Автоматични метеорологични станции

Времето в България. Климатът на България.

В тази секция могат да пишат само потребители, регистрирани поне преди 3 месеца и с минимум 50 мнения в секциите за растения!

Re: Автоматични метеорологични станции

UNREAD_POSTот Alexander Goshev » 08 Апр 2014, 14:48

Както се споменава в един достъпен Weather Display Linux Installation & Setup Guide, версията съпортва абсолютно всички станции и опции за настройка като при Windows: <bravo>
Just as in the windows version there are many options, and they operate in the same way
*Supported Weather Station(all supported in the windows version http://www.weather-display.com/supported.php except Dallas One Wire should work)

За кабелните Dallas One Wire сензори, измежду които соларен, UV, за почвена влажност, допълнителни Т/Х и т.н, здраве да е.
Аватар
Alexander Goshev
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 08 Апр 2014, 15:15

При стринг вече няма да доразвивам никакви мисли, тъй като нямам намерение да пиша повече там. <smoking>
Тук очаквах отговор най-вече от теб и Зак, което е дори по-добре, тъй както при стринг освен от теб, няма от кой друг да получа полезен отговор - доколкото знам, Зак също се е отказал да си пили нервите с нелечими(поради генетична тъпотия) инфантилни дебили, каквито са криофилите с 1-2 изключения. <he-he>
Но това не е предмет на тая тема.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

UNREAD_POSTот zack » 08 Апр 2014, 16:17

Иво, и аз го чакам новото Ubunto като топъл хляб <he-he> Засега не ми се занимава, защото има още трески за дялане.
Има и неща дето много ме дразнят, например това, че не поддържа TRIM за SSD-та по подразбиране и дори и да го направиш някак,
не е както трябва, т.е. бави. Та и Linux-а си има проблеми. Но пък може да се тунингова яко, работи стабилно и работи и на по-непретенциозни машини.
Това дето ще излиза този месец трябва да е много добро, ама да го видим <thumbsup>

P.S. В ония форум, който е пълен с ненормалници не смятам да влизам. Нямам излишни нерви и време да се занимавам с такива дребни душици!
Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!
Аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини

Местоположение: Обект 1 - Ивайловград 168м н.в. Обект 2 - с. Свирачи 262м н.в.
Mясто: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -19 since 1926
Минимум в посл. зима (°C): -8.5
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 08 Апр 2014, 17:22

ivo_nekitov написа:Имай предвид, че като правило линуксите на купешките лаптопи са ... оборотните линукси на Китайската Народна Армия ...

Този Линукс така или иначе ще го разкарам веднага, щом ми остане време. Предпочитам да си направя сам инсталацията. Пък и при по-сериозни дейности ми иска парола, каквато не ми дадоха.
Ще си направя опит, но първо ще проверя какъв софтуер има за Линукс. Няма как да мина без някои програми, но не знам дали не са само под Windows.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот alexander » 09 Апр 2014, 21:47

ivo_nekitov написа:
alexander написа:
ivo_nekitov написа:Писна ми от простотиите на чико Били(уиндоусите) и това е последната машина, която евакуирам към Линукс.

+1 <bravo2> <cheers>

Трябва само да видим как работи ремоут десктопа на Убунту - не ми с ее налагало досега да го ползвам, дори честно казано не и знам името на програмата за достъп, но ще проуча нещата.

Teamviewer за Ubuntu има, инсталираш го и на двете машини и действаш смело. Това е вариант.
alexander
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот alexander » 09 Апр 2014, 21:49

<cheers> <cheers>
ivo_nekitov написа:
Kiril Donov написа:Вчера купих един лаптоп и на него беше качен някакъв Линукс. Изумих се, колко е яка тази операционна система. Сега сериозно съм се замислил да мина на Линукс, досега просто не я бях виждал.

До преди 8-9 години беше голямо дърво. Не, че не бачкаше пак перфектно, но беше доста юзър ънфрендли.
А сега си е направо красота - има всякакви програми, а като бързина при РДУ не може да се сравнява с Виндовсите.
Щом аз, бидейки толкова дърт и изпечен консерватор, минах само за 1-2 години на нея изцяло, смятай :)

Има само един условен минус: няма ги игрите, които вървят под уиндоус, но това касае предимно чекиджийчетата с излишно време, които са решили да го губят по този начин, не НАС с теб ;).
Затова пък всички онлайн простотии са си там, естествено. Но за филми, музика, интернет, брауз, мейл и информация(което всъщност Е интернет) няма никакъв проблем - да не говорим, че някои браузъри просто "летят", няма никаква база за сравнение просто :)
А, и основният плюс: ЛЕГАЛНО и безплатно е.

