Казваме си мнението, другият също си го казва, ако трябва се казва още нещо и ... толкоз.
Защо трябва непременно да се убеждаваме един друг и винаги да има победител? <shocked>
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот Garabadouble » 10 Яну 2014, 17:38

Аз имах в предвид точно градовете във вътрешността Маняк.Имаш ли идея по каква методика са се измервали температурите в началото на века?Дали са ползвали същите "къщички",в които са поставяли термометрите,на същата височина и отдалеченост от сгради ?Чудя се дали са достоверни градусите отчитани по това време.Дали сме имали учени в тази област или всичко е било лаишко наблюдение направено от ентусиасти излезли с термометър в ръка на сред полето?Едва ли варненската метеостанция се е намирала на същото място през 20-те.Там по това време там са били богаташки вили и мисля ,че е настанена в една от тях.Предполагам ,че това се е случило през след 1944г.
Аватар
Garabadouble
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот marmozana » 10 Яну 2014, 17:46

Kiril Donov написа:Защо трябва непременно да се убеждаваме един друг и винаги да има победител?

<spam>
Те зат'ва <he-he>
"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми
Аватар
marmozana
Специалист с много опит

Mясто: София

UNREAD_POSTот maniak » 10 Яну 2014, 17:52

Нямам представа, дали е била точно на същото място, но пак е била някъде в морската градина измерената -24,3 тогава и -26.1 градуса в днешна "Чайка" . За сравнение най-ниските стойности по-високите неинверсионни части на Лудогорието са долу горе същите, т.е. абсолютните минимуми са идентични за град Варна и неинверсионната част на Лудогорието! Има едно уточнение, обаче тук доста по-често и във високата част на Лудогорието темп. спада до -20, а понякога и под -20, а Варна едва ли ще достигне рекорда си скоро! В ниските места тука, абсолютните минимуми може да гадаем колко са, но в някой дупки може да има и от порядъка на -35! Отворете този линк: https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q= ... 6428,d.Yms ,след което изтеглете файла. Доста историческа и полезна информация има, особено за Варна. <cheers2>
ПС. когато е отбелязан този рекорд през 1929г. в Разград май не е имало, изобщо измервания и тукащните рекорди са от по-нов период, което предполага, че тогава може и тук по-високата неинверсионна част да е станало например едно -28, щом във Варна е било –26 на 50-100 м.н.в., но това е само предположение! <wine>
maniak
Последовател на Мичурин

ПредишнаСледваща

Назад към Климат. Времето в България (Climate. The Weather in Bulgaria)