Има ли субтропичен климат в България?

Времето в България. Климатът на България.

В тази секция могат да пишат само потребители, регистрирани поне преди 3 месеца и с минимум 50 мнения в секциите за растения!

Re: Климатът в "Черноморска климатична област"

UNREAD_POSTот donimv » 01 Яну 2014, 17:17

oceans0104 написа:Невъзможно е Елхово и Болярово да са зона 8а.Може би са 6.

Здравейте, нова съм в този форум, но и аз се интересувам от това в коя зона попада гр. Елхово, защото живея в този град. Години наред наблюдавам климата и ето какви са характеристиките, които съм установила.
Зима - ноември- дъжд - 2-3 пъти, рядко сняг ,средни температури между +3+14+18 понякога.
декември - сухо, студено, между -2-3 до +10 градуса, сняг в последната седмица на 2 или три години.Тази година имаше много мъгла и студ до -4 градуса
януари - на две години или три сняг за по една седмица температури -3 -10
веднъж на три четири години сух студ до - 15 -20
Лято
май -дъжд една седмица, температури между 20-27 градуса
юни, юли, август, сухо без дъжд силен поривист вятър межди 12,30 часа и 16 часа температури до +38 39 градуса. преди 5 години до 40 градуса. Не пада дъжд въобще.
Последна промяна donimv на 01 Яну 2014, 17:26, променена общо 1 път
Аз съм много тиха и скромна.Тихо ще Ви погреба, скромно ще го отпразнувам.
Аватар
donimv

UNREAD_POSTот Gepata » 01 Яну 2014, 17:25

ти си в зона 6а може би 6б но едва ли <no>
Гледай на живота през предното стъкло, а не през огледалото за задно виждане.
Аватар
Gepata
Крайморски експериментатор с палми и юка

Mясто: Варна,Тополи
Надморска височина (m): 45
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -17.8
Минимум в посл. зима (°C): -11.8
Любимо растение: юка,маслина
Любим плод: смокиня
Любим климат: средиземноморски

UNREAD_POSTот donimv » 01 Яну 2014, 17:28

Понякога си мисля, че Елхово принадлежи на субтропичния или тропичен климат поне по отношение на характеристиките за летния сезон.Зимата обаче има продължителни студени мъгли, заради р. Тунджа, която тече по западната граница на града.
Аз съм много тиха и скромна.Тихо ще Ви погреба, скромно ще го отпразнувам.
Аватар
donimv

UNREAD_POSTот Gepata » 01 Яну 2014, 18:06

donimv написа:Понякога си мисля, че Елхово принадлежи на субтропичния или тропичен климат поне по отношение на характеристиките за летния сезон.Зимата обаче има продължителни студени мъгли, заради р. Тунджа, която тече по западната граница на града.

е България има преходно-средиземноморски и малки области със средиземноморски климат. що се отнася за лятото тогава по-голямата част от страната е в тропичния но зимата като дойде веднага се пренасяме в умерения пояс с малки изключения по Черноморските райони и юго-източната част на страната където мразовете са рядкост, а за снежна покривка да не говорим. такива райони са зоните 8а например <cheers>
Аватар
Gepata

UNREAD_POSTот maniak » 01 Яну 2014, 19:09

Елхово си е с умереноконтинентален климат. От къде ви дойде на ум, че в България има Средиземноморски климат, а пък лятото тропичен на места?
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот Gepata » 01 Яну 2014, 19:40

със средни температури от 35 - 40 градуса Русе примерно през лятото ше кажеш е в южна гърция <cheers>
Аватар
Gepata

UNREAD_POSTот Kolibar » 01 Яну 2014, 21:58

donimv написа:
oceans0104 написа:Невъзможно е Елхово и Болярово да са зона 8а.Може би са 6.

Здравейте, нова съм в този форум, но и аз се интересувам от това в коя зона попада гр. Елхово, защото живея в този град. Години наред наблюдавам климата и ето какви са характеристиките, които съм установила.
Зима - ноември- дъжд - 2-3 пъти, рядко сняг ,средни температури между +3+14+18 понякога.
декември - сухо, студено, между -2-3 до +10 градуса, сняг в последната седмица на 2 или три години.Тази година имаше много мъгла и студ до -4 градуса
януари - на две години или три сняг за по една седмица температури -3 -10
веднъж на три четири години сух студ до - 15 -20
Лято
май -дъжд една седмица, температури между 20-27 градуса
юни, юли, август, сухо без дъжд силен поривист вятър межди 12,30 часа и 16 часа температури до +38 39 градуса. преди 5 години до 40 градуса. Не пада дъжд въобще.

Това е тема за климата по Черноморското крайбрежие, а Елхово не е там. Ще ви помоля да не спамите.

Gepata написа:със средни температури от 35 - 40 градуса Русе примерно през лятото ше кажеш е в южна гърция <cheers>

Гепа брат, в Южна Гърция температурите стигат до +48 градуса. За разлика от Русе, където температурите са над 40 градуса за няколко дни, то в южна Гърция те се задържат за седмици, че и повече....
Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...
Аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...

