Глобалното затопляне - факти, вреди и ползи

Времето в България. Климатът на България.

В тази секция могат да пишат само потребители, регистрирани поне преди 3 месеца и с минимум 50 мнения в секциите за растения!

Глобалното затопляне - факти, вреди и ползи

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 27 Фев 2013, 11:28

Моето мнение е неконвенционално и съм го споделял неведнъж.

Ето една очевадна полза. Снимките са много яки.
Последна промяна ivo_nekitov на 25 Авг 2016, 09:34, променена общо 1 път
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

Re: Глобалното затопляне - вреди и ползи

UNREAD_POSTот иван » 04 Мар 2013, 23:53

Тази сутрин ми се наложи да стана рано, тъкмо по блестящата току що паднала слана или както аз поправям хората не "паднала от небето а образувала се при ниски температури". Наблюдавах пушеците от комините на къщите наоколо издигаха се право на горе, замислих се този дим оказва ли някакво влияние на микроклимата, да речем от десетина къщички по наблизо намиращи се. И ако оказва според вас какво е влиянието му върху температурата да речем при едни реални минус 2 градуса, в "района на дима", възможно ли е да се покачи температурата да речем на 0 градуса при тихо време? Помня един шантав мой колега като бях студент беше попитал професора по метеорология "ако всички извадим печките си през зимата и ги запалим да горят на вън за една нощ няма ли да вдигнем температурата поне с няколко градуса ?". Естествено отговора на професора беше на принципа на сравнителния метод -"Това е все едно да топлиш една стая със запалена цигара". Интересно ми е какво е вашето мнение за "селския дим" и оказвали то някакво затоплещо влияние, ( <he-he> или май на мен така ми се иска, че вече ми писна от тези слани <Ah, no> )
бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!
Аватар
иван
Последовател на Мичурин

Местоположение: Ботаническа градина Маргарита, Гроздьово, общ.Долни чифлик, обл.ВАРНА
Mясто: http://botanical-garden-margarita-botan ... bnode.com/
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална темп.(°C): -17 (2012г.)
Минимум в посл. зима (°C): -16,1
Любимо растение: средиземноморски маквиси
Любим плод: смокиня
Любим климат: субекваториален

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 05 Мар 2013, 00:08

Не. 1-2 стотни от градуса при липса на вятър, на няколко метра. В тоя храст няма заек. <he-he>
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 05 Мар 2013, 00:35

Не бих казал, че има дори 1-2 стотни. Няма нищо! И не само заради принципа на цигарата в стая.
Топлият въздух винаги излита бързо нагоре. Затова от комина димът лети право нагоре. После топлината се разсейва и излита още по-високо, а димът, вече без енергия в него, може да слезе надолу, ако има инверсия. Ако няма, ще се разнесе нанякъде.

Единственият начин печки да топлят атмосферата е, да се пуснат ниско долу, до земята. Но трябват вентилатори, които да смесват въздушната струя, за да не може топлината веднага да излети нагоре. Някъде по света пък палят огньове из насажденията. Тези начини се практикуват в топли субтропични области, когато има опасност от тежка слана, която може да унищожи реколтата или цъфтежа, например на цитруси. Но това се прави веднъж на няколко години. Ако се налага по-често, насаждението става нерентабилно.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот todorpetrov » 05 Мар 2013, 00:38

+1. <cheers>
Аватар
todorpetrov
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 05 Мар 2013, 00:48

Абе една-две стотни на няколко метра МОЖЕ и да има, но честно казано въобще не ми се мисли колко точно. При все това - убеден съм в правотата си. Киро, самият ПУШЕК, ИЗЛЪЧВАЙКИ като черно тяло(физически лаф/термин <he-he> ) в инфрачервения спектър, повишава с някакви стотни температурата на най-близкия въздух/предмети. С колко-половин или 5-10 стотни или малко повече - прави го. Затова Иван е прав, ама и ти си прав: той, щото нагряване има, макар 2 градуса - АБСУРД. Ти - щото по посочените от теб механизми - наистина няма, но самият ПУШЕК ИЗЛЪЧВА ифраред-топлина някаква. Наистина нито ми се мисли, нито и да ми се мислеше мога да направя правилна преценка КОЛКО(примерно на 4 метра от стълба пушек) - дали 2 хилядни или две десети от градуса, но го ИМА.
Нагледен пример: Реотаните се усещат на 10 метра(аз поне ги усещам) Но те са....примерно 300 или 400 градуса нажежени. Определено повишават Т на едно тяло, повърхността, с няколко градуса. Ако не са 400, а 40 градуса, ще излъчват примерно 10 или 20 пъти по-слабо инфрачервни лъчи. И ще затоплят с една десета от няколко градуса :)
№Втори пример: коминът топли - разни врабчета се спасяват в най-студените дни, горките, Колко? ПОне 10 градуса(вероятно повече) на 10-20 см. Демек - 1 градус(вериоятно повече) на 1 метър. Коминът отвън е топъл, не горещ. Пушекът в първите няколко метра над комина е много по-горещ, макар да няма толкова излъчваща повърхност, самите частици сажди, серни и въглеродни окиси и пара излъчват... Това е, не ми се логорейства повече. <he-he>
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 05 Мар 2013, 01:10