+ 1000. Изцяло подкремя, отличен съмари на Линукс в 1-2 параграфа :) <cheers>
alexander
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот the_dentist » 13 Апр 2014, 22:45

Здравейте. От няколко дена имам проблем с АМС-то ми. Модела е TFA Nexus. Ще се радвам ако някой помогне. Та проблемът е следния : като включа кабела за прехвърляне на данните към компютъра, визуализация не ми излиза, стои си на последното от 8 Април и до там. Като дам Check and repair database и после Show table of data ми показва, че след 8.04.14 датата се е променила на 2160 г ??? Има ли някой идея как мога да коригирам нещата? Благодаря предварително.
the_dentist
Градинар (Gardener)

Местоположение: Обект 1 - гр. Хасково 185м н.в. Обект 2 - с. Бориславци 160м н.в.
Mясто: гр. Хасково
USDA zone: 8a
Минимум в посл. зима (°C): -16.7(27.01)/-14(2017)

UNREAD_POSTот Alexander Goshev » 14 Апр 2014, 09:52

the_dentist написа:Здравейте. От няколко дена имам проблем с АМС-то ми. Модела е TFA Nexus. Ще се радвам ако някой помогне. Та проблемът е следния : като включа кабела за прехвърляне на данните към компютъра, визуализация не ми излиза, стои си на последното от 8 Април и до там. Като дам Check and repair database и после Show table of data ми показва, че след 8.04.14 датата се е променила на 2160 г ??? Има ли някой идея как мога да коригирам нещата? Благодаря предварително.

Защо задаваш въпроса си тук, Недялко!?
Човек трябва да е едновременно злопаметен, тесногръд и крайно недоверчив към търговеца от който е закупил продукта, щом за проблем от такова естество се обръща към всеки друг, но не и към него.
Ще помоля господин Донов да почисти темата от коментарите за Linux, които с изключение на първото и още няколко мнения на Иво, са спам.
Последна промяна Alexander Goshev на 14 Апр 2014, 10:10, променена общо 1 път
Аватар
Alexander Goshev
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот chicholyubo » 14 Апр 2014, 10:07

Добре че го е задал тук. Аз имам същият проблем с моята станция.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Mясто: София\Горни Лозен
Надморска височина (m): 680
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална темп.(°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум в посл. зима (°C): -16.7 на 7 Яну 2017
Любимо растение: Cocos nucifera
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/

UNREAD_POSTот Alexander Goshev » 14 Апр 2014, 10:18

И защо да е добре, чичо? Може би защото и двамата не желаете съвета ми?
Здраве да е, решението е просто, сигурен съм, че ще се справите сами.
Аватар
Alexander Goshev
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот chicholyubo » 14 Апр 2014, 10:25

Защото аз нямам регистрация във твоят форум. Но съветът ти като специалист за мен е много ценен <cheers>
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

UNREAD_POSTот the_dentist » 14 Апр 2014, 10:54

Alexander Goshev написа:
the_dentist написа:Здравейте. От няколко дена имам проблем с АМС-то ми. Модела е TFA Nexus. Ще се радвам ако някой помогне. Та проблемът е следния : като включа кабела за прехвърляне на данните към компютъра, визуализация не ми излиза, стои си на последното от 8 Април и до там. Като дам Check and repair database и после Show table of data ми показва, че след 8.04.14 датата се е променила на 2160 г ??? Има ли някой идея как мога да коригирам нещата? Благодаря предварително.

Защо задаваш въпроса си тук, Недялко!?
Човек трябва да е едновременно злопаметен, тесногръд и крайно недоверчив към търговеца от който е закупил продукта, щом за проблем от такова естество се обръща към всеки друг, но не и към него.
Ще помоля господин Донов да почисти темата от коментарите за Linux, които с изключение на първото и още няколко мнения на Иво, са спам.

