Климат на България

Времето в България. Климатът на България.

В тази секция могат да пишат само потребители, регистрирани поне преди 3 месеца и с минимум 50 мнения в секциите за растения!

Re: Климат на България

UNREAD_POSTот иван » 21 Яну 2016, 10:28

Последно време става въпрос за климата на Сливен, абсолютно всичко което сме казали е вярно за микроклимата, аз също наблюдавам местните климатични междуособици. Географското му разположение много напомня на някои гръцки градове под южните склонове на Родопите. Освен това градът не е разположен в инверсииона област(такава каквато сърбаме попарата последно време, включително и моя район) както задбалканските градове Калофер, Казанлък, почти на една линия със Сливен с ограничаващото им действие на Средна гора от юг (задбалкански котловини). При Сливен тя остава доста на запад от града. Южната част са широки равни полета специализирани в прозводството на пракови, бадеми, а още по на изток са лозарските райони, Та всичко е супер, но има една голяма черна точка в климата на Сливен казва се "Сливенска бора". По мои наблюдения единствената! Мисля, че не се наблюдава всяка година. Местен вятър е, с обратни показатели на фьона. При такива цитуации температурите в района са по ниски от ветровете в северна България:
"Сливенската бора е студен, силен, поривист, падащ вятър, който духа от планината към полето. Причините за появата му са орографски. Когато студен фронт нахлува от север през България, въздушните маси се задържат от Стара планина и времето по северните склонове може да е много по-бурно и студено от южните. Идва момент в който студеният фронт преминава билото на планината и студеният въздух се спуска стремглаво надолу към полето. Така се образува силен, студен вятър, чиято скорост може да придобие ураганен характер (над 120 км/ч). Сливенската бора е опасно явление и нанася щети на посеви, дървета, сгради, стълбове, покриви и др. Често сливенската бора е толкова силна, че в комбинация с ниските температури може да причини измръзване за минути"
бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!
Аватар
иван
Последовател на Мичурин

Местоположение: Ботаническа градина Маргарита, Гроздьово, общ.Долни чифлик, обл.ВАРНА
Mясто: http://botanical-garden-margarita-botan ... bnode.com/
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална темп.(°C): -17 (2012г.)
Минимум в посл. зима (°C): -16,1
Любимо растение: средиземноморски маквиси
Любим плод: смокиня
Любим климат: субекваториален

UNREAD_POSTот Progressive » 21 Яну 2016, 10:58

Сливенската бора не е чак толкова опасна - като човек родом от Ямбол с роднини в Сливен често съм ходил там и съм виждал бората в действие (в Сливен -2-3 силен вярър и сняг в Ямбол само на 27 км южно дъжд и около + 3-4 градуса) но при бората трудно се наблюдават екстремни ниски температури под -10 поради факта че подобни температури обикновено се получават от инверсии а няма как да се получат инверсии и бора едновременно (до колкото съм чел), защото за да има бора трябва да им сериозен пренос на въздух от север на юг. Обикно както се забелязва сега ниските температуи се получават най - вече когато няма никакъв пренос на въздух от никъде както в последните дни. Но като цяло Сливен е с по щадящи минимуми от Ямбол например пореди факта че Ямбол си е в инверсна зона (въпреки това по дворовете все пак се срещат смокини - дървета)С по - голям потенциал са селата на югозиток от Ямбол поради хълмистият характер и не толкова инвесният релеф в моя "пункт" само на 10 км югоизток в Ямбол по къщите има нарове виждал съм и дафинови дървета. Там мисля тази пролет да засядя доста неща да видим ...
Progressive

Mясто: София/Ямбол

UNREAD_POSTот слав » 21 Яну 2016, 11:23

Иван е прав за "бората", но за щастие през последните години този вятър почти го няма или ако се появи е за кратко, около едно денонощие. Тази зима все още не е духал, а миналата само на 31 декември. Тук има много кипариси, смокини, дафинови дръвчета, нарове, хинап, райски ябълки, които си растат без проблем. Една колежка има в двора си маслина, друга маслина видях пред един блок. <bananas>
слав
Градинар (Gardener)

Mясто: Сливен
Надморска височина (m): 250
USDA zone: 7b/8a
Любим климат: субтропичен

UNREAD_POSTот Kolibar » 21 Яну 2016, 13:47

слав написа:Иван е прав за "бората", но за щастие през последните години този вятър почти го няма или ако се появи е за кратко, около едно денонощие. Тази зима все още не е духал, а миналата само на 31 декември. Тук има много кипариси, смокини, дафинови дръвчета, нарове, хинап, райски ябълки, които си растат без проблем. Една колежка има в двора си маслина, друга маслина видях пред един блок. <bananas>

Много маслини има и в Шивачево.
Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...
Аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...

