Решения за съхранение на вода

Времето в България. Климатът на България.

В тази секция могат да пишат само потребители, регистрирани поне преди 3 месеца и с минимум 50 мнения в секциите за растения!
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 23 times
Been thanked: 40 times

Решения за съхранение на вода

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 23 апр 2018, 16:18

При мен сушата винаги е сериозна. Миналото лято даже и една от Юбеите ми закъса от суша. Имам резервоари, но сега започвам да строя още няколко нови, за да улавям всяка възможна вода, която падне от небето. Двата ми кладенеца пресъхват към края на лятото и само резервоарите могат да ме спасят. Също - и разумното разходване на водата.

Отварям тази тема, за да споделяме идеи и решения за съхранение на вода - резервоари, цистерни, басейни и т.н. Тук няма да коментираме напоителни системи, за да тях би трябвало да отворим нова тема.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Коментари за времето в България през 2018 г.

Непрочетено мнение от perperikon » 24 апр 2018, 00:30

Киро, какъв тип резервоари правиш? Не е ли по евтино да се инсталират цистерни? И аз мисля по въпроса!
Така е на "неинверсионните баири", а долу в "инверсионното" поле кладенците никога не пресъхват, поне в Старозагорско.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Re: Решения за съхранение на вода

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 24 апр 2018, 06:01

До сега ползвах 5 резервоара по 1 куб.м. Свързал съм ги последователно, един след друг към общата ми система - когато има вода се пълнят и когато няма вода се изтичат в тръбите. Водата идва от помпите ми или от водопровода. Сложил съм резервоарите на най-високата точка на имота, но водата се отвежда от тях по една тръба Ф32, която е дълга над 20-25 метра и е само на 50-60 см под нивото им. Затова налягането на водата не е достатъчно, за да мине водата по цялата тръба и остава въздушен джоб. На другия края на тръбата, вода не достига. Голям диспут се получи със съседите относно причините, но такива са фактите, а теориите са по-сложни, отколкото изглеждат. Щях да скъсявам пътя на водата, като я сваля възможно най-бързо до 2,5-3 метра по-ниско ниво, където вече налягането е достатъчно за всички цели, а от там мога да я разпратя вече из целия ми имот. Но до сега не го направих и сега вече трябва да го свърша.

Основните ми планове за бъдещето са свързани с построяването на няколко нови, подземни, бетонни резервоари. Готова цистерна не е добро решение за мен, защото:
1. Няма достъп на кран до повечето места и няма как да поставя цистерна.
2. Цистерната не ми се връзва с формата на площите. Почти навсякъде гледам да оползотворявам свободна площ, като получавам възможно най-голям воден обем за тази площ.

Първият и най-спешен резервоар, ще е един 8-10 кубиков резервоар (не знам точните размери на площта и затова в момента не знам точния обем), който ще е от едната страна на оранжерията ми вкъщи. Там и без друго ще е място с настилка, затова реших да го изкопая два метра надолу и да направя резервоар, върху чиято плоча да положа настилката. Така ще събирам дъждовната вода от покрива на оранжерията, която ще ползвам за поливане вътре. Ако поливам само с чешмяна или кладенчева вода в оранжерията, почвата неизбежно ще се засоли от твърдата вода и ще имам много проблеми. Затова искам да поливам само с дъждовна вода, доколкото е възможно.

Вторият ми резервоар ще построя на склона под къщата ни. Покривът на къщата е с площ над 150 кв.м. и при силен дъжд се събира много вода. Грехота е тази вода да заминава надолу по баира, както става сега. Ще помисля за начини да събирам и водата от всички пътища и алеи от имота ми. Където не е нужно да се оттича в зелените площи, ще я събирам и насочвам към резервоарите чрез подходяща нивелация и отводнителни системи.

Третият ми и най-голям проект е изграждане на няколко големи гаража на площ около 60 кв.м. Върху тях смятам да издигна басейн с дълбочина между 1,5 и 2 метра, което прави между 90 и 120 куб.м. вода. Този резервоар окончателно ще реши всичките ми водни проблеми за сухия сезон.

Споделям тези мои планове, за да покажа начина ми на мислене. Не е достатъчно да сложим 1 куб.м. цистерна някъде, защото лятно време това количество не стига до никъде. Трябват по-големи водни обеми и идеята е не да лишаваме градината си от водата на дъждовете и снеговете, а да събираме водата, която така или иначе се оттича и губи, за да я ползваме когато е по-нужна. Помнете, че при силен дъжд от капчуците се изтича много вода, но ако тази вода се излива наведнъж в градината, това е безсмислено, защото бързо попива в дълбоките слоеве, а и отмива хранителни вещества със себе си.
Сушите ще стават все по-свирепи и вместо да се жалваме за отминалите времена, нека се радваме на затопления климат и се подготвим за сухите сезони, които следват от тук нататък. Има ли вода, има Рай.

Added in 8 minutes 3 seconds:
Re: Коментари за времето в България през 2018 г.
perperikon написа:
24 апр 2018, 00:30
... Така е на "неинверсионните баири", а долу в "инверсионното" поле кладенците никога не пресъхват, поне в Старозагорско.
Това са митове и легенди с дата от миналия век.

