Направи си сам - Автоматична метеорологична станция

Времето в България. Климатът на България.

В тази секция могат да пишат само потребители, регистрирани поне преди 3 месеца и с минимум 50 мнения в секциите за растения!
rembi
Пишман-градинар
Регистриран: 04 дек 2016, 19:14
Район: Стара Загорa & c Колена
Надморска височина (m): 233
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -22С
Минимум последна зима (°C): -8,7
Любимо растение: Rhapidophyllum hystrix
Любим климат: нашенския
Метеостанция: WS 2307
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Направи си сам - Автоматична метеорологична станция

Непрочетено мнение от rembi » 14 мар 2018, 08:02

Благодаря zack, мястото наистина е най доброто предвид обстоятелствата.Тази събота и неделя ще снимам какво съм сътворил.

rembi
Пишман-градинар
Регистриран: 04 дек 2016, 19:14
Район: Стара Загорa & c Колена
Надморска височина (m): 233
Абсолютна минимална t° (°C): -22С
Минимум последна зима (°C): -8,7
Любимо растение: Rhapidophyllum hystrix
Любим климат: нашенския
Метеостанция: WS 2307
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Непрочетено мнение от rembi » 24 мар 2018, 17:05

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Ееее ми на,това направих
These users thanked the author rembi for the post:
Kiril Donov (24 мар 2018, 17:38)
Rating: 9.09%

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 115 times
Been thanked: 286 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 05 дек 2018, 19:24

Реших да пусна онлайн двете ми метео-станции. Вчера 2-3 часа се мъчих да настроя едната, но Weather Display не я вижда. Свързал съм я през USB, но явно някоя от настройките не съм направил както трябва. После реших да дръпна оригиналния софтуер на TFA Nexus, за да опитам да направя връзката първо с него. Програмата обаче се оказа за 32 битова система, а моят лаптоп е със 64 битова Windows 8.1
Нямам представа, ако само свържа станцията без да стартирам никаква програма, тя трябва ли да се покаже в Windows Explorer?
Ще се мъча още, но ще съм благодарен и за всеки съвет.

Откривам на компютъра си и нещо, наречено Weather clientviewer. Някой знае ли за какво служи?

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 31 times
Been thanked: 21 times

Непрочетено мнение от traiko » 05 дек 2018, 20:46

Kiril Donov написа:
05 дек 2018, 19:24
Реших да пусна онлайн двете ми метео-станции. Вчера 2-3 часа се мъчих да настроя едната, но Weather Display не я вижда. Свързал съм я през USB, но явно някоя от настройките не съм направил както трябва. После реших да дръпна оригиналния софтуер на TFA Nexus, за да опитам да направя връзката първо с него. Програмата обаче се оказа за 32 битова система, а моят лаптоп е със 64 битова Windows 8.1
Нямам представа, ако само свържа станцията без да стартирам никаква програма, тя трябва ли да се покаже в Windows Explorer?
Ще се мъча още, но ще съм благодарен и за всеки съвет.

Откривам на компютъра си и нещо, наречено Weather clientviewer. Някой знае ли за какво служи?
Дали това няма да ти помогне.

Код: Избери всички

http://wiki.weather-watch.com/index.php/Viewing_WD_data_remotely

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 90 times
Been thanked: 120 times

Непрочетено мнение от zack » 05 дек 2018, 22:23

Киро, при Weather Display трябва укажеш типа на метеостанцията. Вероятно си го направил?
Помня, че май нямаше точно тези TFA, та май може би трябваше да е или стандартна някаква, или тази, на която е клонинг.
Ще потърся, дали не съм си записал някъде.

Иначе аз се замислям тези дни, дали да не направя някое Raspberry Pi да събира данни вместо старото PC с Linux <wine>

P.S. Твоите станции трябва да са Sinus TFA и май бяха TE923, ама ще потърся все пак <wine>

Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 06 дек 2018, 00:05

Избрах модела и настройките, както е описано по форумите. Уж. Но явно пропускам нещо. Станциите ми са малко стари вече, но работят и не смятам да ги сменям. При една буря имаше токов удар напролет и на едната ѝ изгоря зарядното, но го смених и пак имам две станции. И двете показват едни и същи 5 сензора.

