Автоматични метеорологични станции

Времето в България. Климатът на България.

В тази секция могат да пишат само потребители, регистрирани поне преди 3 месеца и с минимум 50 мнения в секциите за растения!

Re: Автоматични метеорологични станции

UNREAD_POSTот reimbrant » 15 Яну 2016, 19:12

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеСтанцийката пристигна най после/забавиха се нещата заради поръчване на двата допълнителни сензорни датчика/Нещата се сработиха бързо и всичко е точ.Датчиците са си по местата вече и си отчитат .Това ми харесва че никъде не пише Китай,а навсякъде Германия.Дано да имам късмет и да работи безаварийно. <wine>
https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения

Mясто: гр.Карлово
USDA zone: 4a

UNREAD_POSTот petar » 16 Яну 2016, 14:27

<wine> <cheers>
Райчо,аз имам подобна само дето е по-голяма и е от същата фирма.
Произведени са в китай,не се притеснявай.Всичко вече е произведено
в китай-нали знаеш.Работи си много добре и си е доста точна.
Издайния етикет е на дъното на кутията (на последната снимка).
Произведено за германия в КНР. <thumbup>

Изображение Изображение
Ако имаме по една ябълка и си я разменим-ще имаме пак по една,
но ако имаме по една идея и си я разменим- ще имаме по две !

( Петър )
Аватар
petar
Градинар (Gardener)

Mясто: гр.Златица
Надморска височина (m): 669
USDA zone: 7a
Любимо растение: Всички видове палми
Любим климат: Екваториален

UNREAD_POSTот chicholyubo » 19 Яну 2016, 11:34

malak написа:
chicholyubo написа:Единият датчик на станцията ми е дал фира. Показва данните но не се свързва със централата на повече от 2м. Някой да познава човек който би могъл да го оправи ? Разбира се срещу заплащане. <thumbup>
Вероятно е заминал предавателя на датчика. Мисля че мога дати помогна. Дай някакъв номер за дати звъна и да го обсъдим.

Благодаря на malak. Той е Човекът който направи така, че повече никога да не губят обхват датчиците ми на станцията <bravo2>
Много кадърен и умен пич <hat off>
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Mясто: София\Горни Лозен
Надморска височина (m): 680
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална темп.(°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум в посл. зима (°C): -16.7 на 7 Яну 2017
Любимо растение: Cocos nucifera
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/

UNREAD_POSTот bobiborisov » 28 Яну 2016, 16:17

Днес си купих от ибей един датчик s100-th+:
Код: Избери целия код
http://www.huato.cn/s100_th.html

В ибей не бяха дали "Measurement Range" а само "Storage Temperature" и аз реших, че мери от -30, а най-вероятно мери от -20. Някой има ли опит с подобни устройства, с бележката, че съм наясно, че това не е професионална техника.
Целта ми да получа някаква по-обективна представа за температурите на моите обекти (ако работи добре смятам още едно да взема за другия обект).
Към момента имам обикновен термометър с минимум и максимум памет, което не ми дава много ясна представа за движението на температурите през деня и по дни.
bobiborisov
Градинар (Gardener)

Mясто: София

UNREAD_POSTот bobiborisov » 13 Фев 2016, 12:19

Пристигна ми уреда. На първо четене ми харесва много - вкарах го във фризера и го набримчих на супер замръзване. Сега отчитам резултатите - бях го нагласил на 5 секунди да записва. Минималната, която е отчел е -28.3 градуса, което ме устройва напълно. Сега го слагам на 15 минути, като паметта ще стигне за 447 дни.
Сега го монтирам незащитен, а до 2-3 седмици ще го облека и в дървена клетка.
Мисля, че интервал от 15 минути е напълно достатъчен (Иво дай съвет). Искам да разбера освен какви са минималните температури при мен и колко продължават - така след 20-30 години ще зная горе долу какъв е климата при мен <453> .
bobiborisov
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 13 Фев 2016, 13:38

Боби, за мен биха били достатъчни.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

UNREAD_POSTот Бобсъна » 24 Мар 2016, 20:36

Има любителска станция в Пазарджик,на 3 метра от новия БИЛА(старото ПЕНИ).Не е представителна обаче!!
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 24 Окт 2016, 17:39

Почти всяка година правя една и съща глупост. Свързвам 5 сензора на метео-станцията ми вкъщи (тази в разсадника от години съм я зарязал) и ги закачам по разни растения. Скоро след това обаче, забравям къде съм ги сложил, а те най-често са мушнати в короните на дървета или в стъблата на палмите и не се виждат. Така те предават с години, но аз вече не знам - от къде. Това продължава докато им свършат батериите и изчезнат от екрана. Тогава купувам нови сензори и пак ги слагам някъде ...

