Прогнози и коментари към тях за 2018 г.

Времето в България. Климатът на България.

В тази секция могат да пишат само потребители, регистрирани поне преди 3 месеца и с минимум 50 мнения в секциите за растения!
perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —10°С
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 135 times
Been thanked: 112 times

Re: Прогнози и коментари към тях за 2018 г.

Непрочетено мнение от perperikon » 30 дек 2018, 18:09

Ще е интересно да видим как за няколко дни през зимата в Сандански ще по-студено от някои части на Северна България.

Потребителски аватар
иван
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 03 мар 2012, 00:03
Район: Ботаническа градина "Маргарита"
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална t° (°C): -17,9 (01.03.2018г.)
Минимум последна зима (°C): -11,1 (01.12.2018г)
Любимо растение: средиземноморски маквиси
Любим плод: смокиня
Любим климат: субекваториален
Has thanked: 1 time
Been thanked: 36 times

Непрочетено мнение от иван » 31 дек 2018, 18:47

По принцип разбирам от климатология, но не ме бива в правенето на прогнози, но отново мойте версии се доказват освен, че продължава топлото време по Атлантическото крайбрежие, ще става и все по топло за седмица напред. Няма го Атлантика в Европа-източна Европа студ!

бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!

Марков
Любител на южните растения
Регистриран: 16 юли 2015, 06:56
Район: Златни пясъци
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -14.0°C 01.03.18
Любим климат: 25°C
Has thanked: 35 times
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от Марков » 03 яну 2019, 06:45

Сиор, поздравления за точната прогноза, която направихте още на 21.12! Има ли вече някаква яснота след като премине това нахлуване, дали да махаме юрганите? Беше споменал още на 25.12 за голяма вероятност за студен февруари.
These users thanked the author Марков for the post:
Сиор (03 яну 2019, 09:13)
Rating: 9.09%

Сиор
Любител на южните растения
Регистриран: 16 яну 2016, 13:36
Район: Бургас
Been thanked: 41 times

Непрочетено мнение от Сиор » 03 яну 2019, 10:10

Привет, Марков, благодаря, обаче в метеорологията съм само любител - трябва нещата да са като нарисувани, за да ги видя -такива бяха през 2017-та с атлантическия блокаж, звездообразния полярен вихър в сп и трайно блокирания антициклон тук поради ранния сибирски сняг, примерно, което ни гарантираше студена зима. Тогава и се обадих за пръв път в раздела и да ти кажа честно, още съжалявам. Край на ОТ.

На мен ми изглежда, че няма да има студен февруари на балканите оформя се блокировка от топлъл въздух между гренландия и исландия. Поне моделите я предсказват. Ако се случи, важи правилото, открито още през 15-ти век от е дин датски монах, който забелязал, че когато врмето крй исландия е наднормено, в дания винаги е поднормено и обратно -лошо време край исландиня=добро време в дания цяла зима.

С горното искам да обърна внимание на колегата Пламен, че *добри* дългосрочни прогнози в европа се правят поне от 5 века, като се следват 2-3 прости правила. Тая прогноза за идващия циклон и поднормено време в периода 4-10 я постнах преднамерено за демонстрация, че всъщност добри дългосрочни прогнози могат да се правят и в наши дни - стига метеоролозите които ги правят да спазват изпитани правила;

моделите предсказват блокировка в гренландия в средата на януари:
Изображение
и негативна фаза на NAM (Northern Annular Mode), респективно.
Това вещае страдания за западна и централна европа с поднормен февруари и нормален към норма плюс февруари на балканите, защото блокираните атлантически циклони юе поемат по по-южното трасе - през испания и средиземноморието, т.е. може би средиземноморци и сняг в България, но норма-норма +като студ, докато сибирецът ще се плъзга по пързалката между двете зони и юе налита на западна европа и великобритания: гледай фигура а. на картинката:
Изображение
Това е, което се случва обикновено.
Фигура С. от картинката е зимните аномалии за СП. от периода 1990-2016; както можем да видим, гренландските блокировки са зачестили, както и наднормените зими на балканите, и вероятно между двете има връзка. Т.е. Блокировка там охлажда западна европа (знае се още от 15-ти век) и- затопля балканите. Другия куриоз от картинката е, че глобалното затопляне до тук всъщност е охладило западна европа и източните щати, но пък е затоплило балканите и до тук ние сме му най-големия бенефициент в северното полукълбо, което е чудесно и се надявам да продължи.
Което ми напомня, че *ако* се осъществи, гренландската блокировка,, освен че ще затопли балканите и охлади западна европа през февруари, *тя ще охладни и източните щати в америка.

Т.е., предварителна прогноза за февруари - движение на полярния вихър на изток по посока източен сибир (в момента е над скандинавия и се е сдвоил с тропосферния вихър, хм), около и над нормата в България, под нормата в зап. европа, около и под нормата в източните щати.
Но, всичко това под условие - ако моделите познаят за гренландската блокировка и негативен NAM от средата на януари нататък.

За януари прогнозата ми си остава същата каквато беше на 21-ви декември - хладна първа дестдневка - врътката е, потенциална опастност от много ниски, екстремни темп. в санданско петричката котловина (нито -10, нито -20 ще са изненада там, но не знам кое от двете ще е) и изт. родопи; нормализация от 11-12-ти нататък с температури в нормата за остатъка от месеца; в к-на ска все така залагам за януари в норма-норма плюс като цяло, а сега и за наднормен февруари в БГ; ще има още сняг обаче и през двата месеца.

още една забележка - заради разделянето на вортекса на три, полярният вихър сега е тип звезда и не знам дали изобщо ще се стабилизира тази зима. когато вихъра е тип звезда има повратни пролетни мразове на балканите, разбира се, кратки, с което мисля да спра да се правя на метеоролог, защото, признавам си, го намирам за трудно и досадно и повече ме интересуват южните растения и интродукцията им в БГ, което зависи от микроклимати и добра селекция на видове и мисля да си огранича участието до там. Лек ден и хубава, топла зима на всички.
These users thanked the author Сиор for the post (total 4):
Марков (03 яну 2019, 11:31) • Лия (03 яну 2019, 12:27) • perperikon (03 яну 2019, 15:42) • fenix (05 яну 2019, 14:00)
Rating: 36.36%

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Прогнози и коментари към тях - 2019 год.
    231 Отговори
    33135 Преглеждания
    Последно мнение от zack
    19 окт 2019, 09:32
  • New post Прогнози и коментари към тях за 2017 г.
    238 Отговори
    44474 Преглеждания
    Последно мнение от Сиор
    30 дек 2017, 19:17
  • New post Домати 2018
    от ivo_nekitov » 25 дек 2017, 18:58 » в Плодове и зеленчуци от домашната градина
    3 Отговори
    1642 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    23 апр 2018, 10:23
  • New post Коментари за климата
    310 Отговори
    49168 Преглеждания
    Последно мнение от zack
    18 мар 2019, 12:07
  • New post Дългосрочни прогнози
    29 Отговори
    11197 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    16 сеп 2019, 12:20
  • New post Коментари за времето - 2019 год.
    313 Отговори
    40770 Преглеждания
    Последно мнение от forumolubec 1978
    15 окт 2019, 23:06

Върни се в “Климат. Времето в България (Climate. The Weather in Bulgaria)”