Ето какво пише отзад:
Изображение

Added in 2 hours 11 seconds:
traiko написа:
05 дек 2018, 20:46
Дали това няма да ти помогне. ...
Всъщност, помогна. Благодаря ти!
Сега май се вижда станцията, но ми показва някакви странни стойности от време на време, като +60 градуса в оранжерията. Много е сложна тази програма, но ще си поиграя още с нея.

Смрика
Любител на южните растения
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район:
Been thanked: 6 times

Непрочетено мнение от Смрика » 06 дек 2018, 11:03

Аз имам Opus от ТФА, софтуерът им за Уиндоус е доста интуитивен, за твоята станция сваляш Version 1.3 20.10.2010, по принцип 32-битов софтуер не е проблем да работи на 64-битова операционна.

Nexus (Kat.Nr. 35.1075)
https://www.tfa-dostmann.de/en/service/ ... /software/
Kiril Donov написа:
05 дек 2018, 19:24
Не, защото Уиндоус няма драйверите, за да вижда и да се свърже със станцията. Weather Display не знам как работи и дали има драйверите за твоята станция, затова най-сигурно инсталирай софтуера на ТФА, увери се, че работи и после пак опитай с WD.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 11 дек 2018, 10:08

Смрика написа:
06 дек 2018, 11:03
... Не, защото Уиндоус няма драйверите, за да вижда и да се свърже със станцията. Weather Display не знам как работи и дали има драйверите за твоята станция, затова най-сигурно инсталирай софтуера на ТФА, увери се, че работи и после пак опитай с WD.
Благодаря за информацията! Беше ми полезна.
Сега виждам станцията с Weather Display, но се показват само вътрешната температура и първия външен сензор. Останалите 4 сензора не мога да ги видя през програмата.

Струва ми се, че се сетих защо станциите ми работят от 11 години, а до сега не съм ги пуснал онлайн. Това е работа за хора с много здрави нерви и много свободно време. Макар да имам биволско спокойствие, взе да ми писва и явно и сега няма да ги кача онлайн. Ще намеря друг, по-лесен и прост начин за следене на температурите навън и в оранжерията.

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —10°С
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 67 times
Been thanked: 86 times

Непрочетено мнение от perperikon » 11 дек 2018, 20:13

Ако имаш интернет-видео в реално време от къщата, насочи една камера да снима метеостанцията в близък план и си поглеждай температурите които показва, когато си искаш през телефона. <thumbup>

Потребителски аватар
zack

Непрочетено мнение от zack » 11 дек 2018, 20:21

perperikon написа:
11 дек 2018, 20:13
Ако имаш интернет-видео в реално време от къщата, насочи една камера към метеостанцията в близък план и си поглеждай моментните температури когато си искаш.
Няма да му свърши работа, защото Киро има много датчици и няма как да сменя каналите. Варианта, ако грам не му се занимава е,
да си пренасочи порт 3389 на рутера към компютъра, на който е софтуера със станцията и да влиза отдалечено, и да гледа.

Киро, ако мислиш да оставяш включен компютър, горе споменах Raspberry Pi. С него и с доста по-малко усилия можеш да си онлайн.
А и хаби много по-малко ток, с Linux е и общо взето няма да го мислиш.

А качването на данни онлайн си е готино - следиш го от всякакви устройства, имаш си backup и статистики, което си е ценно <wine>

Ако мога да помогна с настройки на нещо, или просто да се помъча с WD, който не съм цъкал от доста години, кажи <he-he>

Raspberry Pi хаби 1-2-3 вата. Ако се сравни с някое PC, би си избило цената само от тока за 1-1.5 години.
А ако се сметнат нервите и времето, доста по-бързо

P.S. Всъщност, Влади би могъл да даде най-ценните съвети, ама не съм го засичал в тези теми скоро <hmmm>

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 11 дек 2018, 20:43

Ще си поиграя още малко с програмата, когато ми остане време. Не обичам да се отказвам лесно.

