За ХЛОРОЗАТА...

aurelija
Любител на южните растения
Регистриран: 09 дек 2011, 06:28
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 0

За ХЛОРОЗАТА...

Непрочетено мнение от aurelija » 17 ное 2014, 10:12

Тъй като пишем от време на време за тази хлороза,искам да изкажа едни мой съждения тука,а ако Киро мисли че не им е мястото тука,може да премести темата или да я изтрие <cheers>
Абе колеги седя си аз и си размишлявам тази сутрин...по листата на рамбутаните са започна поява на начален стадии на хлороза...
Ама не виждам как се случва тази работа и ще кажа защо.
Първо още като засадих семената си направих собствена смес от чист латвийски торф/аз отворих оригиналната опаковка/,горска почва от иглолистни масиви над село Тополово,и малко чимовка + речен пясък.Поливката е само с вода която се снабдявам от ВиК ,която гарантирано не е твърда/лаборантаката е приятелка на майка ми/
Та поливам си с тази водица,като съм сигурен че по никакъв начин в системата не добавям варовик/или алкални съединения/,и днес забелязвам тази неприятна гледка...
Направо се изнервям,едно че се занимавам с приготвянето на почва за да съм сигурен в нея,башка плащам за "специална" вода и накрая пак ядове,което ме навежда на мисълта че бъркаме някъде другаде с тази пуста хлороза.Дали на тези хайвани не им стига нещо друго а?Дали теорията за симбиоза с някаква азиатска гъбичка/микоризата по корените/ не е вярна с пълна сила?
Просто не мога да проумея защо не може да се отървем от добавянето на това пусто желязо/отделно че при лонганите не виждам промяна след поливка с него/... <head in the wall>,и защо при всичката гимнастика от моя страна не се получават нещата

Питай-пък ше видим дали мои...

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 95 times

Re: За ХЛОРОЗАТА...

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 17 ное 2014, 10:19

Желязна хлороза означава липса на желязо. Това, че не внасяш варовик не означава, че в субстрата има достатъчно желязо. Означава единствено, че ако има някакво количество желязо в субстрата, ти не внасяш варовик, който да го блокира.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

aurelija
Район:

Непрочетено мнение от aurelija » 17 ное 2014, 10:42

Да прав си,логиката е о'к.Но се чудя толкова ли го няма това желязо като микроелемент в почвата в България,че всички които си правим сами почвата от различни краища на страната,все имаме недостиг точно на желязо?И това не мога да си обясня...

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 17 ное 2014, 10:54

Почвите в България по принцип са бедни на желязо. Какво да се прави, тук е било дъно на море и дори 20 милиона години по-късно, резултатите все още ги има.
Дори и да има количество желязо в субстрата, нещата са по-сложни. Самият елемент не си стои просто в очакване, да го лапне някое коренче. Елементите се свързват в различни съединения, които пък имат различна степен на усвояемост. А тази усвояемост се влияе още и от влажност, температура, pH+ и така нататък.

aurelija
Район:

Непрочетено мнение от aurelija » 17 ное 2014, 11:02

Добре Киро,
но дали ако има някаква гъбичка/която при нас липсва/тя не помага на растението като влияе на елементите/съединенията до повърхноста на корените, и по този начин не ги прави по лесно усвояеми от растенията???

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 17 ное 2014, 12:33

Аз имах преди такава идея. Микрофлората в нашите почви със сигурност е различна и аз носих почви от Индонезия, Сингапур и Тайланд. Досега обаче, не съм доказал някакво подобрение след добавка на тропически почви. Иначе веднага се вижда, че започва развитие на различни от нашите гъби.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 38 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 17 ное 2014, 13:09

Аз също съм размишлявал по въпроса. Реших напролет да изкопая един сектор около 90 градуса(една четвърт) около едната от двете ми юбеи в ОГ и да добавя там боката горска почва, омесена със ръждясали железни парчетии. Лошото е, че за да видя дали има ефект, трябва да спра подаването на зелен камък, а тазгодишният опит показа, че това подобрява категорично и неоспоримо кондицията на южноамериканските палми, взискателни към този елемент. Т.е ако се окаже, ч ене помага, ще загубя още половин-един сезон растеж или поне пълноценен такъв - никога новите листа на юбеите ми не са имали толкова здрав и радващ окото зелен вид.
Та тая работа с бактерията е добра като идея, но по-достъпно ми се вижда да се позакопае малко стара дребна железария на определена дълбочина до съответното растение.