Кладенецът ни в разсадника е дълбок 30,5 метра. За 20 години вече няколко пъти се налага да спускаме помпите по-надълбоко, защото остават на сухо. В началото пуснахме първата помпа на 12-13 метра дълбочина. За последно миналото лято пак ги пускахме по-надолу и вече сме под 18 метра. И това е във "водното Ел Дорадо на Балканите", както се изказа по отношение на Горнотракийската низина един учен преди доста години.

Водните запаси намаляват бързо и драстично. Освен нашето лично отношение и решения, нужна е сериозна държавна политика в тази област. Иначе това наше основно предимство пред всички съседни държави, бързо ще се стопи още преди края на този век.

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от plamen » 24 апр 2018, 09:18

Аз не съм решил още какви мерки ще взема.Със сигурност ще се лиша от някои растителни видове,които не издържат на нашата суша.Вместо трева ще имам "гръцки" троскот и т.н.
Забелязах,че някои съседи вече са се лишили от Западната Туя.Просто там ,където не са ги поливали миналата година,са изсъхнали.Не е за юга това растение.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 25 апр 2018, 00:56

<off topic>
В най-скоро време ще се наложи да се преориентираме към напълно нови тревни видове за нашите градини. Сегашните тревни смески изискват неимоверни количества вода. При 10 л на кв.м. ежедневна поливка, една площ от само 100 кв.м. с такава трева се нуждае от един кубик вода всеки ден през лятото. Минимум!

В същото време, тропическите и субтропическите видове треви са много по-издържливи на суша. В сухия сезон може да изсъхнат, но после се въстановяват. Нашите тревни смески умират, ако се засушат повече. Във Флорида наблюдавах през сухия сезон, как тревата в градината ни изсъхваше напълно и при всеки нов дъжд започваше да расте отново. Сега пак започнаха валежите и тревата си е свежа и зелена. Тя е вид троскот, който се води много скъпа трева и го слагат само на лусозните голф игрища. Коси се само няколко пъти в годината, полива се малко, а изглежда перфектно.
Имам подобна трева от Сингапур, от която вече няколко години съм много доволен при условията на Асеновград. Перфектно гъста и свежа е цяло лято, почти без поливки. Коси се два-три пъти за цяло лято, колкото да изглежда равна. Изсъхва само, когато хванат големите студове през зимата. Сега съм приготвил още три вида подобна трева от Флорида, която ще тествам в Асеновград за студоустойчивост. Далеч не всички тропически треви растат добре при нашия климат, повечето умират още при първата слана.
В моята градина вкъщи, тревата смятам да се полива само понякога, когато през лятото ми е кеф да хвана маркуча. Напоителната система няма да я полива, но не мисля също и да ѝ робувам с косене, затова ще затревявам само с тези видове треви, които изглеждат перфектно почти без грижи.

Потребителски аватар
h2o
Engineer-agronomist, Master in Agriculture | Инженер-агроном, Магистър по Земеделие
Регистриран: 02 фев 2012, 21:48
Надморска височина (m): 110
Абсолютна минимална t° (°C): -18*С 2010г.
Минимум последна зима (°C): -12/-12.5 (01.03.2018)
Любимо растение: вашингтония филифера
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от h2o » 25 апр 2018, 03:46

Аз отдавна съм минал на троскот ,пача трева и други аборигенни видове .Не поливам почти и максимум два ,три пъти в годината кося .Аз също съм на сух склон.Не съм ги сял специално ,а постепенно от самосебе си се завъдиха.

"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 25 апр 2018, 05:12

Европейският троскот е груб плевел. Аз говорех за най-скъпите видове трева, едната от които във Флорида видях да се продава на едро по над 500 долара за палет (чим за двайсетина квадратни метра). Тук само мулти-милионерските къщи имат такива треви. Ние не живеем в такава, но явно съседът от някъде е донесъл малко и му е плъзнал из двора. Установих, че от неговия двор се е разпространила постепенно и в нашия. Този троскот е миниатюрен е културен и пълзи по една педя на година, не е като нашия с по 2 метра стъбла във всички посоки. А в Асеновград ще си ги размножавам сам, разбира се. Не, че има и от къде да се купи в България...

Добавено след 10 мин. и 21 сек. (Added in 10 minutes 21 seconds):
И за да се върнем към темата, ще споделя още една идея. Понеже много обичам водата и рибите, смятам да си направя вкъщи едно езерце с японски шарани Кои. Цялата градина под езерото ще мога да я поливам с водата, а самото езеро ще се долива автоматично всеки път, щом източа вода от него. Така по време на жегите, когато ми е нужна най-много вода, но и зеленясва най-много водата в езерото, ще я опреснявам постоянно. Така ще поливам с престояла и по-топла вода, която е обогатена с хранителни вещества за растенията, а самото езеро ще е с по-чиста вода. Това не е сложно за изпълнение и ще гледам да го направя за другото лято.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Климат. Времето в България (Climate. The Weather in Bulgaria)”