Иначе, има няколко възможни други решения.
Не си струва да хабя цяла камера и един от 16-те входа в NVR-а за тази работа. А и така пак ще мога да виждам само един външен сензор. Затова пък е най-лесно да вържа един от старите ми лаптопи (които вече не ползвам, така или иначе) към станцията и чрез дистанционно управляване на компютъра, да мога да преглеждам температурите от всяка точка на света. Ако ползвам и оригиналния софтуер, ще мога да виждам всички външни сензори. По този начин управлявах един лаптоп цяла година от Флорида.
На първо време мисля да пробвам със Sonoff интернет ключ с термо-сонда. Ако ми се види надежден, ще сложа няколко и така ще мога да следя температурите през интернет, а където е нужно - и да включвам нещо (автоматично или ръчно). Този ключ и без друго ми е нужен за аварийни решения в оранжерията, ще го пробвам и ще решавам за приложението му след това.
Друго възможно решение е data logger. Още не знам как точно работи и дали е подходящ за целта, но така ми се струва.

Added in 15 minutes 15 seconds:
Zack, благодаря много за идеите!

С Raspberry обаче не ми се захваща. Не го познавам, не познавам Linux, не знам какъв е софтуерът, нито настройките. Трябва да започна от начало и да уча много, а не съм убеден, че си струва и ми се занимава. След като написах горните редове обаче, замислих се и реших, че единственият перфектен и най-лесен вариант е да сложа лаптоп на една от станциите. Така ще мога да следя всичко, а и мога да включа една непотребна китайска камера (1080p, тип GoPro), чиито водоустойчив кейс трябваше да издържа до 60 метра дълбочина, но я удавих още на първия метър в Средиземно море. След измиване камерата проработи отново, но аз веднага си купих GoPro и тя стои неизползвана вече 6-7 години. С GoPro слизах до 67,5 метра дълбочина и беше бетон, между другото. Тази камера има режим на ползване като IP камера. Отделно, мога да включвам и VGA камерата на самия лаптоп.

Added in 12 minutes 17 seconds:
Пропуснах най-важното: не мога просто да пренасочвам портове, защото те вече са пренасочени към NVR-а на камерите. Помня, че преди години имаше някакви проблеми, когато се опитвах да гледам отвън и двете. А ако трябва да избирам между камерите и метео-станцията, май вече съм направил избора...
Май излиза, че при мен станциите няма да станат онлайн.

Сетих се и още нещо. За една година имах 4-5 случая, когато токът спираше за повече време и свършваше батерията на лаптопа. Тогава се налагаше някой да ходи да го включва ръчно. Имам обаче 3 UPS-а с външни акумулатори и мога да сложа един от тях на лаптопа, като така ще удължа времето на живот без ток с още 12-15 часа минимум. Аз от близо 20 години не ползвам десктопи и имам само лаптопи, нямам намерение да купувам специален десктоп (все едно цял шкаф) за целта и затова десктоп не влиза в уравнението.

Потребителски аватар
zack

Непрочетено мнение от zack » 12 дек 2018, 15:38

Едно интересно видео за сензорите и слънчевата радиация <wine>

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 20 дек 2018, 09:54

Борбата с тези станции и софтуери се оказа неравна и жестока. Не знам как е при вас, но при мен е нещо трагично.
Сложил съм три програми в момента, като не работят едновременно, разбира се: Weather Display, оригиналната на TFA Nexus и Weather Capture Advance. Нито една от трите програми не работи както трябва. Показват си стойности, каквито си поискат. След малко показват правилните стойности. След още 15 минути отново тръгват безсмислици. После пак се оправят и т.н. до безкрай. Променят си настройките сами... изобщо - мъка!
Станцията също взе да се държи странно. Настроих ѝ ръчно стойностите за географски координати на обекта. Издържа десетина дни и вчера гледам, че отново показва някакъв град в Южна Африка. Съответно - стойностите за изгрев и залез са напълно сгрешени. Смени си сама и часа.

Много е вероятно всички проблеми да се дължат на мен и само на мен. Работата е там, че подкарването на една станция и качването ѝ онлайн, не е никак лесна работа. Човек може да си купи сравнително евтино техниката от интернет, но бързо стига до извода, че е готов да плати двойно и тройно, стига някой друг да инсталира всичко и да получи готова действаща система.