Mясто: Варна
Надморска височина (m): 6

UNREAD_POSTот maniak » 01 Яну 2014, 23:57

Май всички пишат глупости напоследък в тази тема. Нищо вярно няма в последните постове. <off topic>
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 02 Яну 2014, 01:00

maniak написа:Май всички пишат глупости напоследък в тази тема. Нищо вярно няма в последните постове.

Няма, но ще ги оставя, защото са поучителни.

Хора, не се излагайте! В България НИКЪДЕ няма средиземноморски, субтропичен, още по-малко - тропичен климат! Пишейки подобни неща, само показвате, че не познавате тези климати и затова правите такива нелепи сравнения. И на мен ми се иска да имаме тропичен климат поне в Резово или в Акчелар, но няма и такава е реалността.
Дори в северна Гърция климатът не е средиземноморски! Такъв става само по крайбрежието на Егейско море. Средиземноморски климат означава твърда зона поне 9а, а в България такава няма никъде. В северна Гърция я има само по брега на морето и по островите. Районите, които са по-навътре от морето, на юг влизат в такава зона чак след планините южно от Лариса. Дори в Лариса температурите от -10°C са нещо обичайно, а аз нерядко в последните години съм виждал там и -15°C.

А да говорим за тропично лято в България ... е смешно. В София едва веднъж на три години има тропична нощ (да не пада под +20°C), а в Пловдив да са най-много десетина. Нищо от тропиците няма при нас! Идете някъде под 20 градуса географска ширина и ще се убедите сами.

Иначе и мен ме гъделичка приятно, дори само като ги изписвам тези думи ... тропици ... ееех! <he-he>
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот todorpetrov » 02 Яну 2014, 01:21

maniak написа:Май всички пишат глупости напоследък в тази тема. Нищо вярно няма в последните постове. <off topic>

+1
Аватар
todorpetrov
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот Gepata » 02 Яну 2014, 01:30

Аз ли криво обеснявам или... В България тропичен или субтропичен климат няма!!! Имах в предвид че лятото е едно от най топлите в страната за Русе и сякаш си доста по на Юг. А за средиземноморския климат преди време доста спорихме и давах официалните определения достъпни из нета. Може да не са правилни наистина но ето че ти Киро въпреки че неси по климата даде по добро определение че несме в тази зона от други дето са на ТИ с тази материя. Евала <bravo2>
Аватар
Gepata

UNREAD_POSTот Krasi » 02 Яну 2014, 02:23

За много години, съфорумници! Понеже се натъкнах на тази тема и искрено се посмях, решавам, че е нужно да напиша следващите 2 изречения, недословно преразказани от учебник по природознание <die laughing> <die laughing> . Технически, териториите ни влизат И В СУБТРОПИЧНИЯ КЛИМАТИЧЕН ПОЯС. Правете разлика между пояс, типове климат, природни зони и прочие. <cheers>
Krasi
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Светльо » 02 Яну 2014, 03:01

хахха :)
малко спам и от мене:
Не съм се разхождал с термометър в Русе всеки ден лятото, нямам претенции за нищо, не разбирам от климати,
ама там много лесно можеш да получиш сърцетуп и на млади години :) може да има и други такива места в БГ, но не съм бил там още:)
И по морето си е жега, ама е различно ...доста :)
Oh, bathroom
Оh, Joy
The village bathroom is the greatest joy!!!
Аватар
Светльо
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kolibar » 02 Яну 2014, 10:34

Подкрепям Киро. В България не може да се говори дори и за наченки на субтропичен климат, камо ли за тропичен такъв. По Черноморието броя на тропичните нощи е много по-голям отколкото в Пловдив, но можем ли да говорим за тропичен или субтропичен климат там? Разбира се, че не. Тези два климата имат толкова много характеристики, които при нас отсъстват, че просто няма какво да се говори повече. Тъй като често ходя в Гърция и то в южна мога да ви уверя че Средиземноморския климат, който сам по-себе си е своего рода подобие на субтропичния климат е на светлинни години от което и да е място в България. Това, че в Русе е горещо лятото е характерно за умерено континенталния климат. И ще повторя- в Русе лятото има няколко дни в които дневната температура е над 40 градуса, а в Южна Гърция има няколко седмици, че и повече с такива температури, а дори и там климата не е точно субтропичен- с изключение на остров Санторини.
Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...
Аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...

Mясто: Варна
Надморска височина (m): 6

Има ли субтропичен климат в България?

UNREAD_POSTот Gepata » 02 Яну 2014, 10:48

Че то да съм казал в България че има тропичен климат. Явно не се чете какво е написано - горещо лято и студена зима тоест горе долу 60 градуса амплитуда за Русе. Що се отнася за Средиземноморския и Суб тропичния - това са две съвсем различни неща не ги бъркайте. Едното е вид климат а другото е пояс. Средиземноморския климат може да се отнася също и за районите с по мек умерен климат, понеже за този климат се гледат и количеството валежи. В умерения пояс има и пустинен климат не само средиземноморски. Не бъркайте поясите с видовете климат пак го казвам.
Аватар
Gepata

Следваща

Назад към Климат. Времето в България (Climate. The Weather in Bulgaria)