Mясто: Варна
Надморска височина (m): 6

UNREAD_POSTот alexander » 22 Яну 2016, 01:34

Здравей, Иван! Бих искал да те попитам, би ли ми разяснил, моля те, какво значи "ограничаващо влияние на Средна Гора"? Любопитно ми е, не се заяждам ни най-малко.

А на другите - дайте снимки, ако обичате, от маслини/хинап/дафиново листо от Сливен (и Шивачево, и други места, предполагам, с подобен релеф).

_____ поправка в 23:40_____
Между другото, Сиор, на картата ти леко си пропуснал Созопол, където лично съм виждал поне 7-8 маслинови дървета, някои от тях много сериозни, а и немалко олеандри в ОГ, без никаква защита.
alexander
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот swot » 22 Яну 2016, 08:32

Понеже е споменат Созопол, прилагам снимка на маслина от Созопол, която си расте на улицата:
viewtopic.php?f=13&t=27&start=1365
Аватар
swot
Градинар (Gardener)

Mясто: с. Момин Сбор
USDA zone: 7a

UNREAD_POSTот иван » 22 Яну 2016, 10:28

alexander написа:Здравей, Иван! Бих искал да те попитам, би ли ми разяснил, моля те, какво значи "ограничаващо влияние на Средна Гора"? Любопитно ми е, не се заяждам ни най-малко.

Да разбира се най-добре е да го видиш на някоя релефна карта на България. Ограничаващото влияние е свързано с спиране, задържане, стопиране, оттичане на студените инверсионни вуздушни стълбове които като по тежки от топлите падат долу в ниското. Точно Средна гора ги задържа, нещо като в ''дупка", такова нещо липсва при Сливен който е открит от три посоки. Ето ти скица на Казанлък, същото е при Сливен но без "ограничителя от юг" Средна гора.
Изображение
(със синьо е задържаният наслоен студен въздух)
п.с. Почти във всеки двор в Созопол може да се види маслина
бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!
Аватар
иван
Последовател на Мичурин

Местоположение: Ботаническа градина Маргарита, Гроздьово, общ.Долни чифлик, обл.ВАРНА
Mясто: http://botanical-garden-margarita-botan ... bnode.com/
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална темп.(°C): -17 (2012г.)
Минимум в посл. зима (°C): -16,1
Любимо растение: средиземноморски маквиси
Любим плод: смокиня
Любим климат: субекваториален

UNREAD_POSTот Сиор » 22 Яну 2016, 11:19

Созопол е ясен при сбор от абсолютните минимални -6.9, средна януарска от +3.5 и 4 месеца със средни т. по-високи от +20. Но - само Созопол старият град и само на завет. Дори в новия е различно.
Има нещо друго - вчера от любопитство ходих да премеря температурите на маслен нос, който е подобен на созополския полуостров, само че е много по-масивен (около 20 кв. км)и още по-вдаден в морето, към пластовете с по-виска т. на морската вода. в 2 часа беше +8, но не това е интересното. Интересното беше, че имаше опадливи дъбове (снимах ги), които бяха запазили зелените си летни листа, кокичетата бяха нацъфтели и за капак ме налази...кърлеж, което ме направи да се питам абсурдния въпрос а дали в района температурите изобщо са падали под нулата през тази зима? И това в една *студена* зима като сегашната. Не изглеждаше изобщо да е падала дори слана тази година (ако съдя по състоянието на растенията), при условие че в бургас и созопол температурите удряха -9. Районът е резерват, иначе бих засадил няко цитрус там просто от любопитство - да видя дали пък всъщност не би оцелял. Но, естествено, това е резерват и такива неща не бива да има.
Сиор
Градинар (Gardener)

Mясто: Бургас

UNREAD_POSTот Progressive » 22 Яну 2016, 12:39

Сиор написа:Созопол е ясен при сбор от абсолютните минимални -6.9, средна януарска от +3.5 и 4 месеца със средни т. по-високи от +20. Но - само Созопол старият град и само на завет. Дори в новия е различно.
Има нещо друго - вчера от любопитство ходих да премеря температурите на маслен нос, който е подобен на созополския полуостров, само че е много по-масивен (около 20 кв. км)и още по-вдаден в морето, към пластовете с по-виска т. на морската вода. в 2 часа беше +8, но не това е интересното. Интересното беше, че имаше опадливи дъбове (снимах ги), които бяха запазили зелените си летни листа, кокичетата бяха нацъфтели и за капак ме налази...кърлеж, което ме направи да се питам абсурдния въпрос а дали в района температурите изобщо са падали под нулата през тази зима? И това в една *студена* зима като сегашната. Не изглеждаше изобщо да е падала дори слана тази година (ако съдя по състоянието на растенията), при условие че в бургас и созопол температурите удряха -9. Районът е резерват, иначе бих засадил няко цитрус там просто от любопитство - да видя дали пък всъщност не би оцелял. Но, естествено, това е резерват и такива неща не бива да има.