Вчера си говорихме с Любо и той опита да ме убеди да сложа сензори в новата ми оранжерия, както и да кача станцията онлайн. Аз се навих, днес взех от разсадника станцията и чисто нови сензори, които бях купувал преди 2-3 години и се засилих да ги инсталирам. Добре, ама се оказа, че някакви партизани (разбирай сензори) предават информация от някакви тайни квартири. Рових, рових и ... намерих само един. Но явно има още 4 броя.
Сега не мога да сложа сензори в оранжерията, защото ще предават на една и съща честота с вече съществуващите. Някои има ли идея, как да открия старите сензори, без да загубя цял ден в търсене? Пръснати са на площ около 2,5 декара.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 24 Окт 2016, 17:51

Забравих да добавя, че най-сетне си научих урока. Стандартни метео-клетки явно няма да сложа, но миналата седмица разглеждах и видях, че се предлагат нещо като кутии за сензори. Още днес ще поръчам от тях и повече няма да ми се губят сензорите.
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот Бобсъна » 24 Окт 2016, 18:54

Некой ловджия ви требе от тия:

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0 ... 0%BD%D0%B5
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 24 Окт 2016, 19:49

И аз това си помислих, но тази вечер за час и нещо ровене, открих и номер 2. Сега трябва да открия номер 3 и 4, утре ще загубя време, но ще ги намеря. Номер 5 явно е умрял, защото предава само новият от нивото на почвата в оранжерията.
Между другото, струваше ми се, че досегашният електронен термометър от оранжерията доста завишава (с поне 2 градуса), но тази вечер сложих новите сензори и се оказа, че те дават дори по-високи температури. Преди да ги сложа, сложих всички за половин час на едно място и показваха еднаква температура, с не повече от две-три десети разлика. Приемам ги за точни.

Ще прегледам темата отначало, за да видя как да свържа станцията онлайн. Надявам се другата седмица да съм готов с отоплението и да ми остане време за настройките.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 24 Окт 2016, 20:38

Поръчах ето такива кутии, 5 броя - за всеки сензор:

Изображение
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот chicholyubo » 24 Окт 2016, 21:47

Kiril Donov написа:Вчера си говорихме с Любо и той опита да ме убеди да сложа сензори в новата ми оранжерия, както и да кача станцията онлайн.

Дано съм те убедил <cheers> На мен ще ми е интересна статистиката в оранжерията <thumbup>

Kiril Donov написа:Ще прегледам темата отначало, за да видя как да свържа станцията онлайн. Надявам се другата седмица да съм готов с отоплението и да ми остане време за настройките.

Убеден съм, че Влади ще удари едно рамо. Даже и по намирането на "диверсантите" <453>
Само не ми е ясно за какво са ти тези кутии когато ще ползваш датчиците в закрито/ затворено пространство.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Mясто: София\Горни Лозен
Надморска височина (m): 680
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална темп.(°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум в посл. зима (°C): -16.7 на 7 Яну 2017
Любимо растение: Cocos nucifera
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 24 Окт 2016, 22:16

chicholyubo написа:... Само не ми е ясно за какво са ти тези кутии когато ще ползваш датчиците в закрито/ затворено пространство.

Не всички датчици са в оранжерията. Там вероятно ще бъдат само два броя - на почвеното ниво и на около 1,2 метра височина (засега). Ще сложа и някакъв термометър на около 4 метра височина, но той ще е само за моя информация. Другите датчици са навън. В момента вкъщи работят две станции, но и двете четат информацията от едни и същи 5 броя датчици. Няма как да ги направя 10 броя, станциите са еднакви. Но едната станция я сложих в спалнята, така няма да ми се налага да слизам на долния етаж, за да следя температурата в оранжерията в мразовитите нощи.

Кутиите ще ги ползвам за изолация на датчиците и поне известно стандартизиране на получаваната информация. И най-важното - с тези големи кутии няма как да забравя къде съм скрил всеки датчик. Е, вече си направих списък с местоположението на всеки датчик и в бъдеще няма да ми се налага да ги търся.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот vladi » 25 Окт 2016, 00:34

chicholyubo написа: Убеден съм, че Влади ще удари едно рамо. Даже и по намирането на "диверсантите"

За диверсантите не знам, ама за качването на станцията онлайн, разбира се че съм онлайн. <bananas>
Аватар
vladi
Градинар (Gardener)

Любимо растение: Всички!

ПредишнаСледваща

Назад към Климат. Времето в България (Climate. The Weather in Bulgaria)