Аз лично не виждам какъв е проблемът да го задам тук? Мога и другаде, защо не. Виждам че във форума пишете и ти, а и други които имат АМС. Споделям проблем, и търся решение. Нямам нищо лично към теб, и не виждам защо трябва да съм злопаметен,тесногръд и недоверчив. Желая съвет и от теб, и от всеки друг който може да помогне. Така че, още веднъж ще съм благодарен на всеки, който помогне за решение на проблема.
the_dentist
Градинар (Gardener)

Местоположение: Обект 1 - гр. Хасково 185м н.в. Обект 2 - с. Бориславци 160м н.в.
Mясто: гр. Хасково
USDA zone: 8a
Минимум в посл. зима (°C): -16.7(27.01)/-14(2017)

UNREAD_POSTот Alexander Goshev » 14 Апр 2014, 11:34

the_dentist написа: Нямам нищо лично към теб, и не виждам защо трябва да съм злопаметен,тесногръд и недоверчив. Желая съвет и от теб, и от всеки друг който може да помогне.

Напротив, имаш, прекрасно знаем това, като точният израз е недоверие и нежелание за комуникация. Иначе отдавна щеше да си звъннал и в рамките на 5 минути да получиш правилния съвет. В никакъв случай гениално, а само рационално решение.
Аватар
Alexander Goshev
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Alexander Goshev » 14 Апр 2014, 11:42

Когато конзолата на Sinus/Nexus не праща коректни записи в базата данни на софтуера, обикновено причината е в съществуващи погрешни записи в логера, например бъдещи дати и години като 2160 г. Такива записи са резултат от погрешна първоначална настройка на месеца и годината и често пречат на правилното сваляне на реалните записи. Проблемът се решава по два начина.
Първи:
Увери се, че датата и часа на конзолата се верни/коректни . След това, при спрян софтуер, изтрий базата данни - файлът "Nexusorg.dbf"/"Sinusorg.dbf" в папака data, в инсталационната папка на софтуера TFA_Nexus
Изтритият файл съхрани на страна . Него можеш винаги да отвориш, разглеждаш, преформатираш и анализираш с excel . След като /при затворена програма /си изтрил базата данни от папка data, свържи конзолата с компа и стартирай отново програмата. Ще се появи въпрос дали искаш да свалиш цялата база данни , потвърди с Yes. Софтуера следва да свали всички 200 стойности, вкл. до сегашния момент.

Втори:
Спри програмата, изключи конзолата от компа и направи пълен ресет на конзолата
1.) Push and hold the "Snooze" button and then in addition push and hold the “Arrow key up” button. Hold both buttons simultaneously for 4 seconds.
2.) Once the background light starts flashing, release the two buttons. Now please push the "Set" button in order to confirm the reset.
3.) The Nexus or Meteo Time Duo start to beep for about 2 minutes, the Sinus only for a few seconds.
4.) Finally - after the base unit stops to beep – it has to be switched-off. In order to do this, please take away the power supply. You have to take off the batteries of Nexus, Sinus and Meteo Time Duo. In addition you also have to unplug the main supply for Nexus and Meteo Time Duo.
5.) After a moment without power supply the batteries can be re-inserted. The reset is complete.
Така конзолата се връща към фабричните настройки и по-важното - логерът се изчиства от всички записи, вкл. тези от несъществуващи месеци и години като 2160 .
След ресета чакаш да бъдат прихванати всички сензори. Едва тогава сверяваш точно годината, датата, часа и всички останали потребителски настройки. После отново изтриваш файла "Nexusorg.dbf"/"Sinusorg.dbf" от папка data. След това свързваш конзолата с компа и едва тогава стартираш програмата. След тази операция, при изправна конзола, данните със сигурност трябва да потекат. Внимание: След ресета в конзолата няма записи, а интервала на запомняне е по подразбиране 1 запис/1 час. Интервалът се пренастройва според желанието на потребителя. За проверка на ъпдейта първоначално може да се зададе на минималния интервал от 5 минути. След изтичането на зададения интервал, или до 1 минута след това, свалените записи с техните дата и час , актуални до момента, ще са коректни и видими в софтуера.
Аватар
Alexander Goshev
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот chicholyubo » 14 Апр 2014, 11:48

БЛАГОДАРЯ <hat off>
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

ПредишнаСледваща

Назад към Климат. Времето в България (Climate. The Weather in Bulgaria)