От както прочетох това във уикипедия:
"В Приморско Маслен нос е част от най-източния ръкав на българското Черноморие, вдаден навътре в морето и най-южната точка на Бургаския залив предпазен от север с температури от около 3 градуса по-високи от цялото Южно Черноморие. Тук зимите са най-безснежни за цялата страна.[2] В Приморско има регистрирани данни за абсолютно безснежни зими, като явлението се проявява през няколко години.[3"

Ми е доста интересно какво може и какво не може да вирее там. Ако на мен Маслен нос ми беше наблизо щах да започвам да засаждам масово там маслини зокуми дори и дории вашингтони...това би допълнило биологичното разнообарзия към резервата :). Факт е че колкото по навътре в морето е даден полуостров или остров толкова по салаби минимуми. За мен Маслен нос е мястото със най - слаби минимуми. Може би именно заради това и е доста по зелено от Бургас и Созопол.
Progressive

Mясто: София/Ямбол

UNREAD_POSTот Kolibar » 22 Яну 2016, 18:13

Прегресив- не напразно името на носа е Зейтин бурну- Маслинов нос. Който при преименуването му е сложил името Маслен е имал толкова познания по турски, колкото аз по фински. Мислел си е че на турски зейтин е зехтин, демек масло, е да ама не. Зейтин на турски е маслина, а зехтин е Зейтин яъ- демек маслиново масло. Думата за масло, мазнина на турски е ЯЪ (пише се Yağ), а очевидно е че носа не се е казвал Яъ бурну, а Зейтин бурну. Това е факт, който е документиран. Т.е. можем да считаме, че в някакъв исторически период на носа е имало маслини, които са му дали и името.
Аватар
Kolibar

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 22 Яну 2016, 18:30

Отлично.
Чудех се аз за Змеево Бърдо....
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

UNREAD_POSTот alexander » 22 Яну 2016, 18:41

иван написа:
alexander написа:Здравей, Иван! Бих искал да те попитам, би ли ми разяснил, моля те, какво значи "ограничаващо влияние на Средна Гора"? Любопитно ми е, не се заяждам ни най-малко.

Да разбира се най-добре е да го видиш на някоя релефна карта на България. Ограничаващото влияние е свързано с спиране, задържане, стопиране, оттичане на студените инверсионни вуздушни стълбове които като по тежки от топлите падат долу в ниското. Точно Средна гора ги задържа, нещо като в ''дупка", такова нещо липсва при Сливен който е открит от три посоки. Ето ти скица на Казанлък, същото е при Сливен но без "ограничителя от юг" Средна гора.
Изображение
(със синьо е задържаният наслоен студен въздух)
п.с. Почти във всеки двор в Созопол може да се види маслина

Много благодаря! А графиката разбива, бтв, кратка и много ясна, мерси за разяснението! <hat off>
alexander
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kolibar » 22 Яну 2016, 18:43

И сам знаеш, че Змеево бърдо и Зейтин бурну като топонимия не може да им се прави сравнение. Първо маслините не са герои от приказките и легендите и наименования на местности, които ги споменават не са плод на фантазията на баба Гицка от Горно Камарци.
Все едно да кажеш, че Голешите на Голица не се казват така защото са почти лишени от растителност- на тях е наречено и селото, че село Сливовица не се казва така, поради наличните и до днес огромни сливови градини край него. Когато дадена местност носи име на растение то 100% от случаите тя носи името си именно поради наличие на същото в миналото или в настоящето на това място.
Аватар
Kolibar

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 22 Яну 2016, 19:18

Каквото знам, знам.
Топонимия НЕ МОЖЕ да бъде доказателство. Доказателство е факт, от който логино и непротивореиво следва друг факт(извод).
Тази логика и непротиворечивост трябва да бъде проверима от всеки, по същите закони, на логиката.
Снимки и фосили на маслини биха били неопровержимо доказателство.
Неопровержимо, както фосилите на палми Сабал в Подмосковието - такива има. Вярно, не от халколита, а от Миоцена:)))
Същевременно има легенди за Лейф Червенокосия, открил Винланд. Тежестта им е точно колкото на преданията за змееве и разказите за вампири на бабите, пардон, за палми.
НО ОК„ няма смисъл от такива разговори.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

UNREAD_POSTот Бобсъна » 22 Яну 2016, 19:43

Тва ми замяза на брадатия еврейски виц-"навсякъде Шабат,само край мене четвъртък"..... <smile134>
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

ПредишнаСледваща

Назад към Климат. Времето в България (Climate. The Weather in Bulgaria)