NikiStoianov
Регистриран: 06 ное 2012, 19:08
Район: Варна

Непрочетено мнение от NikiStoianov » 17 ное 2014, 18:57

Мойте цитруси сичките са с купешки субстрат специално за цитруси. И всичките хлорозират. Дори тези, които поливам само с дъждовна вода.

Като дете гледах семенак портокал около 6 години - никога не е имал хлороза, въпреки че е поливан само със гадната варненска варовита вода. Беше в селска градинска почва ако не се лъжа. Не беше виждал зелен камък никога.

Между другото единия ми кумкват е чувствително по-устойчив на хлороза от други три, а и от всичките ми цитруси като се замисля. А се гледа при абсолютно еднакви условия.

aurelija
Район:

Непрочетено мнение от aurelija » 17 ное 2014, 22:26

Ей за това говоря майна,а уж купешките почви са обогатени с минерали и микроелементи...и не би трябвало да има хлороза.То сигурно и толкова са обогатени ама айде...

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 17 ное 2014, 22:56

Зеленият камък е евтино, лесно и елегантно решение с отличен ефект и дълго последействие. Затова аз съм му фен. Всичко друго е хамалогия, може би не е излишна, но все пак е хамалогия. А аз се справям чудесно и без тази хамалогия. На моите уникално варовити почви, само с малко зелен камък растат чудесно всякакви проблемни растения.
Впрочем, надявам се да правите разлика между усвояемо желязо и най-обикновена ръжда! Защото с пироните и железарията внасяте единствено ... ръжда. Сега се замислям и всъщност не се сещам, някой някога да е споделил, че е решил проблема със желязната хлороза с помощта на пирони или други железа в почвата.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 38 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 18 ное 2014, 07:55

А, това не ме безпокои - от толкова много желязо, все някоя молекула ще закачи нещо кисело - я от джибрите, които периодично разхвърлям там, я от някой слаб киселинен дъждец, я от птичия тор... Двужелезният триокис(ръждата), трижелезен четириокис(т. нар. "благородна ръжда" по спомени от обща култура) няма как да не дадат и накоя молекулка сулфати и всякакви там органично-киселинни соли в жегата на лятната почва :)
Абсолютно съм убеден, че ще свърши/би свършило работа. <hat off>

Защото от миналогодишния опит разбрах, че при мен еднократно внасяне в началото на сезона НЕ помага(т.е помага, но недостатъчно - максимум за около 2 месеца, респ. към юни-юли втората Юбея вече прекрати растежа и бе започнала да губи растежен връх, но аз го видях твърде късно. Което тази година не се получи - след слонските но 3-4 кратни дози железен сулфат е по-добре отвсякога и новата листна маса само за тая година е повече от цялата стара.
Сега аз няма да разчитам на железарията - сулфатът ще си го внасям въпреки това. тя е по-скоро застраховка.

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от chicholyubo » 18 ное 2014, 09:19

Kiril Donov написа:Сега се замислям и всъщност не се сещам, някой някога да е споделил, че е решил проблема със желязната хлороза с помощта на пирони или други железа в почвата.

Това лято и аз си направих опит но с кивитата. На едното женско добавих около него в "паничката" всякакви излишни дребни ръждясали железа и ги покрих с почвата. През цялото лято на него не съм слагал никакъв зелен камък само осмокот. На другите слагах зелен камък всеки месец. През цялото лято въпросното киви имаше буен растеж с огромни листа. Не забелязах никаква липса на желязо.

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 19 ное 2014, 01:49

А било ли е хлорозирало преди това? Иначе не се брои, защото може по начало да не си имал проблем с хлорозата.

aurelija
Район:

Непрочетено мнение от aurelija » 19 ное 2014, 07:02

Ами то ако са засадени в един масив,не много далече едно от друго не би ли трябвало при всички растения да се наблюдава дефицит...

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 19 ное 2014, 09:29

На един метър едно от друго, може да имат съвсем различни условия - почва, влажност и т.н. Все пак не говорим за цял и еднороден полски "масив", а за домашна градина, където всичко е насипвано.

Отговори

Върни се в “Торове и торене (fertilizers)”