Да, прав си, не се сетих, че трябва да има и някакво инфрачервено излъчване. Но така или иначе то не би било достатъчно за някакво измеримо повишение на температурата. В конкретният случай. Защото по принцип знаем, че в големите градове има повишение от няколко градуса (това си е цяла USDA зона!!!), така че май ти ще излезнеш прав, че има 1-2 стотни от градуса влияние. А от хиляди комини и сгради - стават няколко градуса! Аз лично съм отчитал 7 градуса по-висока температура в центъра на Пловдив, в сравнение с извън града. Тогава извън града беше -13 градуса.
<cheers>
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот maniak » 05 Мар 2013, 01:50

Аз съм засичал 5-6 градуса разлика в най-студените инверсионни нощи между центъра на града и полетата извън него. Съответно -23 в центъра на града и -28.5 на полето мерено с кола, да има занижаване с 2-3 градуса заради ниско разположеният датчик, но си беше студеничко <head in the wall>
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот plamen » 10 Мар 2013, 17:20

В Болцано (Ит) са открили изложба от снимки на експедиция посетила Кавказ преди повече от 100 години.На съпоставките със съвременни снимки може да се види драматичното "изтъняване" на ледниците...хм,дали няма промени в климата?!
http://www.3bmeteo.com/giornale-meteo/g ... foto-61308
Аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините

Mясто: Храбрино
USDA zone: 7b/8a

UNREAD_POSTот Krasi » 11 Мар 2013, 01:05

Факт си е.. По - високите летни температури, на пратика обезсмислят снежното подхранване на ледника. Все едно да си изпуснеш сладоледа на детска пързалка, няма връщане! Но, като погледнем от хубавата му страна, се наслаждаваме на уникални ледникови форми на релефа. <that's it>
Krasi
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 10 Сеп 2013, 11:27

Както вече съм споделял, проблемите на производителите на царевица и сомалийците не ме интересуват особено(първите - да садят на поливни площи, вторите - да спрат да се въдят като мишки, като нямат какво да ядат), ето тази карта винаги ми оправя настроението:

http://www.scotese.com/miocene1.htm

Обърнете внимание на палмичките над СЗ Европа и Ц Русия :) Това са съвсем истински намерени фосили, т.е само преди няколко милиона години там е имало палми(за тук да не говорим). С една дума, на тия, които казват: " -Нека си гледаме борчетата и дъбчетата, тия растения(палми, цитруси, маслини) не са за нашия климат..." бих показал учтиво... среден фингър <cheers2> <he-he>
Ние не сме луди ентусиасти, а само реинтродуцираме обратно на север изгонените от студа растения. Да, може би малко припряно, прибързано, десетилетия или години по-рано от възможното, но те се ВРЪЩАТ където им е било мястото(!) <coffee>
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот plamen » 10 Сеп 2013, 13:08

Иво,аз смятям,че сегашният климат на земята е резултатът от няколко космически катастрофи.
Рано или късно,ако няма други катастрофи,земята ще се върне към равновесното си първично състояние.
Миоцена.
Трябва да потърпим още малко .... <thumbsup> <cheers> ...и когато Юбеите вържат <coffee> ще сме свидетели на тези промени <wine>
Аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините

Mясто: Храбрино
USDA zone: 7b/8a

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 10 Сеп 2013, 13:19

Иронията е, че може да се окаже, че С-4 фотосинтезата, открита преди около 30 милиона години от зелените братовчеди, е изстискала преди 2-3 милиона години въглеродния двуокис до опасно ниски нива, докарали заледяванията. <thumbsup>
"Царевицата"(и братовчеда и с мания за величие - бананът) са докарали ледниците след като са се изхитрили да фиксират по-ефективно двуокиса. <he-he>
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 10 Сеп 2013, 13:21

Както се оказва,има да дишаме праха на "кротките зелени братовчеди" в опита си с докарване на планетарни климатични катастрофи. <cheers> <thumbsup>
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 10 Сеп 2013, 13:22

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Следваща

Назад към Климат. Времето в България (Climate. The Weather in Bulgaria)