Аз вече се отказах да качвам онлайн данните от моята градина вкъщи. Но преди няколко дни колегата ми Данчо предложи да сложим автоматична метеостанция в разсадника. Дори не ми хрумна да тръгваме по евтиния път. Веднага звъннах на Александър Гошев, след няколко часа имахме офертата, плащането вече е направено и на 27-ми декември той ще дойде в разсадника да инсталира всичко. Ние няма да се занимаваме с нищо, само ще си гледаме данните онлайн. Цялата окомплектовка (станция с 3 допълнителни сензора, отделен компютър само за станцията) ни беше предложена само за около 1100 лева с ДДС. За мен офертата е повече от добра, а обслужването от страна на търговеца бих определил като "скоростно". Повече ще мога да кажа, след като заработи станцията след една седмица.

Потребителски аватар
zack

Непрочетено мнение от zack » 20 дек 2018, 12:32

Киро, какъв е компютърът за станцията? Най-добрият избор съм го написал по-горе - Raspberry Pi
Можеш ли да споделиш какво включва тази оферта? Компютър ми звучи плашещо!

Аз бих го направил така, за да не се налага да ходиш постоянно да цъкаш нещо по станцията <he-he>
Устойчиво решение, което ще зависи само от наличието на Интернет, но ще продължи да събира данни,
дори и да няма ток, или Интернет връзка. И няма да губи връзка с датчиците, особено ако са отдалечени:
- 1 брой Raspberry Pi - 82 лева
- 1 брой INUS TFA 35.1095 + 3 броя  TFA 30.3150 - около 350 лева с трите датчика
- Захранване и батерия, за резервиране - за станцията и Raspberry Pi - около 50 лева
- метеоклетка, една или повече - 100-150 лева, на 3D принтер също стават много добри
- приемник RX-4MM3/F - около 10-15 лева
- външна антена - около 10 лева
- евентуално добавяне на кабел(Ламбда/4) за антенки на датчиците - работа за 20 мин

Къде ще качвате данните? Слагам цените, за да го има като информация <wine>

P.S. Качването на данни онлайн е трудно ако се ползва Windows. С Linux няма такива проблеми. Настройва се за минути и работи без никакви грижи.
Все пак Unix базираните операционни системи са проектирани за тази работа - денонощно и безпроблемно да изпълняват това, което изпълняват!

Added in 23 minutes 47 seconds:
Ако ми остане време, ще направя едно пълно описание, ако има ентусиасти в бъдеще.
Не знам защо, може би с търговска цел, но във форума на Стринг няма такова, а ще е много полезно.
А и като съм чел при тях, голяма част от потребителите там ползват Windows. И аз тръгнах в началото по тоя път и брах ядове...

P.S. Киро, оправяш се с phpBB и т.н., проблемът не си ти - Windows-а е!

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 20 дек 2018, 14:04

Zack, благодаря!
Обаче на този етап за нас е най-лесно да викнем някого, който дава гаранция за това, което прави. Той си свършва работата, а ние си гледаме нашата работа. Времето ни не стига за разсадника, а настройката на една такава станция изисква много време и познания, които трябва да учим тепърва. Цената за труда на Сашо е нищо в сравнение с времето, което би ми коствало на мен. Той ни предложи цялостна услуга, а това е важно в случая. Няма безплатен обяд, щом искам някой да свърши моята работа, трябва да си платя.
Това се отнася за станцията в разсадника. Иначе от вкъщи може и да пробвам да последвам съветите ти, защото вече така или иначе имам комплект станция и не ми е удобно да моля Сашо да ми ги настройва, след като не съм ги купил от него. Но малко по малко, защото нямам толкова свободно време. На първо време ще видя, дали мога да кача Linux на един леко остарял лаптоп, който и без друго смятах да ползвам за едната станция. Благодаря ти още веднъж.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post netatmo, метео станция за смартфон
    11 Отговори
    1789 Преглеждания
    Последно мнение от ентусиаст
    16 апр 2016, 13:41
  • New post Направи сам прогноза за града си
    3 Отговори